úterý, 07 srpen 2018 22:05

Salcburská dirigentská cena putuje do Maďarska

Autor:

hires-YCA2018GaborKalicSFwildbild„Na počátku roku zvítězil v Mezinárodní dirigentské soutěži v Hongkongu.

„Jsme přesvědčeni, že ho čeká důležitá kariéra.”

„Gábor Káli se stane asistentem Ivána Fischera.”

„Na Salcburském festivalu 2019 bude dirigovat koncert ve Felsenreitschule.”

Cenu pro mladého dirigenta udělovanou již devět let při Salcburském festivalu získal Gábor Káli. Pětatřicetiletý maďarský umělec stál v čele filharmonie v Norimberku a od nadcházející sezóny bude asistentem Ivána Fischera u Budapešťského festivalového orchestru.

S prestižní cenou je vedle finanční částky spojeno take vystoupení ve slavném sále – v salcburské Felsenreitschule - při festivalu v roce 2019. “Po třech skvělých koncertech s orchestrem Camerata Salzburg a po důkladné diskusi jsme s porotci vybrali jako nositele ceny Gábora Káliho. Jsme přesvědčeni, že ho čeká důležitá kariéra,” citovali pořadatelé předsedu poroty Dennise Russella Daviese, od podzimu šéfdirigenta Filharmonie Brno.

Gábor Káli pochází z Budapešti, kde se od dětství učil na housle a na klavír a kde nakonec vystudoval dirigování na Lisztově akademii. Pokračoval na univerzitě v Berlíně a absolvoval navíc dirigentské kurzy vedené Kurtem Masurem, Bernardem Haitinkem a Peterem Eötvösem. Daniel Barenboim ho v Berlíně pozval k audici do Státní opery, podobnou příležitost dostal u Bostonského symfonického orchestru. V jeho životopise figurují před několika lety i vystoupení s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. Od roku 2015 do letoška byl ve Státní opeře v Norimberku asistujícím hudebním ředitelem a šéfdirigentem. Připravil řadu operních, operetních a baletních představení i koncertních programů. Opakovaně už se objevil jako dirigentský host také v Maďarské státní opeře  i u řady orchestrů po Evropě a v Asii. Na počátku letošního roku zvítězil v prvním ročníku Mezinárodní dirigentské soutěže v Hongkongu.

hires-YCA2018cSFwildbild

Foto: Salzburger Festspiele / Marco Borrelli

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.