Vídeňská státní opera hostí dvě představení a jedno „Gala“ Opery Monte-Carlo, a to od 28. června. Hlavním lákadlem je účinkování slavné koloraturní mezzosopranistky Cecilie Bartoli, která v prvním rakouském operním stánku vystoupí v Rossiniho operách Popelka, Turek v Itálii a v koncertu složeném z hudby jmenovaného autora. Všechny večery doprovodí orchestr Les Musiciens du Prince-Monaco, který samotná Bartoli založila, a hudebně je povede Gianluca Capuano. Kromě Bartoli v představeních a na koncertě vystoupí také například Plácido Domingo, Rolando Villazón, Ildebrando D'Arcangelo, Alessandro Corbelli, Pietro Spagnoli či Edgardo Rocha. „Rossiniovská mánie“ ve Vídni potrvá do 8. července.
Ve věku 49 let se uzavřel život violisty Vladimíra Kroupy, hráče Symfonického orchestru Českého rozhlasu a člena Českého noneta a multižánrového smyčcového kvarteta Epoque Quartet. V roce 1999 byl ve čtveřici jedním ze zakládajících členů. Soubor, který s ním tvořili David Pokorný, Vladimír Klánský a Vít Petrášek, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový ansámbl, zvaný ke spolupráci s řadou hudebníků z různých odvětví muzikantské branže. V roce 2020 byla kompilační deska „20 let Epoque Quartet“ ohodnocena jako nahrávka roku v kategorii crossover v rámci udílení cen Classic Prague Awards. Vladimír Kroupa byl na Pražské konzervatoři žákem Jaroslava Ruise a na AMU Lubomíra Malého. Působil jako člen Talichova komorního orchestru a dva roky v České filharmonii. Od roku 1991 hrál ve smyčcovém kvartetu Apollon. V roce 2003 nastoupil do SOČR, kde se stal vedoucím skupiny viol. Členem Českého noneta byl od roku 2007.
Nedožité sté narozeniny česko-švýcarského muzikologa Jana Stadlera připomene 27. června večer koncert, který v Praze pořádá Hudební nadace Stadler-Trier Music Foundation. Soubor Kukal Quartet a violoncellista Tomáš Jamník zahrají Pět kusů pro smyčcové kvarteto od Erwina Schulhoffa a Kvintet C dur Franze Schuberta. Nadace vznikla před dvěma roky na základě závěti Jana Stadlera (1922-2019). Jejím posláním je podpora mladých talentovaných hudebníků, studentů i profesionálů, spojená se snahou přispět rovněž k rozvoji dalších složek, které vedle talentu ve výsledku pomáhají formovat výjimečnou uměleckou osobnost. Nadace vlastní dům, palác Hrzánů z Harasova v Celetné ulici 12 v Praze na Starém Městě, který je před rekonstrukcí. Hodinu po poledni budou do dlažby před sídlem nadace položeny dva pamětní kameny, Stolpersteine. Mají připomínat Františka Stadlera a Martu Trier, rodiče zakladatele nadace, kteří zahynuli v koncentračním táboře v Lodži v roce 1942. Při aktu rovněž zahraje Tomáš Jamník.
Akordeonové léto Litomyšl je letní akce pro malé i velké akordeonisty z celé republiky, jejich učitele i rodiče. V samém srdci historického města se mohou těšit na sólové lekce, komorní hudbu, hru v akordeonovém orchestru i bohatý doprovodný program. Akce začíná ve čtvrtek 30. června a končí 5. července. Pořadatelé chystají koncert účastníků kurzů na festivalu Smetanova Litomyšl, návštěvu jednoho z festivalových koncertů, výše zmíněné lekce, přednášku o fenoménu „tango“, workshop na téma První krůčky do světa improvizace a koncert uskupení Tango Quartetto Re Campo. Lektory jsou Jakub Jedlinský, Petr Zámečník a Radek Škeřík. Podrobný program najdete zde.
Třiapadesátá sezóna Státní filharmonie Košice vyvrcholí ve čtvrtek 23. června koncertním provedením výběru scén z Wagnerovy opery Lohengrin, a to v 19 hodin v místním Domě umění. Koncert se bude konat pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindry. Postavu Lohengrina zazpívá Aleš Briscein, Elsu von Brabant představí Jolana Fogašová, Ortrudu Maida Hundeling a Friedricha von Telramud ztvární Károly Szemerédy.
Dirigent Václav Luks převzal na Francouzském velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Alexise Dutertra Řád umění a literatury v hodnosti rytíře. Řád uděluje francouzský ministr kultury za významné zásluhy na poli umění a literatury. Působení barokního orchestru Collegium 1704, jehož je Václav Luks zakladatelem a uměleckým vedoucím, je provázáno s francouzskou hudební scénou od svého vzniku. První turné po Francii soubor absolvoval už v roce 2007. Od té doby má na svém kontě spolupráci s operními domy ve Versailles, Caen, Rennes, Dijonu nebo Lille, rozhlasovými i televizními stanicemi. Nahrávky Collegia 1704 získaly několik prestižních ocenění francouzské hudební kritiky Diapason d´Or.
Petr Nekoranec se stal čtvrtým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka. Ocenění určené umělcům do třiceti let převzal na závěrečném koncertu České filharmonie z rukou Anny Fejérové, choti zesnulého dirigenta. Spolu s možností vystoupit na příštím open air koncertu České filharmonie získává peněžitou odměnu ve výši třicet tisíc korun a diplom v podobě grafického listu od malíře Jiřího Vovse, Bělohlávkova blízkého přítele a autora jeho náhrobku na Vyšehradském hřbitově. „Ceny Jiřího Bělohlávka si nesmírně vážím a troufám si říct, že je to opravdu nejvyšší moment mé kariéry, “ říká Petr Nekoranec, který je nositelem mnoha ocenění, jako první Čech byl přijat do Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře a v minulých letech působil v Bavorské státní opeře a Státní opeře Stuttgart. Od sezóny 2021/22 je sólistou Opery Národního divadla v Praze.
Písňový večer nazvaný "Podoby lásky" uvede ve středu 22. června spolek Lieder Society. Dramaturgie chce přiblížit lásku očima českých skladatelů a skladatelek dvacátého století. Dvorská láska zazní v Písních renesančních Luboše Sluky, ve folklórním duchu se ponese cyklus Láska prostých srdcí Miroslava Pelikána, z lidové poezie vychází i texty Františka Halase z antologie Láska a smrt zhudebněné Karlem Pexidrem, vroucným vyznáním citů ke své nastávající jsou Ebenovy Písně nejtajnější a v nostalgických Písních rozchodu Jaroslava Křičky zaznívá bolest z jejich konce. Něžné a velmi ženské jsou písně O lásce na vlastní texty Slávy Vorlové a mladistvá energie Vitky Kaprálové se silnými jazzovými vlivy probíjí cyklem Jablko s klína i slavnou rozlučkovou Sbohem a šáteček. Interprety budou sopranistka Tamara Morozová, altistka Monika Jägerová a klavíristé Vojtěch Červenka a Filip Martinka. Koncert začíná v 19 hodin v sále Jana Drtiny na konzervatoři Jana Deyla.
Pořadatelé Lednicko-valtického hudebního festivalu oznamují, že dvakrát přesunutý koncert Čechomoru a Moravské filharmonie Olomouc letos bude. Večer v prostředí krásné architektury se bude konat v pátek 24. června v 19 hodin v prostorách jízdárny zámku Valtice. Součástí koncertu je ve Španělské konírně, přiléhající k jízdárně valtického zámku, od 18 hodin setkání s malířem Antonínem Vojtkem. „Dva měsíce po koncertu Čechomoru s Moravskou filharmonií Olomouc začne letošní sedmý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu, a to dvoudenní oslavou pravé balkánské dechové hudby, tzv. Jugoprologem!“ uvádějí pořadatelé. Na dvou open air koncertech věnovaných balkánskému temperamentu, energii a vášni vystoupí český HarMálek Orchestr, bosenská kapela Divanhana a srbský Bojan Ristić Brass Band. Budou se konat 26. a 27. srpna v Hlohovci a Charvátské Nové vsi.
Sopranistka Lucie Kaňková zvítězila na mezinárodní pěvecké soutěži Mimas Music Festival, organizované na ostrově Procida u Neapole, prohlášeném za hlavní město italské kultury roku 2022. Mladá česká sólistka vyhrála kategorii profesionálních zpěváků určenou pro umělce od 31 do 38 let. Soutěžila nahrávkami árií Královny noci z Mozartovy Kouzelné flétny, Philine z opery Mignon Ambroise Thomase a Gildy z Verdiho Rigoletta. Cenou je živé vystoupení na festivalu na ostrově Procida a na různých galakoncertech i automatická účast ve finálních kolech několika mezinárodních pěveckých soutěží. Důsledkem budou rovněž nabídky na předzpívání i na konkrétní role v některých evropských operních divadlech. Kaňková letos debutovala jako Královna noci v Praze a pak mimo jiné narychlo a s mimořádným ohlasem zaskočila jako debutující Gilda v belgickém Lutychu (Liège). V červenci se ve vlasti představí na Hudebním festivalu Znojmo v Haydnově scénickém oratoriu Návrat Tobiáše. Soutěž Mimas Music Festival se koná každoročně v oborech klavír, housle a operní zpěv. Jako druhá za Lucií Kaňkovu skončila sopranistka Cressida Sharp, interpretka především barokní operní literatury, a jako třetí se umístila sopranistka María Martín González, členka operního souboru v Brémách.