neděle, 05 červen 2022 14:19

Musica Orbis začíná v úterý. V Obecním domě cyklus zahájí orchestr z Kalifornie

Autor:

Osmý ročník mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis představí pražským posluchačům prestižní mládežnické soubory ze zahraničí. V letošním roce kromě amerických hudebníků do Česka už počtvrté zavítá také oceňovaná Turecká národní filharmonie mládeže. Koncerty se budou konat až do 12. srpna, a to ve Dvořákově síni Rudolfina a ve Smetanově síni Obecního domu. Právě tam v úterý 7. června festival zahájí University of California Berkeley Symphony Orchestra.

 

001

 

University of California Berkeley Symphony Orchestra patří mezi nejvěhlasnější mládežnické orchestry v USA. Těleso je tvořeno bezmála sto deseti mladými hudebníky – často absolventy nejprestižnějších hudebních škol, jako jsou Eastman School of Music nebo Juilliard School. Orchestr se může pochlubit spoluprací s dirigenty jako Esa-Pekka Salonen nebo Gustavo Dudamel. V programu prvního koncertu cyklu Musica Orbis zazní Saint-Saënsova Symfonie č. 3 c moll zvaná Varhanní, kterou s orchestrem provede varhanice Leela Velautham. Impresionismus bude na koncertě zastoupen orchestrální skladbou Moře Clauda Debussyho. Jako třetí součást programu si diváci budou moci vyslechnout působivou Symfonii o třech větách ruského skladatele Igora Stravinského.

 

002

 

Druhý koncert 24. června představí v Rudolfinu další z předních amerických mládežnických orchestrů – California Youth Symphony, který letos slaví sedmdesát let od založení. Orchestr si v průběhu trvání získal mezinárodní renomé díky kvalitě své hry a zajímavé hudební dramaturgii. V roce 1963 se stal prvním americkým mládežnickým orchestrem, který se vydal na zahraniční turné, do Japonska. V následujících letech absolvoval dalších šestnáct zájezdů do všech koutů světa.

 

003

 

Na předposledním koncertě v Obecním domě 25. června vystoupí americký mládežnický orchestr Golden State Youth Orchestra, dříve El Camino Youth Symphony, který v Praze, stejně jako dvě předchozí tělesa, nekoncertuje poprvé. Jedná se o orchestr s bezmála šedesátiletou hudební tradicí, který dává mladým talentům příležitost provádět náročný profesionální repertoár. Těleso se u nás nově představí s dirigentem Yun Song Tayem.

 

004

 

Letošní ročník řady koncertů uzavře v Rudolfinu 12. srpna Turecká národní filharmonie mládeže, která se do Prahy vrací už počtvrté. Tento prestižní mládežnický orchestr, jehož členové jsou vybraní studenti tureckých konzervatoří, jeho zakladatel a současný dirigent Cem Mansur považuje za „laboratoř demokracie“.

 

Foto: archiv festivalu, Fb stránky souborů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.