středa, 14 srpen 2019 14:19

Horny v Broumově: Příště musíte jet s námi

Autorka:

„Můj učitel mi říkal, že česká hornová škola patří ke špičce ve světě a že se mi určitě vyplatí přijet a strávit celý týden s českými lektory.“

„O kurzech mi řekla maminka a vyrazily jsme na ně společně.“

„Na kurzech se mi líbí všechno, prostředí kde bydlíme, kde máme lekce, samozřejmě přístup pedagogů.“

 

7

 

Patří k největším akcím svého druhu. Letní hornové kurzy provázející festival Za poklady Broumovska se letos konaly popáté a jejich rozměr úctyhodně roste. Do z většiny opravených prostor barokního klášterního skvostu se sjelo přes šest desítek mladých hornistů. Celý uplynulý týden je vedl tým lektorů v čele se Zuzanou Rzounkovou, posílený o tři korepetitory (Rozhovor s Janou Goliášovou si můžete připomenout zde). Účast je mezinárodní včetně Japonců nebo Maďarů, kteří patří mezi současnou elitu mezi hráči na lesní roh. Přesto se rádi u Čechů lecčemu přiučí, říká sedmnáctiletý Máté Harangozó, který se na kurzy vrací opakovaně.

 

Mte-zm1

 

Na Letních hornových kurzech jsi už potřetí. Co tě láká znovu a znovu do Broumova?

Poprvé jsem přijel na doporučení mého učitele, pana Tibora Maruzsy. Studuju u něj na konzervatoři v Budapešti. Říkal mi, že česká hornová škola patří ke špičce ve světě a že se mi určitě vyplatí přijet a strávit celý týden s českými lektory. Na kurzech se mi líbí všechno, prostředí kde bydlíme, kde máme lekce, samozřejmě přístup pedagogů.

Přijíždíš na kurzy sám?

Před třemi lety jsme byli čtyři. Tři chlapci a naše kamarádka. Tím, že všichni studujeme u jednoho učitele, jsme o kurzech řekli našim spolužákům, že příště určitě musí jet s námi, že je tu zajímavý a nabitý program. Takže letos nás je tu z Maďarska sedm.

Co lektoři, jsou na hodinách přísní?

Lektory kurzů mám moc rád, právě kvůli nim se vracíme především. Každý z nich má jiný přístup, to se mi právě líbí. Když postupně zahraju stejnou skladbu všem, každý z nich má svůj přístup, dokážou mi otevřít nové obzory.

 

Mte-zm2

 

 

Naopak úplně poprvé přijela letos do Broumova teprve desetiletá Češka Tereza Kucháriková. Na hornu hraje od sedmi.

Na Letní hornové kurzy jsi přijela úplně poprvé. Jsi tu s maminkou, která také hraje na lesní roh. Odkud jsi a jaké jsou tedy dojmy z tvých prvních kurzů v Broumově?

Moc se mi tu líbilo. Jsem z Hradce Králové, kam chodím třetím rokem do ZUŠ na lesní roh. O kurzech mi řekla maminka a vyrazily jsme na ně společně.

Co říkáš na lektory, byli na vás hodní?

Všichni učitelé byli moc hodní, dozvěděli jsme se od každého z nich něco nového. Například o dýchání. To bylo zajímavé.

 

Terezka1

 

Seznámila ses během kurzů i s dalšími dětmi? Líbil se vám program mimo hudební lekce?

Zahraniční účastníci byli moc milí, celý týden se na nás usmívali. Já jsem se na kurzech spřátelila s dalšími dětmi a společně jsme navštívili klášterní skriptorium. Vyzkoušeli jsme si tady knihtisk, povedlo se mi udělat si obrázek krtka a budu ho mít doma jako vzpomínku na kurzy. Taky jsme opisovali na pergamen staré povídky o medvědovi, opékali jsme jeden večer buřty… Líbilo se mi i na společném koncertě na Jízdárně v Hejtmánkovicích, i když drobné chybičky tam byly (směje se), ale snad je nikdo nepoznal.

 

 

 

5

 

2

 

1

 

6

 

3

 

Foto: Letní hornové kurzy 

 

----

Atmosféru letních hornových kurzů v Broumově si můžete připomenout i v naší nedávné reportáži

Vyvrcholením intenzivního týdne byl sobotní koncert lektorů kurzů Ricarda Matosinhose, Zuzany Rzounkové, Jana Vobořila a Martina Sokola v rámci festivalu Za poklady Broumovska.

 

01

 

07

 

02

 

03

 

05

 

06

 

08

 

Foto: Za poklady Broumovska

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.