pondělí, 20 září 2021 07:46

Češka druhá na Mezinárodní soutěži L. Janáčka V Brně

Autorka:

Mladá hornistka Hana Sapáková, od roku 2020 hráčka České filharmonie, získala druhou cenu na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně. Pořádá ji Hudební fakulta JAMU a její 27. ročník se konal v oborech tuba a lesní roh. V prvně jmenovaném získal první cenu a cenu partnera soutěže Buffet Crampon maďarský tubista Richárd Bence Masa, druhou Karl-Wilhelm Hultsch z Německa a třetí Španěl Miguel Osca. Z hornistů vyhrál a cenu partnera soutěže obdržel Paweł Cal z Polska, který zároveň získal i Cenu festivalu Za poklady Broumovska, druhá skončila naše Hana Sapáková, o třetí příčku se dělí Éva Lilla Fröschl z Maďarska a Sytske Pas z Norska. Čestná uznání převzali  Achille Fait z Itálie a Maďar Máté Harangozó. Porota také udělila zvláštní cenu za vynikající klavírní doprovod, a to proděkance JAMU Janě Goliášové, Evě Mackové a Coře Brückner-Irsen.

 

100

 

Do Brna zamířili hudebníci mladší 35 let, letos opět z celého světa. Celkem se přihlásilo 38 hráčů na tubu a 59 hráčů na lesní roh. Laureáti získali tradiční výherní částky sto tisíc korun pro 1. cenu, sedmdesát tisíc korun pro 2. cenu a čtyřicet tisíc korun pro 3. cenu. Pro vítěze v každém oboru byla také připravena zvláštní cena partnera. Porotám předsedali Øystein Baadsvik, významný norský tubista, a hornista Jindřich Petráš, někdejší děkan HF JAMU.

Soutěž se letos po roce vrátila do normálních kolejí, loňský ročník, ve kterém měli soutěžit houslisté a smyčcová kvarteta, totiž pandemie covidu úplně zhatila. „Letos ale porotci i soutěžící mohli přijet ze všech kontinentů, tedy z Jižní Ameriky, USA, Asie a z celé Evropy,“ vypočítává prezidentka soutěže a děkanka JAMU Barbara Maria Willi.

 

prezidentkasouteBarbaraMariaWilli

 

Porota – obor tuba:

Øystein Baadsvik (Norsko) – předseda

Roland Szentpáli (Maďarsko) 

Alessandro Fossi (Itálie)

Dirk Hirthe (Německo) 

Nikolaj Kanišák (Slovensko) 

Karel Malimánek (Česká republika)

Pavel Trnka (Česká republika)

 

Richrd-Bence-Masa

 

Porota – obor lesní roh:

Jindřich Petráš (Česká republika) – předseda 

David W. Johnson (USA, Švýcarsko)

Szabolcz Zempléni (Maďarsko) 

Tadeusz Tomaszewski (Polsko) 

Jörg Brückner (Německo) 

Zuzana Rzounková (Česká republika) 

Jindřich Petráš (Česká republika)

 

FinlefotoVojtchKba

 

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je určena mladým interpretům do 35 let. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto a housle, klavír a varhany, violoncello a kontrabas, flétna a klarinet a lesní roh a tuba. V příštím roce tak přijdou na řadu obory klavír a varhany.

 

Karl-Wilhelm-HultschMiguelOscaRichrd-Bence-Masa

 

101

 

FinlefotoVojtchKba1

 

Foto: Vojtěch Kába

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.