pátek, 21 červenec 2023 16:10

Mladá generace nabízí mimořádné talenty. Nejen to prozradila Setkání s hudbou v Soběslavi

Autor:

„Na počátku července se Soběslav na více než týden stává ‚hudební laboratoří‘.“

„Festival zahájil houslista koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer. Uvedl skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Bély Bartóka a Fritze Kreislera a oslnil svým výkonem přítomné publikum.“

„Absolventky a absolventi nabídli hutnou porci hudby napříč styly a několik skvělých hráčských výkonů. Celkem letošní interpretační kurty navštěvovalo neuvěřitelných šedesát účastnic a účastníků.“

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-13

 

Patnáctý ročník interpretačních kurzů v jihočeské Soběslavi a s nimi spojený komorní hudební festival nabídl vedle zavedených jmen jako Jan Fišer, Orbis Trio a Jiří Pinkas, Kukal Quartet nebo Radka Fišarová i vynikající výkony mladých absolventů kurzů. Šedesátka účastnic a účastníků podala zprávu o dobrém zdraví českého uměleckého mládí. O mnohých z interpretů určitě ještě uslyšíme, úroda talentů je nepřeberná.

Na počátku července se Soběslav na více než týden stává „hudební laboratoří“. Setkávají se tam hudební pedagogové i zavedení hudebníci s mladými začínajícími talenty, kterým intenzivně předávají svoje hráčské a interpretační zkušenosti. Všichni společně pak „dělají hudbu“, která má autentický, domácký a uvolněný nádech. A to všechno za účasti početného publika. Přesně taková jsou Setkání s hudbou v Soběslavi a letos tomu nebylo jinak. Již patnáctý, půlkulatý ročník, se nesl ve slavnostní náladě. Nebylo to ani tak přítomnými hosty, protože část z nich se do Soběslavi pravidelně vrací, ať už v roli pedagogů nebo vystupujících. Slavilo se hlavně pedagogickou prací. A pak hlavně absolventskými výkony svěřenců. A ti překvapili svojí technickou zručností, virtuozitou a energií, se kterou se ke skladbám, často velmi náročným kusům, postavili. Ostatně hudební vzdělávání jsou hlavním a nejdůležitějším aspektem této „hudební laboratoře“.

Mimo lektory kurzů, mezi které tradičně patří houslisté Jiří Fišer a Štěpán Ježek, violoncellista Tomáš Strašil, pěvkyně Jarmila Chaloupková, klavírista Tomáš Víšek či kytaristky Taťána Klánská a Helena Střížková, zavítali do Soběslavi také klavíristky Silvie Ježková a Štěpánka Rohlíčková. Festival zahájil houslista, koncertní mistr České filharmonie a člen Dvořákova tria Jan Fišer. Ten 2. července večer v kostele sv. Víta uvedl skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Bély Bartóka a Fritze Kreislera a oslnil svým výkonem přítomné publikum. Následný den, v pondělí 3. července večer, nabídl festival trochu netypický zážitek. Vystoupila zpěvačka a herečka Radka Fišarová, tentokrát v roli šansoniérky, a představila slavné písně od legendy francouzského šansonu Edith Piaf. Doprovodila ji kapela, sestavená z prvoligových jazzmanů, a večer ve zcela zaplněném sále se do dějin akce zapsal jako jeden z nejúspěšnějších.

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-01

 

Středa 5. července večer patřila skvělému Orbis Triu, se kterým vystoupili člen Bennewitzova kvarteta, violista Jiří Pinkas (rozhovor s ním a jeho spoluhráčem Štěpánem Ježkem nejen o Soběslavi si můžeme přečíst ZDE.) Čtvrteční večer patřil mladému a svěžímu Kukal Quartetu, který představil klasický mozartovský a dvořákovský repertoár. Většina členů Kukal Quarteta prošla soběslavskými kurzy, a tak se jednalo o velmi milý a nadmíru žádaný návrat. Další porci hudby napříč styly a žánry nabídlo trio zpěvačky, cimbalistky a skladatelky Zuzany Lapčíkové. Strhujícím způsobem provedlo moravské písně v jazzových aranžmá a sklidili zasloužený úspěch. Nechyběl ani oblíbený open-air koncert na městském koupališti, který si v neděli 9. července večer již jako tradičně vzala pod svou režii folkrocková kapela Domácí výroba zpěváka a producenta Petra Hanzlíka, jejíž založení se úzce váže k Soběslavi.

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-15

 

Festivalový vrchol, ale i vrchol celotýdenního snažení, jsou čtyři finálové studentské koncerty (letos byl dokonce přidaný i pátý koncert). Absolventky a absolventi nabídli hutnou porci hudby napříč styly a několik skvělých hráčských výkonů. Celkem letošní interpretační kurty navštěvovalo neuvěřitelných šedesát účastnic a účastníků. Vyjmenovat všechny a popsal jejich obdivuhodné výkony by zavdalo na několik odstavců. Je však potřeba jmenovitě vyzdvihnout alespoň několik z nich, jejichž hra nabídla opravdu mimořádné kvality. Patřili mezi ně třeba kytarista David Křemen (*2006) a klavírista Matěj Pinkas (*2005). Ti společně provedli první větu Schubertovy sonáty „Arpeggione“ v úpravě pro kytaru a klavír až obdivuhodně lehce. Skvělý Matěj Pinkas ještě doprovodil dalšího talentovaného hudebníka, houslistu Davida Kubitu (*2004). Sáhli k poválečné tvorbě a excelentně zahráli Pärtovo Fratres. Z prvního absolventského koncertu, který se konal v pondělí 10. července večer v gotickém kostele sv. Víta, je potřeba zmínit ještě vystoupení staršího bratra již zmíněného Davida Kubity, Filipa (*2000). Oba sourozenci v intimitě sobě vlastní zahráli Allegretto poco lento ze Sonáty pro dvoje housle od belgického houslového virtuosa a skladatele Eugèna Ysaÿeho.

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-11

 

Druhý závěrečný koncert se uskutečnil o den později, v úterý 11. července večer, ve velkém sále kulturního domu. Otevřel ho skvělý komorní soubor ČTRO, složený z nejmladších účastníků kurzů, který s notnou mírou nadsázky zahrál legendární píseň Šaty dělaj člověka od Jaroslava Ježka a dvojice Voskovce a Wericha. Mezi účinkujícími se blýsknul také mladý houslista Jiří Ruta (*2012). Ten v doprovodu klavíru zvládl s obdivuhodně lehkým tónem přednést první větu Allegro moderato Koncertu D dur od Oskara Riedinga. Zaujala i zpěvačka a pedagožka – v Soběslavi v roli klavíristky – Kateřina Vogelová (*1998). Expresivně a zeširoka přednesla Andantino z Janáčkovy skvostné skladby V mlhách. Violoncellistovi Tobiášovi Balkovskému (*2010) se v Martinů Variacích na slovenskou lidovou píseň podařilo představit všechny polohy této skladby. A následně znovu zaujal klavírista Matěj Pinkas (*2005). Během druhého abonentního koncertu s úspěchem uvedl Smetanovu Koncertní fantasii na české národní písně a nešetřil přitom hutným zvukem. Zato houslistka Veronika Jugasová (*2004) zvolila v první větě Prokofjevova Houslovém koncertu č. 1 D dur v doprovodu klavíru lehký a křehký tón, aby pak ukázala, jak ovládá svůj nástroj, když provedla bryskně běžící Scherzo: Vivacissimo a všechny v sále si tímto výkonem získala. Říká se, že „to nejlepší na konec“. V Soběslavi to platilo dvakrát, když houslista Filip Kubita (*2000) v doprovodu klavíru suverénně uvedl dvě části ze Šostakovičova Houslového koncertu a moll op. 77. Nejprve to byla melancholicky pojatá Passacaglia, následně doslova vystřelil a bez jakýchkoli technických pochybností, s perfektním frázováním a neuvěřitelným švihem uzavřel koncert závěrečnou Burlesque a strhnul přítomné publikum.

Popsané hráčské výkony jsou jen částečnou ukázkou poctivé práce všech lektorů a dalšího týmu ze Setkání s hudbou v Soběslavi. Pochválit si zaslouží všichni, včetně kompletní organizace Setkání pod vedení uměleckého ředitele Petra Hanzlíka a výkonné ředitelky pedagogické části Taťány Klánské. Koncerty prozradily, že taková práce s mladými a budoucími profesionály dává smysl. O některých z nich jistě ještě hodně uslyšíme!

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-14

 

********

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-03

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-02

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-04

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-17

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-18

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-06

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-07

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-09

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-19

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-10

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-05

 

2023-07-21-Sobeslav-setkani-s-hudbou-2023-16

 

Foto: Michaela Pondělíčková, Miroslav Lepeška, Peter Ganzglück, Kateřina Pinkasová

Jan Průša

Hudební publicista

Jan Průša (*1990) pravidelně přispívá svými recenzemi a dalšími texty o klasické hudbě a opeře. Mimo Klasiku Plus spolupracuje také s Českou televizí nebo Deníkem N. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy v Praze a religionistiku v Brně. Na festivalu Smetanova Litomyšl a v týmu České filharmonie se zabývá fundraisingem. V roli hudebního publicisty se zaměřuje se na období pozdního romantismu, expresionismu nebo autory nové hudby. Jednou by rád interpretoval na klavír Cageovu slavnou kompozici 4’33.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.