AktuálněPlus


středa, 13 listopad 2019 13:01

České doteky hudby a Jiří Bárta v Mladé Boleslavi

K oslavám výročí třiceti let demokracie se připojí svým vystoupením také violoncellista Jiří Bárta a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho. V ryze českém programu zazní Scherzo z Triumfální symfonie Bedřicha Smetany, Klid lesa a Rondo g moll Antonína Dvořáka a jeho Osmá symfonie G dur "Anglická". Koncert se koná v Mladé Boleslavi, ve Sboru českých bratří v neděli 17. listopadu od sedmi hodin. Pořadatelem je festival České doteky hudby, který proběhne v Praze od poloviny prosince do začátku ledna. Slavnostní zahajovací koncert chystá na 16. prosince do Španělského sálu Pražského hradu. V interpretaci umělců skupiny zemí V4 představí díla autorů středoevropského regionu Henryka Wienavského, Antonína Dvořáka a Ference Liszta. Na festivalu vystoupí například Janáčkova filharmonie Ostrava, violoncellista Václav Petr, mezzosopranistka Eva Garajová, maďarský dirigent Zsolt Hamar, španělský flétnista Claudi Arimany, vídeňský chlapecký sbor Wiener Sängerknaben či popová stálice Dasha. Festival zakončí 6. ledna koncert Pražských symfoniků s houslistkou Tatianou Samouil  pod taktovkou Mariuse Stravinského.


středa, 13 listopad 2019 07:57

Česká filharmonie ke Dni studentstva s účastí Joachima Gaucka a Petra Pitharta

Česká filharmonie a Ústav pro studium totalitních režimů připravili na sobotu 16. listopadu mimořádný Koncert ke Dni studentstva. Od půl osmé vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina nejprve se svými projevy bývalý prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck a bývalý premiér české vlády v rámci federace, bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu ČR Petr Pithart. Na koncertě pak zazní Meditace na staročeský chorál Sv. Václave op. 35a Josefa Suka, dvě věty z Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“, část Janáčkovy Sinfonietty a předehra Můj domov op. 62 Antonína Dvořáka. Českou studentskou filharmonii bude dirigovat Robert Kružík. Průvodcem večera bude generální ředitel ČF David Mareček. Česká studentská filharmonie je orchestr složený z hráčů České filharmonie, mladých hráčů Orchestrální akademie ČF i jejích absolventů. Myšlenku zaměřenou na kvalitní hudební vzdělávání nové generace orchestrálních hudebníků, podpořil při svém návratu do čela České filharmonie šéfdirigent Jiří Bělohlávek.


úterý, 12 listopad 2019 15:13

Oslavy svobody v Pardubicích

Společný projekt pod názvem Studenti za svobodu a demokracii; 30 let od Listopadu 89 chystá Komorní filharmonie Pardubice a Univerzita Pardubice. Koncert se uskuteční v pátek 15. listopadu v Aule Arnošta z Pardubic od sedmi hodin. Připomene významné události z let 1939 a 1989, s důrazem na třicet let od „sametu“. Na programu je směs písní nazvaná Pamatuj – písně naděje a beznaděje. Známé melodie Karla Kryla, Jindřicha Brabce, Jaroslava Hutky a Jaromíra Vomáčky v ní zpracoval Vladimír Popelka. Jako sólistka ve Violovém koncertu D dur Karla Stamice se pak představí Kristina Fialová, Komorní filharmonie Pardubice pak večer zakončí Mozartovou Symfonií č. 41 „Jupiter“. Dirigentem je Stanislav Vavřínek.


úterý, 12 listopad 2019 12:01

Netradiční baletní premiéra v Liberci

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci představí netradičně v baletní podobě hru Sluha dvou pánů italského dramatika Carla Goldoniho. Volně jí zpracovala režisérka, choreografka, spoluautorka scény a kostýmů Alena Pešková. Premiéra taneční komedie je na programu v pátek 15. listopadu v Šaldově divadle od sedmi hodin. Inscenační tým doplňuje Michal Vejskal a jeho jazzově laděná hudba, Luděk Hora jako spoluautor scény a Monika Kletečková jako spoluautorka kostýmů. Půjde o tanečně zpracovanou komedii plnou záměn a nedorozumění. Vše se točí kolem zásnub, které komplikuje mazaný, nahlouplý a věčně hladový sluha Truffaldino. Italský dramatik Carlo Goldoni napsal tuto hru v roce 1745 jako commedii dell´arte – tzv. komedii typů. Liberecká inscenace možná budemtrochu připomínat filmovou grotesku 20. let 20. století. Doprovodí ji jazzová hudba i akrobaticko-komické situace a v představení se dokonce používá stroboskop a kouřostroj. Do konce měsíce plánuje divadlo uvést dvě reprízy v neděli 24. a sobotu 30. listopadu. V Malém divadle také proběhne popremiérová beseda k baletu, a to v pondělí 18. listopadu od 16. hodin.


úterý, 12 listopad 2019 07:09

Koncert proti totalitě a vernisáž výstavy v režii HAMU

Hudební fakulta Akademie múzických umění se připojí k celorepublikovým oslavám svobody uspořádáním Koncertu proti totalitě. Koná se přímo v neděli 17. listopadu v půl osmé v Sále Martinů. Akci zahájí ještě předtím, o půl sedmé vernisáž výstavy Chtíč po svobodě. Dokumentární snímky fotografa Pavla Hrocha zachycují ikonické snímky listopadu ´89 i atmosféru následujících let. Na pódiu své alma mater se setkají studenti HAMU s profesory i s absolventy fakulty a zahraničními hosty. Na programu zazní díla Bély Bartóka, Luboše Fišera, Pavla Zemka Nováka, Klementa Slavického a Bohuslava Martinů. Vstup je zdarma.


pondělí, 11 listopad 2019 13:46

Listopadový koncert festivalu EuroArt Praha patří Bennewitzovu kvartetu

Zásadní díla komorní literatury i nejranější příklad cyklické hudební formy zazní v podání Bennewitzova kvarteta v úterý 12. listopadu v Sále Martinů. Soubor zvolil pro svoje festivalové vystoupení výběr z posledního díla Johanna Sebastiana Bacha Umění fugy – Contrapunctus, Smyčcový kvartet a moll, op. 13 mladého Felixe Mendelssohna Bartholdyho a jedno z nejvýznamnějších děl kvartetní literatury, pozdní Smyčcový kvartet a moll op. 132, č. 15 Ludwiga van Beethovena. Koncert začíná v půl osmé. Bennewitzovo kvarteto patří ke špičkovým komorním ansámblům, které významně reprezentují českou hudbu v zahraničí. V této sezóně bude hostovat v Hamburské Elbphilharmonie, vrátí se do Izumi Hall v Ósace a v Orléans se zapojí do kompletního provedení všech kvartetů udwiga. van Beethovena. Soubor hraje ve složení Jakub Fišer a Štěpán Ježek – housle, Jiří Pinkas – viola a Štěpán Doležal – violoncello.


pondělí, 11 listopad 2019 11:42

Kahánkův Příběh klavíru pomůže handicapovaným

Benefiční koncert klavíristy Ivo Kahánka proběhne ve středu 13. listopadu od sedmi hodin v Sukově síni Rudolfina. Netradiční večer s názvem Příběh klavíru je koncipovaný jako dialog mezi klavíristou a herečkou Jitkou Čvančarovou, která vystoupí v roli moderátorky. V programu zazní díla Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho. Oba účinkující povedou v rámci večera rozhovor na téma klasická hudba, nahlédnou do duše začínajících klavíristů i jejich profesionálních kolegů a přiblíží i moderní technologie. Výtěžek vybraného vstupného putuje prostřednictvím Nadačního fondu Báry Nesvadbové Be Charity skupině sociálních podniků Etincelle, která vytváří pracovní místa pro lidi s mentálním a fyzickým handicapem.


pondělí, 11 listopad 2019 06:44

Dirigent Jakub Klecker si „odskočí“ z Olomouce do Zlína

Program inspirovaný mistry klasicismu a raného romantismu zvolil pro své účinkování s Filharmonií Bohuslava Martinů současný šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker. Ve čtvrtek 14. listopadu od sedmi hodin zazní v podání zlínského orchestru Hindemithovy Symfonické metamorfózy na téma C. M. von Webera a Variace a fuga na Mozartovo téma, op. 132 Maxe Regera. Jako hudebního partnera si dirigent vybral vítěze mezinárodní Kreislerovy houslové soutěže a koncertního mistra České filharmonie houslistu Jana Mráčka. Společně provedou Mozartův Třetí houslový koncert. Koncert se koná v Kongresovém centru Zlín.


neděle, 10 listopad 2019 07:25

Trojice dvořákovských koncertů Filharmonie Brno

Na čtvrtek 14. a pátek 15. listopadu připravila Filharmonie Brno dvojici abonentních koncertů s přitažlivým programem. Kromě Dvořákovy 6. symfonie zazní česká premiéra díla Amelie americké umělkyně Laurie Anderson. Role recitátorky v meditativně laděné skladbě se ujme sama autorka, čerstvá držitelka ceny Grammy. Skladba je poctou Amelii Earhart, která jako první žena přeletěla Atlantik a beze stopy zmizela. Filharmonii Brno bude řídit její šéfdirigent Dennis Russell Davies. Koncerty se konají v Besedním domě od půl osmé. V neděli 17. listopadu pak Filharmonie Brno oslaví výročí sametové revoluce oratoriem Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. V roli Svaté Ludmily se představí sopranistka Pavla Vykopalová, roli Svatavy ztvární altistka Jana Sýkorová. Jako Bořivoj vystoupí tenorista Michal Lehotský, role Rolníka se ujme tenorista Martin Šrejma a obsazení doplní basista Richard Novák jako Svatý Ivan. Kromě sólistů a orchestru se představí také sborové těleso čítající přes sto deset zpěváků  pod vedením sbormistra Jana Ocetka z řad sborů Vox Iuvenalis, Smíšeného sboru Kantiléna a Pěveckého sboru Masarykovy university. Celkového nastudování se ujme šéf Filharmonie Brno Dennis Russell Davies. Slavnostní večer zahájí v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově v šest hodin svým proslovem kněz Marek Orko Vácha.


sobota, 09 listopad 2019 07:22

Manželské dialogy na Břevnovských setkáních

Předposlední z podzimních Břevnovských hudebních setkání nabídne koncert violistky Kristiny Fialové a violoncellisty Petra Nouzovského. Tato manželská dvojice vybrala tradiční díla J. S. Bacha, A. Vivaldiho, L. van Beethovena a A. Dvořáka, ale také kompozice napsané dvojici přímo na tělo od Petra Fialy, Lukáše Sommera a Adama Skoumala. Koncert se koná v úterý 12. listopadu od sedmi hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. "První dáma české violy" Kristina Fialová je zakladatelkou a ředitelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. Náš přední violoncellista Petr Nouzovský se zase může pochlubit pozitivními recenzemi na nejnovější nahrávku Sonát pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů s klavíristou Gérardem Wyssem. Poslední koncert podzimní řady Břevnovských setkání tentokrát už s adventní tématikou pak zazní 11. prosince v kostele Církve československé husitské v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis.


pátek, 08 listopad 2019 11:23

Světová premiéra dlouho očekávané AIVY a Petr Nekoranec v Brittenových Iluminacích

Orchestr PKF – Prague Philharmonia představí na svém abonentním koncertě řady A velmi atraktivní program. Stěžejní kus koncertu, skladbu From the Future World, vytvořila na základě fragmentu nedokončené skladby Antonína Dvořáka umělá inteligence AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist). Systém, jemuž byl jako první umělé inteligenci přiznán status skladatele, dokončil tuto skladbu díky analýze dat ze všech Dvořákových opusů. Víc o ní si můžete přečíst v článku Ivo Kahánka. Leitmotivem orchestrální řady A jsou díla, ve kterých skladatelé různým způsobem navazují na díla jiných autorů. Na programu tak dále zazní Debussyho aranžmá Gymnopédií Erika Satieho, jedna z nejznámějších instrumentací Obrázků z výstavy M. P. Musorgského od Marice Ravela, Mozartova Symfonie č. 37 a Circus Polka Igora Stravinského. Sólistou v  Brittenově písňovém cyklu Iluminace bude tenorista Petr Nekoranec. Koncert povede šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume, ve Dvořákově síni Rudolfina začíná v pátek 15. listopadu od půl osmé a přenáší ho živě stanice Vltava.


pátek, 08 listopad 2019 07:09

Dámské flétnové kvarteto a Miroslav Sekera v Dolních Břežanech

Poslední dva koncerty cyklu Setkávání s klasickou hudbou čekají na posluchače v Dolních Břežnanech. V neděli 10. listopadu se v kapli sv. Maří Magdaleny představí dámské flétnové kvarteto iFlautisti - The London Recorder Quartet. Na programu, který zazní od šesti hodin, jsou připraveny skladby středověku a baroka. Zazní díla Williama Byrda, Guillaume de Machauta, Antonia Vivaldiho, Henry Purcella, Georga Philippa Telemanna nebo Johanna Sebastiana Bacha. Formace v mezinárodním složení Jitka Konečná, Doris Lindner (Rakousko), Ilona Veselovská a Yu-Ching Chao (Taiwan) vznikla v roce 2009 na londýnské Royal College of Music, kde se její současné členky potkaly v rámci studia. Kvarteto flétnistek představuje na svých koncertech nový pohled na svět zobcové flétny jak v oblasti historicky poučené interpretace staré hudby, tak v soudobém repertoáru. Závěrečný koncert cyklu představí na začátku prosince klavíristu Miroslava Sekeru a komorní ansámbl Arti Allegre ve skladbách W. A. Mozarta, J. S. Bacha a L. Janáčka.


čtvrtek, 07 listopad 2019 14:59

Sukova síň se otevře při Pardubickém hudebním jaru

Pardubické hudební jaro v roce 2020 nabídne 26 festivalových koncertů a divadelních představení. První z nich 12. března otevře rekonstruovanou Sukovu síň Domu hudby. Bude to večer Komorní filharmonie Pardubice, Václava Hudečka a někdejších tří žáků jeho mistrovských kurzů, houslistů Josefa Špačka, Marie Hasoňové a Matteo Hagera. Na festivalových koncertech se pak představí mj. Pražský komorní orchestr, operní soubor Divadla F. X. Šaldy z Liberce, Český filharmonický sbor Brno, Wihanovo kvarteto, Smetanovo trio, Jiří Bárta, Terezie Fialová, klavírní duo Florian Koltun & Xin Wang, Escualo kvintet, Pražský synkopický orchestr, dětský sbor Iuventus Cantans, Lukáš Vondráček, Leoš Čepický, Kristina Fialová, Otto Sauter, Marek Zvolánek, Enrico Zanovello, Gustáv Beláček, hobojista Martin Daněk, který je vítězem soutěže Pražské jaro 2019, dále bratři Ebenové, Marek Eben v roli recitátora… a samozřejmě také komorní soubor Barocco sempre giovane, který za festivalem stojí. V programech jsou obsaženy klasika, jazz, tango, mluvené slovo i pohádkový muzikál. Připomene jubilea V. Nováka, B. Martinů, L. v. Beethovena a J. A. Komenského. Novinkou je chystané zvýhodněné abonmá se slevou na pět koncertů Komorní řady a na tři  koncerty Orchestrální řady. PHJ má před sebou už 42. ročník. Odehrává se na řadě míst kraje – od Pardubicka a Chrudimska až po Vysoké Mýto a Svitavy. A hostovat bude dokonce v Hradci Králové.


čtvrtek, 07 listopad 2019 11:41

Český kulturní rok v Lipsku zakončí Janáčkova Jenůfa

Opera Leoše Janáčka zakončí 8. listopadu Český rok kultury, který začal v říjnu 2018. V Opeře Lipsko vystoupí jako host Janáčkova opera Národního divadla Brno s inscenací Její pastorkyňa/Jenůfa. Režisérem posledního brněnského nastudování na scéně Pavla Boráka, které mělo premiéru na podzim roku 2015 u příležitosti 50. výročí otevření Janáčkova divadla, je ředitel divadla Martin Glaser, dirigovat bude Marko Ivanovič. V titulních rolích se představí Pavla Vykopalová jako Jenůfa, Jaroslav Březina jako Laca, Tomáš Juhás v roli Števy a Szilvia Rálik coby Kostelnička. Města Lipsko a Brno spojuje partnerství trvající už 45 let, které výrazně posílilo právě během celého Českého roku kultury. Obě metropole přitom hrály významnou roli v životě skladatele Leoše Janáčka – v Lipsku studoval a v Brně žil. Význam vzájemné spolupráce evropských oper vyjádřil prof. Ulf Schirmer: „Je důležité poslouchat se navzájem a slyšet, jak čeští hudebníci interpretují českou hudbu. Mám velkou radost z toho, že lipské publikum bude mít možnost poslechnout si na naší operní scéně tak výtečnou skladbu, jakou vytvořil Janáček s „Její pastorkyní“, v originálním znění.“


čtvrtek, 07 listopad 2019 06:24

FILMharmonie nabídne sci-fi, romantiku i western

Zahájení koncertní sezóny Filmové filharmonie se ponese v duchu cestování po vzdálených galaxiích. Pod vedením dirigenta Josefa Kurfiřta zazní ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 9. listopadu v půl osmé osvědčené kousky z filmů Blízká setkání třetího druhu, Predátor, Matrix, Jurský svět, Star Trek nebo Star Wars. Program nazvaný SCI-FI nabídne orchestr díky velkému zájmu již potřetí. FILMharmonie zahájila své působení v roce 2014. Tematicky se orchestr věnuje především filmové hudbě žánrů fantasy nebo sci-fi, hraje i oblíbenou hudbu počítačových her. Šéfdirigentem orchestru je Chuhei Iwasaki. Orchestr plánuje ještě na 14. února Valentýnský koncert sestavený z romantické filmové hudby a znělek napříč žánry. V dubnu pak posluchače přenese do světa indiánů, kovbojů a zlatokopů na koncertě s názvem Western.


středa, 06 listopad 2019 06:28

SOČR zahraje s triem jazzmana Cohena

V pražském sále Forum Karlín zahraje v pátek společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu jazzové trio izraelského kontrabasisty, zpěváka a skladatele Avishaie Cohena. Tvoří ho spolu s ním pianista Elchin Shirinov a bubeník Noam David. Koncert řídí švédský dirigent Alex Hanson. Cohen, kterého má tuzemské publikum v oblibě, na svůj další koncert v Česku přiváží dosud nejepičtější projekt. Má název An Evening with Avishai Cohen a je průřezem jeho melodičtější tvorby z posledních dvou desetiletí. Pro orchestr a jazzové trio upravil skladby americký aranžér Robert Sadin. Projekt navazuje na desku Almah z roku 2013. Podle ředitele SOČR Jakuba Čížka má Cohenova hudba neuvěřitelnou energii i duchovní hloubku – aspekty, které symfonický zvuk dokáže umocnit. V jeho typickém stylu písně sefardských židů střídají rozsáhlejší kompozice vycházející z evropských tradic nebo třeba z flamenka; nad vším se vznáší jazzová improvizace. Vydal řadu úspěšných alb na pomezí jazzu a world music, nebrání se ani popu, který prostupuje zejména jeho pozdějšími nahrávkami. „Navíc Cohen čím dál lépe zpívá,“ dodává Jakub Čížek.


úterý, 05 listopad 2019 14:30

Pucciniho Madama Butterfly ve skvělé inscenaci Anthonyho Minghelly

Další premiéru přenosů z MET chystá dvacet českých kin uvést v sobotu 9. listopadu ve tři čtvrtě na sedm. V obnoveném nastudování oblíbené opery Madama Butterfly Giacoma Pucciniho se v roli důvěřivé gejši Čo-Čo-San představí sopranistka Hui He. Amerického námořního důstojníka Pinkertona zpívá Andrea Carè, roli věrné služebné Suzuki ztvární Elizabeth DeShong a brazilský barytonista Paolo Szot bude tentokrát shovívavý Sharpless. V úchvatně křehké inscenaci režiséra Anthonyho Minghelly bude orchestr řídit Pier Giorgio Morandi. Představení reprízují ještě následující čtvrtek a neděli 14. a 17. listopadu tři česká kina. Další premiérou bude 23. listopadu zásadní dílo soudobého repertoáru poprvé na prknech MET, opera Philippa Glasse, Achnaton.


úterý, 05 listopad 2019 13:04

Jiří Bárta vystoupí po 23 letech na Strunách podzimu

Violoncellista Jiří Bárta se vrátí na festival Struny podzimu, a to v repertoáru, který provedl na vůbec prvním ročníku festivalu v roce 1996 v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. V pátek 8. listopadu od osmi hodin tak zazní zásadní dílo violoncellového repertoáru a prubířský kámen instrumentálního mistrovství všech violoncellistů, šestice Suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Koncert se koná v syrových kulisách betonového prostoru Divadla X10 poblíž Národní třídy. „Vzpomínám na chvíle, kdy jsem před lety hrál komplet poprvé. Bylo to jako zjevení: jednotlivé suity se mi zpodobnily v dokonalém tvaru jako symfonie o šesti větách, jako příběh života o šesti kapitolách, naprosto logická a prokomponovaná skladba,“ říká k programu Jiří Bárta.


úterý, 05 listopad 2019 06:42

Collegium Vocale 1704 opět v Italském kulturním institutu

V barokní kapli Italského kulturního institutu bude mít ve čtvrtek 7. listopadu od půl osmé další koncert komorní řady Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704. Hodinu před začátkem navíc program večera poodhalí v diskuzi s posluchači dirigent Václav Luks. Pod jeho vedením pak oba soubory provedou pohřební mši Heinricha Schütze Musikalische Exequien. Dílo pozoruhodné kontemplativní síly vzniklo na objednávku Jindřicha II., saského hraběte z Reuss-Gery, ještě za jeho života. Dílo je doplněno o tematicky příbuzná moteta ze sbírky Geistliche Chormusik a také o duchovní madrigaly ze sbírky Israels Brünnlein, kterou v roce 1623 složil Schützův současník a krajan Johann Hermann Schein


pondělí, 04 listopad 2019 13:39

Koncert dnes večer připomene profesora Thuriho

Speciální koncert dnes večer připomene profesora Františka Xavera Thuriho, který by se letos dožil osmdesáti let. Komorní sbor En arché a Pražský barokní soubor, které vede dirigent a hobojista České filharmonie Vojtěch Jouza, provedou Thuriho Requiem z roku 1968, které je napsáno v barokním slohu. Na programu budou také díla Jana Dismase Zelenky, skladatele, jehož hudbu profesor Thuri miloval a kterou často interpretoval jako cembalista i hobojista nebo jako dirigent s Českými madrigalisty. Sólových partů se dnes večer ujmou sopranistka Lucie Džula Bártová, mezzosopranistka Marta Fadljevičová, tenorista Hasan El-Dunia a basista Petr Svoboda. Koncert začíná v půl osmé večer v Kostele u Salvátora v Salvátorské ulici u Staroměstského náměstí v Praze. Jak už jsme psali, František Xaver Thuri zemřel letos na jaře, 22. dubna, ve věku 79 let. Byl přezdíván "posledním žijícím barokním skladatelem", ale zároveň byl i výborný cembalista, varhaník, hobojista, hudební vědec a pedagog. Od roku 1965 působil ve funkci uměleckého šéfa komorního souboru Čeští madrigalisté, kde hrával také na anglický roh a na cembalo. Do konce života působil jako profesor hobojové hry na pražské konzervatoři, kde vychoval celou řadu významných žáků. Byl považován za experta na raně barokní až raně klasicistní hudbu, a tento styl využíval také jako soudobý hudební skladatel.


pondělí, 04 listopad 2019 07:06

Josef Špaček a žáci ZUŠ Česká Lípa jako epilog festivalu Lípa Musica

Program s názvem Má to smysl!Josefem Špačkem představí nového uměleckého garanta festivalu Lípa Musica v roli inspirátora mladých talentů. Žáky českolipské Základní umělecké školy provede nejen mistrovskými kurzy, ale bude jim i partnerem na pódiu. S žáky bude pracovat na celodenním workshopu a mistrovských kurzech ve středu 6. listopadu na půdě ZUŠ a společný koncert se pak uskuteční v Kulturním domě Crystal ve čtvrtek 7. listopadu od sedmi hodin. Zazní skladby světových i českých klasiků, jako je Verdi, Dvořák, Beethoven, Mendelssohn-Bartholdy či Martinů, ale také hudba filmová z dílny Hanse Zimmera, populárnější skladby od bratrů Gerschwinových, nebo jazzové kusy od Davea Brubecka či Charlese Minguse. „Mám radost, že v rámci své umělecké garance mohu na festivalu Lípa Musica nejen představit celou řadu špičkových muzikantů, které jsem potkal na soutěžích a koncertech v různých koutech světa, ale také že jsem dostal příležitost pracovat s mladou generací, kterou připravuje místní ZUŠ. Edukativní činnosti se věnuju i v České filharmonii a je to velice příjemné, inspirující a obohacující pro obě strany. Věřím, že takový bude i projekt s českolipskými dětmi a koncert zahřeje nás i posluchače u srdce, protože to je tou největší odměnou i smyslem, proč tuto práci děláme a proč hudba existuje,“ říká umělecký garant festivalu Josef Špaček. Právě se vrátil z turné po Japonsku s Českou filharmonií a do Asie zavítá do konce roku ještě dvakrát v roli sólisty. V listopadu provede s Tokyo Metropolitan Symphony první Šostakovičův houslový koncert, v prosinci ho pak čeká důležitý debut s nejvýznamnějším čínským orchestrem Shanghai Symphony Orchestra. Hlavní koncertní řada 18. ročníku MHF Lípa Musica skončila už v závěru října. Posledním koncertem, který pod křídly festivalu do konce roku proběhne, bude Benefiční koncert pro nadační fond Ozvěna v sobotu 23. listopadu v Jiráskově divadle. 


neděle, 03 listopad 2019 07:58

Klavírista Matyáš Novák v cyklu PKO

V kostele svatých Šimona a Judy vystoupí ve středu 6. listopadu v půl osmé mladý klavírista Matyáš Novák po boku Pražského komorního orchestru. Na programu je baletní suita Jeana-Baptiste Lullyho Le triumphe de l´amour, kompozice Franze Liszta Malédiction pro klavír a smyčce a Mozartův klavírní Koncert Es dur č. 14. Klavírista Matyáš Novák je čerstvým držitelem 2. ceny a Steinway Prize na Mezinárodní soutěži Edvarda Griega, studuje na HAMU ve třídě prof. Ivana Klánského a je také studentem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského. V roce 2017 Matyáš debutoval v newyorské Carnegie Hall, v témže roce vydal své první CD. Orchestr PKO povede koncertní mistr Leoš Čepický.


sobota, 02 listopad 2019 17:21

Lapšanského klavírní umění v Ostravě

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila na pondělí 4. listopadu pro své posluchače první koncert svého Cyklu klavírních recitálů. Koncert slovenského klavíristy Mariana Lapšanského se koná od sedmi hodin v Domě kultury města Ostravy. V první polovině večera představí Lapšanský dvě Brahmsova Intermezza, melancholické skladby, kterými se autor loučí s tvorbou i životem. Výběr z cyklu Nálady, dojmy a upomínky op. 41 Zdeňka Fibicha bude pokračovat v podobně melancholické náladě a Janáčkova Sonáta Z ulice 1. X. 1905 pak podtrhne svou silnou tragickou atmosférou dosah tohoto výjimečného klavírního díla. Druhá polovina koncertu se ponese naopak v tanečně zábavnější poloze. Začne Malou suitou s passacagliou pro klavír Eugena Suchoně, exotické inspirace z oblasti Pyrenejí pak určitě zazní ve skladbách Ibéria a Španělská suita Isaaca Albénize. Pianista Marian Lapšanský je zároveň generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál i na housle. „Housle mi šly lépe než klavír, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Lapšanský.


sobota, 02 listopad 2019 07:33

Závěr festivalu F. L. Věka v rytmu swingu

Festival F. L. Věka vyvrcholí v úterý 5. listopadu závěrečným koncertem Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Koncertní večer pod názvem SWING NYLONOVÉHO VĚKU přinese nejznámější skladby z vrcholné éry bigbandového swingu. Nylonovým věkem nazval Josef Škvorecký první tři poválečná léta. Byly to roky všeobecné euforie ze znovu nabyté svobody a jejím symbolem se pro většinu mladých lidí stal právě swing. Vynikající úrovně v té době dosáhly bigbandy Karla Vlacha, Emila Ludvíka nebo Ladislava Habarta. Swingová show proběhne v sále Společenského domu v Solnici od sedmi hodin.


pátek, 01 listopad 2019 07:49

Belfiato Quintet v Olomouci, od klasicismu po avantgardu

Krásným dechem je podtitul pondělního koncertu souboru Belfiato Quintet v olomoucké Redutě. 4. listopadu zahrají od sedmi hodin večer hudbu sahající od klasicismu přes Leoše Janáčka až po italského avantgardistu Luciana Beria. Právě skladba posledně jmenovaného autora, která je založená na miniaturních bajkách o zvířatech, předepisuje hráčům také mluvit. „Nechali jsme si přeložit text do češtiny a věnovali jeho nastudování velkou péči, konzultovali s herečkou, aby byl náš projev srozumitelný,“ popisuje členka souboru Kateřina Javůrková a dodává, že skladba měla při svém prvním uvedení ohlas i u dětí. Kromě té zazní úprava předehry ke Kouzelné flétně W. A. Mozarta a dvě novodobé transkripce, Suita z Janáčkovy Lišky Bystroušky v úpravě Jiřího Pelikána a Náhrobek Couperinův Maurice Ravela. Belfiato Quintet hraje ve složení Kateřina Javůrková – lesní roh, Oto Reiprich – flétna, Jiří Javůrek – klarinet, Jan Souček – hoboj a Ondřej Šindelář – fagot, všichni hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia) a držitelé ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích. Jako ansámbl získali například 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu.


čtvrtek, 31 říjen 2019 11:52

Collegium 1704 se podílí na využití bývalého kina Vzlet

Barokní orchestr Collegium 1704 se podílí na projektu využití bývalého kina Vzlet v Praze-Vršovicích. Originální autorské nezávislé divadlo Vosto5, vršovické Kino Pilotů a Collegium 1704 založily společnost Ústředna, s.r.o., vybranou nyní za provozovatele rekonstruovaného objektu. Jednotliví umělečtí partneři se stanou dílčími dodavateli programu. Jak oznámila Městská část Praha 10, z dřívějšího kina vznikne po znovuotevření produkční dům, který bude svými aktivitami výrazně přesahovat na národní až mezinárodní úroveň. Počítá se s žánrově širší skladbou programů – od kina přes současné divadlo po starou hudbu – které mají ambice stát se významnou součástí pražské kulturní scény. V budově, postavené jako sokolské kino v roce 1921, by se první akce měla konat v prvním čtvrtletí příštího roku. Vzlet chce mísit uměleckou excelenci se vzděláváním, zábavou a komunitním rozměrem. Konat se tam budou vlastní produkce i koprodukce - divadelní představení, koncerty, filmové projekce, festivaly, výstavy, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, významné společenské a kulturní akce, konference i projekty ve veřejném prostoru. Těšíme se nejen na všechny projekty, se kterými ze Vzletu zamíříme do světa, ale zejména na akce, na kterých zde budeme moci přivítat naše stávající i nové diváky, uvedlo Collegium 1704.  


čtvrtek, 31 říjen 2019 07:19

Koncert pro dobříšské varhany posedmé

Už 7. benefiční koncert na podporu projektu nových varhan chystá na víkend Sdružení pro obnovu dobříšských varhan. V neděli 3. listopadu od sedmi hodin večer v Zrcadlovém sále dobříšského zámku zazní proslulé Requiem Wolfganga Amadea Mozarta v nastudování Příbramské filharmonie. K pěveckému sboru Nová Česká píseň se sbormistrem Martinem Červenkou se přidají členové komorního smíšeného sboru Piccolo coro. Koncert bude dirigovat indický dirigent Debashish Chaudhuri, jako sólisté se představí sopranistka Alena Kopecká, altistka Pavla Štěpničková, tenorista Ondřej Holub a basista Petr Sejpal. Dobrovolné vstupné vybrané během koncertu použijí organizátoři na obnovu dobříšských varhan.


středa, 30 říjen 2019 15:59

„Ti nejlepší“, koncert na HAMU společně s PKF

Na Hudební a taneční fakultě AMU vystoupí v pátek v jejím orchestrálním cyklu nazvaném „Ti nejlepší“ PKF-Prague Philharmonia a s ní mladý komorní soubor Quasi Trio, který tvoří houslistka Marie Hasoňová, violoncellistka Judita Škodová a klavíristka Kateřina Ochmanová. Spoluúčinkuje pěvkyně Tereza Smoláková Nováková, diriguje Václav Dlask. Na programu je Beethovenův Trojkoncert a dále Rossini, Mozart a Haydn. Protagonistou dalšího koncertu HAMU je Španělské smyčcové kvarteto, s nímž vystoupí pianista Ivan Klánský, děkan fakulty. Koncert se koná v Sále Martinů 7. listopadu a je připsán 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Španělskem a Československem. Na programu jsou vedle Dvořákovy hudby díla španělských autorů Juana Crisóstoma de Arriagy a Manuela de Fally. O den později se tam uskuteční orchestrální koncert katedry skladby. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín zahraje za řízení Petra Louženského kompozice Tomáše Borla, Vratislava Zochra, Juhaniho T. Vesikkaly Wittmachera a studenta brněnské JAMU Pavla Šabackého. Na 21. listopadu pak HAMU chystá doktorandský komorní koncert skladatele Jana Ryanta Dřízala.


středa, 30 říjen 2019 07:16

Zásadní Xenakis poprvé v Praze v sále DOX+

Vůbec poprvé zažije Praha živé provedení stěžejního orchestrálního díla nanejvýš originálního skladatele 20. století Iannise Xenakise. V úterý 5. listopadu v Centru současného umění DOX v sedm hodin provedou tři mimořádní sólisté Xenakisova orchestrální díla. Trombonista William Lang z New Yorku, barytonista Holger Falk z Frankfurtu a perkusionista Tamás Schlanger z Budapešti za doprovodu osmdesátičlenného mezinárodního orchestru mladých interpretů ONO/Ostrava New Orchestra zahrají Koncert pro trombon a velký orchestr nazvaný Troorkh, kompozici pro velký orchestr ATA a dvojkoncert pro baryton, perkuse a velký orchestr s názvem AÏS. Dirigentem večera bude Petr Kotík, který se s Xenakisem osobně setkal v roce 1962 ve Varšavě, v následujících letech s ním byl v úzkém kontaktu a jeho dílu se coby dirigent věnuje systematicky. Koncert je pokračováním spolupráce mezi Centrem současného umění DOX a Ostravským centrem nové hudby a navazuje na dramaturgickou linku DOXu podporovat a uvádět tvůrce s originálním uměleckým rukopisem.


úterý, 29 říjen 2019 07:31

Soudobé proměny komorní hudby v Olomouci

Od 5. listopadu do 4. prosince se unikátní prostory Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci rozezní premiérami a novinkami. Uvede je 15. ročník přehlídky soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach. Letos je zaměřen na proměny komorní hudby. Program začne v úterý 5. listopadu improvizační dílnou pro pianisty. Ten samý den pak představí klavíristu Ivana Šillera v recitálu uplynulých sta let ze skladeb Arnolda Schönberga, Albana Berga, Martina Burlase a Philipa Glasse. V následujících pěti koncertech provede francouzská violoncellistka Séverin Ballon novinky skladatelek Lisy Lim, Kathariny Klement a Rebeccy Saunders, rakouské experimentální duo kombinující elektronické a akustické nástroje Seppo Gruendler & Josef Klammer představí svůj nový projekt, který posluchači vyslechnou ze sluchátek a budou se pohybovat ve virtuálním 360 stupňovém zvukovém prostoru. A Ensemble Damian uvede celovečerní velmi úspěšné Lamentationes Tomáše Hanzlíka. MoENS pak představí olomouckému publiku novinky Miroslava Pudláka, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Kamila Doležala a Závěrečný koncert bude premiérou nového multimediáního projektu MarISHA mexické vokalistky a autorky Carminy Escobar, skladatelů Sáry Medkové, Ivo Medka, Víta Zouhara, vizuálního umělce Lukáše Medka a slovinského režiséra Rocca ve společné intepretaci s ISHA Trio a Ensemble Marijan.


pondělí, 28 říjen 2019 07:48

Dva nejbližší koncerty pod hlavičkou Slovenské filharmonie

Ryze český program přiveze v úterý 29. října Škampovo kvarteto do Malého sálu Slovenské filharmonie. Na koncertě v rámci cyklu Hudební mozaika zazní Smyčcový kvartet č. 7 Concerto da camera Bohuslava Martinů, Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet č. 13 G dur, op. 106 Antonína Dvořáka. Hned ve čtvrtek 31. října navazuje orchestrální program s nádechem exotiky. Slovenská filharmonie pod vedením ázerbajdžánského dirigenta Ayyuba Guliyeva představí symfonický obraz Karavana dirigentova krajana Soltana Hadžibekova a program sestavený z děl ruských autorů. V Prokofjevově Koncertu pro housle a orchestr č. 2 g moll se představí kritikou oceňovaná houslistka řecko – polského původu Irmina Trynkos. V rámci večera dále zazní suita z opery Pohádka o caru Saltánovi Nikolaje Rimského Korsakova, fantazie pro orchestr Noc na Lysé hoře Modesta Petroviče Musorgského a Borodinovy Polovecké tance. Koncert začíná v osm hodin v Koncertní síni filharmonie.


neděle, 27 říjen 2019 10:55

Sváteční tip s předstihem: Adventní koncerty v Národním divadle

Ode dneška za pět týdnů tu bude 1. Adventní neděle a tak už teď nabízí Národní divadlo v Praze vítanou příležitost ke zklidnění. Sváteční předvánoční rozpoložení chystá prostřednictvím  tradičních koncertů ve své historické budově. Každou adventní neděli , tedy 1., 8., 15. a 22. prosince od jedenácti hodin dopoledne zazní stejný program, hudba vánoční doby a také už tradičně nejznámější dílo našich Vánoc, Česká mše vánoční "Hej mistře" Jakuba Jana Ryby. O příjemný hudební zážitek se postarají členové Kühnova dětského sboru a Orchestr Národního divadla, řídit bude Jan Chalupecký.


sobota, 26 říjen 2019 15:11

20. století v provedení PKF — Prague Philharmonia

Baroko a raný klasicismus v dílech skladatelů první poloviny 20. století - to je koncert, který chystá orchestr PKF — Prague Philharmonia na státní svátek 28. října v rámci svého Orchestrálního cyklu A. V pondělí od půl osmé zazní ve Dvořákově síni Rudolfina unikátní, v českých sezonách nepříliš frekventovaná Webernova orchestrální úpravu Bachova Ricercaru a 6 voci z Hudební obětiny. „Webernův Ricercar je syntézou romantismu a abstrakce, kde každý hráč orchestru musí perfektně vnímat celek. Proto k jeho dokonalé interpretaci potřebujete čas. Čas proniknout do jeho struktury. Paradoxně teprve pak začnete slyšet také Bacha, který se skrývá za Webernovou fascinující instrumentací,“ popisuje dílo dirigent Kaspar Zehnder. Ten se představí také jako sólista na příčnou flétnu v Divertimentu pro flétnu a malý orchestr B dur op. 52 Ferruccia Busoniho. Program představí i orchestrální skladbu Maurice Ravela Náhrobek Couperinův, která původně vznikla jako šestidílná klavírní suita, a závěr koncertu pak přenese posluchače volně do zářivé atmosféry dvora Krále Slunce, Ludvíka XIV, prostřednictvím orchestrální suity Měšťák šlechticem Richarda Strausse. Náročného klavírního partu se ujme Stanislav Gallin.


sobota, 26 říjen 2019 07:00

FOK uvede 28. října tradičně Smetanovu Mou vlast

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá tradičně, ke Dni vzniku samostatného československého státu, provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Slavnostní koncert se koná 28. října ve Smetanově síni Obecního domu v Praze od šesti hodin, dirigovat bude hlavní hostující dirigent Pražských symfoniků Jac van Steen. Steen je považován za jednoho z nejúspěšnějších holandských dirigentů současnosti. Pravidelně spolupracuje s BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, Hallé Orchestra, London Sinfonietta nebo Royal Scottish National Orchestra. Má silný vztah k české hudbě a o Bedřichu Smetanovi a Antonínu Dvořákovi mluví jako o svých oblíbených skladatelích. Koncert je symbolickým vyvrcholením Dne otevřených dveří Obecního domu, které Obecní dům chystá na celý sváteční den. Návštěvníci si od devíti do čtyř hodin budou moci prohlédnout prostory krásných salonků, shlédnout dokumentární film a podívat se do Smetanovy síně s průvodcem a připomenout si místa, kde byla vyhlášena samostatnost nového státu.


pátek, 25 říjen 2019 09:05

Ve věku 95 let zemřel houslista Břetislav Novotný

V úterý 22. října zemřel houslista a dirigent Břetislav Novotný. Letos 24. ledna oslavil 95. narozeniny. Byl zakladatelem, primáriem a vedoucím Kvarteta města Prahy, které působilo v letech 1955 až 2001. Se souborem, známým ve světě jako Prague String Quartet, procestoval opakovaně Evropu, Severní a Jižní Ameriku, Asii a Austrálii. Mimo jiné natočili komplet Dvořákových smyčcových kvartetů pro Deutsche Grammophon/Polydor. Soubor získal dvě nominace na Grammy, High Fidelity Grand Prize a opakovaně také ceny Grand Prix de l´Académie Charles Cros, Wiener Flötenuhr a Diapason d´Or. Kvarteto ukončilo činnost v říjnu před 18 lety koncertem ve městě Tukušima v Japonsku. Rodák ze Vsetína působil v 50. letech jako koncertní mistr a pak jako sólista Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Vedle kvarteta se stále věnoval i sólové hře. Mimo jiné hrál a pro Supraphon v roce 1969 natočil sonáty a partity pro sólové housle J. S. Bacha. V letech 1972 až 1990 byl uměleckým poradcem Pražského komorního orchestru a v letech 1991 až 1993 Sukova komorního orchestru. Od roku 1988 do roku 2007 působil jako dirigent Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích… Jedno desetiletí byl pedagogem AMU, učil také soukromě. Byl členem porot mnoha houslových a kvartetních soutěží. Vyučoval rovněž na mistrovských kurzech a přednášel na univerzitách v Mexiku, USA, Kanadě a Japonsku a na Novém Zélandě. Břetislav Novotný byl za války totálně nasazen do vsetínské Zbrojovky. Teprve po osvobození mohl nastoupit na pražskou konzervatoř. V Praze debutoval za doprovodu FOK v roce 1949. 


pátek, 25 říjen 2019 08:31

Začátkem listopadu bude Praha patřit mladým violistům

1. ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala se uskuteční ve dnech 1. – 3. listopadu 2019 na New York University Prague. Mezi mladými violisty po celém světě soutěž vyvolala mimořádný zájem, pořadatelé tak museli uzavřít příjem přihlášek o šest týdnů dříve, protože uchazeči naplnili maximální kapacitu 1. kola. Do Prahy se tak na začátku listopadu sjede 76 violistů z 27 zemí. „Doufali jsme, že se naše soutěž setká s kladnou odezvou, nicméně takto mimořádný zájem předčil všechna naše očekávání. Máme obrovskou radost. Je to znamení, že se nám povedlo započít nový úspěšný projekt pro mladé violisty“, říká Kristina Fialová, přední česká violistka, ředitelka a zakladatelka soutěže, která také usedne v porotě. Vedle ní to pak budou prof. Stephanie Baer ze Steinhardt University v New Yorku, prof. Sheila Browne z Tianjin Juilliard School v Číně, prof. Jan Pěruška z pražské HAMU a prof. Jensen Horn Sin Lam z Shanghai Conservatory of Music v Číně. Dvoukolovou soutěž zakončí příští neděli večer koncert vítězů. Na laureáty čeká kromě dalších věcných cen také mistrovský smyčec od Luboše Odlase. Mimořádné ceny má soutěž připravené pro nejlepšího českého účastníka a za nejlepší interpretaci Sonáty Bohuslava Martinů.


čtvrtek, 24 říjen 2019 06:41

Přenosy z Met pokračují Massenetovou Manon, září v ní sopranistka Oropesa

Vrcholným dílem francouzské romantické opery Manon skladatele Julese Masseneta pokračují přenosy z Metropolitní opery. V sobotu 26. října se v tuzemských kinech představí zástupci mladé pěvecké generace, sopranistka Lisette Oropesa a tenorista Michael Fabiano. Manon sklízí úspěch na operních jevištích od doby, kdy byla napsaná. Je oslavou ženského sopránu a stala se tak pomyslnou výkladní skříní pro řadu světových sopranistek. Roli nešťastné a do kláštera mířící Manon ztvární v letošní sezóně MET americká pěvkyně kubánského původu Lisette Oropesa. Na prknech Metropolitní opery debutovala v pouhých dvaadvaceti letech a je jednou z nejoceňovanějších pěvkyň své generace. V roli rytíře De Grieux se představí tenorista Michael Fabiano. Pětatřicetiletý pěvec vstoupil na prkna newyorského operního svatostánku poprvé v roce 2010 a od té doby je k nezastavení. V sezóně 2019/20 jej diváci kromě Metropolitní mohou vidět také na operních scénách v Londýně, Madridu, Paříži a Berlíně.


středa, 23 říjen 2019 09:09

Dvořákova pěvecká soutěž přivítá stovku účastníků

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka očekává stovku účastníků z osmnácti zemí. Její 54. ročník se uskuteční v Karlových Varech od 8. do 15. listopadu. Polovina soutěžících bude tuzemských, dalšími nejpočetněji zastoupenými zeměmi jsou Ukrajina, Slovensko, Rusko, Polsko, Slovinsko a Čína. Pěvci ve věku 16 až 35 let, přihlášení do celkem čtyř kategorií, přicestují také z dalších evropských států a z Jižní Koreje, Japonska, Mexika a USA. Soutěží se v kategorii Junior určené účastníkům do 25 let, v kategorii Opera ve věku do 35 let, v kategorii Píseň se stejným věkovým omezením a v kategorii Operní naděje, určené pro studenty, budoucí zpěváky, ve věku mezi 16 a 20 lety. Jedinečností Dvořákovy soutěže je, že finálová kola kategorií Junior a Opera doprovází 14. listopadu v Městském divadle Karlovarský symfonický orchestr. S ním pak ještě na stejném místě zazpívají v pátek 15. listopadu večer vítězové a laureáti soutěže. Soutěž se vyznačuje také řadou partnerů, z nichž někteří jako ocenění nabízejí laureátům možnost vystoupení a hostování; jsou to Národní divadlo v Praze a operní divadla v Brně, Ostravě a Plzni a také Slovenské národní divadlo v Bratislavě, Pražské jaro, Zámek Liteň, festival Gustava Mahlera a  další subjekty. Zvláštní ceny udílejí Český rozhlas, Nadace Bohuslava Martinů nebo Společnost Antonína Dvořáka. Soutěží úspěšně prošly desítky současných známých umělců, počínaje – z těch českých a slovenských – Gabrielou Beňačkovou nebo Romanem Janálem a Magdalenou Hajóssyovou a konče Adamem Plachetkou, Kateřinou Kněžíkovou či bratry Romanem a Tadeášem Hozovými.


středa, 23 říjen 2019 07:00

Závěr festivalu Harmonia Moraviae

Houslista Jiří Vodička vystoupí ve čtvrtek 24. října od sedmi hodin ve Velkém sále Kongresového centra Zlín. Za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů zahraje Fantasii g moll op. 24 Josefa Suka. Vodička působí v současné době jako koncertní mistr České filharmonie a profiluje se i jako vynikající sólista. V programu večera zazní pod vedením Roberta Jindry také Čtyři mořská interludia Benjamina Brittena a Symfonie č. 1 Johannesa Brahmse. Koncertem končí letošní ročník festivalu Harmonia Moraviae, který kromě atraktivního programu připomněl i šedesát let od úmrtí Bohuslava Martinů. Slavného skladatele festival prezentoval například orchestrální skladbou Half – time, suitou Fresky Piera della Francesca, Koncertem pro hoboj a malý orchestr v podání hobojisty Viléma Veverky nebo skladbami pro komorní sbor v provedení Martinů Voices.


úterý, 22 říjen 2019 09:30

Sedmdesátiny Slovenské filharmonie s Godárem a Dvořákem

Dvěma mimořádnými koncerty si připomíná 24. a 25 října v bratislavské Redutě sedmdesáté výročí vzniku Slovenská filharmonie. Britský šéfdirigent tělesa James Judd uvede kompozici Dariačangin sad, kterou uznávaný současný autor Vladimír Godár složil v roce 1987 jako „mýtus pro violu, violoncello a orchestr", a to podle románu gruzínského spisovatele Otara Čiladzeho, ve slovenském překladu známém jako „Kam ideš, člověk“. Dílo patří k těm, která chtějí posluchače vést k hledání podstaty hudby i k odkrývání podstaty existence světa a člověka… V druhé polovině zazní Dvořákova Osmá symfonie zvaná Anglická. Založení Slovenské filharmonie spadá do roku 1949. Stál u něj za politiky Ladislav Novomeský, inspirací se zasloužil skladatel Eugen Suchoň a nejvíce pak při uměleckém profilování orchestru vykonali slovenský dirigent Ľudovít Rajter a český dirigent Václav Talich; ten filharmonii - a souběžně i její komorní orchestr - pomáhal budovat po první tři sezóny. Na uměleckém profilování tělesa se potom podíleli šéfdirigenti Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha, Aldo Ceccato, Peter Feranec, Emmanuel Villaume nebo Ondrej Lenárd. V Bratislavě se na několik let jako šéfové objevili také Češi Libor Pešek, Jiří Bělohlávek a Vladimír Válek a dlouholetý úzký vztah – i když bez funkce – míval se Slovenskou filharmonií Zdeněk Košler, jemuž nakonec udělili čestný titul šéfdirigenta in memoriam. Častými hosty jsou nyní v Redutě Leoš Svárovský a Petr Altrichter.


pondělí, 21 říjen 2019 15:02

Ocenění „Pro bono mundi“ Ivanu Klánskému

Klavírista Ivan Klánský měl v sobotu společně se svým synem Lukášem Klánským koncert v Dolních Břežanech u Prahy. Spolek Via Musica ad beatum, který tamní „Setkávání s klasickou hudbou“ pořádá, mu při té příležitosti udělil své ocenění Pro bono mundi (Pro dobro světa). Ve zdůvodnění se praví, že za mimořádný mezinárodní přínos v oblasti klavírní interpretace a pedagogiky a za celoživotní zachovávání etických a morálních principů. Profesor Klánský, děkan Hudební a taneční fakulty AMU, loňský sedmdesátník, je prvním nositelem ocenění. Vynikajících úspěchů dosáhl jako sólista i jako člen komorního souboru Guarneri trio Prague. Sérii mezinárodních soutěžních úspěchů zahájil už v sedmnácti letech. Má blízko k Chopinově hudbě, ale nahrál například také kompletní klavírní dílo Smetanovo a Janáčkovo. Na jeho recitálech nechybí Bachova, Mozartova a Beethovenova hudba i díla mnoha dalších klasiků. Je už nositelem Ceny Antonína Dvořáka a Granátové hvězdy za celoživotní přínos českému kulturnímu dědictví. Spolek Via Musica ad beatum stojí také za Mezinárodní houslovou soutěží Dr. Josefa Micky a za soutěží PRAGuitarra Clásica.


pondělí, 21 říjen 2019 12:57

FOK zahraje Dvořákovu Anglickou symfonii

Na své obvyklé abonentní dny, středu a čtvrtek 23. a 24. října, vždy od půl osmé, chystá Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK 8. symfonii G dur Antonína Dvořáka zvanou „Anglická“ a Haydnovu 30. symfonii „Alleluja“. Na koncertech zazní ve Smetanově síni Obecního domu v Praze pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera, který nastoupí na pozici šéfdirigenta orchestru FOK v září 2020, také Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů v podání Michala Kaňky. FOK se posledně zmíněným dílem připravuje na listopadové turné po Velké Británii. Dvořákovu 8. symfonii nesoucí přízvisko „Anglická“ vydala v Londýně společnost Novello. Se symfonií zaznamenal pronikavý úspěch, britský tisk po premiéře dokonce napsal, že Dvořák „může být považován za jediného nástupce Beethovena“


pondělí, 21 říjen 2019 11:04

Varhaník Janšta a sbor Zvonky k poctě Petra Ebena

Svatojakubský podzim se dnes v podvečer přihlásí k odkazu skladatele a varhaníka Petra Ebena, jehož nedožité 90. narozeniny se připomínaly počátkem letošního roku. Přehlídka se koná v bazilice sv. Jakuba v Praze na Starém Městě a výrazné místo v jejích programech zaujímá varhanní tvorba. Druhý ze tří koncertů zaštiťuje Jakub Janšta, varhaník a ředitel kůru v kostele sv. Františka z Assisi u křížovníků. Spolu s ním vystoupí Dětský pěvecký sbor Zvonky a Dívčí komorní sbor Abbellimento složený z nejzkušenějších zpěvaček sborového studia Zvoneček. Oba sbory založila – v roce 1996 a 2005 – a doposud také vede Jarmila Novenková. Od Petra Ebena je na programu duchovní kompozice Confiteor Tibi, Pater. Vedle Bachovy varhanní hudby a vedle skladeb Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Melchiora Francka, Josepha Rheinbergera a Antonína Dvořáka zazní také sakrální tvorba Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jakub Janšta, někdejší žák Jaroslava Tůmy a držitel cen z několika mezinárodních varhanních interpretačních i improvizačních soutěží, bude v závěru koncertu improvizovat na téma Petra Ebena. Přehlídku pořádá Svatojakubské Audite Organum, za nímž stojí Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba, zasvěcená interpretka Ebenovy hudby. V chrámu jsou největší pražské varhany.


pondělí, 21 říjen 2019 06:30

Debut ansámblu ré:JOUISSANCE

První společné vystoupení chystá na úterý 22. října soubor založený studenty Pražské konzervatoře, Konzervatoře Jaroslava Ježka a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze - ansámbl ré:JOUISSANCE. Jeho debutový koncert soudobé hudby má na programu dvě premiéry psané souboru přímo na tělo, kompozici Change of music slovenského autora Stanislava Pristáše Un addio Itala Pietra Ferreriho. V rámci večera dále zazní skladba Surface tension od kanadského skladatele Jordana Noblese a legendární Four6 klasika Johna Cage. Koncert proběhne v Modlitebně farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech od sedmi hodin. Soubor hraje ve složení Patrik Kako – dirigent, klavír, Alexey Aslamas - housle, Filip Halečka - violoncello, Matěj Hřib - klarinet, Filip Kratochvíl - akordeon, Ján Mára - klavír, Anuša Petr - viola a Veronika Vaníčková – flétna.


neděle, 20 říjen 2019 00:22

Zobcová flétna Michaely Koudelkové nejen Quasi lontano

Společný koncert flétnistky Michaely Koudelkové a souboru Ensemble Opera Diversa proběhne v úterý 22. října v sedm hodin v sále Konventu Milosrdných bratří v Brně. Vedle význačných autorů 20. století a jejich skladeb pro sólovou zobcovou flétnu a smyčcový orchestr zazní v premiéře na objednávku souboru napsaná skladba Petry Čtveráčkové Quasi lontano. Tři barevné kusy pro koncertantní zobcovou flétnu od Gordona Jacoba, Willema Wander van Nieuwkerka a právě Petry Čtveráčkové doplní tři skladby pro smyčce významných, ale zřídka uváděných evropských autorů minulého století - Andrzeje Panufnika, Einojuhani Rautavaary a Henryka Góreckého. K flétnistce Michaele Koudelkové se připojí Dominika Kvardová na harfu. Koncert zazní pod taktovkou Gabriely Tardonové.


sobota, 19 říjen 2019 13:04

Muzika bez hranic - projekt mezi Českem a Polskem

Svatováclavský hudební festival stojí i po skončení letošního ročníku za dalšími komorními koncerty ve slezském regionu, na obou stranách česko-polské hranice. Cyklus Hudební výlety pokračuje dnes večer v Gliwicích, západně od Katowic. V tamním evangelickém kostele Martina Luthera zazní jeden z Haydnových kvartetů a pak Mozartův a Brahmsův klarinetový kvintet. Klarinetista Igor Františák a Zemlinského kvarteto stejný program opakují ještě v neděli v Jablunkově. Spolupráce s Polskem je v tomto roce novinkou, otvírá se totiž nový mezinárodní projekt Muzika bez hranic / Muzyka bez granic. Jeho šest koncertů se uskuteční ve spolupráci s polskými kulturními institucemi. „Rád bych se zasadil o těsnou a logickou kulturní provázanost česko-polského Slezska založenou na spolupráci uměleckých špiček našich regionů zaručujících vysokou interpretační kvalitu. Propojovat oba naše regiony a rozvíjet kulturní turismus po obou stranách hranice je novou výzvou, která nám dává i do budoucna velký smysl,“ uvedl Igor Františák, který stojí za Svatováclavským hudebním festivalem i za těmito aktivitami. Další koncert se koná 26. října v ostravském kostele sv. Václava. Polský sbor Camerata Silesia z Katowic projde hudebními dějinami od 17. století po současnost díky zajímavě zhudebněným modlitbám, počínaje Allegrim a Verdim přes Brucknera, Kilara, Pendereckého a Góreckého až k Pärtovi. Klasiku doplňuje během podzimu také jazz. Pořadatelé chtějí rozšířit hudbu do měst a míst, kam se běžně nedostává.


pátek, 18 říjen 2019 20:28

Houslista Al-Ashhab zahraje ve spolku pro komorní hudbu

Recitál v pražském Sále Martinů  má v sobotu před polednem v cyklu Českého spolku pro komorní hudbu šestadvacetiletý český houslista Milan Al-Ashhab. Hraje sonáty Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho a Eugèna Ysaÿe a skladby Giuseppe Tartiniho, Fritze Kreislera a Maurice Ravela. Na programu je také kompozice Kejklíř od Adama Skoumala, který houslistu během celého recitálu doprovází na klavír. Milan Al-Ashhab před rokem ukončil studium na AMU a ještě je na postgraduálním kurzu ve Vídni. Aktivity „komorního spolku“, který poskytuje platformu českým hudebníkům dokonce ještě o několik let déle, než kam sahá historie České filharmonie, vnímá jako úctyhodné a obdivuhodné – a je mu podle jeho slov ctí vystoupit na akci této instituce. Mladý houslista je známý tím, že nevyhledává soutěže, ale přesto jich už má za sebou řadu - a s úspěchem. Jak sám říká, nejsou mu z více důvodů příjemné, ale pokud hudebník chce dosáhnout mezi sólisty určitého postavení, musí je podstupovat. Za nejtěžší i nejdůležitější považuje letošní Čajkovského soutěž v Moskvě, ve které skončil jako šestý; jak se ukazuje, dopomohla mu k zajímavým koncertním příležitostem. Mimoto měl letos recitál na Pražském jaru.


pátek, 18 říjen 2019 12:48

Klasika Viva v neděli s Hudečkem a do konce roku ještě „sametově“ a adventně

Ještě tři koncerty plánuje do konce roku podzimní část cyklu Klasika Viva, dva v Českém Brodě a jeden v Šumperku. Do Českého Brodu zavítá pozítří, v neděli 20. října houslista Václav Hudeček a cembalista Martin Hroch. Zahrají skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Giuseppe Tartiniho a dalších mistrů. Koncert v místní sokolovně začíná v 19 hodin. Listopadový koncert se odehraje v pondělí 25. v Kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Speciální program s názvem „Sametově s loutnou a akordeonem,“ který vznikl u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce, přivezou Jitka Baštová a Jindřich Macek. Zazní mimo jiné skladby Václava Trojana, Lucie Chuťkové, Jindřicha Macka nebo Eduarda Douši. Pomikulášská neděle 8. prosince pak zakončí letošní cyklus opět v Českém Brodě, a to adventním programem. Stejně jako loni ho přiveze soubor Chorea Bohemica.


středa, 16 říjen 2019 17:55

ČF zahraje 28. října v Japonsku Mou vlast

Orchestr České filharmonie čeká osm koncertů v Japonsku. Vystoupí s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem ve městech Nagoja, Jokohama, Osaka a Kumamoto i v Tokiu. Dva z koncertů se odehrají v tokijské Suntory Hall, v jednom z nejslavnějších světových sálů. Koncert z NHK Hall bude přenášet japonská státní televize NHK. Vystoupení 28. října, při němž zazní celá Smetanova Má vlast, věnují pořadatelé 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Československem a Japonskem. Ještě předtím, než přiletí do Japonska, zahraje Česká filharmonie ve čtvrtek v National Concert Hall v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Na programu má symfonickou báseň Vltava a od Čajkovského 6. symfonii a Houslový koncert. Na asijské turné odjel orchestr s hudbou Petra Iljiče Čajkovského a Bedřicha Smetany. Většina koncertů kombinuje některou z básní cyklu se skladbami ruského klasika. Spoluúčinkovat bude na zájezdu houslista Daišin Kašimoto, koncertní mistr Berlínských filharmoniků.


středa, 16 říjen 2019 06:36

Osobitý večer Ve dvou a recitál Juliana Steckela na Lípě Musice

Příjemné vybočení z převážně klasicky laděných koncertů nabídne Mezinárodní hudební festival Lípa Musica v programu s názvem Ve dvou. V pátek 18. října od sedmi hodin večer se v Kině Hvězda v Kamenickém Šenově představí zpěvačka Lenka Nová a klavírista a skladatel Petr Malásek. Zazní například písně dvojice Petr Hapka / Michal Horáček, nebo autorská tvorba Lenky Nové. Zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem vybrala písně akcentující příběhy ženy, která „vedle krásného hlasu, profesionality a noblesy na pódiu zůstává duší a srdcem především obyčejnou holkou, prožívá životní radosti a strasti všedních dnů a nepřestává věřit v lásku a životní naplnění.“ Další recitál pak naváže hned v sobotu 19. října na Zámku v Doksech. Také od sedmi hodin vystoupí na koncertě s podtitulem Magická dokonalost violoncellista Julian Steckel. Zahraje Suitu č. 3 C dur Johanna Sebastiana Bacha, kompozici Trois Strophes sur le Nom de Sacher Henriho Dutilleuxe a Sonátu pro violoncello Zoltána Kodályho. Německý violoncellista Julian Steckel zvítězil v roce 2010 v soutěži ARD International Music Competition, dnes se profiluje jako výrazný talent své generace a předává své zkušenosti studentům jako profesor na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově.

Strana 1 z 18