pátek, 14 červenec 2023 09:39

Napište messiaenovský kvartet. Rozuzlení skladatelské soutěže Konvergencie

Autor:

Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie konaný v Bratislavě pořádal již třetím rokem skladatelskou soutěž, kterou lze od letošního roku označit za mezinárodní. Osmičlenná porota z třinácti přihlášených skladeb vybrala čtyři vítězné, které 23. září v rámci festivalu zazní ve své premiéře v Zrcadlové síni Primaciálního paláce. Soutěž je určena mladým tvůrcům do pětatřiceti let věku a jejím cílem je iniciovat vznik a uvádění nových děl s generačním propojením mezi skladateli a interprety.

 

2023-07-14-Laureati-Konvergacia-02

 

Složení poroty soutěže bylo rovněž mezinárodní. Stanul v ní český skladatel Jaroslav Šťastný (alias Peter Graham), dále komponisté Jevgenij Iršai (predseda poroty), Lukáš Borzík, Adrián Demoč a interpreti Nils Økland, norský houslista, violoncellista Jozef Lupták, klaviristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič. „Pre tento ročník sa podarilo nadviazať spolupráce, kedy diela tohtoročných laureátov budú uvedené aj v spolupráci so súťažou Vladimir Mendelssohn Competition na festivale Ascoli Piceno v Taliansku či zaradené v koncertnej sezóne PKF — Prague Philharmonia. Tým sa skladateľská súťaž stáva aj omnoho atraktívnejšia pre mladých,“ řekl umělecký ředitel Konvergencie Jozef Lupták.

Napište nám messiaenovský kvartet,“ znělo jedno z kritérií soutěže. Náročné zadání, u něhož si soutěžící mohli vypomoci zahrnutím elektroniky, se pokusilo naplnit třináct uchazečů, z nichž vzešli čtyři laureáti soutěže: Adam Štefunko, Marek Fóra, Šimon Lučenič a Juraj Gažmerčík. Premiéry skladeb zazní 23. září od šestnácti hodin v Primaciálním paláci v rámci Bratislavské noci komorní hudby, která bude součástí čtyřiadvacátého ročníku mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie.

 

Foto: Konvergencie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.