úterý, 12 září 2023 16:47

Shani, Shaham a Soltani. Tři jména, která ozdobila hostování Izraelské filharmonie

Autor:

„Houslista Shaham nijak nedominoval, ostatně violoncello často sólové vstupy začíná nebo i jinak z obou nástrojů vystupuje jako výraznější.“

„Soltaniho mimořádně znělý, dokonale posazený, bezchybně vedený, pečlivě tvarovaný a nejjemnějších dynamických nuancí schopný tón vyprávěl a básnil.“

„Pozvání, která začínají směřovat k Lahavu Shanimu od nejlepších orchestrů světa, jsou evidentně oprávněná.“

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-01

 

Izraelská filharmonie, další špičkový zahraniční host festivalu Dvořákova Praha, nabídla v pondělí vyprodanému Rudolfinu večer plný Brahmsovy hudby. Za řízení mladého šéfdirigenta Lahava Shaniho a s hvězdnou dvojicí sólistů, Gilem Shahamem a Kianem Soltanim, byla hudba vídeňského mistra zpřítomněna v ideální podobě – jako uměřeně romantická, přemýšlivá, vnitřně silná, plná citů, vážná a závažná.

Symfonické básně Richarda Strausse jsou jako šampaňské, symfonie Antona Brucknera jako mešní víno prozářené mystickým světlem z vitráží, Mahlerovy symfonie jako demižon v rukou řeckého božstva. Když zůstaneme u těchto příměrů, Brahmsova hudba je pomalu upíjené těžké červené víno v číši robustního osamělého muže. Izraelská filharmonie zahrála jeho Dvojkoncert a První symfonii s intenzivně a hutně znějícími smyčci, měkce a citlivě, bez ohlušující masivnosti, s nádhernými neskrývanými přeryvy a proměnami.

Houslista Gil Shaham a violoncellista Kian Soltani se ukázali být sólovým tandemem snů. Zní to jako fráze, ale těžko vyjádřit jinak dojem z absolutní souhry, z oddanosti hudbě, hráčské dokonalosti a emocionálního ponoru do výrazu každého tónu. O generaci starší Shaham – usměvavý, šťastný, pokorný a čistý – nijak nedominoval, ostatně violoncello ze skladatelova rozhodnutí často sólové vstupy začíná nebo i jinak z obou nástrojů vystupuje jako výraznější.

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-02

 

Hudba přicházela v nových a nových návalech, s působivými zámlkami, s výrazně zpomalenými plochami, rozvolněná, závažně polyfonní i kouzelně rozezpívaná. Sólisté si vzájemně nadstandardně naslouchali, vědoucně si předávali vedoucí pozici, pečlivě hlídali každou společnou frázi, její dynamiku, náboj a vyznění, pozorně nechali své hlasy proplétat, muzicírovali, neokázale sloužili.

Lahav Shani – čtyřiatřicetiletý pianista a dirigent, který v roce 2020 vystřídal na vedoucí pozici u Izraelské filharmonie Zubina Mehtu, působícího tam pět desetiletí – diriguje bez taktovky. Zdánlivě neohrabaně, ale naprosto efektivně. Chvílemi vede poklidně, až extrémně úsporně, do potřebných míst se však vkládá fyzicky naplno. Brahmse cítí převážně klidně a ztišeně, kultivovaně, i ve vzrušenějších partiích ani trochu násilnicky.

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-08

 

Dvojkoncert a moll pro housle a violoncello z roku 1887 je poslední Brahmsovou orchestrální skladbou, opojně krásnou. Přinejmenším při tomto večeru tak dílo působilo. Přesně v autorových intencích: bez okázalé virtuozity, prokomponovaně, symfonicky, ale přesto s častými až komorně ztišenými pozastaveními. Soltaniho mimořádně znělý, dokonale posazený, bezchybně vedený, pečlivě tvarovaný a nejjemnějších dynamických nuancí schopný tón vyprávěl a básnil, Shahamova křehce i plně znějící, křišťálově čistá kantiléna se s violoncellovou linkou obdivuhodně přesně a empaticky prolínala.

Přídavek byl dlouhý, ale nesmírně poutavý. Norský autor Johan Halvorsen, mladší Griegův současník, napsal Variace na Händelovo téma jako sled stupňujících se proměn, vynalézavý v sazbě i výrazu; ani zde sólisté nesklouzli k exhibici, ale s nadhledem se společně s publikem bavili rozmanitostí nenápadně krkolomných, čím dál náročnějších způsobů využití o kolorování jednoduchého tématu. I v tomto případě tvořili, hráli a prožívali hudbu jako ušlechtilou hru s tóny a náladami, jako potěšení z umu a z možnosti sofistikovaného dialogu v těch nejjemnějších detailech.

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-07

 

Brahmsova Symfonie č. 1 c moll, která vznikala dvě desetiletí, je ve výsledku obdivuhodnou syntézou formy z odkazu klasicismu s obsahem odpovídajícím romantickému cítění. Prý „Desátá Beethovenova“. Možná, ale především širokodechá, plná espressiva i krásných epizod, prototyp „brahmsovství“. Lahav Shani vedl její provedení směrem k podrobné a výrazně kontrastní práci s tempy a dynamikou, k rozvrásněnosti v rozměru velkých ploch. I v náruživosti menších úseků udržoval klid, rozkrýval pod hlavním děním spodní proudy. Druhá věta, se sóly dřevěných nástrojů a sólem koncertního mistra, byla posmutněle krásná, nedlouhá třetí rozsvícená a finále závažně obtěžkané, nijak rychlé. Dílo vyznělo příjemně zdrženlivě a tlumeně, bez velkých vášní, až překvapivě jedinečně. Pozvání, která začínají směřovat k Lahavu Shanimu od nejlepších orchestrů světa, jsou evidentně oprávněná.

Přídavky byly dva: jedna z Mendelssohnových klavírních Písní beze slov, šéfdirigentem zaranžovaná do virtuózní, lehkonohé orchestrální virtuozity, a Straussova Pizzicato Polka, neuspěchaná a rozšafná, vymazlená, ale přece jen ne úplně „vídeňsky“ brilantní.

Izraelská filharmonie nesbírá body blyštivou dokonalostí, tak jako Vídeňští filharmonikové, ale spíše dokonale ovládanou mohutností, často měkkou a tichou. Její pražský koncert byl neokázale skvělý.

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-09

 

******

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-03

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-04

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-05

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-06

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-11

 

2023-09-12-2023-09-12-Shaham-Shani-soltani-10

 

Foto: MHF Dvořákova Praha

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.