úterý, 25 prosinec 2018 12:23

Adam Plachetka: Rybovka u Jezulátka má pro mě vskutku vánočního ducha

Autorka:

„Z Rybovky u Jezulátka vznikla hezká rodinná tradice.“

„Řekl jsem si, že ji budu dělat jen jednou za rok, abych se na ni těšil a nezošklivil si ji.“

„Palais Garnier je zřejmě nejkrásnější divadlo na světě a moci si ho ve volných chvílích projít je příjemný bonus.“

 

1572467113732524160388878933305098691021244o

 

Jednou z vánočních tradic v Praze je už přes dvě desetiletí Vánoční mše Jakuba Jana Ryby v Pražském Jezulátku. Každoročně v 15 hodin naplní kostel až po okraj. Zatím jen jednou vynechal účinkování barytonista ADAM PLACHETKA, který je s tímto koncertem už neodmyslitelně spjatý. Podruhé to je letos. Jak řekl KlasicePlus, pracovní povinnosti ho ještě do zítřka zdrží v Paříži.

Adame, vzpomeneš si ještě, kdy jsi Rybovku u Jezulátka zpíval poprvé?

Jestli se nepletu, poprvé jsem byl do Jezulátka přizván v roce 2005.  

Jak ses k ní vlastně dostal?

Kolega, co ji zpíval přede mnou, z nějakého důvodu nemohl a navrhl mě jako alternativu.

 

1574778213729264727381481799163419865090978n

 

Kolikrát jsi vlastně za tu dobu nemohl?

Myslím, že jsem za tu dobu vynechal jen jednou, když jsem musel už 25. odcestovat do Houstonu, kde jsem začínal zkoušet Figarovu svatbu. A pak bohužel na seznam musím přidat rok 2018.

Jaká pracovní příležitost Ti s letošní Rybovkou koliduje?

Jsem aktuálně v Paříži, kde pomalu končíme dlouhou sérii Rossiniho Popelky. Poslední představení připadají na Štědrý večer a na Štěpána, takže odletět na jediný zbývající den mezi do Prahy bohužel nebylo možné, ač mě to mrzí. Z Rybovky u Jezulátka vznikla hezká rodinná tradice a setkáváme se tam s příbuznými i kamarády. Má to pro mě vskutku vánočního ducha. 

Jak se v Paříži cítíš a jak se Ti líbí inscenace Popelky?

Paříž je na můj vkus trochu hektické město, ale zvyknul jsem si vlastně lépe, než jsem sám čekal. Inscenace nemusí být každému pochuti, ale mě baví. Alidoro je skvělá role. Má krásnou árii, která je jedna z mých nejoblíbenějších vůbec, a kromě ní jen pár ansámblů a recitativů, takže mám pocit, že jsem tu tak trochu na dovolené, což je jednou za čas příjemné. 

Proslul jsi tím, že ses zařadil po bok několika málo Čechů, kteří zpívali nebo zpívají v newyorské MET, jaká je ve srovnání s ní Pařížská opera? 

Popelku hrajeme v historické budově, což je za odměnou samo o sobě. Palais Garnier je zřejmě nejkrásnější divadlo na světě a moci si ho ve volných chvílích projít je příjemný bonus. Co do tradice musím přiznat, že jsem vlastně nevěděl, jak dlouhou historii zdejší opera má. Koncem prosince tu proběhnou dva koncerty u příležitosti oslav tří set padesáti let od založení Pařížské opery, což z ní činí instituci téměř stejně starou, jako je sama forma opery. 

 

108697008950103371964331145763192176295777o

 

Zazpíváš si letos Rybovku aspoň jinde?

Ne. Když jsem začal Rybovku zpívat u Jezulátka, řekl jsem si, že ji budu dělat jen jednou za rok, abych se na ni těšil a nezošklivil si ji. Myslím, že to od té doby dodržuji bez výjimky. Pochopitelně neříkám, že si ji jinde nezazpívám v budoucnu, ale zatím se neobjevila příležitost, kvůli které bych své plány měnil. 

Jaké budeš mít letos Vánoce, poprvé ve čtyřech?

Doufám, že hezké :-) Rodina za mnou přijela do Paříže a slavíme společně tady. 

 

1567576413731130593861568570127693184499712n

 

Česká mše vánoční „Hej mistře“ Jakuba Jana Ryby začíná v kostele „pražského Jezulátka“ tradičně v 15 hodin. Sólisty letos budou Štěpánka Heřmánková, Dita Stejskalová, Milan Pelikán a Lukáš Hynek, na varhany hraje Jiří Mittner, Filharmonii mladých Praha povede Ladislav Cigler. Spoluúčinkují sbory ČVUT, Besharmonie a Sanguis Novus.

Foto: Veronika Paroulková

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.