-- redakce --
Josef Klíč, koncertní mistr violoncell Národního divadla v Brně, vyhrál Mezinárodní skladatelskou soutěž Unsigned Only Music Competition, která je odnoží prestižní světové soutěže svého druhu International Songwriting Competition v americkém Nashvillu. Druhou cenu získal Tamer Quarrain z Jordánska. Třetí udělena nebyla. Mezi porotci usedli osobnosti jako Robert Smith, Zbigniew Preisner, Kenny Barron a další. Soutěž je rozdělena do několika kategorií a je tříkolová.
Zahajovací koncert sedmdesáté sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava se koná provizorních podmínkách kina Vesmír 5. října. Sólistou Beethovenova Houslového koncertu bude Vadim Gluzman a zazní také Šostakovičova Devátá. Provedení řídí šéfdirigent filharmonie Vassily Sinaisky. Repríza se uskuteční následující den.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v měsíci říjnu naplno rozjíždí sezonu. A už tento měsíc nese typické znaky pestrosti repertoáru, vystupujících umělců i tematického zaměření prováděných skladeb. Co příznivce orchestru tedy čeká? První koncert se uskuteční už 4. října ve Smetanově síni Obecního domu.
Dvacátý druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje se začátkem října do své druhé poloviny. Na svém programu má dva mimořádné vokální projekty. V úterý 3. října se festival opět představí v Sasku, druhý letošní koncert německé kapitoly se uskuteční v Großschönau. Místní evangelicko-luteránský kostel rozezní nastudování Pašijí soudobého estonského skladatele Arva Pärta v podání sboru Martinů Voices za řízení Lukáše Vasilka. V sobotu 7. října se festival vrací opět do České Lípy, v kostele Mistra Jana Husa bude uveden písňový recitál tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše, kterého v romantickém programu doprovodí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová.
Herecká asociace udělila Ceny Thálie za mimořádné jevištní umělecké výkony i celoživotní mistrovství v několika divadelních kategoriích – v oborech činohra, opera, balet a pohybové divadlo, muzikál, loutkové divadlo a alternativní divadlo. Oceněnými operními umělci jsou mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir za roli Oktaviana ve Straussově Růžovém kavalírovi v pražské Státní opeře – Národním divadle a tenorista Jaroslav Březina za ztvárnění Heroda ve Straussově opeře Salome v Národním divadle Brno. V baletu je oceněna Helena Arenbergerová, sólistka inscenace Where v podání pražského souboru 420PEOPLE, a Matěj Šust za roli Prince v Prokofjevově Popelce v pražském Národním divadle. Za muzikál, operetu a jiné hudebně dramatické žánry převzali Thálii Hana Holišová za výkon na Letní scéně Musea Kampa v Praze a Tomáš Savka z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Prestižní ocenění v podobě skleněné vázy podle návrhu Bořka Šípka získali v letošním jubilejním třicátém ročníku za celoživotní mistrovství v opeře Jan Hladík, v baletu Miroslava Pešíková, za muzikál a operetu František Zacharník a v oboru činohra Daniela Kolářová a Stanislav Šárský. Za celoživotní dílo předala Herecká asociace Cenu divadelních akademiků dramatikovi Milanu Uhdemu. Ceremoniál se uskutečnil poslední zářijový večer v pražském Národním divadle.
Orchestr Berg uvede v DOX+ pořad zaměřený na Španělsko. Do Prahy dorazí představitelé současné španělské hudby – skladatelky Elena Mendoza, Raquel García Tomás a jejich o generaci starší kolega José Manuel López López. Sólistou večera 2. října bude renomovaný akordeonista Iñaki Alberdi. Na programu je mimo jiné multimediální kompozice s elektronikou a videem nebo ve světové premiéře novinka Petra Hory, který hudebníky využívá i jako voiceband.
Vyhlašujeme výherce dvojice vstupenek na první, tedy středeční koncert 4. října.
Fantastickou symfonii Hectora Berlioze zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou dirigenta Eugene Tzigana 4. a 5. října v Obecním domě. Úvod večera bude patřit dvěma ženám-skladatelkám, Vítězslavě Kaprálové a polské autorce Grażyně Bacewicz. sólového partu se ujme francouzský klavírista Lucas Debargue. Před koncertem 5. října se od 18:15 hodin koná setkání s umělci.
Zlínský festival Harmonia Moraviae přichází se slavnostním koncertem. V neděli 1. října od devatenácti hodin se k připomínce stého výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana uskuteční vystoupení pořadatelské Filharmonie Bohuslava Martinů společně s Pěveckým sborem Stojanova gymnázia Velehrad. Provedení v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě řídí František Macek mladší.
Mezinárodní hudební festival Moravský podzim začíná v neděli 1. října a otevře ho dílo Zpěv ducha divokého lesa aneb Záblesky Yankee Doodle od Anthonyho Philipa Heinricha. Symfonie s velkým obsazením a nezvyklými hudebními nástroji zazní v české premiéře. „Amerického Beethovena“ následuje skutečný Beethoven, konkrétně jeho vzácně uváděná Fantazie c moll pro klavír, sbor a orchestr. Letošní 52. ročník festivalu totiž nese motto Velká díla pozapomenutých skladatelů, pozapomenutá díla velkých skladatelů – a právě tato dvě díla motto dokonale naplňují.