pondělí, 28 listopad 2022 09:01

Laureáty Soutěže Nadace Bohuslava Martinů jsou houslista Kristian Mráček a Trio Gaudium

Autor:

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů se konala už posedmadvacáté. V letošním roce o vítězství soupeřili mladí interpreti ve dvou kategoriích – housle a komorní soubory s klavírem. První cenu si odnášejí houslista Kristian Mráček a Trio Gaudium. Zahráli v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci v neděli 27. listopadu.

 

2022-11-28-Soutez-BM-01

 

Soutěže v kategorii housle se v pátek 25. listopadu zúčastnilo devět interpretů. První cenu získal Kristian Mráček, který získal také cenu za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů, Cenu Jaroslava a Zorky Zichových a Cenu Nadace Život umělce pro nejúspěšnějšího účastníka Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Na druhém místě se umístila Natálie Toperczerová a třetí příčku obsadila Kristýna Jungová. Čestné uznání porota udělila Terézii Hledíkové. O vítězích této kategorie rozhodla porota ve složení Leoš Čepický, Ivan Štraus, František Novotný, Bohuslav Matoušek a Jiří Panocha.

Letošní ročník soutěže Nadace Bohuslava Martinů měl vysokou úroveň a zároveň ukázal, že hudba Bohuslava Martinů je mladým hudebníkům blízká, hrají ji rádi a moc dobře. Za celou porotu bych chtěl všem houslistům moc pogratulovat k jejich pátečním zdařilým výkonům,“ komentuje kategorii housle předseda poroty Leoš Čepický.

 

2022-11-28-Soutez-BM-09

 

V sobotu 26. listopadu porota ve složení Jiří Hlaváč, Irvin Venyš, Jan Kučera, Roman Patočka a Václav Petr rozhodovala o kategorii komorní soubory s klavírem. Vítězem se stalo Trio Gaudium, které si kromě prvního místa odneslo také cenu za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů, Cenu Přemysla Pražáka, Cenu Viktora Kalabise a také Cenu Nadace Život umělce pro nejúspěšnějšího účastníka Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Druhou příčku, dělenou, v této kategorii obsadilo Trio Octopus a Trio Mráček, na třetím místě skončilo Trio Vyšehrad.

 

2022-11-28-Soutez-BM-04

 

Komorní hudba je po celá staletí jedním z dramaturgických pilířů klasické hudby. A stejně tak se stala komorní hra pilířem hudební interpretace. Čeští hudebníci získali už v minulosti velké uznání a respekt hudebního světa. Věřím, že naše hudební soutěž nabídne další možnosti, inspiraci, popularizaci, novou motivaci, a v součtu mladé osobnosti, které budou českou komorní hru reprezentovat napříč světovou hudební kulturou,“ uvedl garant soutěže a předseda poroty v kategorii komorní soubory s klavírem Jiří Hlaváč.

Příští rok se bude soutěžit v oborech klavír a komorní soubory bez klavíru. V minulých ročnících se laureáty stali například klavírista Matouš Zukal, violoncellisté Tomáš Jamník a Vilém Vlček či barytonista Robin Červinek.

Festival Dny Bohuslava Martinů na soutěž naváže prvním koncertem v sobotu 3. prosince od 20:30 hodin. Hudbou Bohuslava Martinů, Bély Bartóka a Antonína Dvořáka festival zahájí Bennewitzovo kvarteto v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Na festivalu, který 17. prosince zakončí Wihanovo kvarteto, se také objeví další úspěšní a renomovaní interpreti – Jana Hrochová a Martin Hroch, Janáčkovo trio a Ensemble Inégal. Více v našem VýhleduPlus.

 

2022-11-28-Soutez-BM-03

 

2022-11-28-Soutez-BM-02

 

2022-11-28-Soutez-BM-05

 

2022-11-28-Soutez-BM-06

 

2022-11-28-Soutez-BM-07

 

Foto: Vilém Žák

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.