středa, 05 prosinec 2018 08:04

Opravdové Vánoce
Pěvci Margita, Kněžíková a Brückler zahajují ve Zlíně předvánoční turné

Autor:

 

„Budeme se snažit, aby publikum zpívalo s námi.“

„Rádi bychom, aby pohodu, kterou budeme zažívat s kolegy na pódiu, měli i lidé v hledišti.“

„Producent Jiří Hubač by chtěl předvánoční turné několik let po sobě opakovat.“

 

Hvzdy-turne-X-MAS---Ji-Brckler-Kateina-Knkov-a-tefan-Margita-photo-Patrik-Ratajsk-2

 

Dvakrát Zlín a potom Brno, Hradec Králové a Praha. Od 5. do 18. prosince vystoupí tenorista Štefan Margita na pěti předvánočních koncertech turné nazvaného podle jeho desky Xmas Gala. Stejně jako na CD, i na koncertech s ním zpívají sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jiří Brückler. Dále se na programech podílejí Moravské děti – Holešovský dětský sbor a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Řídí operní dirigent Robert Jindra. Ale operní árie jsou tentokrát tabu – jde o opravdovou vánoční náladu. Tedy o písně, duchovní skladby, o koledy. Na operu mohou lidé jít jindy, shodují se všichni tři pěvci v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz.

„Budeme se snažit, aby publikum zpívalo s námi, aby posluchači opravdu měli vánoční atmosféru. Program není založen na operních áriích, ale na vánoční hudbě,“ říká Štefan Margita. „Už jsem slyšel o lidech, kteří dostali lístky jako vánoční dárek. Že už si ani nic jiného nekupují. Co na to můžete říci…! Že je Obecní dům vyprodaný, že jsme prodali dva koncerty ve Zlíně, že lidé přijdou… Toho si nesmírně vážíme.“

Nápad uspořádat s repertoárem, který vyšel na vánočním albu Xmas - nyní už zlatém - také koncertní šňůru, přišel vcelku logicky. Mnozí se na takový projekt ostatně hned ptali. Turné se chystalo rok.

 

Veber-Zln-PA130393

   

Co všechno zpíváte? Jen skladby z desky?

ŠM: Téměř všechno je z desky, ale jsou doplněny i další vánoční koledy a Kateřina i Jiří přidávají své sólové věci. Zaznívají také orchestrální čísla, máme dětský sbor, zařazujeme vánoční terceta, kdy zpíváme všichni tři spolu… Už jsem vánoční koncerty v minulosti měl, loni pro UNICEF, tohle je něco úplně jiného. Program opravdu není založen na operních áriích, ale na vánočních věcech.  

Jaká máte aranžmá?

KK: Dělal je skladatel a kytarista Lukáš Sommer. Nepromítá do nich své ego, nesklouzává ke komerci. Žádné pozlátko. V programu jsou i klasické skladby, které korespondují s vánočním časem - Panis angelicus, Ave Maria, Mozartovo Laudate Dominum… Nebude teď ale znít ani Nessun dorma, ani Granada. Snažili jsme se, aby s námi lidé měli hezký čas. Aby se od nás do publika promítla pěkná nálada.

Co se vám vybaví v souvislosti s koncertem pod pojmem Vánoce?

JB: Klasické skladby i notoricky známé české koledy, americké nebo anglosaské písně… Směsice žánrů, aby si každý přišel na své. A osobně? Líbí se mi, že můžeme být na Vánoce společně s rodinou, že máme čas se zastavit, užít si děti, rodiče, prarodiče… být v klidu, pozastavit se. Poezie, klidnější hudba, mít čas se zamyslet…

 

tefan-Margita-photo-Patrik-Ratajsk-8

 

Uklidit se do ústraní?

ŠM: Ne, to ne! Vánoce mám moc rád, letos mám od 18. prosince do 2. ledna opravdu volno, takže budeme po dlouhé době na Vánoce v Praze. Ale ne v ústraní.

Budete takové předvánoční turné někdy opakovat?

ŠM: Doufám, že ano. Jiří Hubač, který je jeho producentem a který s tím nápadem na základě koncertu ve Vídni přišel, by je chtěl opakovat několik let po sobě. A koncert bude zaznamenávat Česká televize a na Vánoce ho odvysílá.

 

Kateina-Knkov-photo-Patrik-Ratajsk-6

 

Jak se vyrovnáváte jako operní pěvci s ozvučením, se zpíváním na mikrofon?

KK: Některé koncerty jsou bez nazvučení. V Brně bude klasické zvučení a přizvučení zřejmě bude i v Praze, také kvůli televizi. Pokaždé je to jiné, rozhodně se nebudeme nudit! Ani program není úplně snadný, nejde jen o koledy v našem hlasovém rozsahu. Rozhodně jsme nechtěli, aby šlo o plytké klišé.  

Jsou v těchto týdnech i jiná vánoční turné a koncerty? Soupeříte s někým?

ŠM: Samozřejmě, že jich je víc, tím spíše je úžasné, že máme tak dobrý prodej.

Zažili jste už takové turné?

JB: Zatím jsem před vánočními svátky zažil spíše jednotlivé koncerty, v Obecním domě i v kostelech. Ale podobné turné v takovém rozsahu, jako je tohle, ještě ne. Tím spíš jsem se už dlouho předem moc těšil.

 

Ji-Brcklerphoto-Patrik-Ratajsk-6

 

Symbolem Vánoc v českém prostředí je Rybova Česká mše vánoční. Míjíte se s ní, nebo potkáváte?

JB: Mě letos Rybovka míjí. Zpíval jsem ji ale mnohokrát a ještě asi budu, i když je můj part pro ještě hlubší hlasy, než jsem já.

ŠM: Žádnou už nemám, ale odzpíval jsem jich dříve spousty. Začal jsem v Košicích a končil v Praze. „Hej mistře!“ Toho jsme se nazpívali! Vždycky to byly hezké koncerty!

KK: Já ji letos také nemám. Mnohokrát jsem v Rybovce účinkovala. Někteří sólisté jich každý rok odzpívají řadu, třeba i deset. Já ji nezpívám každý rok. Ale když ano, tak je to opravdový svátek.

Turné je vybočení. Co máte za sebou? A co přijde potom zase běžného?

KK: Nedávno to bylo několik koncertů s harfistkou Kateřinou Englichovou, před sebou mám teď v prosinci třikrát Dvořákovo Te Deum s Českou filharmonií a Jakubem Hrůšou. A pak i po Vánocích mě čekají spíš koncerty. Jinak jen vstup do již běžící inscenace Figarovy svatby ve Stavovském divadle. Se dvěma malými dětmi a s manželem v zahraničních angažmá se do nových operních produkcí úplně zatím nehrnu. Nejbližší jsou až v dubnu a v červnu - Julietta Bohuslava Martinů v Ostravě a pak další velký počin ostravské opery - Robert ďábel Giacoma Meyerbeera. Na Ostravsku mám rodinu, takže mi pomohou postarat se o děti. A do toho budu mít řadu různých koncertů. Potom v nové sezóně, na podzim, se seznámím s Puccinim – čeká mě Liu v Turandot. A doufám, že se budu s Puccinim postupně seznamovat dál a dál.  

JB: Já jsem začal zkoušet na novou inscenaci Verdiho Dona Carlsoe v Národním divadle v Brně. Budu zpívat Rodriga, kterého jsem zpíval před pár lety už v Praze ve Státní opeře.  Dojíždím do Brna, budu dojíždět i během koncertů a během Vánoc, ale jinak mám v podstatě volněji, nechtěl jsem jen stále jezdit sem a tam. Premiéra bude v Brně na začátku února. Potom mě čeká v Národním divadle v Praze Prokofjevova Láska ke třem pomerančům a jedná se o účasti ve Smetanově Daliborovi na samém konci sezóny. V létě přijde Turandot v Českém Krumlově… a pak už je nová sezóna a další a další úkoly… Jsem rád, že se mi už věci tolik nepřekrývají jako v nedávné době, bývá to fyzicky hodně náročné.

ŠM: Já se vrátil koncem listopadu z Bruselu, kde byla řada představení Janáčkovy opery Z mrtvého domu. Devět vyprodaných, to je krásné. Ale do turné už jsem nic jiného nevzal, kromě koncertů s Moravským triem. Na turné musíme být fit, ne utahaní. Po Novém roce pak bruselská produkce jede do Lyonu… a tak dále.

Zdá se, že publikum oceňuje operu Z mrtvého domu víc a víc, viďte? Zájem o Janáčka začal kdysi Její pastorkyní, tahle opera je ale náročnější…

ŠM: Myslím, že tomu v posledních letech pomohl režisér Patrice Chéreau. Jeho inscenace oběhla celý svět a režiséři a dirigenti, kteří to možná slyšeli poprvé, potom projevovali zájem. Divadla chtěla právě tuhle operu. Chéreauova inscenace Mrtvého domu pak už byla opravdu všude – a tak se začaly dělat nové produkce. Musím připomenout, že i pražská inscenace Daniela Špinara byla moc krásná. Kvalitní představení, které by se kdekoli ve světě mohlo realizovat na scéně a určitě by mělo úspěch.

 

tefan-Margita-photo-Patrik-Ratajsk-6-2

 

A co vás čeká později na jaře?

ŠM: Potom jedu do Stuttgartu, kde se mám podílet na nové produkci opery Der Prinz von Homburg od Hanse Wernera Henzeho. Znamená to sedm týdnů zkoušení, než bude premiéra… Dlouho jsem ve Stuttgartu nezpíval. Rád se tam vrátím. Poprvé jsem se tam dostal díky panu dirigentu Zdeňku Košlerovi a díky Evě Randové – pozvali mě tehdy na záskok na Dona Ottavia v Mozartově opeře Don Giovanni… A pak bude následovat Káťa Kabanová v Metropolitní opeře v New Yorku. Tam se moc rád vracím - je to divadlo, ve kterém je krásná atmosféra. Borise bude mimochodem zpívat Pavel Černoch, já budu zpívat Tichona.

A nějaký další Wagner?

ŠM: Ano, Erik v Bludném Holanďanovi v Drážďanech. Ale to už hovoříme o sezóně 2019/2020…!

 

veb-Jindra-DSC0299

 

Štefan Margita si pro vánoční turné Xmas Gala velmi pochvaluje spolupráci s dirigentem Robertem Jindrou. „Moc rád s ním pracuju, pěvce skutečně doprovází. Stejně tak byl zážitek pracovat třeba s Františkem Preislerem. I on věděl, co zpěvák na jevišti udělá. Dívat se, jak artikuluje, sledovat, jestli chce zvolnit… To umí jen pár dirigentů. To je pak radost!“

A vyjadřuje také radost, že může na turné Xmas Gala zpívat s kolegy, s nimiž si zpívání užívá, s nimiž nezažívá stres, které může nazvat „rodinou“. Těší ho, že mu řekli „ano“, když je oslovil. S Jiřím Brücklerem se setkali v Národním divadle v Praze v inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu a Brittenovy opery Billy Budd. O všech setkáních s oběma sólisty turné hovoří jako o „krásné práci“. Jiřímu předpovídá velké úspěchy. I v Billym Buddovi. A Kateřina? Čím víc dětí podle něj bude mít, tím lépe bude zpívat!

„Že máme ve Zlíně dokonce dva koncerty, toho si můžeme dnes strašně moc vážit. Ale i v Praze, kde je tolik různých koncertů…! Chtěli bychom, aby pohodu, kterou zažíváme, s námi mělo i publikum v hledišti,“ uzavírá tenorista.

 

margita

 

Xmas Gala:

5. a 6. 12. 2018 Kongresové centrum Zlín

9. 12. 2018 Sono Centrum Brno

16. 12. 2018 Sál Filharmonie Hradec Králové

18. 12. 2018 Obecní dům Praha  

 

Foto: Patrik Ratajský, Filharmonie B. Martinů Zlín, Petr Veber

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.