středa, 25 leden 2023 19:02

Ostravská filharmonie s mladými umělci

Autor:

Janáčkova filharmonie Ostrava na letošek chystá tři koncerty s mladými umělci, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží orchestru. Na prvním z nich se už zítra, ve čtvrtek 26. ledna představí harfista Martin Sadílek, klarinetisté Anna Sysová a Marek Švejkar, houslista Arnau Petřivalský a violoncellista David Pěruška. Zahrají skladby mistrů českého klasicismu. Dirigovat bude Adam Sedlický. Koncert se koná ve Vesmíru, kam také zájemci můžou přijít na veřejnou generálku od 10 hodin dopoledne.

 

2023-01-12-JFO-s-talenty-05

 

Mladí sólisté, které každoročně vybíráme na naší interpretační soutěži, si sami volí skladbu, kterou chtějí s velkým symfonickým orchestrem přednést. Koncert vycházejících hvězd je zároveň první, u kterého zpřístupníme generální zkoušku veřejnosti,“ doplnil ředitel JFO Jan Žemla. Veřejnou generálku nabídne orchestr i jinak u vyprodané Dvořákovy Osmé nebo Čajkovského Patetické. „Znovu se potvrzuje, že poptávka posluchačů roste, a že bychom bez problémů vyprodávali i větší sál,“ uzavřel Žemla.

 

2023-01-12-JFO-s-talenty-02

 

Na programu budou skladby významných autorů klasicismu. Jan Křtitel Krumpholz byl český harfista a hudební skladatel, který studoval v Paříži a působil ve Vídni. Koncert pro harfu a orchestr složil v roce 1778 a sám ho premiéroval. František Vincenc Kramář se inspiroval Mozartem a Beethovenem. Měl na hudebníky vždy vysoké nároky, což dokazuje i ve svém Koncertu pro dva klarinety a orchestr. Melancholická serenáda patří ke kratším skladbám Petra Iljiče Čajkovského, přesto není jednoduchá na interpretaci. Stejně tak Valse-Scherzo pro housle a orchestr z roku 1877 klade na sólistu vysoké technické nároky. Závěr pak bude patřit Josefu Haydnovi a jeho Koncertu pro violoncello a orchestr, zkomponovaného v roce 1783.

 

2023-01-12-JFO-s-talenty-04

 

Pro mimořádný zájem zpřístupní Janáčkova filharmonie Ostrava veřejnosti své generální zkoušky. Dosud to nebylo možné, protože se ve Vesmíru realizovaly dílčí úpravy a hledal se ideální provozní formát. První je na programu 26. ledna od 10 hodin dopoledne. Další termíny jsou na řadě v rámci symfonického cyklu u koncertů A4 – Wagner a jeho jediná symfonie a A5 – Dvořákovy Osmé, dále u B3 – Čajkovského Patetické, a také u prvních tří termínů z Cyklu E.

 

Foto: Roderik Kučavík, archivy umělců

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.