DSC7214

„Situace se festivalu každopádně dotkne.“

„Jsme klikaři. Takže věřím, že budeme mít štěstí.“

„Pokud festival bude, tak udělá děkovací koncert, na který zadarmo pozve lidi, kteří teď pomáhají.“

Přípravy na Národní festival Smetanova Litomyšl zatím pokračují stejně jako za normálních okolností. Pořadatelé věří, že termín od 11. června do 6. července je reálný. Už nyní ale vědí, že některé programy budou mít jinou podobu a že některé zřejmě odpadnou. Zásadní rozhodnutí, zda a kdy festival bude, padne v polovině května. Tehdy se totiž musí začít stavět zastřešení Zámeckého nádvoří.

 

pátek, 03 duben 2020 19:01

Zlínská filharmonie chystá hudební štafetu

1Filharmonie Bohuslava Martinů chystá projekt Hudba spojuje Evropu. Zlínské těleso se inspirovalo na facebooku u Norimberských symfoniků. Jejich členové zveřejnili krátká videa, ve kterých ze svých domovů hrají Beethovenovu Ódu na radost. Zlínská filharmonie udělá to samé, postupně zveřejní na Facebooku hudební videa svých členů a chce tím současně vyzvat další české, ale i evropské orchestry, aby se k ní připojili. "Chceme tak vyjádřit touhu společně překonat toto těžké období. Norimberští symfonikové ocenili náš zájem a podporují naši myšlenku vytvořit pomyslnou evropskou štafetu. Hudba spojuje (nejen) Evropu," vysvětlil ředitel orchestru Josef Němý a dodal: "V hraní Ódy na radost, tedy evropské hymny, vidíme určitý symbol sounáležitosti, pospolitosti v nelehké situaci. Nikdo není sám, držíme spolu." Jak už jsme informovali, Beethovenovu Ódu na radost už před časem nahráli podobným způsobem, tedy jednotliví hráči doma, i Bamberští symfonikové, které vede Jakub Hrůša. Tzv. "puzzle spotem" se připojili k iniciativě Německé orchestrální nadace, která vyhlásila celonárodní výzvu na podporu nezávislých hudebníků.


0

„Kultura v době krize patří k těm velmi zranitelným.“

„Každým dnem se připojují další významní podporovatelé, kteří si uvědomují vážnost situace.“

„Svou podporu sbírky aktivně projevil zasláním významné částky i Daniel Barenboim.“

Radek Baborák společně s festivalem Horn Fest Praha a akademií MenArt založil na webu donio.cz sbírku s názvem „Podpořme společně muzikanty na volné noze“. Sbírku podpořil zasláním významné částky například dirigent světového renomé Daniel Barenboim, aktivitu podporují i další významné osobnosti hudební scény. Hudebníky bez stálého příjmu lze podpořit finančně přímým darováním na donio.cz, sdílením, uspořádáním streamovaného koncertu, nebo převzetím patronátu nad akcí.

 

pátek, 03 duben 2020 08:08

Baro Co., online festival staré hudby

Mladí umělci, studenti i čerství absolventi, jsou protagonisty online festivalu staré hudby, který se odehrává ode dneška do 8. dubna každý večer na YouTube kanálu. Dostal název Baro Co. Sólová vystoupení zahrnou hudbu od 16. do 18. století. Vedle českých účastníků se zapojí také interpreti ze Švýcarska, Nizozemska a Rakouska – cembalista Leonard Schick, hráč na historický kladívkový klavír Anders Muskens, loutnista David Bergmüller, cembalista Filip Hrubý, hráčka na zobcovou flétnu Michaela Koudelková a cembalista Jiří Havrlant. V koncertních programech, odehrávajících se na různých místech, jsou zastoupeni autoři jako Kuttstedt, Kirchhoff, Bull, Mayone, Frescobaldi, D'Anglebert, van Eyck, Telemann, Bousquet, Rameau nebo Bach, ale i někteří moderní skladatelé, jako Martinů, Rychlík či Ligeti. Za nápadem stojí slovenský cembalista Adam Štefunko. „COVID-19 nás rozdělil. Ale prostřednictvím této události chceme interprety a fanoušky staré hudby, ale případně dokonce i všechny ty, kdo o ní slyší třeba poprvé, dát zase dohromady,“ uvedli pořadatelé. Ke koncertům, které začínají vždy v osm večer, je připojena crowdfundingová stránka; posluchači mohou na projekt přispívat a podpořit tak umělce, kteří museli odříci řadu koncertů a pozastavit výuku, což se jich dotýká finančně a existenčně.  


88

18. ročník Letní školy barokní hudby v Holešově se bude od 7. do 16. srpna věnovat dílu Johanna Sebastiana Bacha. Vyvrcholením mezinárodního hudebního setkání bude provedení dvou Bachových kantát. Workshop plánuje mezi lektory přivítat například německého kontratenoristu Andrease Scholla.

 

1

„Publiku neváhal nabídnout trochu efektu i hodně afektu, trochu skandálnosti či senzačnosti.“

 „Koupil zámeček u Krakova, skoupil pozemky všude kolem, založil arboretum a začal obchodovat se stromy. „Stromy už mě zajímají víc než hudba“, dal se slyšet, nevděčník.“

„Géniem byl spíše notograf, který malůvky mladého Pendereckého převedl do hratelné partitury.

Březen 2020 se do historie zapíše nejen kvůli pandemii koronaviru, ale také jako datum odchodu jednoho z hudebních velikánů. 29. 3. zemřel Krzysztof Penderecki. Nad jeho osobností, dílem a odkazem jsme se zamysleli nejen my, ale také hudební skladatel a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník pro naši rubriku OsobnostPlus.

 

100

Virtuální lístky na neexistující představení začal prodávat pražský Magistrát. Projekt Vstupenky na Nic je určený na podporu kulturních institucí v metropoli. Stojí od 20 do 5000 korun a lidé si můžou vybrat scénu, kterou chtějí podpořit. Projekt potrvá až do 1. května.

 

11

„Dovolím si přislíbit i skladby věnované přímo mému rodnému městu.“

„Na pozici koncertního mistra houslí nastoupí Roman Patočka.“

„Pietari Inkinen na závěr příští sezóny uvede wagnerovský program s hvězdným pěveckým obsazením.

V 86. sezóně nabídne Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK více než 70 orchestrálních a komorních koncertů v Obecním domě, v kostele sv. Šimona a Judy, Rudolfinu, Klášteře sv. Anežky České a v divadle Viola. Do nové sezóny nastupuje s novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem a novým koncertním mistrem Romanem Patočkou. Pražští symfonikové plánují také měsíční turné do USA, v Praze budou mezitím hostit Orchestre Symphonique de Montréal se slavným Kentem Naganem.

 

středa, 01 duben 2020 13:01

Dnes večer live stream Moravské filharmonie

Moravská filharmonie Olomouc připravila na svých sociálních sítích na dnešek od sedmi hodin živý streaming. Koncertní mistr orchestru Vít Mužík a klavíristka Lucie Kaucká zahrají díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Eugèna Ysaÿe, Lionela Sainsburyho a Willema van Twillerta. Koncert se uskuteční ve spolupráci s nahrávací společností Parma Recordings a bude k vidění živě na www.mfo.cz a na facebooku Moravské filharmonie. „Věříme, že hudba dokáže povzbudit a přinést radost v každé životní situaci. Proto jsme pro naše posluchače i veřejnost připravili koncert ve formě živého přenosu s nadějí, že tím pomůžeme v lidech vzbudit radost a že jim v současné nelehké situaci přineseme do jejich domovů pohodu a skvělý hudební zážitek,“ vzkázal Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Z důvodu mimořádných hygienických opatření umělci vystoupí před prázdnou Redutou.


3

„Letos bylo v plánu uvedení nového nastudování celé tetralogie, a to pod taktovkou Pietariho Inkinena.“

„Nové scénické nastudování Prstenu Nibelungova bude mít premiéru nejdříve v roce 2022.“

„Spíše než komplikovaný zpívaný básnický text, vnímají wagneriáni primárně hudbu.“

V důsledku pandemie koronaviru a opatření proti jeho šíření se letos neuskuteční Bayreuthský festival. Přehlídka zasvěcená opernímu dílu Richarda Wagnera se měla tradičně konat od 25. července do 28. srpna. Tisk v zemích německého jazykového okruhu hledí s obavami na letní termíny Salcburského festivalu a Lucernského festivalu, akcí srovnatelné prestiže.

 

April-1-6

„Je to zcela legitimní, ale především logický závěr.“

„Jakékoli jiné pokusy jsou jen úsměvnou aktivitou v kategorii retro.“

„Ti lidé nebyli během výzkumu ani na jediném koncertě.“

Evropský ústav pro hudební výzkum (EIMR) zveřejnil k 1. dubnu výsledky badatelského projektu, který měl za cíl prokázat existenci hudby. Zpráva vzbudila v odborných kruzích rozporuplné reakce.

 

úterý, 31 březen 2020 19:37

Pražské jaro uspíší soutěž v oborech fagot a klarinet už na rok 2022

O tři, respektive o čtyři roky dříve se mohou příznivci i zájemci těšit na odloženou Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v oborech fagot a klarinet. Pražské jaro oznámilo, že klání uspořádá už v roce 2022, s tím, že podrobnosti oznámí brzy. Soutěž v těchto oborech se měla konat letos, ale kvůli opatřením proti koronaviru byla zrušena a příští pravidelný termín jejího konání by tak v těchto oborech vycházel až na roky 2025 a 2026. Divákům, kteří si už na letošní soutěž a její koncerty nebo mistrovské kurzy zakoupili vstupenky, bude vstupné vráceno – podrobnosti najdou na stránkách festivalu. Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro byla připravena přijmout tento rok pět desítek mladých hudebníků v oboru fagot a čtyřicet osm v oboru klarinet. Dvaasedmdesátý ročník interpretační soutěže se měl konat od 8. do 14. května a mělo se ho zúčastnit 98 mladých hudebníků z 23 zemí. V souvislosti s omezeními jsou pro letošek zrušeny i mistrovské kurzy s Nicholasem Coxem a Ole Kristianem Dahlem.


úterý, 31 březen 2020 13:56

Zaorálek chce požádat vládu o 1,5 miliardy

O 1,5 miliardy korun chce vládu požádat ministr kultury Lubomír Zaorálek. Peníze mají pomoci kompenzovat ztráty kulturních projektů a institucí. Stát také slibuje úpravu grantů, které poskytuje, a pomůžou zřejmě i některé úlevy nebo půjčky připravené pro osoby samostatně výdělečné činné. Dnes jsou to přesně tři týdny, kdy vláda zahájila opatření proti šíření koronaviru. Omezení významně ovlivnila českou kulturu od velkých divadel až po nezávislé tvůrce. Tři desítky státních institucí hlásí výpadek 40 milionů korun denně. Soukromé kulturní organizace a umělci se ocitají na hranici existence, protože jsou závislí na tržbách z odehraných produkcí. Zavřená divadla částečně nahrazují program streamy představení, pokud to umožňuje počet herců na scéně s ohledem na vládní nařízení, a vysílají přes internet starší úspěšné inscenace. On-line se snaží být ve spojení s lidmi i muzikanti. Mnozí přesunuli naplánované koncerty na nové termíny nebo je zatím odložili na neurčito. Někteří vracejí vstupné, jiní vyčkávají. Většina diváků ale peníze nechce a počítá s tím, že půjde na pozdější termín.


1

Projekt Divadlo pod rouškou Národního divadla moravskoslezského nabídne ode dneška každý čtvrtek a sobotu on-line záznamy svých programů a inscenací. Na YouTube kanálu divadla se dnes v půl sedmé jako první objeví talkshow Bez taktovky Jakuba Žídka. Následovat pak budou opery, operety i záznamy činoherních inscenací.

 

úterý, 31 březen 2020 12:31

Plácido Domingo už je doma z nemocnice

Plácido Domingo už je opět doma z nemocnice. Španělský tenorista se nakazil koronavirem a o víkendu musel být hospitalizován, vybral si nemocnici v mexickém Acapulcu, na kterou má letité vazby. Včera večer ale vzkázal na svém Facebooku, že byl propuštěn do domácího ošetřování a jeho zdravotní stav není vážný: "Naštěstí jsem od prvního příznaku byl pod lékařským dohledem, jak je běžné vzhledem k mému věku a dalším potížím. Teď pokračuji v léčbě a odpočinku. Jsem doma a cítím se dobře," píše 79letý pěvec a dodává: "Myslím teď na ty, kdo trpí, a na všechny, kdo obětavě zachraňují životy. Děkuji všem za přízeň a znovu vám doporučuji, abyste zůstávali raději v bezpečí doma." Domingo oznámil, že byl pozitivně testován, 22. března. Naskočily mu horečky a trápil ho kašel. 


1

„Na konci padesátých let zapůsobil Milan Munclinger na celou tuzemskou hudební veřejnost jako zjevení.“

„Hudbu období baroka a raného klasicismu, doposud tehdy prezentovanou jako každá jiná partitura i z jiných období, zvláště pak romantismu, interpretoval zcela jinak.“

„Je to působivý Bach, důsledně zakotvený v promyšleném rytmickém programu, v oblasti melodické a výrazové naprosto nezatěžkaný, strhující svým energickým nábojem.“

Nahráno v pražském studiu Domovina v měsících únoru až září 1965, čteme v údajích doprovázejících opakovaná vydání dnes už legendárního tuzemského gramofonového snímku Braniborských koncertů, pod nímž je u svého souboru Ars rediviva podepsán Milan Munclinger. Narozeniny Johanna Sebastiana Bacha jsme si připomínali už v sobotu 21. března, ale můžeme znovu i dnes: záleží na tom, podle kterého kalendáře počítáme 335 let od jeho dne narození – jestli podle toho, který platil v roce 1685, nebo podle toho dnešního. Bohuslav Vítek tak v reflexi Munclingerových aktivit činí právě nyní, 31. března.

 

c

Vyhlašujeme soutěž o CD.
Dosud neznámá díla Jana Dismase Zelenky vycházejí v těchto dnech na novém CD souboru Collegium 1704. Jednotlivé samostatně zkomponované části mešního ordinária z pera největšího génia české barokní hudby sestavil dirigent a umělecký vedoucí souboru Václav Luks do podoby imaginární mše. Nahrávka, na které je kromě Missy 1724 ještě Salve Regina, vznikla v srpnu 2018 v Kostele Sv. Anny – Pražské křižovatce.  Pokud se zmírní omezení kolem koronaviru a bude se konat festival Pražské jaro, Collegium 1704 dílo uvede spolu s Dixit Dominus G. F. Händela v pondělí 18. května od 20 hodin v Dvořákově síni Rudolfina.

 

pondělí, 30 březen 2020 12:30

Hudbou proti viru

Autor:
11

„Hrát před prázdným sálem je nesmírně náročné, všichni ale hráli, jak kdyby to bylo před přeplněnou Suntory Hall. S plným nasazením, plní emocí, od srdce. Skuteční koncertní Mistři.“

„Nadace Via, která organizovala při koncertu veřejnou sbírku, vybrala 4 750 000 Kč. Na každou nemocnici tak připadne skoro milion korun. To jsou dva plicní ventilátory!“

„I nadále je možné až do 3. 4. 2020 darovat, a to jak přes www.darujme.cz/nemocnice, převodem na účet 9999 55 2222/0800 nebo zasláním DMS ve tvaru DMS NEMOCNICE 30 nebo DMS NEMOCNICE 90 na telefonní číslo 87 777.“

V nouzi poznáš přítele, praví přísloví. Ba i v nouzovém stavu, kdy mnoho lidí ze dne na den přišlo o zdroj příjmů i o pracovní kontakty. Kromě řady podniků a obchodů jsou zavřená také divadla, galerie a koncertní sály. Podniky a obchody přišly o zákazníky, umělci o publikum. Někdo lomí rukama, jiný hledá možnosti. Možnosti, jak povzbudit tím, že uspořádá třeba koncert přes internet z vlastního domova, možnosti, jak pomoci tím, že zorganizuje třeba sbírku. K těm druhým patří i Česká filharmonie. Na obrazovkách ČT art nám to ukázala v sobotním večerním čase.

 

0

„Podle vzpomínek doprovázela koncert elektrizující atmosféra.“

„Právě operní repertoár pod Abbadovou taktovou dostává opravdu grády.“

„Murray Perahia se v interpretaci nepodobá žádnému jinému.“

Digital Concert Hall je z důvodu koronavirové pandemie zdarma. Nabízí hodiny a hodiny kvalitní hudby napříč hudební historií, dirigenty i sólisty. Je plná nejrůznějších perliček, dokumentů, výpovědí a vzdělávacích programů. Já předkládám svůj osobní playlist, ke kterému se pravidelně vracím. Snad udělá radost i vám.

 

neděle, 29 březen 2020 19:30

Pohledem Petra Vebera (20)
Letní čas

Autor:
0

„Návrat k zimnímu času by se na našem prožívání vlastních životů podepsal také - podobně jako koronavirus.“

„Nikdo z těch, kdo sedávají v auditoriu Smetanovy Litomyšle či českokrumlovského „otáčka“, ale ani nikdo z těch, kdo v létě rádi do večera za světla pracují na zahradě nebo chodí po horách, by přece nemohl hlasovat pro zrušení letního času..."

„Je čím dál pravděpodobnější, že si letos soumraků po koncertech a snášejících se nocí během operních představení moc neužijeme.“

Nevstávalo se nám dnes možná tak snadno, posunovali jsme v noci hodinky dopředu. Máme tu opět letní čas. „Bílé noci“ sice zrovna u nás nemáme, ale pokud se náš život, obrácený teď naruby pandemií koronaviru, vrátí v dohledné době zase k normálu a začneme opět chodit na koncerty, budeme určitě za delší večery až do 25. října rádi. A třeba si jednou zajedeme i na festival „Bělyje noči“ do Petrohradu.

 

neděle, 29 březen 2020 17:27

KlasikaPlus dnes vysílá na Facebooku Vivaldianno, které nabízí #kulturažije

I dnes večer vám na Facebooku KlasikaPlus.cz nabídneme stream - tentokrát záznam známé hudební show Vivaldianno, a to v nové verzi VIVALDIANNO RELOADED. Nový vizuální koncept překonal původní úspěšný projekt hudebníka a skladatele Michala Dvořáka, člena skupiny LUCIE. Propojuje hudbu, 3D videa, tanec, světelnou show a lasery v příběhu barokního skladatele Antonia Vivaldiho. Příběh vypráví hlas agenta 007 Pierce Brosnana Michael Dvořák, kterého na pódiu doplní přední mladí hudebníci, např. koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, violoncellistka Terezie Kovalová a další čeští i zahraniční sólisté, smyčcové kvarteto, elektrické a akustické kytary, perkuse nebo etnické a bicí nástroje. Přenos, který nabízí MALL.TV v rámci platformy #kulturažije, nabídneme pomocí crosspotingu od 20 hodin.

Strana 1 z 144