neděle, 21 květen 2023 15:11

Oslava 100 let rozhlasu na Pražském jaru

Autorka:

„Hladké ukončování frází bylo nejen slyšitelné, ale i viditelné.“

„Zpěvnost ve volnějších částech druhé věty snadno ponoukala k zasnění se.“

„V lyričtějších dílech byl zvuk houslí opět sametově plný, v hlavních tématech nepostrádal odstín hravosti.“

 

2023-05-21-Pj-100-let-rozhlasu-01

 

Ve čtvrtek 18. května 2023 zazněl v rámci festivalu Pražské jaro koncert k výročí sta let od prvního pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Zhostil se ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu s německým dirigentem Corneliem Meisterem a českým houslistou Janem Mráčkem. Společně provedli díla Heinricha Marschnera, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Slavnostní večer se konal ve Smetanově síni Obecního domu.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vznikl v souvislosti se zahájením rozhlasového vysílání v Praze. Nejprve orchestr čítal šest stálých hráčů, velmi záhy se ale rozšířil a začal koncertovat i samostatně mimo rozhlasové vysílání. Svou historii počítá od roku 1926. Dnes patří k předním českým orchestrům.

Slavnostní koncert byl zahájen orchestrální předehrou k opeře Hans Heiling od skladatele Heinricha Marschnera. Celkově byla odehrána v mírně rychlejším tempu, než jak je uvedeno v partituře od skladatele, ale nikterak to nevadilo, naopak, první díl Larghetto působil soudržně a v druhém dílu předehry Allegro passionato vynikla naléhavost výrazu. Zvuk orchestru byl vyvážený, piana i forte kultivovaná, ačkoliv občas byla patrná mírná nesouhra. Já se s oblibou zaposlouchávala především do medově hutného zvuku smyčcových nástrojů.

 

2023-05-21-Pj-100-let-rozhlasu-05

 

Pro druhou skladbu večera byl vybrán Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53; sólo zahrál Jan Mráček. Houslista, který už v roce 2010 jako velmi mladý právě s touto skladbou získal druhé místo na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Houslista, kterého v roce 2015 pozval Jiří Bělohlávek na post koncertního mistra do České filharmonie a od té doby vystupoval také jako sólista s mnoha jinými světovými orchestry, například i s Bamberskými symfoniky.

Tón Jana Mráčka byl kultivovaný, krásně kulatý, zřetelný, nesl se celým sálem jak v subtilnějších, tak ve výraznějších dynamikách. Za pozornost stojí také nástroj, který Jan Mráček používá, a sice housle italského houslaře Nicoly Gagliana z roku 1770. Jak houslista řekl v rozhovoru pro Magazín České filharmonie v roce 2020: „V jednoduchosti je krása.“ A skutečně, interpretace zněla přirozeně, to ale Janu Mráčkovi nebránilo si v některých frázích pohrát s agogikou, tedy „vystínovat“ fráze co se týče délky not. Přirozenost byla znát i z jeho práce se smyčcem – hladké ukončování frází bylo nejen slyšitelné, ale i viditelné.

 

2023-05-21-Pj-100-let-rozhlasu-03

 

Líbezná melodie v druhé větě Dvořákova koncertu, která po první větě začíná attacca, snadno promlouvá k srdcím posluchačů. Tón houslisty byl dokonale hladký, barevný, sametový a drobnou dynamickou prací modeloval fráze. Možná právě tím dodával frázím – v kombinaci s dokonalou intonací – na zpěvnosti, která ve volnějších částech druhé věty snadno ponoukala k zasnění se.

Energická třetí věta byla zahrána jak s plným nasazením sólisty, tak orchestru. Rytmické hlavní téma ze začátku třetí věty se střídalo s tanečnějšími a lyričtějšími částmi. V lyričtějších dílech byl zvuk houslí opět sametově plný, v hlavních tématech nepostrádal odstín hravosti. Střední části ve dvoučtvrťovém taktu dominoval široký tón hodící se ke slovanským motivům. Za provedení Dvořákova houslového koncertu se sólistovi dostalo bouřlivého aplausu a Jan Mráček se publiku odměnil krátkým přídavkem, který za něj vtipně závěrečným akordem dokončil Vlastimil Kobrle, houslista na postu koncertního mistra SOČR.

 

2023-05-21-Pj-100-let-rozhlasu-04

 

Druhá polovina programu koncertu byla celkem příznačně vybraná, protože sám Bohuslav Martinů pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu napsal některá díla, např. rozhlasovou operu Veselohra na mostě. K oslavě 100 let od prvního pravidelného vysílání rozhlasu zazněla čtyřvětá Symfonie č. 1, se kterou má dirigent Cornelius Meister zkušenosti z minulosti. S rozhlasovým orchestrem ORF Vídeň pořídil nahrávky všech šesti symfonií Bohuslava Martinů a za tento cyklus nahrávek obdržel v roce 2018 cenu International Classical Music Award v kategorii symfonické nahrávky roku.

Symfonie Bohuslava Martinů je psána pro velké obsazení nevyjímaje například harfu nebo klavír jako součást orchestru. Celá symfonie, velmi rytmicky i harmonicky pestrá (především první věta), zněla barevně, orchestru se podařilo vystihnout jak dramatické (například v krajních částech druhé věty), tak hravé i odlehčenější polohy (trio v druhé větě).

 

2023-05-21-Pj-100-let-rozhlasu-02

 

Ve třetí větě Largo se objevuje hodně sekundových postupů, které působí spíše skličujícím dojmem. Čas od času zazní durový akord a ten působí, jako by vysvitlo Slunce na zatažené obloze. Orchestr v dlouhých táhlých frázích udržel napětí a Largo vyznělo závažným dojmem, což je odpovídající vzhledem k faktu, že symfonie byla vytvořena na objednávku Sergeje Kusevického k uctění jeho zesnulé manželky Natalie.

Čtvrtá věta v sobě spojuje něco z vět předchozích, harmonickou barevnost, jistou rytmičnost, hravost až tanečnost a ve středním díle Moderato závažnost. V rytmicky hravých částech se mi zdálo, jako bych dokonce slyšela odlesk hudby Stravinského.

 

2023-05-21-Pj-100-let-rozhlasu-06

 

Foto: Pražské jaro / Ivan Malý

Jana Rambousková

Jana Rambousková - klavíristka

Pochází z Vysočiny a miluje hudbu a literaturu. Od dětství se intenzivně věnuje hře na klavír, vystudovala brněnskou konzervatoř pod vedením Davida Marečka a pokračovala na pražské Akademii múzických umění ve třídě Ivo Kahánka. Také se při studiích na brněnské konzervatoři věnovala soukromému studiu skladby u Pavla Zemka Nováka. Rok strávila na Akademii múzických umění v polském Krakově v rámci projektu Erasmus+ a po ukončení studií na pražské HAMU působila čtyři měsíce jako korepetitorka v pěveckých a houslových třídách na Královské konzervatoři v Bruselu. Zúčastnila se několika mistrovských kurzů, mimo jiné Mezinárodní hudební akademie Antona Rubinsteina v Berlíně nebo Mezinárodní letní akademie ISA v rakouském Reichenau. V současné době se věnuje pedagogické činnosti, komorní hře, korepeticím a od června 2022 působí také jako redaktorka pražského studia rádia Proglas. Ačkoliv klasickou hudbu miluje nade všechno, nevyhýbá se ani jiným hudebním stylům, korepetuje na pražské DAMU v hereckých pěveckých třídách a příležitostně hraje jazz a populární hudbu. Mimo svět hudby ráda tancuje, cestuje, lyžuje, chodí pěšky a jezdí na kole.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.