neděle, 23 květen 2021 08:00

Pražské jaro s mladými talenty Akademie MenART online

Autor:

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro představí ve svém programu mladé hudební talenty. V úterý 25. května od 20 hodin nabídnou pořadatelé online přenos absolventů aktuálního ročníku Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, a sice z pražského kostela svatých Šimona a Judy.

 

100

 

Pořadatelé uvádějí, že mládež pracovala společně se svými pedagogy pod vedením pěvkyně Kateřiny Kněžíkové, klavíristy Ivo Kahánka, houslisty Jana Fišera a flétnisty Jana Ostrého. Koncert s názvem Salon ZUŠ uvedou mentoři spolu se třemi desítkami stipendistů společnou intepretací částí z cyklu pěti malých duetů Césara Kjuje. Těžištěm koncertní dramaturgie pak budou úpravy lidových písní a vokální skladby na slova české a moravské lidové poezie od autorů 19. a 20. století v podání mladých pěvců a klavírní skladby českých a světových klasiků, které dají prostor virtuozitě nejmladší klavírní generace.

„Houslisté představí sólové skladby Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Henryka Wienawskiho i komorní duo Josefa Micky. Mladé flétnistky kromě sólových skladeb přednesou společně s Janem Ostrým výběr z Missa brevis Zdeňka Lukáše v úpravě pro flétnový soubor,“ doplňují organizátoři s tím, že koncert je zároveň součástí celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open, který upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání a letos se mimořádně uskuteční od jara do konce roku.

 

103

 

„Stejně jako Akademie MenART dává příležitost mladým talentům pracovat pod vedením umělců na vrcholu tvůrčích sil, je i vystoupení na pódiu velkého festivalu důležitou a nenahraditelnou iniciační zkušeností,“ uvádí ředitelka Akademie MenART Dana Syrová a dodává: „Velmi si vážíme přístupu Pražského jara, které dlouhodobě dává prostor i mladým talentům a silně je tak motivuje. Věříme, že řada z těch, kteří zde nyní získávají první zkušenosti z profesionálního koncertního světa, budou jednou hvězdami zdobícími Pražské jaro i další festivaly u nás i v zahraničí.“

S výsledky práce dalších absolventů Akademie MenART se můžou zájemci v nadcházejících týdnech seznámit například na festivalech Americké jaro či Smetanova Litomyšl.

 

101

 

Foto: Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.