pátek, 02 srpen 2019 16:57

Bach a Glass
Varhanní festival u Jakuba zahájil Američan Mark Steinbach

Autor:

„Registrace leckdy působila víc kontrastně, než by skladby vyžadovaly.“

„Mad Rush bylo patrně prvním provedením Glassovy hudby u nás na varhanním koncertě.“

„Fuga, opět ve velkém zvuku, postrádala větší zřetelnost nádherné Bachovy polyfonie.“

 

03

 

Prvního srpna začal již 24. ročník velmi úspěšného Mezinárodního varhanního festivalu v pražské bazilice sv. Jakuba. Cyklus osmi čtvrtků pod nápaditým dramaturgickým vedením titulární varhanice minoritského chrámu Ireny Chřibkové přinese pestrou paletu výkonů renomovaných koncertních umělců i talentovaných laureátů mezinárodních varhanních soutěží stojících na prahu dráhy.

Mark Steinbach ze severovýchodního státu Rhode Island v USA zahájil festival s programem prudkých kontrastů. Málokdy se na varhanním koncertě v bezprostředním sousedství objeví Vierne, Bach, Heiller, Glass a znovu Bach na závěr. Příkré změny stylu při jednotlivých číslech v jeho vystoupení byly ještě zvukově podtrženy registrací, která leckdy působila víc kontrastně, než by skladby vyžadovaly. Steinbach vládne brilantní prstovou technikou, ale zdá se, že si se svatojakubským nástrojem příliš nerozuměl. Skladby byly zvládnuty technicky, ale srozumitelnosti zvlášť v barokní polyfonii nebylo vždy dosaženo.

 

08

 

Zahájil poněkud opatrným provedením skladby Louise Vierna Carillon de Westminster, která se hrává na populárnějších koncertech, aby ji vystřídala Bachova jemná chorálová předehra „Liebster Jesu, wir sind hier“ a virtuózní Preludium a fuga D dur, fuga v poněkud kolísavém tempu a s drobnými rytmickými nepřesnostmi ve vedení hlasů. Dílu rakouského varhaníka, velkého bachovského interpreta a skladatele Antona Heillera se Steinbach věnuje trvale a nahrál jeho skladby na CD. Heiller kompozičně vychází z Hindemitha a německé moderny 20. století. Jeho variační Partita na „Nun komm, der Heiden Heiland“ je z roku 1972. Její variace byly zvukově krásně narejstříkovány a velmi stylově zahrány.

Mark Steinbach je nadšeným propagátorem a interpretem soudobých skladatelů, zvlášť amerických. Není proto náhodou, že uvedl ve svém vystoupení Mad Rush (Šílený spěch) z roku 1979 od jednoho z hlavních představitelů minimalismu Philipa Glasse. Osobité střídání meditativního a rychlého motivu bylo patrně prvním provedením Glassovy hudby u nás na varhanním koncertě.

 

02

 

Závěrem zaznělo Bachovo veledílo z vrcholného lipského období - Preludium a trojitá fuga Es dur. Zcela překvapivě pojal oblast hlavního tématu s tečkovanými rytmy na velice bombastické pleno, střídané ve 2. a 3. tématu sice střízlivějším zvukem, ale při každém návratu I. tématu znovu s předimenzovaným plenem úvodu. Fuga – opět ve velkém zvuku, postrádala zvlášť ve 3. fuze větší zřetelnost nádherné Bachovy polyfonie.

Rodák ze Sevilly Jésus Sampedro předvede na festivalu výběr španělské varhanní hudby od baroka po současnost, u nás téměř neznámé a nehrané. Vítěz improvizační soutěže v St. Albans Jean-Baptiste Dupont, titulární varhaník katedrály v Bordeaux, bude improvizovat a předvede části Stravinského Petrušky. Dále vystoupí umělci z Ruska, Japonska, Polska a na společném koncertě dva naši mladí varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl i se dvěma skladbami pro čtyři ruce a čtyři nohy. Festival zakončí jako připomínka nedožitého 90. výročí narození Petra Ebena provedení jeho Labyrintu světa a ráj srdce s Markem Ebenem jako recitátorem a s Irenou Chřibkovou u varhan.

 

683033575067098632021877600528784478961664n

 

679533254109812128455463903333155540566016n

 

10

Foto: Zdeněk Chrapek, Veronika Paroulková

Jan Hora

Varhaník a hudební pedagog.

Vystudoval Pražskou konzervatoř, hudební fakultu AMU ve třídě Jiřího Reinbergera a vzdělání si rozšířil ještě na Franz-Liszt-Hochschule ve Výmaru. Je laureátem bachovských soutěží v Gentu (1958) a v Lipsku (1964). Koncertoval ve všech zemích Evropy, v USA a Japonsku, spolupracoval s mnoha špičkovými orchestry, podílel se mimo jiné na řadě nahrávek Janáčkovy Glagolské mše. Vyučoval v letech 1965 – 2016 na Pražské konzervatoři, v letech 1977-2014 zároveň na AMU, od 1995 jako profesor varhanní hry. V současné době působí na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové. Často je zván do porot mezinárodních varhanních soutěží. Jeho repertoár zasahuje do všech stylových epoch se zvláštním zaměřením na českou varhanní tvorbu. Pro firmu Vixem nahrál varhanní skladby A. Dvořáka, J. B. Foerstera, L. Janáčka, B. Martinů, M. Kabeláče a A. Háby a staré české mistry J. Zacha, K. B. Kopřivu a J. K. Kuchaře.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.