*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

001

V brněnském Besedním domě čeká návštěvníky ve čtvrtek 26. a v pátek 27. května pod taktovkou šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese mimořádný, spirituálně laděný program. Večery otevřou Stravinského Symfonie dechových nástrojů věnovaná památce Clauda Debussyho a Mozartova Symfonie č. 39 Es dur, K 543. Poté budou následovat Árie pro smyčce podle Bachovy chorálové předehry, BWV 622, O Mensch bewein dein Sünde groß od Maxe Regera a skladba Angels of Sorrow (Andělé smutku) pro housle, violoncello, dětský sbor a komorní orchestr od gruzínského skladatele Giji Kančeliho. V ní vystoupí také pěvecký sbor Kantiléna se sbormistrem Michalem Jančíkem.

 
0003

Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy na Žižkově bylo o víkendu 14. a 15. května dějištěm dalšího ročníku soutěže „Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons“ určené pro talenty do dvanácti let. Soutěž ve spolupráci se školou pořádá Pražský hudební institut. Do letošního ročníku se přihlásilo jednašedesát dětí.

 
4000

V programu Janáčkovy filharmonie Ostrava se v tomto týdnu prolíná odcházející koncertní sezóna s tou novou. V úterý 24. května odehraje JFO z nové, devětašedesáté sezóny první abonentní koncert v Opavě v kostele svatého Václava. Na tomto prvním z opavských koncertů orchestr pod taktovkou Josepha Bastiana přednese Čtvrtou symfonii od Gustava Mahlera se sopránovým sólem, které zazpívá Doubravka Součková. O dva dny později, ve čtvrtek 26. května, jsou posluchači zváni do Domu kultury města Ostravy na koncert ještě osmašedesáté sezóny – ZUŠ Open s podnázvem „JFO dětem“, kde vedle sebe k pultům usednou žáci základních uměleckých škol a členové orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava, k nimž se připojí špičkoví umělci – Ivo Kahánek, Beata Hlavenková nebo Terezie Vodička Kovalová. O nové sezóně JFO se dočtete níže.

 
002

Podpoře talentů i významu uměleckého vzdělávání v České republice bude v pátek 27. května od 16 hodin věnována diskuse na půdě Senátu Parlamentu ČR. Iniciovala ji Akademie MenART ve spolupráci s celostátním festivalem základních uměleckých škol ZUŠ Open. Detailní program je k dispozici zde.

 
001

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se bude letos konat od neděle 29. května do 1. července. Pořadatelé nabídnou tři desítky akcí v Ostravě a na dalších pěti místech severní Moravy a Slezska. Nový ročník mapuje nové trendy a uvádí mladé talenty klasické hudby. Do České republiky přivede poprvé hned několik mezinárodních hudebních es současnosti. Ve světové premiéře pak zazní na objednávku festivalu nová skladba Ireny Szurmanové.

 
pondělí, 23 květen 2022 23:01

Jaroslav Smýkal (1938-2022)

SmkalVe věku nedožitých 84 let se uzavřel život klavíristy Jaroslava Smýkala, dlouholetého profesora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Provázela ho pověst skvělého komorního hráče, špičkového muzikanta a noblesního člověka. Souběžně s pedagogickou činností byl vynikajícím sólistou i doprovazečem a partnerem v komorní hudbě. Realizoval stovky nahrávek, včetně natočení kompletního klavírního díla Franze Schuberta, koncertní cesty ho zavedly do většiny evropských zemí. Byl absolventem brněnské konzervatoře a pak JAMU, kde studoval ve třídě Františka Schaefera. Na konci studií získal několik soutěžních ocenění, mimo jiné v Praze, v Mariánských Lázních a v duu s houslistou Bohumilem Smejkalem v Budapešti. V roce 1962 se stal na JAMU odborným asistentem, v roce 1996 profesorem. Po léta tvořil duo s houslistou Lubomírem Čermákem. Narodil se 30. října 1938 v Nahošovicích na Přerovsku, zemřel 16. května 2022. Jeho otec Jaroslav Smýkal st. vyučoval v Brně hru na varhany, ale také na trubku, klavír a akordeon a v letech 1945 až 1960 vedl chrámový sbor katolické farnosti u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Právě tam se ve středu 25. 5. od 13:00 uskuteční obřad posledního rozloučení.

001

Od soboty 28. května do úterý 28. června se bude konat tradiční celorepublikový festival Tanec Praha 2022, letos už čtyřiatřicátý ročník. V pětadvaceti městech a obcích naší země nabídnou pořadatelé pestrý výběr toho nejzajímavějšího z tuzemské a zahraniční taneční scény.

 
100

Pátý ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 24. května v 19 hodin v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě koncertem nazvaným Hudba mezi nebem a zemí. Interpretace pozapomenutých skvostů barokní hudby se ujme soubor Ad vocem zaměřený právě na starou hudbu, který vede loutnista a theorbista Přemysl Vacek. Z důvodu zdravotní indispozice sopranistky Anny Hlavenkové dochází ke změně programu a soubor se představí v ryze instrumentální podobě. Ansámbl nabídne díla pozdní renesance, raného i vrcholného baroka z dílen českých, italských a německých skladatelů.

 
111

Orchestr Musica Florea, sólisté a sbor Collegium Floreum připravili dvě světové premiéry. V dobově poučené interpretaci uvedou světské oratorium Proteo sul Reno italského skladatele Giovanniho Bononciniho a anonymní Cantatu, která byla dedikována rodině šlechtického rodu Hartigů. Premiérový program bude poprvé uveden v úterý 24. května v Českém muzeu hudby v Praze od 19:30 hodin. Další reprízy jsou plánovány na 25. a 26. července v Teplicích a Olomouci.

 
0001

Studenti hry na bicí nástroje sdružení v souboru Percussion Ensemble JAMU vystoupí v úterý 24. května od 16 hodin v koncertním sále Hudební fakulty JAMU. Završí tak koncerty k pětasedmdesátému výročí založení Janáčkovy akademie múzických umění v tomto akademickém roce. Koncert je také poslední jarní preview akcí festivalu Janáček Brno 2022.

 
Strana 1 z 389