úterý, 27 srpen 2019 10:59

Při Třeboňských letních setkáváních měl premiéru nový sál ZUŠ

Autor:

Třeboňská letní setkávání obsáhla v srpnu v sedmém ročníku interpretační kurzy a následný festival. Jeho zahajovací koncert – vystoupení violoncellisty Adama Klánského a akordeonistky Elišky Nimburské – byl 13. srpna premiérou pro nový sál ZUŠ Třeboň. Zazněla mimo jiné hudba Václava Trojana a Jiřího Temla.

 

12

 

Kurzů se zúčastnila stovka aktivních a pasívních hudebníků z Čech i ze zahraničí. Konaly se ve čtyřech oborech a lektory byli renomovaní umělci a pedagogové - Vilém Veverka (hoboj), Petr Nouzovský (violoncello), Patrick Vacík (kytara) a Ladislav Horák s Markétou Laštovičkovou (akordeon). Nejmladšímu účastníkovi bylo devět let, nejčastěji se však jednalo o žáky vyšších ročníků základních uměleckých škol a studenty konzervatoří i vysokých uměleckých škol. Pasivní zájemci se rekrutovali nejen z řad učitelů a rodičů, ale též amatérských hudebníků a posluchačů.

 

Festivalovy-orchestr

 

Interpretační kurzy byly čtyřdenní a účastníci navštívili také semináře jednotlivých oborů, workshop na téma Stará hudba pod vedením děkana Hudební a taneční fakulty AMU v Praze Ivana Klánského a seminář Legislativa a hudba emeritního předsedy České advokátní komory Martina Vychopeně. Každý den byl zakončen zkouškou festivalového orchestru, ve kterém hráli všichni účastníci. Pro tuto příležitost zkomponoval Eduard Douša skladbu Sonetík, věnovanou výročí Petra Voka. V premiéře zazněla na koncertu účastníků ve Schwarzenberské hrobce.

 

Lektori-ve-Schwarzenberske-hrobce

 

Za velkého zájmu se během festivalu uskutečnil velmi očekávaný galakoncert herce Viktora Preisse a kytarového dua Siempre Nuevo (Matěj Freml - Patrick Vacík). Konal se 15. srpna v Divadle J. T. Tyla. Shakespearovy Sonety v provedení barda české herecké školy doplnily skladby klasické a romantické kytarové literatury. V koncertním sále zbrusu nové umělecké školy se konal také odpolední koncert kurzistů a lektorů.

 

Gala-koncert

 

Na koncertě ve Schwarzenberské hrobce zahráli hobojista Vilém Veverka, violoncellista Petr Nouzovský a akordeonisté Ladislav Horák a Markéta Laštovičková společně se svými hosty. Závěrečný koncert festivalu pak patřil 17. srpna v sále Lázní Aurora frekventantům kurzů Třeboňská letní setkávání a jejich lektorům. Jednou z uvedených skladeb byla Janáčkova houslová sonáta v podání slovinsko-francouzského dua ve složení hoboj a klavír.

Letošní ročník podpořily Státní fond kultury, Jihočeský kraj, Město Třeboň, Nadace Český hudební fond a Nadace Život umělce. Příští rok se festival i kurzy uskuteční v termínu 11. - 16. srpna.

Zde si můžete připomenout rozhovor s Patrickem Vacíkem o letošních kurzech, festivalu i o plánovaném koncertu s Viktorem Preissem.

 

Zaverecny-koncert-kytara

 

Zaverecny-koncert-akordeon

 

Zaverecny-koncert-hoboj-a-klavir

 

Zaverecny-koncert-cello

 

Foto: Třeboňská letní setkávání

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.