čtvrtek, 29 duben 2021 16:42

Finalisté soutěže Concertino Praga na koncertech 17. a 18. září

Autor:

„Milým překvapením byl letos pro pořadatele počet přihlášených komorních souborů.“

„Na scénu přichází silná generace klavírních virtuózů.“

„Obě finále hodlá živě vysílat Český rozhlas Vltava a Český rozhlas D-dur.“

 

IldikoRozsonitsLisztAcademy1Janos-Posztes-3

 

Finalisty letošního ročníku soutěže Concertino Praga jsou klavíristé Ryan Bradshaw, Ildikó Rozsonits a Jan Schulmeister, houslista Mark Lewin, Duo Mráček – Pěruška, Trio Vyšehrad, Trio INNsolitus a Veloce String Quartet. Rozhodla tak v těchto dnech v distančním hodnocení mezinárodní porota. Česká republika má v sólové kategorii jednoho a v komorní dva zástupce. Ostatní soutěžící jsou ze Slovenska, Maďarska, Německa, Rakouska a Polska. Finálové koncerty se uskuteční 17. a 18. září v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Už druhý rok je spolupořadatelem původně rozhlasové soutěže také Akademie klasické hudby. S její účastí přišly i některé změny, tou nejpodstatnější je změna formátu finále: na rozdíl od předchozích kol není obhajobou výsledků podle nahrávek, ale čtyři nejlepší se utkají o vítězství živě na pódiu. Další novinkou je souběh sólové a komorní kategorie. Devítičlenná mezinárodní porota druhého kola posuzovala obě kategorie. Finalisté komorní kategorie se utkají 17. září v Anežském klášteře, sólisté o den později v Rudolfinu, a to za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s arménským dirigentem Vahanem Mardirossianem.

 

Mark-Anthony-Lewin-1

 

Milým překvapením byl letos pro pořadatele počet přihlášených komorních souborů, přestože cvičit komorní hru distančně online nelze: bylo jich 28 ze šesti zemí, v nejrůznějším nástrojovém obsazení ve složení od dua po kvinteto. Organizátoři jsou potěšeni, že se do finále po dlouhé době probojovalo i smyčcové kvarteto. Konstatovali také, že na scénu přichází silná generace klavírních virtuózů. Sólová kategorie čítala 58 přihlášek, semifinalistů bylo pětadvacet. „Jsme rádi, že jsme dětem dali v tuto nelehkou dobu směr a cíl a že se jim podařilo překonat veškeré nástrahy spojené s přípravou a natáčením v době lockdownu,“ uvedli.

Obě finále hodlá živě vysílat Český rozhlas Vltava a Český rozhlas D-dur. Účast v takovém finále není pro soutěžící jen obrovským úspěchem, ale podle Jana Simona, intendanta Akademie klasické hudby, především zásadní životní i profesní zkušeností. „Vytváření soutěžní nahrávky je specifická umělecká disciplína, živé vystoupení před publikem a porotou je pak tou základní ingrediencí budoucího života interpreta. Posláním špičkového hudebníka je přímý dialog s publikem,“ uvedl.

 

Trio-VyehradJakub-Nekvasil

 

Všichni finalisté společně následně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga, a to tradičně v Českém Krumlově, Bechyni, Třeboni a Jindřichově Hradci. Turné se uskuteční od 20. do 24. září. Absolutní vítězové obou kategorií získají možnost natočit v Českém rozhlase CD. Dalšími cenami jsou stipendia určená pro další hudební vzdělávání nebo na nákup nástroje. Posluchači finálových klání budou mít možnost udělit cenu publika.

Porota už nyní rozhodla o udělení speciálních cen. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získalo bulhraské Lora and Syon Duo. Veloce String Quartet z Polska získal Cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci současné skladby. Cena pro nejúspěšnějšího českého účastníka, kterou věnuje Nadace Karel Komárek Family Foundation, směřuje k Janu Schulmeisterovi, který už loni ve finále soutěže Concertino Praga získal čestné uznání prvního stupně.

 

Jan-Schulmeister

 

Foto: archivy interpretů 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.