neděle, 16 červenec 2023 13:27

První ročník brněnské European Dance Competition je u konce

Autor:

V Janáčkově divadle v Brně se na konci června uskutečnil první ročník mezinárodní taneční soutěže pro juniorské tanečníky ve věku od dvanácti do osmnácti let. Do soutěže se přihlásilo 67 tanečníků ze třinácti tanečních konzervatoří a baletních akademií z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Do finále jich postoupilo 33, oceněných bylo jednadvacet mladých talentů. Vybraní soutěžící obdrželi možnost lukrativní stáže na baletních školách v Kanadě či Berlíně.

 

2023-07-16-Baletni-soutez-Brno-01

 

European Dance Competition Brno je novým projektem, který pořádá Balet Národního divadla Brno (NdB) ve spolupráci s brněnskou baletní školou Filiánek. Cílem soutěže je stát se platformou pro objevování, podporu a propagaci nových nadějných tanečních talentů. V odborné porotě zasedli bývalý šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska, umělecký ředitel Evropské baletní Grand Prix Boris Nebyla, emeritní první sólistka Mariinského divadla Anastasia Matvienko, choreograf Lukáš Timulak a Simona Noja-Nebyla, bývalá první sólistka Vídeňského státního baletu.

 

2023-07-16-Baletni-soutez-Brno-02

 

V prvním kole, které se konalo 27. června, předvedlo 67 mladých tanečníků celkem 71 klasických variací a moderních choreografií. Ve finále o dva dny později pak porota hodnotila 33 tanečníků a ocenění nakonec získalo jednadvacet tanečníků.

Během tří dnů měli mladí tanečníci možnost cvičit se šéfem baletu NdB Máriem Radačovským nebo Lukášem Timulakem, zaměřujícím se na současnou choreografii. Tanečníkům, kterým se nepodařilo postoupit do finále, byly umožněny klasické i současné „masterclasses“ s baletní mistryní Janou Přibylovou nebo bývalou demisólistkou baletu NdB Kristýnou Kmentovou.

 

2023-07-16-Baletni-soutez-Brno-04

 

Ocenění tanečníci získali kromě uznání poroty také dary od partnerů: letní masterclasses s baletními hvězdami Denisem Matvienkem a Ninou Ananiashvili, pobyt na tanečním kempu na Vysočině či poukázky do Národního divadla Brno. Vybraní tanečníci pak získali možnost stáže na prestižních tanečních školách – týdenní stipendium na Staatliche Ballettschule Berlin nebo intenzivní letní masterclass na École supérieure de ballet du Québec v Kanadě.

 

2023-07-16-Baletni-soutez-Brno-05

 

Po vzniku juniorského baletu NdB 2 přišel na svět také důležitý projekt taneční soutěže. Oba projekty pomáhají Baletu NdB v hledání talentů a etablování značky na mapě Evropy. Úroveň prvního ročníku překročila má očekávání i přesto, že nebyla udělena cena Grand Prix – umělecký roční kontrakt v baletu NdB 2. Osobně považuji za velmi důležité v tomto projektu pokračovat a po důkladné analýze budeme další ročník posouvat k ještě vyšší úrovni,“ hodnotí Mário Radačovský, ředitel soutěže, jejíž příští ročník je naplánován na rok 2025.

 

2023-07-16-Baletni-soutez-Brno-03

 

Foto: Arthur Abram

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.