sobota, 15 září 2018 19:18

Kněžíková: Svatá Ludmila je bez velkooperního patosu krásná

Autor:

DSC0949-2„Když se odbourají manýry, tak se z Ludmily vykřeše něco úžasného.“

„Přesně to jsem chtěla do díla dostat - pokoru, cit, víru v Boha.“

„Občas třeba udělat pěvecky krok dopředu, do neznáma.“  

Vokálně-instrumentální dílo Antonína Dvořáka má v repertoáru sopranistky Kateřiny Kněžíkové výjimečné postavení. Aktuálně si to uvědomuje při letošním festivalu Dvořákova Praha, při němž se před týdnem podílela na provedení kantáty Svatební košile a na němž pro dnešní večer nastudovala titulní postavu oratoria Svatá Ludmila. „Je to moje srdcová záležitost,“ říká. 

K Ludmile se rozhodla přistoupit bez patosu. „Když se odbourají velkooperní gesta a hlasové manýry, tak se z ní vykřeše něco úžasného,“ řekla pěvkyně serveru KlasikaPlus.cz. Byla a je si vědoma, že jde o pěvecký part, který má v repertoáru například dramatická sopranistka Eva Urbanová – tedy že jde v podstatě o jiný hlasový obor. Snažila se proto najít klíč k tomu, aby vůbec toto Dvořákovo dílo mohla zpívat, aniž by musela čelit udiveným otázkám.

DSC0941-2„Podvědomě jsem cítila, že když dílo odpatetizuju a dám pryč ego, že z něj dostanu něco krásného. Ludmila jako osoba určitě nebyla ani patetická, ani egoistická, byla to žena, která byla velmi zbožná a chtěla jít příkladem, ale lidem kolem sebe to nenutila. Byla natolik sugestivní, že za ní masy šly přirozenou cestou. A přesně to jsem chtěla do díla dostat - pokoru, cit, víru v Boha,“ uvedla Kateřina Kněžíková.

Dvořák sám doporučil v partituře některé škrty, byl si vědom, že dílo je dlouhé. „My však tentokrát s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem hrajeme dílo úplně, opravdu úplně bez škrtů,“ upozornila. Ačkoli už se s tímto oratoriem jako interpretka setkala, musela se proto nyní některé části doučit. Týká se to zejména ansámblů.

DSC0672-2Kateřina Kněžíková byla prozatím doma spíše v lyričtějším repertoáru, v Mozartovi a v italském belcantu, ale posunuje se, vyvíjí se. Jako pěvkyně je přesvědčena, že je občas třeba udělat krok dopředu, do neznáma, aby se umělecky někam posunula. Až potom se dá zjistit, jestli šlo o správný krok, nebo ne.

Když měla Gabriela Beňačková poprvé – a naposledy – zpívat Libuši, také to podle ní hodně zvažovala. „Zvažovala jsem také, ale vím, že Ludmilu rovněž nebudu zpívat každý týden. Šlo o projekt, na který jsem se mohla soustředit,“ řekla Kněžíková a v té souvislosti poznamenala: „V roli Ludmily jsou i dramatická místa, ale od počátku jsem věděla, že když mám vedle sebe dirigenta Jakuba Hrůšu, který je mistrem svého povolání, že najdeme pro pojetí Ludmily společnou řeč.“ 

Foto: Petr Veber

DSC0920-2

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.