čtvrtek, 30 květen 2019 08:00

V Brně dnes začínají 10. Mozartovy děti

Autorka:

V kostele, v Besedním době, na náměstí, v Bobycentru. Tam všude se letos představí Mozartovy děti - festival, který dává prostor mladým talentům. Desátým rokem ho pořádá Filharmonie Brno ve spolupráci s brněnskou ZUŠ Smetanova. Letošní jubilejní přivítá jako hosta Richarda Nováka a dětem umožní zahrát si pod taktovkou Dennise Russella Daviese. Kromě tří velkých koncertů nabídne také workshopy a akce pro školáky.

 

18Mozartovy-deti-Martin-Zeman-1-1

 

Festival dnes otevře Májový koncert, na kterém zazní dvě díla Antonína Dvořáka: Biblické písně a Mše D dur zvaná Lužanská. „Biblické písně přednese legenda – brněnský basista Richard Novák. V jeho podání se bude jistě jednat o nezapomenutelný zážitek umocněný tím, že se koncert uskuteční v bazilice na Starém Brně,“ informovala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Jako sólisté v Lužanské mši vystoupí sopranistka Markéta Böhmová, altistka Jarmila Balážová, tenorista Matúš Šimko a basista Jan Šťáva. Sborového patru se ujme Sbor „mladých Mozartů“ Jihomoravského kraje složený z talentovaných žáků uměleckých škol. Koncert bude řídit Robert Kružík a nese podtitul Nejcennější dar. Koná se totiž ve spolupráci s Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno a je věnován dárcům orgánů a jejich rodinám.

 

Marie-Kuerov

 

Přesně o týden později, 6. června festival pokračuje Koncertem dětských sólistů s Filharmonií Brno pod vedením Jiřího Habarta. Za doprovodu orchestru se posluchačům představí nejtalentovanější žáci z celé jižní Moravy. Například mladé klavíristky, cimbalistky nebo Trombonové kvarteto. „Pro děti to bývá životní zážitek, protože si zahrají s profesionálním tělesem za zády, navíc přímo v Besedním domě,“ zdůraznil ředitel ZUŠ Smetanova Petr Karas.

 

Mozartovy-dti-2

 

Festival vyvrcholí Slavnostním koncertem Mozartových dětí, který je v plánu v neděli 16. června od 17.00 v brněnském Bobycentru. Filharmoniky při něm tradičně doplní žáci z uměleckých škol, přičemž každý z nich má v orchestru svého mentora. „Na ten letošní se žáci velmi těší, zahrají si totiž pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese,“ doplnil Petr Karas a dodal: „Vrcholem večera se stane Haydnův Klavírní koncert D dur, který přednese teprve dvanáctiletý Jan Schulmeister, vítěz klavírní soutěže Amadeus 2017.“ Na programu je kromě Mozarta, Rossiniho a zmmíněného Haydna také Modest Petrovič Musorgskij a jeho Obrázky z výstavy.

 

mdmale

 

Kromě koncertů akce nabízí i workshopy pro děti z mateřských a základních škol nebo speciální koncerty přímo pro ně. A jak závěrem zdůraznila Marie Kučerová: „Klíčová je přitom odlehčená, zábavná forma. Našim cílem je děti ke klasické hudbě přilákat, ukázat jim, že to není žádné škrobené prostředí, jak se bohužel někteří domnívají“.

 

Foto: Filharmonie Brno

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.