čtvrtek, 23 červenec 2020 12:47

ČtenářiPlus: Symfonický koncert Pavla Šporcla

Autor:

Ve středu 22. července se v rámci Hudebního festivalu Znojmo uskutečnil v areálu probošství kostela sv. Hippolita ve Znojmě - Hradišti koncert houslového virtuóza Pavla Šporcla, který zahrál za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Úvodní slovo pronesl prezident festivalu Jiří Ludvík. Na programu bylo celkem pět samostatných ukázek.

 

1

 

První, předehru ke Snu noci svatojánské, op. 21 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho zahájil orchestr pod taktovkou švýcarského dirigenta, absolventa Akademie umění v Bernu a v současné době svého šéfdirigenta Kaspara Zehndera. Za ní následovala poněkud melancholická Meditace z opery Thais Francouze Julese Masseneta, v níž zúročil své umění tolik očekávaný Pavel Šporcl; na pódium vstoupil, jak jinak, než se svými modrými houslemi a šátkem na hlavě. Posluchači ho přivítali bouřlivým potleskem. Poté následovala Koncertní fantazie na motivy Carmen, op. 25 Pabla de Sarasate, španělského skladatele a houslisty, kde časté pizzicato a glissando houslí s výrazným doprovodem kastanět navodily tu správnou španělskou atmosféru. Známý nápěv hraný nejprve v pianu postupně gradoval a byly slyšet také variace této všem známé melodie. Mistr bravurně zahrál sóla, a to hlavně ve vysokých polohách.

Po přestávce se objevily opět známé melodie ze suity Peer Gynt norského skladatele Edvarda Griega. Spolupráce dirigenta a orchestru byla opravdu vynikající. Dirigent jako by na pódiu tančil a svými gesty ovlivnil výkony hudebníků k dokonalosti. Podmanil si i posluchače, kteří ho po celou dobu napjatě sledovali. Závěrečnými pak byly Cikánské melodie, op. 20 opět od Pabla de Sarasate, zpočátku v pomalém tempu, postupně zrychlující, dynamicky gradující, kdy jasně vynikla hlavní melodie hraná na housle s doprovodem celého orchestru.

 

2

 

Následoval veliký aplaus ve stoje. Před přídavkem, v němž zopakovali nejrychlejší cikánské melodie, se Pavel Šporcl s diváky rozloučil. Poděkoval za přízeň, kterou mu už po dobu 14 let, kdy je patronem tohoto festivalu, dávají.

 

Naďa Kotrnetzová

 

Foto: Daniel Rubeš, Fb Pavla Šporcla

ČtenářiPlus

V rubrice ČtenářiPlus vydáváme vaše názory. 

Přispívat může zkusit kdokoliv. Podmínkou je seriózní obsah a forma textu. Jde o prostor určený pro ty z vás, kteří nejsou profesionály v oblasti klasické hudby, ale rádi píší a mají zájem se vyjadřovat ke kulturnímu dění nebo události. Vítané jsou texty, které spadají do kategorií REFLEXE, REPORTÁŽ, GLOSA, ÚVAHA a pod. 

Své texty nám posílejte na mail WEB@KLASIKAPLUS.CZ
Do předmětu uveďte heslo ČtenářiPlus.
Nezapomeňte napsat také své jméno a příjmení, popř. pár informací o sobě.

Těšíme se na vaše příspěvky!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.