pátek, 11 říjen 2019 08:25

Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka uzavírá přihlášky

Autorka:

V sobotu 12. října se uzavřou přihlášky do Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Až poté tedy budeme znát, kolik účinkujících se zúčastní letošního 54. ročníku, který se uskuteční od 8. do 15. listopadu v Karlových Varech. Soutěž byla napřed určená posluchačům uměleckých škol. Od roku 1991 ji ale začali vyhledávat mladí pěvci z celého světa. Věkový limit je 35 let.

 

2

 

„Pěvci soutěží ve čtyřech kategoriích a některé z nich jsou ještě rozděleny na muže a ženy. Nejmladší kategorie Operní naděje je určena začínajícím adeptům ve věku 16 až 20 let, většinou studentům konzervatoří a hudebních gymnázií. Je spolu s kategorií Píseň nejkratší. Obě probíhají dvoukolově vždy v jednom dni. Kategorie Junior je pro zájemce do 24 let včetně a Opera pak do 35 let včetně, jsou náročnější a probíhají po celý týden,“ doplňuje zakladatel soutěže a její současný realizátor Alois Ježek.

Soutěžících se obvykle sejde kolem stovky a posuzují je dvě odborné poroty. Kategorie Junior, Píseň a Opera má na starosti jedenáctičlenný mezinárodní tým pěveckých a divadelních osobností, jako jsou mimo jiné Magdaléna Hajóssyová, Eva Randová nebo Jiří Nekvasil v čele s předsedou Petrem Dvorským. Samostatná sedmičlenná porota vedle toho posuzuje kategorii Operní naděje.

 

5

 

Po vyřazovacích prvních dvou kolech vrcholí soutěž předposlední den finálovým kolem, ve kterém osm až deset soutěžících z obou kategorií zpívá jednu árii s doprovodem Karlovarského symfonického orchestru a dirigentem Františkem Drsem. O den později večer se pak v Karlovarském městském divadle koná slavnostní ceremoniál předávání cen a zazní árie v podání vítězů a laureátů daného ročníku.

 

1

 

Na výherce čekají kromě finančních odměn hlavně interpretační ceny a pozvání k hostování na operních scénách českých, moravských a slovenských divadel, možnost vystoupit na Pražském jaru, na festivalu Gustava Mahlera nebo na Operním týdnu v Kutné Hoře. Další zvláštní ceny udílí Český rozhlas, Nadace Bohuslava Martinů, Společnost Antonína Dvořáka, Zámek Liteň v rámci Festivalu Jarmily Novotné, Společnost Beno Blachuta a další. Ceny při soutěži udílí také osobnosti, například hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, Lucemburčan Geoffrey Piper, Ital Antonio Carangelo, Němec Georg Fischer.

 

4

 

Foto: Archiv soutěže

Veronika Veber Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Veronika Paroulková vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klarinet. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.