pátek, 18 únor 2022 07:50

Hudební akademie v Kroměříži bude v létě už popáté

Autor:

„Organizátoři slibují devět dní plných nových zkušeností sdílených se špičkovými interprety klasické hudby.“

„Lektoři se představí, spolu s úspěšnými účastníky a s dalšími hudebními hosty, během souběžného festivalu určeného pro širokou veřejnost.“

„Hudebníci se mohou hlásit na webu akademie až do poloviny května.“

 

172

 

Letní hudební akademie Kroměříž spustila od února registraci studentů. Uskuteční se v srpnu a nabídne devět oborů pro sólové hráče, komorní hru i výuku orchestrální hry. Mezi lektory budou sopranistka Kateřina Kněžíková, pianista Ivo Kahánek, violoncellistka Michaela Fukačová i zakladatel a umělecký šéf akce Tomáš Netopil. Festival Hudební Kroměříž naplní dny od 12. do 20. srpna atraktivním programem pro širokou veřejnost, ve kterém se objeví mimo jiné rovněž barytonista Adam Plachetka.

Do Kroměříže se sjedou v létě čeští i zahraniční studenti konzervatoří a vysokých škol a další mladí muzikanti už pátým rokem. Tamní Letní hudební akademii založil dirigent Tomáš Netopil, který ve městě před lety studoval a nyní žije. Hudebníci se mohou hlásit na webu akademie až do poloviny května. Organizátoři jim slibují devět dní plných hudby, nevšedních zážitků a nových hudebních zkušeností sdílených se špičkovými interprety klasické hudby, a to v oborech housle, violoncello, viola, cembalo, kontrabas, klavír, zpěv, korepetice, komorní hra a orchestrální hra a také studium pro hudební manažery. Právě jeho účastníci dostanou poprvé příležitost prezentovat výsledky své práce při akademii – budou se podílet na přípravě a produkčním zajištění slavnostního závěrečného koncertu. Proto zahájí svou činnost s předstihem, několik měsíců před akcí.

 

1573

 

Vedle Tomáše Netopila, Kateřiny Kněžíkové, Adama Plachetky, Ivo Kahánka a Michaely Fukačové budou lektory violista Pavel Nikl, cembalistka Barbara Maria Willi, klavírista Zdeněk Klauda, kontrabasista Petr Ries a ředitel České filharmonie David Mareček. A přijede také mladý francouzsko-ruský houslista Fedor Rudin, někdejší koncertní mistr Vídeňských filharmoniků a hostující dirigent Gruzínské národní filharmonie. Loni přijal pozvání na poslední chvíli a skvěle podle pořadatelů zastoupil jednoho z lektorů, který onemocněl. Město i atmosféra akademie mu natolik učarovaly, že i letos s nadšením posílí lektorský tým.

 

1575

 

Studenty pro své obory si budou vybírat lektoři na základě přihlášek a dodaných nahrávek. Lektoři se představí, spolu s úspěšnými účastníky a s dalšími hudebními hosty, během souběžného festivalu určeného pro širokou veřejnost. Zahajovací koncert nazvaný Francouzská inspirace se bude konat v Rotundě Květné zahrady, ve Skleníku se pak uskuteční koncert za doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, jehož sólisty budou Václav Hudeček a loňští absolventy akademie. Vrcholem pátého ročníku má být závěrečný koncert s účastí lektorů Fedora Rudina, Pavla Nikla, Michaely Fukačové, Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky.

 

1576

 

Projekt Letní hudební akademie Kroměříž nepřerušil kontinuitu ani kvůli pandemii v letech 2020 a 2021.

 

1574

 

Foto: Fb Letní hudební akademie Kroměříž

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.