pondělí, 04 únor 2019 09:09

Ivan Kusnjer se pochlubil žáky

Autorka:

„Dramaturg koncertu Beno Blachut mladší citlivě zařadil především duchovní skladby a komorní, písňový repertoár.“

„Sympatickou součástí programu byly skladby českých a slovenských autorů 20. století i současnosti.“

„Nenápadnou, avšak zcela neopomenutelnou hvězdou večera byla pak klavíristka Iryna Roměnska, dlouholetá korepetitorka Národního divadla.“

 

IMGE4042

 

V rámci nepravidelné koncertní řady dalo první únorovou sobotu pražské Národní divadlo prostor svému dlouholetému opernímu sólistovi, trojnásobnému držiteli Ceny Thálie a mimo jiné také významnému pedagogovi HAMU Ivanu Kusnjerovi. Mimořádný koncert nazvaný Ivan Kusnjer a jeho žáci se konal v prostoru kostela sv. Anny, který od roku 2004 využívá mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Atmosféra tohoto netradičního prostoru jednoznačně ovlivnila i program koncertu. Přesto, že by se od avizovaných sólistů a vzhledem k přehlídkovému charakteru takovéhoto večera dal očekávat repertoár složený spíš efektních operních kusů, dramaturg koncertu Beno Blachut mladší citlivě zařadil především duchovní skladby a komorní, písňový repertoár. Posluchači tak měli možnost slyšet mimo jiné vybrané Dvořákovy Biblické písně, árii z jeho Svaté Ludmily, dvě čísla z kantáty Svatební košile a jednu píseň z cyklu V národním tónu. Ze světového repertoáru zazněl slavný duet Panis angelicus Césara Francka, árie Vidit suum dulcem natum z Pergolesiho Stabat Mater, tři písně Franze Schuberta (Spanilá mlynářka) a dva písňové kusy z pera Richarda Strausse. Sympatickou součástí programu byly skladby českých a slovenských autorů 20. století i současnosti – Jaroslava Křičky (Jaro pacholátko), Petra Ebena (Písně z Těšínska), Luboše Sluky (Písně renesanční) a Juraje Filase (Vyznania básníka).

 

Koncert-IKusnjer-003

 

Toto programové složení dalo vyniknout osobitému projevu každého z účinkujících a vedle interpretačních kvalit jednotlivých pěvců nastínilo i pozitivní pedagogický vliv Ivana Kusnjera na jeho současné i bývalé svěřence. Z původně plánovaných třinácti žáků, se nakonec vedle hlavního protagonisty představilo devět osobností, které vystoupily v tomto pořadí Eliška Gattringerová, Kristýna Kůstková, Katarína Mikšíková, František Zahradníček, Lucie Silkenová, Pavel Švingr, Václav Lemberk, Lukáš Bařák a Vít Nosek. Je zjevné, že Kusnjerovi na jeho žácích záleží, a tak je chtěl při této mimořádné příležitosti předvést v tom nejlepším světle, což se mu také podařilo.

 

Koncert-IKusnjer-274

 

Výše popsané dramaturgické zaměření koncertu lehce narušilo jen úvodní číslo ‒ Prolog z Leoncavallových Komediantů v podání hlavního protagonisty večera. Tento vstup nebyl v tištěném programu, ale zpěvák jím vhodně doplnil mírně zredukovaný program, který ovlivnily zdravotní indispozice čtyř jeho žáků. Zároveň tak nastínil vazbu na (Národní) divadlo a operní repertoár, který je jemu i jeho žákům vlastní, a zpívaje „Poichè siam uomini di carne e d'ossa“ („Protože jsme lidmi za masa a kostí“) uvedl i atmosféru večera, který se následně odehrával v odlehčeném, přístupném a lidsky hřejivém duchu. K tomu přispělo i Kusnjerovo spontánní průvodní slovo, jímž na několika místech v průběhu večera oznámil změny v programu, ale také s humorem komentoval svou pěveckou formu, odpovídající věku i ročnímu období. Zároveň jako skutečný profesionál převzal improvizovaně některá čísla (Dvořákovo Ave maris stella a tenorový part v duetu Hoj, má panenko, tu jsem již! ze Svatebních košil) za indisponované umělce.

 

Koncert-IKusnjer-037

 

Jeho žáci předvedli technicky vyrovnané profesionální výkony, pěvecky se blýskli především skvělý Václav Lemberk jako citlivý písňový interpret v Schubertově cyklu Spanilá mlynářka a naprosto mimořádní Eliška Gattringerová (Pergolesi, Franck, Dvořák: V národním tónu) a Lukáš Bařák (Strauss, Eben), kteří k technické samozřejmosti svojí interpretace přidali působivý emoční náboj a publiku tak obsah interpretovaných skladeb předali s ještě větší naléhavostí a intenzitou. Významně tím přispěli k celkovému vyznění koncertu.

Nenápadnou, avšak zcela neopomenutelnou hvězdou večera byla pak klavíristka Iryna Roměnska, dlouholetá korepetitorka Národního divadla, která všechna čísla doprovázela citlivě, s láskou a se samozřejmou lehkostí hodnou klavírní hvězdy světového formátu.

 

Koncert-IKusnjer-299

 

 

IMGE4023

 

Foto: ND

Jana Jarkovská

Flétnistka a pedagožka.

Studovala na konzervatořích a akademiích v Praze (Jan Riedlbauch, Jiří Válek, Štěpán Koutník), Stockholmu (Tobias Carron) a Miláně (Simona Valsecchi), kde působila rovněž jako odborná asistentka. V současnosti vyučuje flétnu na Konzervatoři Teplice. Na domácích i zahraničních pódiích vystupuje především s klavíristou Bohumírem Stehlíkem, s nímž tvoří mezinárodně úspěšné Duo du Rêve. Spolupracuje rovněž s řadou současných skladatelů a skladatelek, na jejichž premiérách se interpretačně podílí. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas. V roce 2018 vyšlo v nakladatelství Radioservis její první CD Pidluke-padluke s hudbou Jiřího Temla, které natočila v rámci svého doktorského studia na HAMU. V roce 2020 vydala album Vlastním hlasem se sólovými flétnovými skladbami současných českých skladatelek (Bodorová, Cílková, Loudová, Švarcová, Vetchá). V září 2021 vychází její nové CD Snow and Stars s tvorbou Sylvie Bodorové.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.