*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

V brněnském Besedním domě se v neděli 17. listopadu uskuteční další z řady abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno. Pod vedením sbormistra Petra Fialy připomene mužská část sboru dvojí třicáté výročí - svatořečení sv. Anežky České a výročí bojů za svobodu a demokracii. Na programu zazní oratorium Petra Fialy Píseň sestry Anežky a bratra Františka, Čtyři krátké modlitby sv. Františka z Assisi Francise Poulenca, výběr z mužských sborů Josefa Bohuslava Foerstera, výběr z Polní mše Bohuslava Martinů v úpravě pro baryton sólo, mužský sbor a varhany, varhanní Vigilie a kantáta Hora tří světel téhož autora. Rolí recitátorů se ujmou herečka Barbora Seidlová a Vítězslav Šlahař, spolu s Českým filharmonickým sborem Brno dále účinkují sopranistka Pavlína Švestková, barytonista Tomáš Badura a varhaník Martin Jakubíček. Koncert se koná od sedmi hodin.

Absolutním vítězem 54. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se v Karlových Varech stal Ukrajinec Andrij Charlamov, barytonista z Oděsy. V kategorii Opera, určené pro zpěváky do 35 let, získal mezi muži první cenu a první místo zaujal i mezi účastníky v kategorii interpretace písní. Jako druhý se umístil polský tenorista Aleksander Kruczek a na třetím místě skončil český tenorista Jan Hájek, který má také Cenu diváků. Mezi ženami byla nejlepší sopranistka Varvara Fedotova z Ruské federace. Druhé místo obsadila česká sopranistka Eva Kývalová, třetí je ruská mezzosopranistka Anna Nedorezova. V kategorii Junior – ve věku do 25 let – vyhrála Diana Alexe z Rumunska, druhá je Ukrajinka Daria Kolisan, rovněž nositelka Ceny diváků, a s třetí cenou odjíždí do Spojených států sopranistka Chloe Boelter. Mužům porota v kategorii Junior neudělila první a třetí cenu a druhou přiřkla českému barytonistovi Vladimíru Jindrovi. Úspěšná byla v soutěži také Slovenka Zuzana Spót Ballánová, nositelka Ceny Národního divadla v Praze a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Cenu Národního divadla Brno přiřkla porota Evě Kývalové a Cenu plzeňského Divadla J. K. Tyla Janu Hájkovi. Cenu Slovenského národního divadla si odváží Varvara Fedotova. Tato ocenění znamenají příležitost ztvárnit operní roli v profesionálním divadle. 

pátek, 15 listopad 2019 00:14

Kryštof Tulis

K-TullisAbsolvent gymnázia s hudebním zaměřením v Praze. Student Hudební vědy na FF UK a Arts Managementu na VŠE. Dříve hrál na housle a kytaru, dnes se hudbě aktivně věnuje jako zpěvák ve sboru Pueri Gaudentes. Sólovému zpěvu se učí u Pavly Kšicové. Zajímá se organizováni nejen hudebních akcí, dějiny opery (zejména Richarda Wagnera) a propojování hudebních témat s nehudebními.

čtvrtek, 14 listopad 2019 01:28

Libor Dřevikovský

03054697Skladatel, sbormistr, publicista a dlouholetý hudební redaktor Českého rozhlasu. Od konce 90. let se po dvě desetiletí podílel na přípravě vysílaní stanice Vltava a nyní nadále spoluvytváří obsah digitální stanice D-dur. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Na Pražské konzervatoři byl předtím v kompozici žákem Oldřicha Semeráka, Ivana Kurze a Bohuslava Řehoře. Působil rovněž jako archivář, učitel základní umělecké školy a odborný redaktor v nakladatelstvích Panton, Fortuna a Supraphon. Vede Farní sbor při chrámu sv. Václava v Praze-Vršovicích.

V Bratislavě oslaví události listopadu ´89 přesně v den výročí. V neděli 17. listopadu zahraje Slovenská filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviče neotřelé tituly - Symfonii č. 8 Alexandra Moyzese a passacaglii pro velký orchestr Mystérium času Miloslava Kabeláče. Zároveň nabídne premiéru skladby Ľubici Čekovské Liberte pro mezzosoprán, sbor a orchestr, ve které se představí Terézia Kružliaková a Slovenský filharmonický sbor vedený Jozefem Chabroněm. Koncert se koná v bratislavské Redutě, v Koncertní síni Slovenské filharmonie, od sedmi hodin. Peter Valentovič je absolventem Pařížské konzervatoře, spolupracoval se Sirem Johnem Eliotem Gardinerem nebo úzce s Editou Gruberovou. Sólistka Opery SND v Bratislavě Terézia Kružliaková je vítězkou Mezinárodní soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech (jejíž 54. ročník právě v těchto dnech probíhá)  a laureátkou soutěže Toti dal Monte. Jozef Chabroň působí jako sbormistr SFZ, spolupracoval s Operou v Curychu, s Vídeňskou státní operou, s Tonkünstler-Orchester či s BBC Singers.

Dvojici koncertů a nové CD s nahrávkou 5. symfonie F dur Antonína Dvořáka chystá dirigent Marek Štryncl s orchestrem Musica Florea. Poprvé zazní Dvořákova Pátá a jeho romantická předehra Othello v dobově poučené interpretaci, kterou se soubor zabývá, a to v sobotu 16. listopadu od sedmi hodin v Besedním domě v Brně. V neděli 17. listopadu pak zazní v Praze, v kostele sv. Šimona a Judy, rovněž od sedmi hodin. Antonínu Dvořákovi a jeho dílu se Musica Florea věnuje pravidelně od roku 2009, kdy nahrála ještě bez výzkumu a realizace autentických hudebních vyjadřovacích prostředků jeho 7. a 8. symfonii. Od roku 2015 navázaly symfonie č. 1, 2 , 9  e moll Z Nového světa a č. 4 (jak už před časem popsal KlasicePlus Marek Štryncl). Všechny uvedené skladby vyšly na CD a posluchači se teď mohou těšit i na nahrávku 5. symfonie.

Slavnostní koncert připravily spojenými silami Uměleckoprůmyslové museum v Praze Pražská konzervatoř. Večer bude připomínkou revolučních událostí roku 1989. Koncert se uskuteční v pátek 15. listopadu od půl sedmé večer v Uměleckoprůmyslovém museu na symbolické adrese, v ulici 17. listopadu č. 2 v centru Prahy. Vystoupí Barokní orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka. Na dobu před třiceti lety zavzpomíná ředitelka UPM Helena Koenigsmarková a pamětník událostí na Pražské konzervatoři Ondřej Lébr. Po koncertě bude možné prohlédnout si výstavu fotografií s názvem Obrazy konců dějin.

K oslavám výročí třiceti let demokracie se připojí svým vystoupením také violoncellista Jiří Bárta a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho. V ryze českém programu zazní Scherzo z Triumfální symfonie Bedřicha Smetany, Klid lesa a Rondo g moll Antonína Dvořáka a jeho Osmá symfonie G dur "Anglická". Koncert se koná v Mladé Boleslavi, ve Sboru českých bratří v neděli 17. listopadu od sedmi hodin. Pořadatelem je festival České doteky hudby, který proběhne v Praze od poloviny prosince do začátku ledna. Slavnostní zahajovací koncert chystá na 16. prosince do Španělského sálu Pražského hradu. V interpretaci umělců skupiny zemí V4 představí díla autorů středoevropského regionu Henryka Wienavského, Antonína Dvořáka a Ference Liszta. Na festivalu vystoupí například Janáčkova filharmonie Ostrava, violoncellista Václav Petr, mezzosopranistka Eva Garajová, maďarský dirigent Zsolt Hamar, španělský flétnista Claudi Arimany, vídeňský chlapecký sbor Wiener Sängerknaben či popová stálice Dasha. Festival zakončí 6. ledna koncert Pražských symfoniků s houslistkou Tatianou Samouil  pod taktovkou Mariuse Stravinského.

Česká filharmonie a Ústav pro studium totalitních režimů připravili na sobotu 16. listopadu mimořádný Koncert ke Dni studentstva. Od půl osmé vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina nejprve se svými projevy bývalý prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck a bývalý premiér české vlády v rámci federace, bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu ČR Petr Pithart. Na koncertě pak zazní Meditace na staročeský chorál Sv. Václave op. 35a Josefa Suka, dvě věty z Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“, část Janáčkovy Sinfonietty a předehra Můj domov op. 62 Antonína Dvořáka. Českou studentskou filharmonii bude dirigovat Robert Kružík. Průvodcem večera bude generální ředitel ČF David Mareček. Česká studentská filharmonie je orchestr složený z hráčů České filharmonie, mladých hráčů Orchestrální akademie ČF i jejích absolventů. Myšlenku zaměřenou na kvalitní hudební vzdělávání nové generace orchestrálních hudebníků, podpořil při svém návratu do čela České filharmonie šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

FOK-minus123minutphotobyZdenekBina

Vyhrajte dvojici vstupenek.
Výročí sametové revoluce oslaví 22. listopadu společný multižánrový koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a kapely -123min. V pražském Obecním domě od půl osmé večer se sálem rozezní soul, groove, jazz, blues, funky i world music, zabalených do symfonických aranží Martina Kumžáka, který bude také koncert dirigovat.

 
Strana 1 z 112