sobota, 19 srpen 2023 11:57

Zahájení šestého ročníku stipendijní akademie MenART

Autor:

Kroměříž bude opět po roce hostit mladé talenty. O víkendu 25. až 27. srpna zde začne v pořadí šestý ročník Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se v roli mentorů angažuje šestnáct osobností české umělecké scény, které společně předají své cenné zkušenosti téměř třem stům stipendistů z třiašedesáti ZUŠ ze všech krajů České republiky.

 

2023-08-19-MenArt-2023-01

 

Cílem MenARTu je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy, kteří se programu po celou dobu zúčastní společně se svými žáky. Na první intenzivní tvůrčí víkend dorazí do Kroměříže klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie, houslista Jan Fišer, zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková, kytarista Pavel Steidl, klarinetista Irvin Venyš, violoncellistka Michaela Fukačová, violista Jiří Kabát, výtvarník Šimon Brejcha. Dále fotografka Štěpánka Stein, choreograf Jan Kodet či děkan HAMU Karel František Tománek. „Úvodní setkání v Kroměříži se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství,“ říká ředitelka Akademie MenART Dana Syrová. Vedle celodenní práce s mentory účastníky čeká večerní koncert a debaty na související témata.

 

2023-08-19-MenArt-2023-02

 

Projekt akademie vznikl před šesti lety s cílem podporovat nadané žáky a studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky. Během prvních pěti ročníků absolvovalo program přes tisíc stipendistů. „Je těžké se na cestě školstvím neztratit, nepřestat mít ideály a stále věřit v to, co tvoříme a oč se snažíme. Díky MenARTu se mi daří nezapomínat na to důležité a podstatné. Nepodceňovat to, kdo jsme, koho učíme a co vyučujeme,“ doplňuje pedagožka Jana Schlosserová ze ZUŠ Moravské Budějovice.

Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na renomovaných festivalech jako jsou Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Smetanova výtvarná Litomyšl, které tak dávají najevo, že systematická podpora talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené a úzce spolupracuje s celostátním festivalem ZUŠ Open.

 

2023-08-19-MenArt-2023-04

 

Do Akademie MenART se mohou hlásit žáci základních uměleckých škol, druhého stupně základních škol či studenti středních škol, kteří se chtějí zdokonalit prostřednictvím práce s profesionálem v oboru hudebním, výtvarném, literárně-dramatickém či tanečním. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem.

Akademie se též věnuje advokacii uměleckého vzdělávání. V květnu 2022 v Senátu Parlamentu České republiky uspořádala oborové setkání s názvem Pozitivní zprávy o stavu uměleckého vzdělávání v ČR pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Akademie byla též Českým centrem v Bruselu pověřena přípravou slavnostního večera u příležitosti zakončení českého předsednictví Rady EU v prosinci 2022. MenART pořádá ve spolupráci s Atriem na Žižkově koncertní cyklus Hudební Odyssea, kde se na podiu setkávají mentoři se svými stipendisty napříč ročníky. Akademie MenART také nabízí webináře určené zejména pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Webináře cílí na průřezová témata či otázky, které vznikají během výuky a v běžné praxi na ně zbývá málo času.

 

2023-08-19-MenArt-2023-03

 

Foto: Zdeňka Hanáková, František Renza, Facebook akademie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.