čtvrtek, 30 březen 2023 16:47

Filharmonie Hradec Králové, to je orchestr, který se propracoval mezi špičková tělesa

Autor:

„V okamžiku, kdy se rozklene Elgarova důvěrně známá ústřední melodie a orchestr se jí naplno velkolepě ujímá, musí být harfu slyšet.“

„Klavírista Lukáš Klánský se svého úkolu zhostil s naprostou zodpovědností, ale současně s grácií a dokonce i s jakýmsi jemným humorem.“

„Nad způsobem, jakým dirigent Nicolás Pasquet dovedl všechny nástrojové skupiny k bezchybnému uchopení jejich partů, lze zůstat pouze v tichém údivu a očarování.“

 

2023-03-30-FHK-Klansky-Pasquet-04

 

Filharmonie Hradec Králové se představila ve středu 29. března 2023 v rámci svého velkého symfonického cyklu s posluchačsky atraktivním programem. Po úvodním britském vojenském pochodu Edwarda Elgara zněla romantická hudba norská a ruská, tedy Griegův Klavírní koncert a moll, při němž se sólového partu ujal Lukáš Klánský, a Čajkovského Pátá symfonie. Návštěvníci v Sále filharmonie, zaplněném takřka do posledního místa, byli opět svědky výjimečného večera potvrzujícího ohromující kvalitativní vzestup královéhradeckého orchestru.

Dlouholeté úsilí bývalého šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera i jeho nástupce Kaspara Zehndera přináší nejen viditelné, ale i slyšitelné výsledky. Filharmonii Hradec Králové lze v současné době bez uzardění i nadsázky označit za jedno z nejlepších českých regionálních hudebních těles, v mnohém ohledu zcela souměřitelné se špičkovými pražskými orchestry. Oběma mužům působícím v jejím čele to zcela jistě dalo hodně práce, avšak díky za ni. Ku prospěchu věci nastaly i některé přirozené změny v obsazení. Mladí hráči a hráčky vnesli do kolektivu tolik potřebnou energii, přičemž za velmi důležitou považuji i možnost potkávat se při zkouškách a na pódiích s řadou zajímavých dirigentských osobností. Tím vším orchestr skutečně vyrostl.

 

2023-03-30-FHK-Klansky-Pasquet-06

 

Velmi prospěšné dozajista bylo i angažmá dirigenta Nicoláse Pasqueta, pod jehož taktovkou se večer, o němž je řeč, uskutečnil. Rodák z latinskoamerické Uruguaye dokončil svá studia v Německu, zkušenosti s vedením orchestrů nasbíral nejen tam, ale také ve Francii či v Maďarsku, přičemž velmi často pracoval s mládežnickými tělesy. Pozorného posluchače přesvědčil o svých kvalitách hned v krátké úvodní skladbě. Velkolepý Pochod č. 1 D dur op. 39/1 z cyklu Pomp and Circumstance Edwarda Elgara obsahuje také několik not určených harfě. V okamžiku, kdy se rozeklene důvěrně známá ústřední melodie a orchestr se jí naplno velkolepě ujímá, musí být harfu slyšet. Ne každý dirigent však dokáže dát lyrickému nástroji prostor, v mnoha případech se dočkáme jejího dokonalého upozadění a přehlušení. V Hradci Králové tomu však nebylo, Nicolás Pasquet si vše perfektně ohlídal. Elgarův pochod vynikl ve všech ohledech, očekávané mrazení v zádech, které tohle dílko psané na oslavu britského imperialismu už více než století vyvolává, nemohlo nepřijít.

 

2023-03-30-FHK-Klansky-Pasquet-05

 

Pokud pak měl přinést koncertantní kus večera zřetelný kontrast, vyšlo to rovněž na jedničku. Originalita Klavírního koncertu a moll op. 16 Edvarda Hagerupa Griega je nesporná. Autorův romantismus i zde vychází z norské lidové hudby, přičemž formován je nespoutaným pojetím harmonie. Nelehký sólový part je přesně vyvažován orchestrálními částmi. Střídání rozevlátých a mohutně znějících oddílů s lyrickými partiemi vyžaduje plnou koncentraci všech aktérů. Tím nejdůležitějším je pochopitelně sólista. Lukáš Klánský se svého úkolu zhostil nejen s naprostou zodpovědností, ale současně s grácií, dokonce i s jakýmsi jemným humorem vyjádřeným nejen mimikou, ale především neskutečně vroucím pohráváním si s klávesami svého nástroje v místech, kde to partitura hráči takového kalibru umožňuje. Myslím, že většina posluchačů jeho přístup pochopila a ocenila jej velkými ovacemi. Sólista se jim rád poté odvděčil malým přídavkem ze Schumannovy klavírní tvorby.

 

2023-03-30-FHK-Klansky-Pasquet-01

 

Jestliže předchozí odstavec nezmiňuje dirigenta, napravíme to nyní. Nicolás Pasquet bezpečně vedl orchestr i v Griegově skladbě, vrcholný zážitek ovšem připravil auditoriu ve druhé polovině večera. Čtvrteční provedení Symfonie č. 5 e moll op. 64 Petra Iljiče Čajkovského se stalo důkazem vrcholné interpretační úrovně orchestru a určitě nejsem sám, kdo zatoužil během těch pětačtyřiceti minut po živé nahrávce, aby se ty nezapomenutelné okamžiky daly kdykoli vrátit. Dirigent podle očekávání vystavěl monument, v němž hraje v mnoha variacích prim moto úvodní melodie. Nad způsobem, jakým Pasquet dovedl všechny nástrojové skupiny k bezchybnému uchopení jejich partů, lze zůstat pouze v tichém údivu a očarování. Královéhradecká filharmonie se propracovala jako celek k nádherně znějícímu měkkému barevnému zvuku, jehož je potřeba právě v Čajkovském ještě více než jinde, a který je typický pro všechny naše nejlepší orchestry. Po doznění posledních tónů koncertu mohu konstatovat, že teď už mezi ně nepochybně patří.

 

2023-03-30-FHK-Klansky-Pasquet-03

 

Foto: Patrick Marek

Roman Marčák

Novinář a publicista

V současnosti je vedoucím redaktorem regionálního listu Týdeník Pernštejn, od roku 1989 byl v Pardubicích postupně redaktorem a šéfredaktorem několikerých regionálních novin. Je absolventem Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. Nepochází z hudební rodiny, ale vášeň pro svět hudby se u něj začala projevovat od střední školy a od té doby je pravidelným návštěvníkem koncertů v Pardubicích, Hradci Králové a v Praze a objíždí premiéry či představení všech tuzemských operních souborů. Za operou cestuje i do zahraničí. Reflexe koncertů publikuje v tisku od roku 1994. Vedle jiných aktivit je také předsedou Filmového klubu Pardubice.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.