středa, 07 září 2022 14:12

Soutěž Leoše Janáčka. Do Brna směřují klavíristé a varhaníci

Autor:

Na 28. ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka, kterou pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění, se chystají mladí hudebníci z celého světa. Změří od 11. do 18 září síly ve hře na varhany a na klavír. Finálová kola se uskuteční 17. září v jezuitském kostele a 18. září v Besedním domě, tam za doprovodu orchestru Czech Virtuosi.

 

00002

 

Do soutěže se přihlásilo 24 varhaníků z Česka, Slovenska, Polska, Francie, Chorvatska a Korejské republiky. V oboru klavír se poprvé za dobu konání soutěže uskutečnilo výběrové kolo. Postoupilo z něj 20 soutěžících z Česka, Slovenska, Německa, Rumunska, Japonska, Ukrajiny, Korejské republiky a Ruska.

 

00004

 

Porotě pro soutěžící z oboru klavír bude předsedat Håkon Austbø z Norska, předsednictví poroty pro varhany se ujal Johannes Ebenbauer z Rakouska. Vítězové k titulu laureáta získají také tradiční finanční cenu. Vítěz v oboru klavír se může těšit na vlastní koncertní matiné v rámci Festivalu Janáček Brno 2022 a vítěz v oboru varhany na možnost vystoupit v roce 2023 na koncertech v rámci Brněnského varhanního festivalu a festivalu Za poklady Broumovska.

Mezinárodní interpretační soutěž nesoucí jméno skladatele Leoše Janáčka je určena pro mladé interprety do 35 let. Účastníky z celého světa hodnotí mezinárodní porota. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh, tuba a letošní klavír a varhany.

 

00001

 

„Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka je setkání mladých talentů z celého světa, které oživuje odkaz skutečného hrdiny: Leoš Janáček je dnes nejhranějším operním skladatelem na světě, přitom musel ustát předsudky konkurentů ve své době,“ uvedla děkanka Barbara Maria Willi, podle níž se lze těšit na mladistvé interpretační přístupy k repertoáru. Jak připomněla, zajímavostí bude možnost slyšet velké varhany v jezuitském kostele, které tam před osmi lety postavila švýcarská varhanářská dílna Mathis.

Soutěž se v každém oboru koná ve třech kolech, která jsou zdarma přístupná veřejnosti. První kolo v oboru varhany se uskuteční 12. a 13. září ve Varhanním sále fakulty, další dvě kola se konají 15. a 17. září ve zmiňovaném kostele Nanebevzetí Panny Marie. Klavíristé mají první kolo 13. a 14. září a druhé 15. a 16. 9., obě v Koncertním sále školy. Na finále v Besedním domě bude 18. září spolupracovat s orchestrem Czech Virtuosi dirigent Stanislav Vavřínek.

 

00003

 

Foto: Fb soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.