pondělí, 13 květen 2019 17:32

Shota Takahashi, finalista soutěže Pražské jaro

Autor:

 

4

 

Do třetího kola mezinárodní hudební soutěže Pražského jara, které se dnes koná v Rudolfinu, postoupili čtyři mladí hobojisté. Jak dlouho se na pražskou soutěž chystal Shota Takahashi? Od koho se o ní dozvěděl? Přinášíme dnes jeho aktuální profil, stejně jako dalších tří finalistů, kteří pocházejí z Francie, z Korejské republiky a z České republiky.

Japonský finalista oboru hoboj mezinárodní soutěže Pražské jaro se soutěžním číslem 44 je Shota Takahashi. Narodil se v roce 1995 v prefektuře Hyogo. S hrou na hoboj začal v deseti letech. Vyrůstal v Japonsku, kde také v roce 2014 odmaturoval na hudební škole Osaka Toin. Poté se odebral do Německa, kde začal v roce 2015 studovat na Vysoké hudební škole v Karlsruhe. 

Jeho profesorem se stal Thomas Indermühle, který pro něj byl už tehdy legendou. Reference o něm totiž měl od své kantorky hoboje z Japonska, která u něj v minulosti také studovala. Takahashi od té doby studuje v Karlsruhe, kde v tomto roce dokončí své bakalářské studium. Hlásí se na několik škol do magisterského stupně studia, mezi jeho hlavní favority patří vysoké školy v Salcburku, Saarbrücken a ve Stuttgartu. 

 

2

 

Je zkušeným účastníkem národních i mezinárodních soutěží. V roce 2013 se například umístil jako třetí v soutěži Osaka International Music Competition, o rok později získal 4. cenu na mezinárodní hudební soutěži v japonském Kobe. Takahashi navštěvuje pravidelně mistrovské kurzy u významných umělců a pedagogů, jako jsou např. Kalev Kuljus, Ikuko Takayama a Kenichi Hurube. Od roku 2016 je také stipendistou u „Live Music Now Oberrhein“.

Na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro je poprvé, přesto o ní ví už dlouho. Jeho profesor Thomas Indermühle i jeho dřívější japonská pedagožka se pražské soutěže v minulosti opakovaně účastnili. Čest a skoro nepsanou povinnost na Pražském jaru soutěžit „zdědil“ tedy od nich. Mnoho aspektů v soutěži je pro něj novinkou, například nikdy zatím neměl příležitost zahrát si s orchestrem, ani hrát s komornějším obsazením bez dirigenta, jak tomu je dnes  na finálovém koncertě. Z toho, že se dostal do finále, je nadšený, ale zároveň to pro něj bylo překvapení, které tak úplně nečekal… 

Za největší výzvu v soutěži považuje Japonec český repertoár druhého kola, tedy díla Slavického a Hyblera. Důležitým aspektem v jeho interpretacích je humor, který cítil například právě v Hyblerově kompozici, ve které mohl zapojit svou fantazii, a to i v mimohudebních rozměrech. Zároveň cítí velkou potřebu každou skladbu konfrontovat s jejím autorem a s okolnostmi vzniku a věnovat se její analýze. To vede k lepšímu pochopení díla, které je pro nastudování zásadní. Na soutěž Pražské jaro se intenzivně připravoval zhruba dva měsíce. 

 

3

 

Mezi jeho oblíbené skladby pro hoboj patří Vivaldiho koncerty (ale Vivaldiho Sonáta c moll pro hoboj a continuo z prvního kola soutěže ne). Z českých skladatelů pak Dvořákova Serenáda pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas. Mezi jeho koníčky patří pití kávy, procházky venku na slunci a čtení. 

Shota Takahashi vystoupí dnes večer ve Dvořákově síni na druhém z finálových koncertů, které jsou už tradičně součástí festivalu Pražské jaro. Jako finalista s posledním soutěžním číslem uzavře hobojovou část mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

 

Foto: Pražské jaro 

David Matěna

Muzikolog, hudební manažer a publicista

Je absolvent bakalářského studia muzikologie a germanistiky na FF UK a magisterský student hudební vědy na univerzitě v Kolíně nad Rýnem, kde je stipendistou německé nadace DAAD. Má zkušenosti s hudebním žurnalismem v obou zemích, vytvářel příspěvky pro německé festivaly klasické hudby i pro tuzemské hudební instituce (Český Rozhlas Vltava, Harmonie). Spolupracuje s festivaly Pražské jaro, Kurt Weill Fest Dessau, Donaueschinger Musiktage apod. Podílí se na organizaci festivalů Podium Esslingen a Podium Mödling a zajímá se o organizačně-manažerskou práci na poli klasické hudby. Jeho velkým zájmem je česko-německá spolupráce v různých projektech. V hudební oblasti je mimo jiné fanouškem Nové hudby, jejíž koncerty rád navštěvuje a které se věnuje i v akademickém prostředí. Je nadšeným lovcem románských a gotických památek, laickým obdivovatelem starého výtvarného umění i malířů začátku 20. století, turistický průvodce po hradech a zámcích v ČR a občasný turista v rozmanité přírodě obou zemí.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.