sobota, 04 leden 2020 15:19

Rekordní zájem o Chopinovu soutěž

Autorka:

Přes 500 mladých klavíristů z 53 zemí se přihlásilo do varšavské Chopinovy soutěže, která se letos koná už po osmnácté. Jde o nejvyšší počet uchazečů v bezmála stoleté historii soutěže. Z poloviny mají zájem mladí klavíristé z Asie, konkrétně více než stovka Číňanů, devadesátka Japonců a pětatřicet Jihokorejců, následuje asi šest desítek domácích Poláků a po nich Američané, Kanaďané, Rusové a Italové. Přihlásili se také tři Češi, ze Slovenska ale letos zájem o soutěž nikdo neprojevil.

 

10

 

Mezi letošními uchazeči jsou spíš ti mladší, větší polovinu tvoří mladí klavíristé od 21 do 23 let a tři desítky jsou dokonce při samotné spodní věkové hranici, tedy mezi šestnácti a sedmnácti lety. Pořadatelé do 9. března vyberou asi třetinu z nich, tedy 160 klavíristů, které čeká 17. a 28. dubna ve Varšavě vyřazovací zkouška. Z té pak vyjde 80 postupujících. Samotná soutěž pak proběhne od 2. do 23. října. O vítězích rozhodne osmnáctičlenná mezinárodní porota, kterou tvoří známé osobnosti, mimo jiné Martha Argerich, která soutěž vyhrála v roce 1965, vítěz z roku 1980 Dang Thai Son, nositel druhé ceny z roku 1990 Kevin Kenner, Krzysztof Jabłoński – držitel třetí ceny z roku 1985, Piotr Palecny – také třetí cena z roku 1970, čtvrtá z roku 1990 Sa Chen a další. Více než polovinu porotců přitom tvoří Asiaté.

 

2

 

Chopinova soutěž je určená pro klavíristy od 16 do 30 let. Její první ročník se konal už v roce 1927 ve Varšavě a patří tak mezi nejstarší a nejprestižnější klavírní interpretační soutěže na světě. Od roku 1955 se pravidelně koná v pětiletém intervalu, tedy vždy v roce končícím na pětku nebo nulu. Založil ji polský klavírista Jerzy Żurawlew a dostala jméno po Fryderiku Chopinovi, u kterého je mimo jiné zajímavé to, že měl prvního profesionálního učitele z Čech. Byl jím Vojtěch Živný, kterému mladý Chopin v jedenácti letech věnoval polonézu As dur. Živný prožil život v Polsku a je pochován ve Varšavě.

 

3

 

Zatím posledním vítězem z roku 2015 je dnes šestadvacetiletý Jihokorejec Seong-Jin Cho, o rok později ho Praha měla možnost slyšet v prologu Pražského jara. Mezi předchozí nejslavnější držitele první ceny patří například Ital Maurizio Pollini (1960), Argentinka Martha Argerich (1965), Američan Garrick Ohlsson (1970), Polák Krystian Zimerman (1975), Číňan Li Jün-ti (2000) nebo Ruska Julijanna Avdějeva (2010). Ani jednu z cen zatím nezískal žádný Čech, největším domácím úspěchem je tedy zatím postup Ivana Klánského do finále soutěže v roce 1970.

 

4

 

Foto: Archiv soutěže, Ivan Klánský

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.