pondělí, 22 červenec 2019 10:35

Zdislava Bočková: Účast v Operalii není nějaký závod

Autor:

„Není podmínkou, že musíte zrovna vyhrát.“

„Řekl mi: Ty jsi z Brna jako Janáček, tak to máš velkou odpovědnost.”

„Já prázdniny nemám.“

 

04

 

Soutěž Operalia, která se v těchto dnech koná poprvé v Praze, založil v roce 1993 tenorista Plácido Domingo jako platformu pro mladé pěvce, aby jim pomohl nastartovat kariéru. Čtyři desítky soutěžících letošního sedmadvacátého ročníku se postupně utkají během dvou čtvrtfinálových kol a jednoho semifinále, deset finalistů pak zazpívá na koncertě 26. července. Orchestr Národního divadla na něm bude řídit sám Domingo. Jedinou českou účastnicí je Zdislava Bočková, v cizině většinou vystupující jako Lada Bočková. Mladá sopranistka se od podzimní sezóny stane členkou Operního studia v Opéra de Lyon ve Francii. Na evropskou operní scénu vstoupila v roce 2017, když obsadila druhé místo v soutěži ve Spoletu a získala v Itálii dvouleté angažmá. V Rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz se zmiňuje o pražské soutěži a o Plácidu Domingovi, ale také o Janáčkovi a o tom, co ji čeká bezprostředně po Operalii.

S čím jdete do soutěže? S touhou vyhrát? Nebo převažuje touha získat nové zkušenosti?

S obrovskou pokorou a nadějí. Neberu to jen jako soutěž, nebo snad nějaký závod. V téhle čtyřicítce vybraných zpěváků z celého světa je každý zpěvák výborný, každý je něčím zajímavý - a já jsem hrdá, že mezi ně patřím, že mohu reprezentovat Českou republiku a představit se členům poroty a publiku.

 

0

 

V čem všem může mladému pěvci, respektive mladé pěvkyni účast v Operalii pomoci?

Operalia je zaměřená na vyhledávání mladých talentů a jejich podporu v nastartování nebo rozšíření kariéry světového formátu. Tak také funguje, a není podmínkou, že musíte zrovna vyhrát.

Je to v něčem hodně jiná soutěž než ty, kterých jste se už zúčastnila?

Operalia je jiná v tom, že úroveň pěvců je opravdu vysoká, mnoho z nich již zpívá ve významných operních domech po celém světě. Je to vlastně taková přehlídka a oslava pěveckého umění.

 

9

 

Co vše jste si připravila? Standardní árie? Také Bystroušku? Nebo něco úplně objevného, neotřelého?

Mám připravený jak standardní repertoár, tak Janáčkovu Bystroušku. Jednou mi jeden italský umělecký ředitel řekl: “Ty jsi z Brna jako Janáček, tak to máš velkou odpovědnost.” Janáčkova hudba je blízká mému srdci a mám vždy radost, když ji mohu publiku zazpívat.

Patří Plácidu Domingovi i Váš obdiv? Jako pěvci s krásným hlasem, jako komplexně působícímu opernímu umělci? A za jeho aktivity směřující k vyhledávání a podpoře nových zpěváků?

Plácido Domingo je fenomén operního světa, je úctyhodné, jak se zasluhuje o pomoc mladým pěvcům.

 

8

 

Teď jsou divadelní prázdniny. Co všechno – příjemného - se na Vás sesype, až skončí…?

Já prázdniny nemám, hned po Operalii se musím chystat na The Queen Sonja International Singing Competition v Oslu, která mě čeká v srpnu. A potom v září role Ivany v soudobé opeře Johna Palmera Re di Donne v Teatro Lirico Spoleto v Itálii.

 

2

 

Foto: archiv Z. Bočkové, FB Národní divadlo

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.