pondělí, 08 únor 2021 09:08

David Gaydečka: Nejlepší je to naživo

Autorka:

„Stojí za to pokusit se o realizaci akcí, které by v jiném čase byly nemožné.“

„Myslím, že to bude zážitek jak pro účinkující, tak pro diváky.“

„Věříme, že se česká kultura díky své síle a kvalitě vrátí před diváky v nejlepší formě.“

 

102

 

Tři desítky umělců vyzvou k podpoře české kultury v přímém televizním přenosu. V sobotu 27. února vystoupí na velkém koncertě napříč žánry v Národním divadle v Praze. Chtějí tak upozornit na stav, ve kterém se kultura bez možnosti pořádání akcí nachází. A také na to, že současná situace nezasáhla jen interprety samotné, ale také mnoho dalších profesí, které lidé nemohou vykonávat už skoro rok. Přímý přenos koncertu nazvaného Národ sobě – kultura tobě uvede ČT art, zahájení poběží i na ČT1. Iniciátorem koncertu, který potrvá přes tři hodiny, jsou pořadatelé pražského hudebního festivalu Metronome. Jeho ředitel David Gaydečka se netají tím, že podobná akce by byla za normální situace asi nepředstavitelná.

Tak rozsáhlá hudební akce je v této době mimořádná, co Vás k ní motivovalo?

S hudebníky a dalšími umělci jsme tu od toho, abychom přinášeli divákům kvalitní zážitky a zábavu. Nejlepší je to naživo. Ta pauza je už moc dlouhá a tak jsme se ji rozhodli zkrátit. Proto v hojném počtu a zastoupení široké škály různých žánrů zprostředkujeme tuto zábavu divákům naživo v přímém přenosu na ČT art.

Kdo všechno se na koncertě bude podílet?

Akci koprodukujeme v sestavě Česká Televize a náš festival Metronome Prague. A spolupracujeme na ní s Národním divadlem.

Ten projekt je zvláštní a zůstane asi ojedinělým, pokud se život vrátí do normálu, že?

Snad jediné, co nám ta pandemie nadělila pozitivního je, že se učíme mnohým novým věcem, i to, že stojí za to pokusit se o realizaci akcí, které by v jiném čase byly nemožné. Přes třicet různých projektů, kapel, souborů, sólistů se v rychlém sledu vystřídá na několika scénách v Národním divadle. Myslím, že to bude zážitek jak pro účinkující, tak pro diváky. A nedovedu si představit, že bychom něco takového dali dohromady kdysi, a ani by to nebylo jednoduché, až to skončí. V momentě, kdy se budeme věnovat festivalům, Česká televize pravidelným přenosům a záznamům různých kulturních akcí a v neposlední řadě Národní divadlo bude nabízet téměř denní program divákům naživo, toto by v podstatě bylo naprosto nemožné. Jsme rádi, že všichni spojili síly a dali jsme společně dohromady tuto akci. Je také skvělé, že se v turbulentní době podařilo získat pro tuto akci partnery, kteří nás v tom nenechali.

 

100

 

-------------

Klasickou hudbu bude na koncertě reprezentovat například orchestr Opery Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka, tanečníci Baletu Národního divadla, Radim Vizváry za Laternu magiku nebo houslový virtuos Pavel Šporcl. Dále vystoupí mimo jiné Dan Bárta, Ondřej Ruml, Klára Vytisková, Michal Prokop, Václav Neckář, Ivan Hlas, Jana Kratochvílová, Meky Žbirka, Monkey Business, Mig 21 nebo skupina Wohnout.

„Vítáme v Národním divadle umělce všech žánrů, aby společně potěšili diváky České televize a ukázali naději, že se česká kultura díky své síle a kvalitě vrátí před diváky v nejlepší formě," uzavírá ředitel Národního divadla Jan Burian

 

104

 

Foto: Veronika Paroulková, Fb D. Gaydečky

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.