sobota, 16 září 2023 22:36

Adam Znamirovský a duo Matejča–Schulmeister zvítězili v mezinárodní konkurenci Concertina Praga

Autor:

Concertino Praga, mezinárodní soutěž mladých hudebníků, dospělo ke svému konci. Finálové koncerty 15. a 16. září, konané v rámci festivalu Dvořákova Praha, určily vítěze obou kategorií – komorní a sólové. O kvalitě výkonů před publikem v Klášteře sv. Anežky a v Rudolfinu rozhodovala mezinárodní porota, která za vítěze komorní kategorie prohlásila duo Matejča–Schulmeister. V sólové kategorii vyhrál klavírista Adam Znamirovský.

 

2023-Cocnertino-Praga-vitezove-02

 

Letošními finalisty v kategorii komorní hry se staly české soubory Duo Comenius, Duo Jaklová-Mráček a duo Matejča-Schulmeister a německé Trio Florestan. Na finálovém koncertě v Anežském klášteře 15. září od devatenácti hodin přednesli díla Dmitrije Šostakoviče, Bohuslava Martinů, Johannesa Brahmse, Francise Poulenca, Reinholda Glièra, Josefa Suka a Bély Bartóka. Status favorizovaných přetavili ve vítězství houslista Daniel Matejča s klavíristou Janem Schulmeisterem, druhé místo obsadilo německé Trio Florestan a „těsné třetí místo“ patří Duu Jaklová–Mráček. Čestné uznání putovalo za Duem Komenius.

V sobotu 16. září se pak obecenstvu v pražském Rudolfinu v rámci sólové kategorie představil německý flétnista Fabian Johannes Egger v Koncertu pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta, dvojice ukrajinských hudebníků – Margaryta Pochebut v Houslovém koncertu č. 2 d moll Maxe Brucha a Denis Stefanov v Klavírním koncertu č. 1 g moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho – a Čech Adam Znamirovský v Klavírním koncertu a moll Edvarda Griega. Doprovázející Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídil Jan Kučera. Porota v těsném souboji rozhodla o vítězství Adama Znamirovského (který si odnesl též cenu publika), na druhém místě stanul Fabian J. Egger a třetí se umístila houslistka Margaryta Pochebut. Čestné uznání získal Denis Stefanov.

Vítězové obou kategorií budou mít možnost natočit profesionální nahrávky v Českém rozhlase, Adam Znamirovský vystoupí v následující koncertní sezoně rozhlasových symfoniků. S předstihem byla udělena Cena Nadace Bohuslava Martinů pro duo Matejča–Schulmeister za nejlepší interpretaci skladatelova díla a Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby 20. či 21. století byla udělena také jim.

 

2023-Cocnertino-Praga-vitezove-01

 

Na finálové koncerty bezprostředně navazuje Jihočeský festival Concertino Praga. Komorní koncerty pořádané od 18. do 22. září v Českém Krumlově, Bechyni, Jindřichově Hradci a Klokotech u Tábora uvede stanice Český rozhlas Vltava buď v přímém přenosu, nebo ze záznamu.

 

Foto: Tom McKenzie, Dvořákova Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.