pátek, 11 březen 2022 09:37

Igor Ardašev exceloval na festivalu Smetanovské dny v Plzni

Autor:

„Málokterý český klavírista je natolik poctivý, aby ještě v dnešní době naplnil recitál velkým množstvím repertoáru a hrál jej zpaměti.“

„Ardašev deklamoval každou z Janáčkových krátkých frází, jeho hra byla velmi barevná a plastická.“

„Veškerá agogika sloužila hudbě, a nikoli zvládnutí technických obtíží díla.“

 

IMG3454

 

V Plzni právě probíhá už 42. ročník festivalu Smetanovské dny, který pořádá Plzeňská filharmonie. Kromě několika velkých symfonických koncertů se uskuteční řada sympózií, výstav, divadelních představení a zejména komorních koncertů. K jednomu z nich byl přizván renomovaný český klavírista Igor Ardašev, se kterým Plzeňská filharmonie ráda spolupracuje. Dodnes mám v paměti Ardaševovo loňské vystoupení s Rapsodií v modrém na Slavnostním koncertě k oslavám Slavností svobody v loňském roce, dostupný i nyní na YouTube kanálu orchestru.

Málokterý český klavírista je natolik poctivý, aby ještě v dnešní době naplnil recitál velkým množstvím repertoáru a hrál jej zpaměti. Poctivý přístup byl slyšet z každé noty, jejího promyšleného umístění v jednotlivé frázi, velkolepě, až symfonicky promyšlené stavbě každého díla, byť se jednalo o sonáty, cyklus nebo drobné formy. Místy až aristokratický přístup kontrastoval s dnes obvyklejším příliš charismatickým, kdy je běžné, že interpreti při svém vytížení nestačí repertoár úplně zažít a chytají se „berliček“ typu hraní z tabletu nebo ne zcela poctivému nastudování a spoléhají na sílu svého talentu…

 

IMG3424

 

Igor Ardašev úvodem přednesl Sonatu quasi una fantasia op. 27, č. 2 Ludwiga van Beethovena posluchačům známou pod vžitým, nikoli však od autora daným názvem „Měsíční svit“. Interpret volil od začátku spíše sytější barvu autorem předepsaného pianissima, dával dostatek prostoru vyznění melodie v tečkovaných rytmech a celkově se v první větě přiklonil k jejímu „fantazijnímu“ vyznění. Druhá věta byla precizně frázována. Pro finále zvolil Ardašev velmi rychlé tempo, důrazně se věnoval všem „sforzatům“ a po technické stránce nezůstal části nic dlužen.

Po sonátě Ardašev zařadil cyklus V mlhách Leoše Janáčka. Možná proto, že sám pochází z Moravy, vyzněl cyklus v každém detailu i jako celek velmi přesvědčivě. Ardašev deklamoval každou z Janáčkových krátkých frází, jeho hra byla velmi barevná a plastická. Často uváděný cyklus zazněl díky umělcově preciznosti nevšedně a s mnohými interpretaci obohacujícími nápady.

 

IMG3435

 

Přestože jinému interpretovi by délka první poloviny recitálu už takto připadala dostatečná, umělec před přestávkou zařadil ještě Oves, Hulán a Dupák ze druhé řady Českých tanců Bedřicha Smetany. Ardašev vystihl citlivou a vtipnou pedalizací všechny taneční momenty skladeb, vyniklo jeho pečlivé legato ve všech melodických liniích. Zajímavě udržel tah v pomalém konci Hulánu a všechny překvapil nasazeným tempem v Dupáku, který jsme v interpretacích zejména starších interpretů zvyklí slyšet opatrněji.

Ve druhé polovině recitálu zaznělo dramaturgicky stěžejní dílo celého večera – Velká sonáta G dur, op. 37 Petra Iljiče Čajkovského a před ní ještě „na rozehrání“ dvě Poetické nálady, op. 85 Antonína Dvořáka. Noční cesta a Rej skřítků vyzněly prostě a čistě, bez zbytečných manýrů. Nádherný zvuk koncertního nástroje značky Steinway naplnil téměř zaplněný prostor sálu Antonína Dvořáka plzeňského Domu hudby. Čajkovského monumentální dílo, které má z českých umělců v repertoáru díky jeho technické obtížnosti pravděpodobně už jen Michal Rezek, zaznělo vynikajícím způsobem ve svém celku, kterému se podřídily jednotlivé detaily. Přestože Ardašev nekoketuje s dirigentskou taktovkou, jako třeba jiní klavíristé, sonáta vyzněla až symfonicky v dynamických kontrastech a srozumitelnosti všech tematických nápadů autora. Veškerá agogika sloužila hudbě, a nikoli zvládnutí technických obtíží díla. Možná jediné ojedinělé intonační nepřesnosti zaznamenal posluchač za celý večer v tématu finále s obtížnými skoky. Nicméně hodnotit od stolu je jiná zkušenost než si zkusit dané místo sám zahrát, nebo se dokonce naučit…

 

IMG3458

 

Nadšení publika musel Ardašev odměnit dvěma přídavky. Schumannovo Warum (Proč) a ještě jednou částí z Poetických nálad Antonína Dvořáka, Jarní. Ardašev v Plzni prokázal, že je mistrem interpretace jak miniatur, tak velkých cyklických děl. Nezbývá než se těšit na jeho další pozvání.

 

Foto: Filharmonie Plzeń

Petr Novák

Pedagog klavírní hry, sólista, komorní hráč a korepetitor.

Studoval na Konzervatoři Plzeň, na Hudební fakultě AMU v Praze a na Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy v Lipsku. Jako sólista spolupracoval s tuzemskými orchestry a se Symfonickým orchestrem v běloruském Brestu, recitály měl nejen doma v Plzni, v Praze a na festivalu Janáčkův máj, ale i v Německu. Těžištěm jeho činnosti je ale spolupráce s mladými studenty – instrumentalisty, a to jak na půdě Konzervatoře Plzeň, tak při korepetici například na Letních hudebních kurzech v Domažlicích, Letních hudebních kurzech Plzeňského kraje, Třeboňském letním setkávání a jinde. Per Novák spolupracuje nebo spolupracoval s renomovanými sólisty, nahrává pro Český rozhlas, jeho spolupráci s houslistkou Viktorií Kaunzner zachytil Bavorský rozhlas. Účinkoval ve významných sálech, zvláště v Británii - ve Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru nebo v St. David´s Hall v Cardiffu. Po studiích působí už osmnáctým rokem v Plzni. Zapojuje se i do hudebně – publikační činnosti, mimo jiné pro Plzeňský deník.

www.novakpetr.com

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.