neděle, 10 duben 2022 10:40

Čerství laureáti Broumovské klávesy zítra v charitativním koncertu na Polské ambasádě

Autor:

Dvanáctý ročník mezinárodní klavírní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, který se konal o minulém víkendu v klášteře Broumov, zná své vítěze. Mladí laureáti vystoupí zítra v 18 hodin na slavnostním koncertě laureátů na Velvyslanectví Polské republiky v Praze. Koncert je koncipován jako charitativní, výtěžek bude věnován do sbírky Broumovsko pro Ukrajinu, která je otevřena na darujme.cz.

 

99

 

Letošního ročníku Broumovské klávesy se zúčastnilo celkem třiatřicet soutěžících z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Ruska a Ukrajiny. Soutěžilo se multifunkčním sále Dřevník od pátku 1. dubna do neděle 3. dubna na koncertní klavír Steinway & Sons,“ uvádějí pořadatelé.

Porotu soutěže tvořili klavírista Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby a festivalu Dvořákova Praha, David Mareček, ředitel České filharmonie a pedagog Konzervatoře Brno, Milan Langer, vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře, Eliška Novotná, profesorka Ostravské univerzity, Marian Sobula, pedagog Akademie múzických umění v Krakově, a Ivo Kahánek, pianista, pedagog AMU a umělecký ředitel soutěže.

 

3000

 

Letošní již dvanáctý ročník Broumovské klávesy znovu potvrdil, že navzdory složité době se nemusíme o budoucnost umění a klavíru bát. Úroveň byla ve všech věkových kategoriích vysoká a letos zejména v těch starších (což v minulosti nebylo vždy zvykem), šlo o skutečně dramatické souboje hned několika výrazných mladých pianistů,“ uvedl Ivo Kahánek s tím, že v mladších kategoriích se objevily talenty, které neznal. „Už teď se těším, jak budu sledovat jejich vývoj, například za rok na Broumovské klávese s pořadovým číslem 13!“ dodal Kahánek.

 

3002

 

Pro mladé klavíristy je Broumovská klávesa příležitostí zahrát si před publikem a odbornou porotou a získat tak zkušenosti pro další klavírní i soutěžní dráhu. „Byl jsem na Broumovské klávese již počtvrté a je mi skoro smutno, že příští rok už kvůli věku nebudu moci soutěžit. Věřím ale, že se do Broumova vrátíme třeba v létě na výlet s možností přespání v úžasném broumovském klášteře,“ říká Pavol Bohdan Zápotočný ze slovenského Martina, který se umístil na druhém místě ve čtvrté kategorii.

Dalšími koncertními příležitostmi Broumovské klávesy budou vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim tohoto roku, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, dále za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru a Západočeského symfonického orchestru Mariánské lázně v rámci jejich abonentní sezóny nebo koncert v rámci Broumovských diskusí 4. listopadu.

 

BroumovskaKlavesafoto-Michal-Sedlek

 

Výsledky 12. ročníku Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa

 

1. kategorie (do 11 let včetně)

1. místo – Klára Gibišová

1. místo – Anna Zimowska (Polsko)

2. místo – Jaroslav Skalka

3. místo – Matěj Korytář

3. místo – Nikol Hamplová

Čestné uznání 1. stupně – Amálie Vlčková

Čestné uznání 2. stupně – Sofiia Kotiuk (Polsko), Magdaléna Kovářová, Anna Šmerdová, Markéta Sladkovská

 

2. kategorie (12–13 let)

2. místo – Adam Znamirovský

3. místo – Eva Emilia Rautner (Rakousko)

 

3. kategorie (14–15 let)

1. místo – Denis Stefanov (Ukrajina / Česká republika)

1. místo – Semjen Yakimov (Rusko)

2. místo – Jonáš Doležel

3. místo – Anežka Konečná

Čestné uznání – Simon Burcl, Lucie Baláková

 

4. kategorie (16–17 let)

1. místo – Klára Skalková

2. místo – Pavol Bohdan Zápotočný (Slovensko)

3. místo – Jakub Danys

3. místo – Ema Adámková

Čestné uznání – Rozálie Číhalová, Vít Kittel

 

Foto: Michal Sedláček

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.