pátek, 07 duben 2023 16:59

V Plzni zazněla Stabat Mater Antonína Dvořáka

Autor:

„Chuhei Iwasaki přistoupil k nastudování se svou, již tradiční precizností, ale tentokrát i s velkou pokorou.“

„Český filharmonický sbor Brno je schopen vytvořit obrovské napětí v místech, kdy je předepsáno pianissimo a zároveň se s jistotou pouští do velkých forte.“

„Orchestr zněl velmi plasticky, vyzněla zejména místa gradací do velkých dynamik.“

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-Stabat-mater-03

 

Velmi zdařilým provedením Dvořákova díla Stabat Mater ukončil 6. dubna orchestr Plzeňské filharmonie festival Smetanovské dny, který se konal v Plzni již počtyřiatřicáté. Ke spolupráci byl přizván Český filharmonický sbor Brno. Provedení řídil šéfdirigent orchestru Chuhei Iwasaki.

Antonín Dvořák se jako člověk, který věřil v Boha, s oblibou věnoval vokálně instrumentální tvorbě s duchovním tématem. Známe jeho zhudebnění Žalmu 149, oratorium Svatou Ludmilu, Mši D dur, Requiem a Te Deum. Opravdovým skvostem je i jeho první dílo s náboženským tématem, kantáta Stabat Mater, kterou napsal r. 1876, původně jako svůj 28. opus, ale která byla poprvé vydána r. 1881 u Simrocka v Berlíně jako Dvořákem změněný opus 58. Po tehdejších úspěších skladatele v Anglii vydala dílo také firma Novello v Londýně. Dvořák napsal dílo po tragickém zážitku úmrtí své dcerky Josefy.

Šéfdirigent Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki se rozhodl, provést dílo bez přestávky. K nastudování přistoupil se svou, již tradiční precizností, ale tentokrát i s velkou pokorou. Orchestr připravil ke spolupráci se sólisty a smíšeným sborem vynikajícím způsobem. V díle obsažená četná místa samostatných výstupů dřevěných a žesťových hudebních nástrojů zazněla v naprosté intonační jistotě a dokonalé souhře. Celek podtrhl měkký zvuk smyčců. Orchestr zněl velmi plasticky, vyzněla zejména místa gradací do velkých dynamik.

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-Stabat-mater-02

 

Ke spolupráci byl přizván Český filharmonický sbor Brno, který již více, než 30 let vede sbormistr, dirigent, pedagog a skladatel Petr Fiala. Právě jemu počátek koncertu v Plzni patřil. Osobně mu k jeho životnímu jubileu popřála ředitelka orchestru Lenka Kavalová, ministr kultury Martin Baxa nebo radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Pěvecký sbor v současné době hostuje např. na velikonočním festivalu v Salzburku. V Německu zase účinkuje ve Verdiho Requiem. Přizvání pěveckého sboru mělo velký vliv i na celkově výjimečném vyznění Dvořákova díla. Těleso je schopno vytvořit obrovské napětí v místech, kde je předepsáno pianissimo a zároveň se s jistotou pouští i do velkých forte. Samozřejmostí je přesná deklamace textu. Na několika málo taktech je tento sbor také schopen vytvořit obrovskou gradaci, což ve spolupráci s orchestrem vyznělo vynikajícím způsobem. V částech díla, kdy vystupuje sbor bez sólistů, zněl kompaktně, vyrovnaně, detailně interpretoval každou frázi. Naprosto úchvatně zněl pak v závěrečném Quando corpus morietur, kde je chvíli před koncem acapella.

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-Stabat-mater-01

 

K provedení byli přizváni renomovaní čeští sólisté. Vynikající sopranistka Alžběta Poláčková a suverénní mezzosopranistka Václava Krejčí Housková, kterou si mnozí posluchači pamatují z nedávného hostování v titulní roli Carmen v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V jejím podání skvěle vyzněla např. 9. část pro sólový alt Inflammatus. Výborně vyzněl nejen v šesté části Fac, me vere tecum flere tenorový hlas Václava Vallona. Basový part ztvárnil Pavel Švingr. Jeho hlas by možná v některých místech vyzněl zřetelněji, kdyby se byl spolupracující orchestr schopen dostat v některých, Dvořákem pianissimo předepsaných místech, ještě do nižších dynamik. Tato okolnost rušila zejména ve čtvrté části Fac, ut ardeat cor meum.

Plzeňské provedení Dvořákova Stabat Mater se však celkově vydařilo.

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-Stabat-mater-06

 

*******

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-01

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-02

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-13

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-04

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-05

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-09

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-11

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-10

 

2023-04-07-SmD-FPlzen-Dvorak-12

 

Foto: Filharmonie Plzeň / Jan Růžička

Petr Novák

Pedagog klavírní hry, sólista, komorní hráč a korepetitor.

Studoval na Konzervatoři Plzeň, na Hudební fakultě AMU v Praze a na Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy v Lipsku. Jako sólista spolupracoval s tuzemskými orchestry a se Symfonickým orchestrem v běloruském Brestu, recitály měl nejen doma v Plzni, v Praze a na festivalu Janáčkův máj, ale i v Německu. Těžištěm jeho činnosti je ale spolupráce s mladými studenty – instrumentalisty, a to jak na půdě Konzervatoře Plzeň, tak při korepetici například na Letních hudebních kurzech v Domažlicích, Letních hudebních kurzech Plzeňského kraje, Třeboňském letním setkávání a jinde. Per Novák spolupracuje nebo spolupracoval s renomovanými sólisty, nahrává pro Český rozhlas, jeho spolupráci s houslistkou Viktorií Kaunzner zachytil Bavorský rozhlas. Účinkoval ve významných sálech, zvláště v Británii - ve Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru nebo v St. David´s Hall v Cardiffu. Po studiích působí už osmnáctým rokem v Plzni. Zapojuje se i do hudebně – publikační činnosti, mimo jiné pro Plzeňský deník.

www.novakpetr.com

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.