sobota, 18 listopad 2023 12:13

Antonio Pappano, temperamentní Ital z Británie

Autor:

„Listopadovou revoluci program oslavil – a události 17. listopadu 1939 připomněl – nápaditě a vkusně.“

„Lukáš Vasilek se svým Pražským filharmonickým sborem při přípravě a Antonio Pappano na pódiu nechali rozeznít širokodeché melodie a rozmyslně vytvářené plochy do pomalu plynoucí naléhavé meditace.“

„Antonio Pappano širokými, jasně akcentovanými gesty dokázal filharmoniky přimět k meznímu nasazení.“

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-01

 

Sir Antonio Pappano je typem interpreta, který se vrhá na pódiu do hudby bezprostředně poté, co vkročí na dirigentský stupínek. Hudbu netvoří nábožně, ale impulzivně, temperament z něj vyzařuje na první pohled, je energický a nesmlouvavý. Pro debut s Českou filharmonií měl za úkol vpředvečer 17. listopadu řídit koncert připsaný státnímu svátku. Svým jménem ho zvýraznil a ozdobil i pro televizní přenos.

Velvet Revolution Concert, Koncert pro svobodu a demokracii. Tak nazvala Česká filharmonie abonentní večer, který 16. listopadu publiku v Rudolfinu a současně divákům ČT art nabídl hvězdné umění houslistky Janine Jansen a dirigenta Antonia Pappana a v jejich podání Brahmsovu, Mendelssohnovu a Dvořákovu hudbu. Listopadovou revoluci program oslavil – a události 17. listopadu 1939 připomněl – nápaditě a vkusně, i když vlastně velmi volně. Smuteční zpěv, po něm líbezný a oblíbený romantický koncert a jako vrchol mimořádně populární česká hudba, to byl program sám o sobě hudebně atraktivní, ale především vědomě a záměrně sváteční, včetně ozdobení světoznámými jmény interpretů.

Schillerovy verše, které zhudebnil Johannes Brahms ve vokálně-instrumentální skladbě Nänie, oplakávají abstraktním způsobem hodnoty jako krásu a hrdinství. Za básní stojí řecká mytologie s odkazy na božstva a jejich příběhy, právě ji však Brahmsova hudba svou ušlechtilou niterností povyšuje na nadčasové poselství. Lze mu rozumět jako decentnímu žalozpěvu, jako přemítání nad těmi méně radostnými věcmi v životě. Lukáš Vasilek se svým Pražským filharmonickým sborem při přípravě a Antonio Pappano na pódiu nechali rozeznít širokodeché melodie a rozmyslně vytvářené plochy do pomalu plynoucí naléhavé meditace, sbor zpíval dokonale provázaně, s pozorností dynamice a zvukové plasticitě. Krásný a důstojný vstup do celého večera, navazující na úvodní projev ministra kultury Martina Baxy, okamžiku přiměřený, rozmyslný a příjemně nepolitický.

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-04

 

Houslový koncert Felixe Mendelssohna-Bartholdyho je ve své neokázalé intimnosti a neuspěchanosti duchem spřízněnou kompozicí. Janine Jansen, nestavící svůj projev na vnějškové virtuozitě, ale na muzikalitě a výrazu, jí dodala neakademický, osobní rozměr.

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-09

 

Když se Antonio Pappano po přestávce, bezprostředně po příchodu na pódium, doslova vrhl do druhé řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka, bylo zřejmé, že bude publikum svědkem zařazení populárních hudebních výjevů a stylizací do světového kontextu. Prostor dostaly samozřejmě i zamyšlenější a melancholičtější pasáže, objevily se rozkošně vymodelované pomalejší kontrasty, přesně vystihnutá zrychlení a zpomalení, půvabné detaily i robustní zemitost, ale dynamický a tempový důraz, korunovaný údery tympánů, získaly především rychlé tance. Předposlední sedmý, respektive v součtu obou řad patnáctý Slovanský tanec, Allegro vivace v C dur, byl virtuózně vyhnán až k hranicím efektu. Antonio Pappano širokými, jasně akcentovanými gesty dokázal filharmoniky přimět k meznímu nasazení. Celkově byl na stupínku, entuziastický a usměvavý, představitelem legitimního, osobitého a suverénně svrchovaného pojetí. A patnáctý tanec s orchestrem s chutí zahráli jako přídavek ještě jednou.

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-03

 

Asociace na hudební atmosféru koncertů BBC Proms, včetně toho kultovního posledního, byly na místě. Antonio Pappano, už dvě desetiletí šéf londýnské královské opery Covent Garden, je Brit z italské rodiny a umí prostřednictvím svého temperamentu vděčný repertoár prodat opravdu efektně, aniž by sklouzl do estrády. Za dva roky ho v divadle vystřídá Jakub Hrůša. A Sir Antonio další kapitolu své skvělé umělecké dráhy bude psát v čele London Symphony Orchestra. I v Praze dal najevo, že je evidentně typem dirigenta, který je se stejnou samozřejmostí doma jak v opeře, tak v koncertním sále.

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-02

 

******

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-06

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-05

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-07

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-08

 

2023-11-18-Cf-Koncert-pro-svobodu-a-demokracii-10

 

Foto: Petr Kadlec

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.