středa, 03 květen 2023 12:37

Soutěž Broumovská klávesa potřinácté

Autor:

Ve dnech 5. až 7. května se bude v broumovském klášteře konat třináctý ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo více než čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska. Soutěžní vystoupení všech kategorií jsou otevřena veřejnosti.

 

2023-05-02-BK2023-03

 

Soutěžící jsou rozděleni do čtyř kategorií podle věku, a to od nejmenších do sedmnácti let včetně. Jejich výkony hodnotí umělecká odborná porota, v níž letos zasednou koncertní pianista, profesor HAMU v Praze a Pražské konzervatoře, umělecký ředitel soutěže Ivo Kahánek a další klavíristé a představitelé předních kulturních institucí jako Jan Simon (předseda poroty), David Mareček, Milan Langer, Eliška Novotná. Letošní zahraniční porotkyní je polská koncertní klavíristka a pedagožka na Akademii Karola Szymanovského v Katovicích, Joanna Domańska.

Soutěž se koná v areálu národní památky broumovského kláštera v multifunkčním sále Dřevník na koncertní klavír Steinway & Sons. Oficiální zahájení letošního ročníku soutěže je naplánováno na desátou hodinu v pátek 5. května.

Na letošní, již třináctý ročník Broumovské klávesy se moc těším: kromě návratu k tradičnímu májovému termínu slibuje vysokou úroveň soutěžících od nás i z ciziny – kromě našich polských a slovenských přátel letos zastoupené také účastníky z Rakouska a Maďarska – a také uvítáme novou porotkyni, profesorku Joannu Domańskou z Akademie K. Szymanowského v Katowicích. Srdečně zvu všechny příznivce klavíru ve dnech 5. –7. května do kvetoucího Broumova!“ říká umělecký ředitel soutěže, klavírista Ivo Kahánek.

 

2023-05-02-BK2023-02

 

Na vítěze všech kategorií čekají jak finanční odměny, tak především živá vystoupení. Letošní novinkou je spolupráce s festivalem Dvořákova Praha, který nabídne vybraným laureátům možnost zúčastnit se vystoupení na Bořislavce. „Broumovská klávesa je výjimečná především koncertními příležitostmi, které svým laureátům nabízí. Letos se tak kromě tradičního Slavnostního koncertu laureátů v pražském Rudolfinu potkáme ještě v rámci festivalu Dvořákova Praha na Bořislavce, další koncertní příležitosti nabídl mladým pianistům Karlovarský symfonický orchestr nebo festival Za poklady Broumovska,“ uvedla manažerka soutěže Tereza Kramplová. Mezi tradiční koncertní příležitosti tedy patří vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina na podzim, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska a za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru v rámci jeho letní sezóny.

 

Foto: Michal Sedláček

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.