neděle, 11 červenec 2021 13:40

Publikace Akordeon v barvách Martina Žurka

Autor:

Základní umělecká škola, Opava na konci května vydala autorskou notovou publikaci přednesových skladeb Martina Žurka s názvem Akordeon v barvách. Kniha je ilustrovaná malbami žáků výtvarného oboru a doplněná o CD s nahrávkami. Originální projekt je výsledkem mezioborové spolupráce učitelů a žáků opavské ZUŠ.

 

akordeon1

 

Martin Žurek je mladý hudebník a pedagog, který s akordeonem začínal na opavské ZUŠ. Vedle pedagogiky na Ostravské univerzitě vystudoval hru na akordeon na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Pro notovou knihu Akordeon v barvách složil celkem šestnáct přednesových skladeb různé obtížnosti. „Každá je pojmenována názvem, v němž se zrcadlí charakter příslušné skladby, např. Mafián, Šílený taxikář, Starý kolotoč, Jaro, Tango apod. Název rozvíjí interpretační fantazii, díky níž může hráč lépe vyprávět vlastní příběh hudební řečí. Celá sbírka je proložena malbami žáků ZUŠ Opava, jež jsou inspirovány přímým poslechem těchto skladeb,“ představuje publikaci ZUŠ.

 

8978290130727510994386546065096865425129472n

 

Výtvarnou část připravily pedagožky Markéta Janečková, Zuzana Tázlarová a Lenka Přibylová, které s dětmi vytvořily krásné malby – ilustrace notové knihy. Práci se zvukem zrealizoval Pavel Glogar, grafickou a vizuální stránku navrhl a vypracoval Pavel Kerlin.

„S velkým dojetím listuji v této sbírce skladeb a procházím skladbu po skladbě. Potkávám v ní autora – svého žáka, malého a nesmírně zvídavého chlapce, který se krůček po krůčku stává velkým akordeonistou a teď i skladatelem,“ uvádí Hana Nosková, která na škole učí na akordeon, klávesy a vede akordeonový orchestr.

ZUŠ Opava uvádí, že publikace Akordeon v barvách je velkým obohacením stávající akordeonové literatury. Skladby jsou určeny nejen žákům, ale také pedagogům ZUŠ, kteří jimi mohou zpestřit a zatraktivnit výuku. Notová kniha je přednostně určena pro opavskou ZUŠ, ale zároveň bude poskytnuta a darována žákům a pedagogům dalších škol v rámci soutěžních, koncertních či vzdělávacích setkání.

 

akordeon2

 

Foto:  Fb a archiv ZUŠ Opava

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.