sobota, 02 červenec 2022 11:04

Léto Police Symphony Orchestra – Smetanova Litomyšl, Křižíkova fontána v Praze a benefice SEN v Broumově

Autor:

Police Symphony Orchestra (PSO), soubor nadšených amatérských muzikantů z Police nad Metují, v následujících týdnech vystoupí ve třech projektech. První se odehraje zítra, v neděli 3. července, na festivalu Smetanova Litomyšl, kde se PSO postará o závěrečné Velké finále na Zámeckém nádvoří. Druhý následuje v neděli 17. července, kdy mladí symfonici zahrají známé i neznámé skladby v doprovodu vodních trysek a při speciálním osvětlení Křižíkovy fontány na Výstavišti Praha. A do třetice to bude 16. a 17. září na šesté benefici SEN, tentokrát na broumovském letišti.

 

00004

 

Zítra bude Zámecké nádvoří v Litomyšli místem, kde Police Symphony Orchestra coby historicky první neprofesionální těleso zahraje na Velkém finále festivalu Smetanova Litomyšl. PSO, který funguje už dvanáct let, připravil jedinečný večer, který netradičně propojí několik hudebních žánrů s unikátním prostorem zámeckého nádvoří, ale i se zahradami, kam bude přenášen na LED obrazovku. Koncert bude společným dílem PSO, jeho kmenových zpěváků a zpěvaček – Jana Sklenáře, Karolíny Soukupové, Venduly Příhodové, a také hostů – Iva Kahánka, Jana Ciny, Báry Polákové a Davida Hlaváče. Chystá se i několik překvapení, která podtrhnou letošní festivalové motto „A znovu láska“. „Repertoár si bude s letošním festivalovým mottem pohrávat a náš program by měl v divácích vyvolat pomyslný pocit ‚motýlů v břiše‘, které člověk zažívá při zamilování. Mělo by to být něco jako letní románek (s PSO),“ upřesňuje zakladatelka orchestru Petra Soukupová.

 

00005

 

Police Symphony Orchestra využívá sílu symfonického zvuku nejen prostřednictvím filmové hudby, ale dokáže svůj elán přenést i do tanečních a popových skladeb, které nechybějí na žádné odlehčené letní akci. A nejinak tomu bude 17. července na pražském Výstavišti, kde s orchestrem vystoupí Vendula Příhodová, Jan Sklenář, Karolína Soukupová a Karel Telecký, Bára Poláková, Jan Maxián, hudební seskupení Brass Avenue – dechový showband, a Noisy Pots, kteří svůj styl sami nazývají jako DIY kitchen electro – neotřelý zvuk totiž tvoří za použití hrnců, kýblů a dalších bicích nástrojů z kuchyně či garáže v kombinaci s elektronikou. Šedesát hudebníků PSO navíc vůbec poprvé doplní padesátičlenný smíšený pěvecký sbor PSO. Celý koncert doprovodí vodní trysky, speciální osvětlení fontány a světelné efekty. V jeden večer dojde ke spojení symfonického aranžmá ze světa filmové, populární, rockové a swingové hudby.

Mladí hudební nadšenci z PSO často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Předchozí benefice PSO hudebně vycházely z převzatého repertoáru a dramaturgicky byly skladby použity pro vyprávění příběhu či dokreslení tématu. Letos poprvé se PSO pouští do zcela autorského projektu, na námět Davida Ostružára, který k tomu říká: „Sen je nějaký náš motor, ale i odraz. Něco, co nás – nehledě na pohlaví, barvu pleti, orientaci nebo náboženství, spojuje. Možná i více, než si myslíme. To všechno, co ve společenství PSO zažíváme, je někdy sen. Fantastická až neuvěřitelná jízda, ze které se často nechceš probudit, ale někdy je to i noční můra. Chceme to tedy zrcadlit i do naší letošní benefice. Příběh, který budeme vyprávět, řekne, že sny nejsou jen obrázky vyplňující náš noční život, je to taky projev našeho vnitřního já. Ne vždycky snům rozumíme, ale často bývají hnacím motorem našich životů. Je to prostě silné téma, týkající se nás všech. A přináší to taky poznatek, že sny začínají mimo realitu, ale končí v ní!

 

00002

 

Pro tuto příležitost byli osloveni skladatel a aranžér Jan Lstibůrek a textař Robin Král. Zpívat budou Jan Sklenář, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová, Karel Telecký a speciální hosté. Sólisty doprovodí smíšený pěvecký sbor PSO. Režie se ujala Hana Mikolášková, zkušená brněnská režisérka a pedagožka, která k celému projektu podotýká: „Jestli existuje umělecký soubor, který si dokáže plnit i ty nejbláznivější a nejnáročnější sny, tak je to určitě Police Symphony Orchestra. To, co od svého vzniku dokázali, musí jako sen připadat všem, kdo je sledují. A proto jsem byla doslova poctěna, když si k režijní spolupráci na benefici Sen přizvali mě. Doufám, že se nám podaří snít společně a že se z téhle nádherné jízdy PSO jen tak nevzbudí.

Velká benefice se odehraje v areálu broumovského letiště, kde bude postaven obří stan pro přibližně dva tisíce diváků. Komponovaný program je plánován na dva večery – 16. a 17. září. Snem PSO je vybrat alespoň dva miliony korun pro pečovatelské služby na Policku a Broumovsku. „Seniorů je v našich končinách spousta, stále přibývají a my nechceme jen stát stranou. Chceme ukázat, že i mlaďáci můžou pomoct. A to tím, co prostě milujeme – hudbou,“ přibližuje záměr celé akce zakladatelka orchestru Petra Soukupová. A o čem to celé bude? „No přece o snech. Každý je máme. V noci i ve dne. Dávají nám křídla, ženou nás vpřed, odnášejí nás do jiných světů. Jsme neseni svými sny. Buďme uneseni spolu. Třeba si odneseme odvahu splnit si to, o čem sníme,“ odpovídá Petra.

 

00001

 

Foto: Martin Kábrt, Michal Bareš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.