Herecká asociace udělila Ceny Thálie za mimořádné jevištní umělecké výkony i celoživotní mistrovství v několika divadelních kategoriích – v oborech činohra, opera, balet a pohybové divadlo, muzikál, loutkové divadlo a alternativní divadlo. Oceněnými operními umělci jsou mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir za roli Oktaviana ve Straussově Růžovém kavalírovi v pražské Státní opeře – Národním divadle a tenorista Jaroslav Březina za ztvárnění Heroda ve Straussově opeře Salome v Národním divadle Brno. V baletu je oceněna Helena Arenbergerová, sólistka inscenace Where v podání pražského souboru 420PEOPLE, a Matěj Šust za roli Prince v Prokofjevově Popelce v pražském Národním divadle. Za muzikál, operetu a jiné hudebně dramatické žánry převzali Thálii Hana Holišová za výkon na Letní scéně Musea Kampa v Praze a Tomáš Savka z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Prestižní ocenění v podobě skleněné vázy podle návrhu Bořka Šípka získali v letošním jubilejním třicátém ročníku za celoživotní mistrovství v opeře Jan Hladík, v baletu Miroslava Pešíková, za muzikál a operetu František Zacharník a v oboru činohra Daniela Kolářová a Stanislav Šárský. Za celoživotní dílo předala Herecká asociace Cenu divadelních akademiků dramatikovi Milanu Uhdemu. Ceremoniál se uskutečnil poslední zářijový večer v pražském Národním divadle.
Se začátkem října do funkce nastoupí nový ředitel opavského Slezského divadla. Bude jím prezident karvinského Sborového studia Permoník Petr Kazík. Dlouhodobě působí jako manažer v kulturním sektoru. Opavští radní potvrdili resumé komise volící z šesti uchazečů. „Všichni víme, že situace ve Slezském divadle je dlouhodobě neudržitelná a že tato tradiční kulturní instituce potřebuje silného ředitele. Věřím, že pan Kazík jím může být. Dostal důvěru jak výběrové komise, tak i radních. Přeji mu hodně sil, nápadů a energie,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Pavel Meletzký, hlavní tvář sporu mezi opavskou radnicí a bývalým ředitelem Alešem Kománkem. Ten byl letos v létě odvolán zejména z obavy pro alarmující a neudržitelnou finanční situaci opavského divadla a ztrátu důvěry představitelů města, nicméně svá selhání odmítá. Město údajně řeší ztráty v řádech milionů korun. Situace rovněž vedla ke zrušení premiéry inscenace nově objevené opery Dalinda Gaetana Donizettiho.
V programu festivalu Hudba z ráje se schyluje k nejnáročnějšímu pořadu tohoto ročníku. Ve čtvrtek 28. září od dvaceti hodin zazní v kostele sv. Ignáce z Loyoly v Jičíně kantáta Antonína Dvořáka na slova balady z Kytice Karla Jaromíra Erbena Svatební košile. V působivém prostředí sakrální památky, jejíž historie sahá do středověku, ji provedou přední sólisté – Karolína Cingrošová (soprán), Martin Šrejma (tenor), Jaroslav Patočka (bas) – a Smíšený pěvecký sbor Janáček. Instrumentální složku díla zastanou varhany v moci Přemysla Kšici a violoncello Petra Malíška. „Uvést Svatební košile na našem festivalu byl vždy můj sen. Když jsme před šesti lety založili náš festival, dala jsem si za cíl, že až nazraje čas, provedeme je u nás na Hudbě z ráje. Kantáta je napsána pro veliký symfonický orchestr a já snad příliš neprozradím, když řeknu, že ji v tomto provedení, tedy s orchestrem, uvedeme v roce 2025 na našem festivalu i jinde,“ říká umělecká ředitelka festivalu Karolína Cingrošová.
Hudební výlet po svérázném Maďarsku roztančený čardášem a verbuňkem chystá na středu 27. září Filharmonie Bohuslava Martinů. V 19 hodin začne ve Velkém sále Kongresového centra Zlín koncert, který představí kompozice dvou původem maďarských autorů, Concert Românesc od Györgye Ligetiho a Koncert č. 1 Es dur pro klavír a orchestr Franze Liszta, a vyvrcholí uvedením výběru ze souboru jednadvaceti uherských tanců Johannesa Brahmse v orchestrálních úpravách Alberta Parlowa, Martina Schmelinga nebo Antonína Dvořáka. Sólistou bude talentovaný dvacetiletý pianista Jan Čmejla, mimo jiné vítěz posledního ročníku prestižní klavírní soutěže Concours International de PianodʼEpinal pořádané v roce 2022. Orchestr bude řídit hlavní hostující dirigent Leoš Svárovský. Koncert je součástí Mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae, který se koná od 21. září do 2. listopadu. Jaký byl jeho zahajovací koncert, si můžete přečíst v naší ReflexiPlus.
Lyrická opera v Chicagu chystá na listopad premiéru Janáčkovy Její pastorkyně, hrané v zahraničí pod titulem Jenůfa. S pěvkyněmi Lise Davidsen a Ninou Stemme v hlavních ženských rolích a s Pavlem Černochem jako Lacou ji hudebně nastuduje Jakub Hrůša. Režisérem inscenace, koprodukce s londýnskou Covent Garden, kde se hrála v roce 2021, je Claus Guth. Německý umělec se mezinárodně prosadil zejména s Wagnerovými a Straussovými operami a se současnými operními díly, ale například v Salcburku také s Mozartem. Od 12. do 26. listopadu se uskuteční pět představení Jenůfy. Pro Hrůšu jde nejen o debut v Lyric Opera of Chicago, po newyorské Met druhé nejvýznamnější operní instituci v zemi, ale přímo o operní debut v USA. Ve městě na břehu Michiganského jezera, třetím nejlidnatějším ve Spojených státech, však už spolupracoval s Chicago Symphony Orchestra. Naposledy letos v červnu, kdy třikrát uvedli Mahlerovu Devátou symfonii. Dvaačtyřicetiletý český dirigent, šéf Bamberských symfoniků a designovaný hudební ředitel londýnské Královské opery Covent Garden, tam debutoval v roce 2017 se Smetanovou Mou vlastí, o čtyři roky později v Chicagu dirigoval Dvořákovu Šestou symfonii a díla Samuela Coleridge-Taylora a Samuela Barbera. Hrůša dirigoval už všechny orchestry takzvané Velké pětky amerického kontinentu – proslulá tělesa v Chicagu, Clevelandu, Bostonu, New Yorku a Philadelphii.
Houslista Kryštof Kohout získal čtvrtou cenu v Bartók World Competition – v budapešťské mezinárodní hudební soutěži nesoucí jméno skladatele Bély Bartóka. Třiadvacetiletý umělec pocházející z Plzně, dvojnásobný laureát ceny Plzeňský Orfeus, je nyní studentem ve třídě Davida Takeno na Guildhall School of Music & Drama v Londýně. Současně tam rovněž studuje hru na barokní housle u Pavlo Beznosiuka a improvizaci u Davida Dolana. Má za sebou vystoupení s tuzemskými orchestry i s tělesy v Británii, včetně provedení Bergova Houslového koncertu v síni Barbican s Guildhall Symphony Orchestra a dirigentem Adrianem Leaperem. Byl také pozván do smyčcového souboru LGT Young Soloists, se kterým absolvoval řadu turné a koncertů, a je členem stockholmského komorního orchestru O/Modernt, dynamického mezinárodního souboru složeného z hráčů na smyčcové nástroje z celé Evropy. Je nositelem cen z Kocianovy mezinárodní houslové soutěže v Ústí nad Orlicí a ze soutěží Whitgift International Music Competition v Croydonu, Art-Duo International Music Festival ve Vídni nebo Muse International Music Competition v Řecku. V současnosti se připravuje na lednový debut v sále Weill Recital Hall v Carnegie Hall v New Yorku… Bartókovu soutěž pořádá v Budapešti od roku 2017 s podporou maďarského státu Hudební akademie Ference Liszta. Je věnována střídavě klavíru, houslím a komorní hudbě, přičemž jednotlivé instrumentální obory přicházejí na řadu každý druhý rok a mezi nimi se koná skladatelská soutěž předjímající příští připravovanou interpretační kategorii.
Ve věku sedmdesáti let se uzavřel život kytaristy Václava Kučery, pedagoga Pražské konzervatoře a po čtyři desetiletí hráče Pražského kytarového kvarteta. Spolu s vedoucím souboru Markem Velemínským, který patří mezi žáky Jiřího Jirmala a Štěpána Raka, byl v roce 1984 jeho zakládajícím členem. Během částečné generační výměny se mnohem později členy kvarteta stali dva z jeho žáků – Matěj Freml a Patrick Vacík. Václav Kučera, finalista soutěže Radio France v Paříži z roku 1974, studoval na konzervatoři v Praze u Milana Zelenky a později na Vysoké škole múzických umění u Jozefa Zsapky. Na Pražské konzervatoři byl vedoucím kytarového oddělení. Narodil se 12. srpna 1953, zemřel 19. září 2023.
Česká televize vyhlásila oceněné snímky 60. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Hlavní cenu Grand Prix si odnáší film Zamilovaná Orfea. Hodnotitele zaujal přesvědčivým oživením starověkého mýtu o Orfeovi. Za pomoci vynikající filmařské techniky si autor dobírá fenomén režijního divadla. Český křišťál získaly tři soutěžní snímky. Hudba pod hákovým křížem – maestro a violoncellistka z Osvětimi v kategorii dokumentu ukazuje, jak se hudba může proměnit v propagandu, ale také jak dokáže zachraňovat životy. Příběh stojí na kontrastu životních osudů dirigenta Willhelma Furtwänglera a cellistky Anity-Lesker Wallfisch, která sama přežila Osvětim. Křišťál v kategorii záznamů inscenačního umění získala Nevinnost. Poslední operu letos zesnulé skladatelky Kaiji Saariaho uvedl s velkým úspěchem Simon Stone na festivalu v Aix-en-Provence. Filmový režisér Phillipe Béziat umně přenesl napínavou atmosféru tohoto díla na televizní obrazovku. A ze soudku záznamů hudebních koncertů byl jako vítězný vybrán film Hudební cesta časem. Vilnius 700. Jedná se o skvěle natočenou Hudební cestu časem, která kombinuje hudbu mladých litevských skladatelů, současnou architekturu a pohyb snoubící se v meditativním prožitku. Snímek Nejpodivnější z andělů si odnáší cenu za mimořádný umělecký počin. Novozélandská filmová režisérka Rebecca Tansley úspěšně převedla komorní operu Nejpodivnější z andělů do filmového díla natočeného na skutečných lokacích, kde se rozehrává příběh vyvolávající pochybnosti o tom, kdo je vlastně příčetný a kdo nikoli. Film představující vzrušující, objevnou a přitom zábavnou cestu za jedinečností zvuku starých houslí a smyčcových nástrojů Temné tajemství pana Paganiniho si odnáší Cenu České televize, cenu za celoživotní dílo získali Alexandr Ekman a Mikael Karlsson. A ocenění Nadace Vize 97 obdržel film Nikola Márová: Portrét primabaleríny. Všechny snímky si lze až do sobotní půlnoci přehrát online.
Ve věku 92 let se uzavřel život houslisty a brněnského pedagoga Adolfa Sýkory, v letech 1952 až 1993 u pultu druhých houslí člena Janáčkova kvarteta, a to dlouhé roky v legendární sestavě s primáriem Jiřím Trávníčkem, violistou Jiřím Kratochvílem a violoncellistou Karlem Krafkou. Soubor s mimořádným renomé koncertoval ve více než 50 zemích světa. Z dvou stovek skladeb repertoáru hrál zpaměti pětatřicet. Původ má v roce 1947, kdy ho založili studenti brněnské konzervatoře; v současnosti kvarteto tvoří Miloš Vacek, Richard Kružík, Jan Řezníček a Lukáš Polák. Na Hudební fakultě JAMU, jejímž byl absolventem, vyučoval profesor Sýkora v letech 1963 až 2010 housle a komorní hudbu. Mimo jiné tam formoval několik komorních souborů, například Kvarteto města Brna, Kynclovo kvarteto a Trávníčkovo kvarteto, z mladších pak Graffovo kvarteto nebo Korngold Quartet. Mezi jeho žáky patří koncertní mistři Filharmonie Brno Pavel Wallinger a Marie Gajdošová, primárius Kubínova kvarteta Luděk Cap a další. Do roku 1991 se věnoval i sólové hře, často za klavírní spolupráce Jiřiny Kolmanové. Jako předseda správních rad Fondu a Nadace Leoše Janáčka se zasloužil o mnohé iniciativy a aktivity podporující a propagující skladatelův odkaz. V roce 2004 obdržel Cenu města Brna. Adolf Sýkora se narodil 5. května 1931 v Brně a zemřel tam 19. září 2023.
Slovenský filharmonický sbor je laureátem Ceny ministryně kultury SR. Jejím autorem je slovenský výtvarník Pavol Macho. Těleso cenu získalo za spolupráci s Berlínskými filharmoniky a jejich šéfdirigentem Kirillem Petrenkem v Čajkovského operách Piková dáma a Jolanta. „Slovenský filharmonický sbor je důkazem, že i ze Slovenska se dá být světový,“ řekl při přebírání ocenění generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner. Zmíněné účinkování v německém Baden-Badenu a Berlíně v dubnu 2022 navíc sboru přineslo i prestižní německé ocenění „OPER! AWARDS“ v kategorii Nejlepší pěvecký sbor. Slovenský filharmonický sbor se nejblíže představí spolu se Slovenskou filharmonií na 58. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Bratislavské hudební slavnosti. Ve čtvrtek 28. září zazní v jejich interpretaci koncertní uvedení Čajkovského jednoaktové opery Jolanta v nastudování šéfdirigenta Daniela Raiskina a 2. října vystoupí v dílech Beethovena, Pärta a Skrjabina s Filharmonií Brno a jejím šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem.