AktuálněPlus


neděle, 18 duben 2021 15:38

Czech Brass dnes nabídne starší mistry

Bez-nzvuDalší stream připravil na dnešní večer festival Pardubické hudební jaro. V kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě vystoupil soubor žesťových nástrojů Czech Brass složený z předních sólistů a hráčů našich orchestrů. Uměleckým vedoucím je Marek Zvolánek. Spolu s ním hrají na trubky Stanislav Masaryk a Ondřej Jurčeka, na pozouny Lukáš Moťka a Stanislav Penk, na bastrombón Pavel Debef a na tubu Karel Malimánek. Program sestavili z hudby 17. a 18. století. Zazní výběr ze známých děl od Bacha, Händela, Vejvanovského, Charpentiera a Mozarta. Koncert bude k vidění na Facebooku a Instagramu, na webu festivalu a na YouTube. Pardubické hudební jaro zatím nabídlo online, včetně dnešního, šest koncertů. Dva jsou ještě naplánovány na příští sobotu a na poslední dubnový čtvrtek. Zbývajících deset koncertů letošního programu a čtyři koncerty z ročníku loňského je zatím vzhledem k epidemiologické situaci odloženo.


pátek, 16 duben 2021 16:25

Olga Jelínková v Lipsku ve zkratce Wagnerova Prstenu

Loriots-Ring-Oper-LeipzigLipská opera ohlásila na sobotu jako stream Wagnerův Prsten Nibelungův, a to v podobě projektu Der Ring an einem Abend – tedy „v jednom večeru.“ Pod taktovkou Ulfa Schirmera bude hrát Gewandhausorchester Leipzig, na zkratce operní tetralogie se podílí přes dvacet pěvců. Je mezi nimi i česká členka souboru Olga Jelínková. V hlavních rolích se mají objevit proslulí wagnerovští interpreti jako americká sopranistka Lise Lindstrom, skotský basbarytonista Iain Paterson či tenoristé Magnus Vigilius a Jonathan Stoughton, s nimi Daniela Köhler, Iréne Theorin, Tuomas Pursio, Thomas Mohr, Michael Weinius a další. Provedení celého Prstenu ve čtyřech večerech zabírá patnáct hodin čistého hudebního času, operní zkratka s vypravěčem má tři hodiny. Hrála a hraje se jako alternativní program v řadě německých divadel. Autorem propojovacího textu, vytvořeného v 90. letech, je režisér a populární herec, původně karikaturista Vicco von Bülow (1923-2011), známý jako Loriot.


pátek, 16 duben 2021 10:27

Robert Jindra s Essenskými filharmoniky dnes online na přání

200 Essenští filharmonikové v čele s dirigentem Robertem Jindrou přichystali na dnešek od 20:15 online koncert na přání publika. Příležitost hlasovat o programu se naskytla v létě loňského roku. I přes omezení související s koronavirovou krizí mnoho lidí tuto příležitost využilo a nakonec se rozhodlo pro následující díla: předehru k opeře Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, předehru-fantazii Romeo a Julie Petra Iljiče Čajkovského, Koncertní předehru ke Snu noci svatojánské Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a symfonickou báseň Les Préludes Franze Liszta. Večerem bude provázet německý hudebník, zpěvák a bývalý televizní moderátor Götz Alsmann. U příležitosti dnešního koncertu lze Essenské filharmonii zaslat příspěvek ve prospěch Corona-Nothilfefonds der Deutschen Orchester-Stiftung – fondu pro mimořádné události pro hudebníky na volné noze.


čtvrtek, 15 duben 2021 18:10

Ceny časopisu BBC Music Magazine Awards pro Fatmu Said

Fatma-SaidObjevem roku 2020 je podle britského časopisu BBC Music Magazine třicetiletá egyptská sopranistka Fatma Said. Podle cen, které prestižní médium každoročně na základě hlasování veřejnosti uděluje, je její loňské podzimní debutové album nazvané El Nour také nejlepším počinem v kategorii vokálního umění. Na CD jsou písně francouzských, španělských a egyptských autorů i lidové písně z oblasti Blízkého východu a s pěvkyní se na něm podíleli klavírista Malcolm Martineau a několik dalších komorních hráčů. Nahrávkou roku je album souboru The Tallis Scholars s duchovní hudbou Josquina des Prez, které získalo i cenu ve sborové kategorii. V kategorii orchestrální hudby zvítězil orchestr Sinfonia of London s Johnem Wilsonem nahrávkou symfonických básní Ottorina Respighiho; v koncertantní hudbě jsou nejlepšími houslistka Antje Weithaas, violoncellista Maximilian Hornung a NDR Radiophilharmonie s dirigentem Andrew Manzem se snímkem Schumannových a Brahmsových koncertů; operní cenu získala nahrávka díla The Dancing Master od Malcolma Arnolda v nastudování Johna Andrewse, cenu v komorní hudbě obdržela houslistka Tasmin Little s klavíristou Piersem Lanem za sonáty britských autorů. Ocenění v kategorii Instrumental Award má pianista Steven Osborne za Prokofjevovy sonáty, jako nejlepší premiérová nahrávka se umístil titul s violoncellovými skladbami Johna Tavenera v podání Stevena Isserlise a nejlepším DVD se stala Wagnerova Valkýra z Královské opery Covent Garden.


středa, 14 duben 2021 15:38

Griegova klavírní soutěž odsunuta na rok 2022

Grieg-Trolhaugen-soutSedmnáctý ročník Mezinárodní klavírní soutěže Edvarda Griega přesunuli norští pořadatelé o další rok, na září 2022. Přihlášky je proto možné posílat až do dubna příštího roku. Soutěžit mohou mladí pianisté narození mezi lety 1987 až 2005, tedy i ti, kteří už počítali s účastí v letošním roce. Umělecké klání silně těží z genia loci, staví na možnosti fyzické přítomnosti účastníků v Griegově domě na Troldhaugenu na okraji Bergenu a na inspirativnosti společenských setkání. Organizátoři proto vědomě vyloučili možnost, že by se soutěž konala online, tedy distančně. Situace s koronavirem je v Norsku, stejně jako i ve zbytku světa, doposud vážná. Není jasné, kdy budou zrušena omezení, kolik lidí už bude očkovaných, ani za jakých podmínek bude možné přicestovat a zda by finalisté mohli vůbec vystoupit s velkým orchestrem… "A také chceme, aby se účastníci i naši místní, často dobrovolní spolupracovníci cítili bezpečně," zdůvodňuje nelehké rozhodnutí ředitel soutěže Christian Grøvlen.


úterý, 13 duben 2021 17:34

Zaorálek zatím nechce opustit kulturu

ZaoralekLubomír Zaorálek zatím nechce přejít z ministerstva kultury do čela resortu diplomacie, který už před lety vedl. Umělci a další kulturní pracovníci ho sice dlouhodobě kritizovali, že pro kulturu v době koronakrize dělá málo, ale v poslední době s ním několikrát vyjednávali o krocích, které by jasně vedly k obnově kulturního sektoru silně poškozeného opatřeními proti pandemii. Obávají se, že by změna ministra započatý slibný proces zničila, a jeho setrvání na ministerstvu by proto přivítali. Zaorálek dnes řekl, že je ho třeba, tam kde je. Navíc se mu nelíbí, že ministerstvo zahraničí už nemá některé kompetence, zejména koordinaci agendy členství v EU; ta je teď na úřadu vlády přímo pod premiérem. Nehledě na to, i opozice považuje nepřipravenou změnu v Černínském paláci za nezodpovědnost a neuvěřitelný hazard. Dosavadní ministr zahraničí Tomáš Petříček byl ze dne na den odvolán, když neuspěl na sjezdu sociálních demokratů v souboji o předsednickou funkci. Lidé aktivně zapojení do obnovy kulturního života v té souvislosti odmítají, aby se jejich resort stal obětí vnitrostranických bojů a předvolebních strategií.


úterý, 13 duben 2021 08:14

Kulturní obec proti rošádě v čele resortu

Collage-2021-04-13-081754Ministr kultury Lubomír Zaorálek se má teď dopoledne vyjádřit ke svému případnému návratu do čela resortu zahraničí. Kulturu má v takovém případě vést bývalý sportovec, nyní poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Proti stranické rošádě ostře protestují mnozí zástupci kulturní obce. Argumentují zejména tím, že v době uzavření kulturního sektoru už rok se Zaorálkem vyjednávají o podpoře a pravidlech rozvolňování a obávají se toho, že člověk, který přijde zvenčí a nový, nebude mít za sebou patřičné zkušenosti. Zároveň poukazují, stejně jako politická opozice, že Jan Birke není kompetentní a kulturou se nikdy nezabýval, ani nemá tímto směrem vzdělání. Také odmítají, aby se resort kultury stal obětí vnitrostranických bojů a předvolebních strategií půl rok před volbami. Zamýšlená záměna ministrů vznikla v souvislosti s víkendovým sjezdem sociálních demokratů, během kterého neuspěl v souboji o vedení strany dosavadní ministr zahraničí Petříček. Lubomír Zaorálek dosud plánovanou výměnu pozastavil s tím, že se necítí připraven opustit ministerstvo kultury. Jan Birke chce případně na svého předchůdce navázat a nechal se slyšet, že Zaorálka považuje za excelentního ministra kultury. Současně oznámil, že pozici starosty si chce v případě nástupu do čela kultury ponechat, není to podle něj v rozporu s výkonem funkce ministra a nebojí se, že by obě činnosti časově nezvládal.


neděle, 11 duben 2021 19:15

Nominace na Cenu Anděl mají v klasice Hrůša s Bartošem, Dohnal a Semerádová s Traxlerem

cena-andl-ronaTřicátý ročník cen Anděl, udělovaných Českou hudební akademií, se uskuteční 29. května v přímém přenosu České televize. V klasice získala nominaci tři alba – Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Jakubem Hrůšou a pianistou Janem Bartošem za nahrávku Klavírního koncertu a básně Toman a lesní panna od Vítězslava Nováka, Karel Dohnal za CD s českou hudbou pro klarinet a flétnistka Jana Semerádová s cembalistou Erichem Traxlerem za desku Chaconne pro princeznu s Händelovou a Leclairovou hudbou. Favoritkou cen Anděl za rok 2020 je zpěvačka Lenka Dusilová, která albem Řeka zaujala ve čtyřech různých kategoriích. Po třech nominacích mají Tata Bojs a Jaromír Nohavica, po dvou mladá písničkářka Amelie Siba a rappeři Viktor Sheen a Yzomandias… Z prvního kola, ve kterém v patnácti kategoriích hlasovalo na konci ledna 379 akademiků, se do nominací dostalo celkem dvaatřicet různých nahrávek. "I v roce, který byl pro živou kulturu obzvlášť těžký, vznikla řada výjimečných alb," konstatovali pořadatelé z České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Druhé kolo hlasování se uskutečnilo koncem března. Průběh předávání cen se podobně jako v loňském roce přizpůsobí aktuální epidemiologické situaci. Ceny Anděl se udílejí od roku 1991. Tradičně jsou nominováni a oceňováni interpreti v hlavních, osobnostních a žánrových kategoriích. Akademii tvoří osobnosti z řad hudebních producentů, novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Ceny od roku 1997 symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.


sobota, 10 duben 2021 09:15

Zítřejší online koncert Slovenského komorního orchestru

200Členové Slovenského komorního orchestru, jejichž uměleckým vedoucím je Ewald Danel, zvou ke sledování zítřejšího online živého koncertu z Koncertní síně Slovenské filharmonie, který se uskuteční v 16 hodin na stream.filharmonia.sk. V úvodu zazní Serenáda D dur Serenata notturna, KV 239 Wolfganga Amadea Mozarta, kterou vystřídá pro smyčcový orchestr upravený Smyčcový kvartet č. 2 Alexandra Borodina. Ten skladatel věnoval své ženě Jekatěrině jako připomenutí jejich dvacetiletého výročí seznámení v německém Heidelbergu. „V roku 1887 Antonín Dvořák zaranžoval niektoré z piesní cyklu Cypřiše pre sláčikové kvarteto. Táto verzia Cypřišov vyšla tlačou až v roku 1921 v revízii Josefa Suka – Dvořákovho zaťa a oddaného obdivovateľa. Titul sa v tejto inštrumentálnej úprave stal veľmi obľúbeným dielom. Svedčí o tom aj úprava pre sláčikový orchester,“ uzavírá svou pozvánku Slovenský komorní orchestr.


čtvrtek, 08 duben 2021 11:05

Gabriela Beňačková a Jakub Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka

316 Za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí získali Cenu Antonína Dvořáka za roky 2019 a 2020 sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša. Převezmou ji v přímém přenosu na koncertě České filharmonie, který se bez publika koná 14. dubna v pražském Rudolfinu. Cenu uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel festivalu Dvořákova Praha. Gabriela Beňačková obdržela ocenění mimo jiné za ztvárnění Dvořákovy Rusalky. Byla například její vůbec první interpretkou v Metropolitní opeře v New Yorku. Jakuba Hrůšu ocenila Rada akademiků za prosazování skladeb českých autorů u světově proslulých orchestrů, například Berlínských a Vídeňských filharmoniků nebo Newyorské filharmonie, za jeho aktivity v roli šéfdirigenta Bamberských symfoniků i za kompletní natáčení děl Josefa Suka s ČF. S ní, za Hrůšova řízení, se ve středu představí Lisa Batiashvili, a to ve 3. houslovém koncertu Camilla Saint-Saënse. V druhé části večera zazní Brahmsova a Dvořákova hudba. „Gabriela Beňačková i Jakub Hrůša udělali pro českou hudbu velmi mnoho. O to víc mne těší, že jim cena bude předána v průběhu koncertu orchestru, se kterým oba laureáti vystoupili mnohokrát na koncertech doma i v zahraničí a pořídili řadu nahrávek,“ uvedl ředitel ČF David Mareček.


čtvrtek, 08 duben 2021 09:17

Dnešní Dialog varhan a smyčců Pardubického hudebního jara online

1 Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro bude dnes od 19 hodin vysílat online koncert souboru Barocco sempre giovane s názvem Dialog varhan a smyčců. Tento koncert nahradí původně plánovaný stream pojmenovaný Requiem za Viléma k výročí pěti set let od úmrtí Viléma II. z Pernštejna, který není možno uskutečnit v původním termínu z důvodu karantény účinkujících z ansámblu Cappella Mariana. V Dialogu varhan a smyčců ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích zazní hudba Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna, Wolfganga Amadea Mozarta, Jana Křtitele Vaňhala a Williama Ralpha Driffilla. Po boku souboru Barocco sempre giovane vystoupí varhaníci Pavel Svoboda a Adam Suk a dalším hostem bude violista Jiří Kabát. Videostream bude možné sledovat zde, na stránkách festivalu, kde jsou k dispozici už odvysílané koncerty, a také na jeho sociálních sítích. Další plánovaný stream festivalu se má uskutečnit za týden, 15. dubna, a vystoupit má opět Barocco sempre giovanne s hosty – houslistou Janem Talichem a opět s violistou Jiřím Kabátem, a to v čistě dvořákovském programu.


středa, 31 březen 2021 21:33

Jadwiga Wysoczanská (1927-2021)

Jadwiga-WVe věku nedožitých 94 let zemřela sopranistka Jadwiga Wysoczanská-Štrosová. Od roku 1960 až do přelomu 80. a 90. let byla sólistkou souboru pražského Národního divadla. Zpívala hlavní role v českých operách, jako byly Mařenka, Milada, Jenůfa, Anežka, Blaženka, Vendulka, Hedvika i Libuše, a stejně tak některé hlavní úlohy ve světovém operním repertoáru, například Aidu, Taťánu, Donnu Elvíru a Donnu Annu nebo Mimi. Účinkovala v opožděné světové premiéře Janáčkovy opery Osud v Brně v roce 1958. V tehdejším Státním divadle tam byla angažována v letech 1954 až 1960; předtím působila také v operách v Liberci a Opavě. Na počátku 60. let vzbudila pozornost na Holland Festivalu jako Dvořákova Rusalka pod taktovkou dirigenta Jaroslava Krombholce a po boku pěvců Ivo Žídka a Eduarda Hakena. V paměti zůstala rovněž její koncertní vystoupení v Beethovenově Deváté symfonii nebo v jeho Misse solemnis. Narodila se 24. května 1927 v Praze, zemřela v Praze 31. března 2021.


úterý, 30 březen 2021 07:32

FOK vrací vstupné až do konce 86. sezóny. Online projekty zachová

100 Vedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se rozhodlo vracet veškeré vstupné a abonmá na koncerty 86. sezóny, a to vzhledem k současné pandemické situaci, která až do konce pololetí neumožní uskutečnit žádné z plánovaných projektů. Vstupné se vrací online, od 6. dubna pak také v pokladně FOK v Obecním domě. Pražští symfonikové však budou nadále pokračovat v online aktivitách jako doposud a podle aktuální epidemiologické situace případně plánovat živé koncerty. „Protože aktuální sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se v podstatě rozpadla a začíná být také jasné, že k naší velké lítosti ani část původně plánovaných koncertů nebude možné beze změn zrealizovat, zahajujeme vracení vstupného za všechny abonentní i jednotlivé vstupenky na sezónu 2020/2021,“ vyjádřil se k situaci ředitel FOK Daniel Sobotka. Podrobnosti k vracení vstupného a přesný návod, jak postupovat, naleznou držitelé vstupenek na webu www.fok.cz/vracenivstupneho.


sobota, 27 březen 2021 15:32

Světový den divadla a výzva naplánovat otevírání kultury

ITI-pressphotos"Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu," říká herečka Helen Mirren v poselství k letošnímu Světovému dni divadla, slavenému od roku 1962 vždy 27. března. Letos se stal současně podnětem k požadavku vytvoření jasného plánu pozvolného otevírání kulturních odvětví, aby se do lidských životů mohla vrátit slova jako radost, krása, fantazie. "Masivní testování a postupující očkování musí přinést do společnosti naději a nádech normálnosti a rozumně a s respektem umožnit fungování kultury," píše se ve výzvě, kterou zveřejnilo pražské Národní divadlo. Součástí textu je i žádost o vytvoření plánu pro divadelní a taneční školství, aby studenti nemuseli žít v obavách o svou profesní budoucnost. Apel stanovuje nezbytnost zahájení odkládaných konzultací s experty Ministerstva zdravotnictví tak, aby co nejdříve bylo možné veřejnosti říci, kdy a za jakých podmínek umělec opět potká svého diváka a student svého učitele. „Doba pandemická nesmí paralyzovat naši schopnost dívat se do  budoucnosti a hledat perspektivy. Je nejvyšší čas přemýšlet o tom, co bude za týden, za měsíc, v létě,“ stojí ve výzvě, ve které se připomíná, že divadlo a umění jsou nezbytnou součástí regenerace společnosti: Dokud nebude zdravá kultura, nebude zdravá společnost. Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní institut, nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO. Tento den je každým rokem příležitostí zamyslet se nad rolí divadla jako umělecké formy a upozornit na význam divadla vlády, politiky a instituce, které zatím neuznaly jeho hodnotu pro lidská společenství i jednotlivce a jeho potenciál pro ekonomický růst.


pátek, 26 březen 2021 21:59

Jaroslav Šaroun (1943-2021)

arounVe věku nedožitých 78 let se uzavřel život pianisty Jaroslava Šarouna. Byl dlouholetým pedagogem Hudební fakulty AMU v oddělení klavírní spolupráce. Od roku 1976 do roku 2012 byl také hráčem klávesových nástrojů v orchestru České filharmonie. Spolupracoval jako klavírní doprovazeč při koncertech s řadou instrumentalistů a pěvců, včetně Dagmar Peckové a Bernardy Fink, a byl pravidelným korepetitorem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Jaroslav Šaroun také komponoval, mimo jiné existují nahrávky jeho Symfonie, Sonáty pro violu a klavír, Písní na slova Torquata Tassa a skladby Světla. Byl rovněž autorem skladby mužů pro spartakiádu v roce 1980. Kompozici studoval u Miloslava Kabeláče, Emila Hlobila a Václava Dobiáše. Narodil se 22. červenec 1943 v Dobrušce a zemřel 26. března 2021 v Dobřichovicích. Ve volném čase se zabýval včelařstvím.


středa, 24 březen 2021 14:43

Mou vlast zahraje na Pražském jaru Collegium 1704

universo1704VaclavLuks04Festival Pražské jaro 2021 Smetanovou Mou vlastí 12. května otevře Václav Luks s orchestrem Collegium 1704. Původně ohlášení interpreti, jimiž měli být Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin a dirigent Vladimir Jurowski, hostování v Praze odvolali. Nařízení proti koronaviru, aktuálně v Německu platná, jim dílo neumožňují nazkoušet. „Vždy jsme dbali o to, aby zahajovací koncert Pražského jara vedle respektu k tradici přinášel také moment znovuobjevování, překvapení,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. Pohnutá doba podle něj přeje odvážným řešením. Proto se rozhodli vsadit na Václava Lukse a jeho orchestr dobových nástrojů. „Patří nejenom k české špičce, ale stali se jedním z nejrespektovanějších souborů svého druhu v Evropě. Svou cestu ostatně započali před téměř dvěma dekádami právě na Pražském jaru,“ dodal. Václav Luks chystá provedení na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století, v kontextu vzniku jednotlivých částí cyklu, ale také s ohledem na jeho pozoruhodnou interpretační tradici. „Naše provedení nebude muzeální rekonstrukcí. Věřím, že se nám Mou vlast podaří představit v nových barvách, a přitom s respektem k odkazu jejího geniálního tvůrce,“ prohlásil. Mou vlast už v historicky poučeném přístupu a s dobovými nástroji hrál před čtvrtstoletím při zahájení Pražského jara 1996 orchestr London Classical Players s dirigentem Rogerem Norringtonem.


středa, 24 březen 2021 07:41

Šestý benefiční koncert Institutu Bohuslava Martinů s Martinů Voices bude v červnu

1 Původní termín šestého benefičního koncertu Institutu Bohuslava Martinů v listopadu loňského roku musel být zrušen a jako náhrada bylo stanoveno datum na letošek 7. června. I když to zatím úplně nevypadá, pořadatelé doufají, že bude moci proběhnout. Na koncertě vystoupí vokální soubor Martinů Voices s hosty – houslistou Jakubem Fišerem, violistou Jiřím Pinkasem a violoncellistou Petrem Malíškem. V programu, který bude řídit sbormistr Lukáš Vasilek, zazní v pražské premiéře dílo No Promises (Žádné sliby) pro soprán sólo, smíšený sbor a smyčcové trio současného skladatele Jiřího Gemrota, Ukvalské písně pro sóla a smíšený sbor a cappella Leoše Janáčka a výběr ze sborových skladeb pro soprán sólo a smíšený sbor a cappella Bohuslava Martinů, konkrétně z cyklů Čtyři písně o Marii, Madrigaly, České madrigaly a Pět českých madrigalů. Smyslem benefičního koncertu je podpora souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů připravovaného Institutem Bohuslava Martinů. Projekt má od roku 2014 už devět vydaných svazků, první z nich získal ocenění Best Edition Award a dočkal se pozitivních recenzí v předních odborných časopisech doma i v zahraničí – časopis NOTES ho označil za ukázkový příklad svého druhu.


úterý, 23 březen 2021 15:37

Hana Hegerová (1931-2021)

HanaHegerovfotoJovanDezortVe věku nedožitých devadesáti let zemřela zpěvačka Hana Hegerová, zvaná první dámou československého šansonu. Od angažmá v divadle Semafor na začátku šedesátých let získávala proslulost ve spolupráci s textařem Pavlem Koptou a s dvojicí Petr Hapka a Michal Horáček, z jejichž dílny pochází její asi nejslavnější šanson Levandulová. Vynikala schopností dramaticky interpretovat text. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy, později převzala Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy a na Slovensku Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Akademie populární hudby ji v roce 1996 zapsala do Síně slávy, od Supraphonu měla platinovou desku. Pocházela z Bratislavy, vlastním jménem byla Carmen Mária Štefánia Beatrix Farkašová-Čelková. Začínala jako herečka v Divadle Petra Jilemnického v Žilině. Uměleckou kariéru ukončila v srpnu 2011. Narodila se 20. října 1931, její život se uzavřel 23. března 2021.


sobota, 20 březen 2021 14:54

Praha o krok blíž ke stavbě Vltavské filharmonie

200Česká metropole je zase o něco blíž novému koncertnímu sálu. Zastupitelstvo odhlasovalo pokračování projektu a potvrdilo tak rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, aby sál stál v Holešovicích nad stanicí metra Vltavská. Nejbližším krokem je příprava mezinárodní architektonické soutěže. Měla by být vyhlášena ve druhé polovině letošního roku. Předcházet jí musí ještě podrobnější analýza financování provozu síně. Stavba souvisí se zahájením proměny zanedbaného území Bubny-Zátory na levém břehu, kde má vzniknout moderní městská čtvrť. Posouzení soutěže má trvat zhruba rok. Nový koncertní sál s přibližně dvěma tisíci místy, zvaný Vltavská filharmonie, by mohl stát snad v roce 2032 a náklady by se měly pohybovat kolem čtyř miliard korun. Diskuse o takové nové stavbě a jejím umístění se vedou desítky let. Sál mohl například v 90. letech vzniknout na Letné, na místě, kde se později uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Japonští investoři tehdy chtěli stavbu věnovat České filharmonii k jejímu 100. výročí. Tehdejší reprezentace státu a města však jejich nabídku odmítla.


čtvrtek, 18 březen 2021 10:13

Dnešní online pěvecký koncert Manželská dueta na Nuselské radnici

108Městská část Praha 4 dnes od 17 hodin pořádá online přímý přenos  prvního koncertu jarního cyklu s názvem Manželská dueta. Vystoupí v něm manželé, tenorista Josef Moravec, sólista Národního divadla, a sopranistka Libuše Moravcová. Na klavír je doprovodí Martin Levický. V programu zazní výběr z cyklu Večerní písně Bedřicha Smetany, píseň Nad krajem vévodí lehký spánek z cyklu Písně milostné Antonína Dvořáka, árie Dona Ottavia a Zerliny z Dona Giovanniho Wolfganga Amadea Mozarta, zpěv Dalibora ze Smetanovy stejnojmenné opery, duet Bola a Heleny z Nedbalovy operety Polská krev, árie Jiřího z Křičkovy opery Bílý pán a také dojde na písně Musica proibita Stanislaa Gastaldona, Santa Lucia Teodora Cottraua či slavnou Con te partirò Francesca Sartoriho. Martin Levický zahraje části Štěbetaly jak laštovičky, Dobrou noc a Sýček neodletěl z druhé řady cyklu Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka a Ravelovu Sonatinu. Závěr koncertu bude patřit duetu Hanny a Danila z operety Franze Lehára Veselá vdova.


čtvrtek, 18 březen 2021 07:25

Koncert Evy Dřízgové-Jirušové a jejích žaček online

DzgovNárodní divadlo moravskoslezské pořádá v pondělí 22. března online pěvecký koncert sólistky opery NDM, sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové, která si k sobě přizve své žačky – Patricii Janečkovou, Karolínu Levkovou a Kláru Hlúškovou. O hudební doprovod se postará klavírista Michal Bárta. V komorním setkání zazní cyklus Melancholické písně o lásce Vítězslava Nováka, písně z cyklu Soirées musicales: La pastorela dell'Alpi, L'orgia a La danza Tarantella Gioacchina Rossiniho, cyklus Kúcanské piesne Eugena Suchoně a písně Otčevo, Zabyť tak skoro, Serenada a Ja li v pole daně travuška byla Petra Iljiče Čajkovského. Dále pěvkyně přednesou árii Mimi Donde lieta uscì z Pucciniho opery Bohéma a árie Oscara Saper vorreste a Volta la terrea z opery Maškarní ples Giuseppe Verdiho. Závěr bude patřit znovu Petru Iljiči Čajkovskému a jeho Dopisové scéně Taťány z opery Evžen Oněgin. Koncert ze slavnostního sálu Divadla Jiřího Myrona začíná v 18:30 hodin.


středa, 17 březen 2021 09:28

Violoncellové kvarteto a mozartovský koncert Moravského divadla Olomouc online

208Moravské divadlo Olomouc v těchto dnech přichystalo další hudební stream k potěšení diváků v době, kdy nelze chodit na společenské akce a za kulturou. Zatímco se v divadle pilně zkouší, připravil soubor opery a operety pro milovníky dobré hudby koncert violoncellového kvarteta. Členové divadelního orchestru, violoncellisté Hana Harnošová, Petr Chudoba, Bohdana Onderková a Lukáš Pelikán, hrají v úpravách pro toto uskupení Předehru k opeře Tannhäuser Richarda Wagnera, úryvek z baletu Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského a Předehry k operám La Traviata a Nabucco Giuseppe Verdiho. Zároveň divadlo od konce ledna nabízí k zhlédnutí videokoncert souboru opery a operety u příležitosti 265 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta. Vystupují v něm pěvci Lea Vítková, Lucie Skácelíková, Barbora Řeřichová, Jiří Přibyl, David Szendiuch, Barbara Sabella, Elena Prášilová Gazdíková, Radoslava Müller, Martin Štolba, Milan Vlček a Helena Beránková a klarinetista Jan Charfreitag, za klavírního doprovodu Milady Jedličkové a Lucie Kaucké. „Přejeme ničím nerušený zážitek a těšíme se na viděnou,“ zvou ke sledování pořadatelé.


úterý, 16 březen 2021 11:58

Po letech vzniká nahrávka Novákovy skladby De profundis

Novk-Ostrava-IMG20210316082154Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Markem Štilcem začala dnes natáčet zřídka uváděnou skladbu De profundis od Vítězslava Nováka. Obrovité dílo pro varhany, klavír a velký symfonický orchestr vzniklo na začátku německé okupace jako hudební výraz vzdoru vůči nacistům. Stejně vzácná jako v koncertních síních je kompozice i v archivech gramofonových firem. Existuje studiová nahrávka z roku 1963, kterou pro Supraphon pořídil dirigent Jaroslav Vogel s tehdejší Státní filharmonií Brno, a pak nahrávka Libora Peška s orchestrem BBC Philharmonic z Manchesteru pro britskou firmu Chandos z roku 1999. Marek Štilec postupně natáčí pro firmu Naxos kompletní orchestrální dílo Vítězslava Nováka, ale také Zdeňka Fibicha a Josefa Bohuslava Foerstera, pozapomenuté trojice českých autorů. Vedle De profundis nyní nahrává v Ostravě světovou premiéru orchestrální verze Novákových Valašských tanců a jeho oblíbenou Slováckou suituZde čtěte nedávný rozhovor s dirigentem.


úterý, 16 březen 2021 09:15

Jan Bartoš a Pavel Haas Quartet na Hong Kong Arts Festival online

300Od včerejška do čtvrtka 18. března je k vidění na stránkách mezinárodního Hong Kong Arts Festivalu, o kterém jsme psali zde, recitál klavíristy Jana Bartoše a ode dneška do pátku 19. března mohou diváci zhlédnout koncert smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet. Náš přední klavírista na svém koncertě hraje Janáčkova díla, a sice Klavírní sonátu 1. X. 1905 „ Z ulice“, obě řady cyklu Po zarostlém chodníčku, Thema con variazioni a klavírní cyklus V mlhách. Také Haasovo kvarteto na asijské přehlídce nabízí české autory. Jejich stream obsahuje Martinů Smyčcový kvartet č. 7, Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 „Kreutzerovu sonátu“ a Třetí smyčcový kvartet Antonína Dvořáka. Oba koncerty u nás zazněly v rámci festivalu Janáček Brno minulý rok.


pondělí, 15 březen 2021 07:30

Festival Printemps des Arts de Monte-Carlo přivítá Zemlinského kvarteto a Ivo Kahánka

100Mezinárodní hudební Festival Printemps des Arts v Monte Carlu obohatí vystoupení předních českých umělců. Zemlinského kvarteto na hudební přehlídce vystoupí 28. března s hosty – violoncellistou Michalem Kaňkou a violistou Josefem Klusoněm, aby společně zahráli Schönbergův smyčcový sextet Verklärte Nacht (Zjasněná noc) inspirovaný básní Richarda Demela. Dále kvarteto s rakouskou sopranistkou Annou Marií Pammer přednese Druhý smyčcový kvartet stejného autora, využívající verše básníka Stefana George. Festival končí 11. dubna a právě na jeho závěrečném koncertě zahraje klavírista Ivo Kahánek. Bude sólistou Lisztovy Velké symfonické fantazie na témata z Berliozovy Lélio pro klavír a orchestr a jeho skladby Totentanz pro sólový klavír a orchestr. Na programu budou také Lisztovy symfonické básně Festklänge a Von der Wiege bis zum Grabe. Hrát bude Filharmonický orchestr Monte Carlo pod taktovkou maďarského dirigenta Gergelye Madarase, který je hudebním ředitelem Královské filharmonie v Lutychu.


neděle, 14 březen 2021 14:18

Berlínští filharmonikové zahrají po roce před publikem. Testovaným...

BPhO-PetrenkoNěmecká metropole chystá na poslední třetinu března pilotní projekt kulturních akcí s účastí publika. V jeho rámci Berlínští filharmonikové v domovském sále Philharmonie v sobotu 20. března za řízení šéfdirigenta Kirilla Petrenka uvedou Čajkovského fantazii Romeo a Julie a Druhou symfonii Sergeje Rachmaninova. Využijí poloviční kapacitu auditoria, vystoupí tedy pro tisícovku posluchačů a bez pauzy. Zahrají před publikem poprvé od března 2020. Lidé budou rozesazeni šachovnicově ob sedadlo, budou muset mít respirátory a hlavně čerstvý negativní test na přítomnost koronaviru. Ten bude možné zdarma získat – na základě kódu přiděleného s koupí vstupenky – u daných smluvních partnerů nebo i přímo v sále; potvrzení o něm bude nutné ukázat v digitální formě při vstupu na koncert. Lístky se prodávaly online za jednotnou cenu dvaceti eur a byly během pár desítek minut rozebrány. Záznam má vysílat 4. dubna Arte a tentýž den večer bude ke zhlédnutí ve virtuální Digital Concert Hall Berlínských filharmoniků. Projekt, podporovaný Senátem města Berlín, obsáhne i další koncertní sály a divadla. Má za cíl zjistit, zda by bylo už možné za takovýchto přesně stanovených přísných podmínek pořádat v blízké budoucnosti kulturní akce s účastí veřejnosti.


neděle, 14 březen 2021 09:44

Narozeninový koncert Evy Urbanové v Národním divadle moravskoslezském

100Sopranistka Eva Urbanová bude v květnu slavit své dubnové narozeniny v Ostravě. Národní divadlo moravskoslezské připravuje koncert věnovaný životnímu jubileu významné české sopranistky, kterou mělo tu čest hostit v letech 2011–2016. Orchestr operního souboru bude dirigovat Robert Jindra, který tam po většinu této doby působil na postu hudebního ředitele. Divadlo připomene významné role, kterými se Eva Urbanová nesmazatelně zapsala do historie ostravského stánku. Jsou to La Wally ve stejnojmenné opeře, Ortruda v Lohengrinovi, Emilia Marty v poloscénickém provedení Věci Makropulos, Maddalena z Coigny v opeře Andrea Chénier a zejména Kostelnička Buryjovka v Její pastorkyni. Program koncertu je složen z významných árií zmíněných oper a v jeho druhé části zazní celé druhé dějství Janáčkovy Její pastorkyně.


neděle, 14 březen 2021 07:36

Zahajovací koncert Pardubického hudebního jara dnes online

100Po prologu festivalu Pardubické hudební jaro, o kterém jsme psali zde, je na řadě Slavnostní zahajovací koncert, tentokrát ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích. Bude se konat dnes v 19 hodin. „Oslavíme 180. výročí narození Antonína Dvořáka s houslistou Jiřím Vodičkou, dirigentem Janem Talichem a Komorní filharmonií Pardubice,“ uvádějí pořadatelé. Na koncertě zazní Dvořákova Serenáda E dur pro smyčcový orchestr, op. 22 a jeho Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53. Slovem bude provázet Jiří Vejvoda. Stream bude k vidění na stránkách festivalu a na jeho sociálních sítích. Sólistou v Dvořákově Houslovém koncertu měl být původně Jan Mráček, ten je však v karanténě. Festival jsme připomněli zde a rozhovor Romana Marčáka s uměleckým ředitelem festivalu Josefem Krečmerem si můžete přečíst zde.


pátek, 12 březen 2021 08:23

Marie Hasoňová a Raluca Tihon vyhrály videosoutěž Coffee Mask

Hasoov-TihonČeská houslistka Marie Hasoňová a rumunská flétnistka Raluca Tihon společně jako Fibonacci–Duo získaly programem „Nesnesitelná lehkost hraní“ první cenu v online hudební videosoutěži Corona Encore: Coffee Mask. Organizují ji Kasseler Kulturforum z německého Kasselu a evropsko-asijský berlínský soubor Universal Korean Organic Ensemble–Viktoria & Virtuosi, za kterým stojí houslistka Viktoria Elisabeth Kaunzner. Soutěže, o které jsme při vyhlášení už psali ZDE, se hudebními videoklipy zúčastnil tucet hudebních dvojic z celého světa... Marie Hasoňová si vydobyla renomé vítězstvím v luhačovické Akademii Václava Hudečka v roce 2018. Je mimo jiné také laureátkou Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Po absolutoriu Pražské konzervatoře nastoupila ke studiu na AMU a stala se rovněž posluchačkou Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Od roku 2018 je členkou klavírního tria Quasi trio. Zkušenosti získávala i v Orchestrální akademii České filharmonie.


pátek, 12 březen 2021 07:39

Kapitoly z pražského hudebního života Aleny Hönigové pokračují

101Cembalistka a hráčka na klávesové nástroje Alena Hönigová připravila další díl v řadě online kapitol o pražském hudebním životě kolem roku 1800, zejména pak o životě a díle skladatele, kapelníka a klavírního virtuosa Johanna Josepha Röslera, který žil v letech 1771 až 1812. Chystaný stream nese název Maestro al cembalo e compositore v Guardasoniho operní společnosti. V něm se autorka cyklu zaměří na skladatelovo vysněné angažmá u proslulé operní společnosti Domenica Guardasoniho a na Röslerovu spolupráci s knězem, revolucionářem, básníkem a politickým vězněm zvaným Abbé Piattoli. V pořadu zazní hudba Johanna Josepha Röslera, Christopha Willibalda Glucka, Johanna Gottlieba Naumanna a Ferdinanda Paëra. Tento díl bude Alena Hönigová vysílat v pátek 19. března od 20 hodin zde a pod videem bude opět ke stažení i text k dané kapitole. Předchozí části lze zhlédnout zde. „Na Vás, kteří se budete chtít/moci zúčastnit, se moc těším!“ zve ke sledování Alena Hönigová.


sobota, 06 březen 2021 09:00

Pražské múzy uvádějí Kalliopé Kristiny Fialové a Petra Nouzovského

5001Pořadatelé hudebního cyklu Pražské múzy přesunuli své aktivity kvůli koronavirové krizi do online prostoru. V únoru publikovali koncert věnovaný múze Euterpé, kde vystoupila klarinetistka Anna Paulová a akordeonista Jiří Lukeš. Nyní, v březnu došlo k natočení koncertu věnovaného múze Kalliopé. Protagonisty komorního hudebního setkání jsou violistka Kristina Fialová a violoncellista Petr Nouzovský, kteří zahráli v prostorách Michnova paláce v Praze. Na programu jsou skladby či jejich úpravy Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka, Camilla Saint-Saënse, Grażyny Bacewiczové, Ástora Piazzolly, Karla Pexidra, Romana Haase a Adama Skoumala. Cyklus komorních koncertů s názvem Pražské múzy iniciovala mezzosopranistka Eva Garajová, která poslední dva online koncerty i uvádí. „Koncerty jsou tematizovány antickými múzami, které mohou být inspirativní nejen pro současné umění, ale i pro každodenní život,“ zvou ke sledování organizátoři.


pátek, 05 březen 2021 11:00

Ceny divadelní kritiky 2020 pro Marka Ivanoviće a autorské duo PAST

302Ceny divadelní kritiky za rok 2020 už mají vítěze. Svou nominaci v kategorii Hudba roku proměnil šéfdirigent brněnské Janáčkovy opery a skladatel Marko Ivanović za své dílo Monument. Národní divadlo Brno bylo nominováno i v kategorii „Inscenace roku“, a sice za Janáčkovu operu Osud, a v kategorii „Poprvé uvedená česká hra roku“ také za operu Monument, kterou Ivanović napsal společně s režisérem Daviem Radokem. Mezi dalšími kategoriemi byla za hudbu k inscenaci Šílený Herkules divadelního souboru Tygr v tísni, uvedené v Praze v cyklu Antická Štvanice, oceněna raperská autorská dvojice PAST, tedy Ivo Sedláček a Dan Kranich. Vyhlášení cen se uskutečnilo 3. března online. „Ocenění pro Marka Ivanoviće, skladatele a šéfdirigenta Janáčkovy opery, je pro nás velkou radostí a inspirací k novým počinům v oblasti velké soudobé opery,“ uvádí umělecký šéf Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman. Záznam vyhlášení výsledků můžete zhlédnout zde. Ankety vyhlašované časopisem Svět a divadlo se zúčastnilo 66 kritiků.


pátek, 05 březen 2021 06:40

V soutěži Concertino Praga se utká 58 mladých hudebníků

CP-bezen-rozhlasV 55. ročníku Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga bude o laureátský titul usilovat 58 instrumentalistů. Přes omezení výuky a mnoha dalších oblastí života, která s sebou už druhý rok nese pandemie koronoviru, obdrželi pořadatelé přihlášky ze 14 zemí. Čtrnáct je i zastoupených nástrojových oborů. Soutěžní nahrávky bude na konci března vyhodnocovat porota složená z uznávaných osobností hudební scény. O soutěži už jsme letos psali ZDE.  Do druhého kola postoupí 25 nahrávek. Finalisté se pak ve třetím kole představí v polovině září přímo na koncertech mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Pak ještě tradičně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga. Soutěž, organizovanou od 60. let Československým rozhlasem, už podruhé vyhlašuje Český rozhlas společně s Akademií klasické hudby, pořadatelkou Dvořákovy Prahy. Letos se koná ve dvou kategoriích. Termín podání přihlášek do druhé z nich, pro komorní soubory, je 31. března 2021. Na nejúspěšnější účastníky Concertina Praga čekají ceny v podobě rozhlasové profesionální nahrávky, vystoupení na koncertech, účelových stipendií nebo nákupu hudebního nástroje. Pořadatelé tak chtějí podporovat talentované hudebníky v dalším vzdělávaní směřujícímu k dráze profesionálního špičkového interpreta. Soutěž nehledá podle pořadatelů „nejlepšího klavíristu, houslistu nebo flétnistu“, ale „největší talent a perspektivní osobnost.“


čtvrtek, 04 březen 2021 14:03

Objev hudby ze 13. století pozmění pohled na tuzemské dějiny

Nrodn-knihovnaHudební kontakty mezi středověkou Francií a českými zeměmi novým způsobem osvětluje fragment šesti anonymních dvojhlasých skladeb ze 13. století z okruhu pařížské katedrály Notre-Dame, nalezený ve vazbě kodexu z 15. století uloženého v Národní knihovně v Praze. Z doby po roce 1200 jsou s obdobným hudebním repertoárem rané polyfonie dochovány v Evropě jen tři rukopisné kodexy a několik drobných fragmentů. Pražský nález bude studovat tým muzikologů pracující na projektu Staré mýty, nová fakta: české země v centru hudebního dění 15. století. Vede je Hana Vlhová-Wörner. Ve světle prvního dokladu existence podobné hudby v Čechách bude podle ní nejen možné, ale i nutné přeformulovat během příštích let pohled na nejstarší tuzemské hudební dějiny. Jde o dva notované dvojlisty z kodexu sepsaného zřejmě v Paříži, které byly jako už nepotřebné vevázány o dvě století později do rukopisného spisu o zemědělství pořizovaného pro některého člena pražské univerzity. Unikátní hudební objev umožnila digitalizace rukopisů uložených v trezorech Národní knihovny – na zlomky upozornil letos v únoru Dominique Gatté ze Štrasburku, který se zabývá rukopisy z evropských fondů.


pondělí, 01 březen 2021 07:22

Doležalovo kvarteto chystá festival Qu@rtet+

Quartetplus-banner-300x150px-FINAL-1Nový festival komorní hudby pod názvem Qu@rtet+ zahajuje Doležalovo kvarteto, a to u příležitosti blížícího se 50. výročí založení souboru. Přehlídka nabídne čtyři koncerty, které se budou konat na různých a netradičních místech Prahy. Ambicí festivalu totiž zároveň je dostat hudbu i na místa, kde nezaznívá tak běžně. Hosty Doležalova kvarteta budou postupně klavíristé Ivo Kahánek a Jan Bartoš a violoncellista Jean-Guihen Queyras. Vedle světového repertoáru zazní i kvartety Josefa Myslivečka, které soubor nahrál v roce 2020 poprvé na CD pro Supraphon. První koncert se bude kvůli současné pandemické situaci odehraje online. K poslechu bude 5. března od 19 hodin, a to na Youtube kanálu Doležalova kvarteta, odkaz bude i na jejich Facebooku a také na webu www.dolezalquartet.com. Na koncertě zazní díla Myslivečka, Mozarta a Ravela, hostem večera bude Jan Bartoš. Další koncerty jsou zatím v plánu už s diváky, a to 21. dubna v Gröbeho vile, 30. září v obřadní síni Libeňského zámku a 19. listopadu v Sále Martinů na pražské HAMU.


úterý, 23 únor 2021 20:00

V čele karlovarského orchestru končí Petr Polívka a na protest i Jan Kučera

3568708418193161881114006899592063096979456oPetr Polívka skutečně končí na postu ředitele Karlovarského symfonického orchestru. Vedení města ho dnes i přes veškeré protesty a nesouhlasná stanoviska odvolalo. V reakci na to vzápětí ohlásil odchod i šéfdirigent Jan Kučera. "Vzhledem k dnešnímu bezprecedentnímu odvolání ředitele s okamžitou platností rezignuji," oznámil na sociálních sítích. Petr Polívka, který vedl orchestr od roku 2015, dlouhodobě odmítal vyhovět městu a propustit velkou část členů orchestru – informovali jsme o tom ZDE, ZDE a ZDE. Podle opozice i odborné veřejnosti řídil Polívka instituci dobře a úspěšně jak po manažerské, tak po umělecké stránce. Městská rada dnes odvolala také ředitele Kanceláře architektury města Karlovy Vary Petra Kroppa. I proti jeho sesazení se postavili zaměstnanci, architekti i opozice. Na podporu obou odvolaných manažerů vznikají otevřené dopisy. Z řad odborné veřejnosti a umělců se zvedá mohutná vlna odporu a varování, že jde o mnohem větší problém, než se může na první pohled zdát: obzvlášť v této době by takto politici jednat neměli a zakládají tím nebezpečný precedens. Vedení města protesty odmítá a nechalo se slyšet, že na pozice ředitelů obou městských organizací vyhlásí otevřené výběrové řízení.


úterý, 23 únor 2021 12:46

Karlovarský symfonický orchestr je proti odvolání ředitele Polívky

11999793734140467053049996886385764891069230oKarlovarský symfonický orchestr vyzval vedení města, aby v nejisté době koronakrize ustoupilo od uvažovaného odvolání ředitele Petra Polívky. Soubor by považoval takový krok za jednoznačnou destabilizaci organizace, protože se většina světa nachází v bezprecedentní „době temna“, kdy se i kulturní instituce snaží přežít nastalý výpadek všech letitých jistot. „V troskách jsou abonentní cykly, pečlivě plánované výchovné koncerty pro tisíce dětí z celého kraje nebo péče o kulturní zážitky (…) našich babiček a dědečků…,“ píše se v oficiálním stanovisku orchestru. Symfonici připomínají, že v době koronakrize prokázali obrovskou loajalitu vůči městu a jeho obyvatelům, mimo jiné hraním pod okny panelových domů nebo před nemocnicí či na Tržní kolonádě, streamy, programy pro děti… i aktivitami v charitě. Že od vedení města dosud nezazněla žádná pochvala ani podpora těchto aktivit, nevadí; že se však nyní město snaží orchestr jednoznačně poškodit, hudebníkům podle jejich vyjádření jedno není a nemůže být. V případě odvolání ředitele žádají o zdůvodnění takového kroku, který může znamenat „naprostou katastrofu“, a požadují garanci, že nový ředitel nebude vystaven požadavku snižovat počet členů orchestru. „Žádáme o garanci, že vedení největšího lázeňského města v republice chce mít symfonický orchestr, v našem případě jeden z nejstarších v Evropě (…) a jediný živý umělecký soubor v krajském městě,“ píší. Nekončící boj o to, zda má existence orchestru pro město smysl, nebo ne, a zda by se neměl zredukovat na komorní těleso, je podle nich „potupný a nedůstojný“. Čtěte také Jak zničit jeden z nejstarších symfonických orchestrů v Evropě a Petr Čech: Zredukování Karlovarského symfonického orchestru by bylo devastující a barbarské


pondělí, 22 únor 2021 07:38

Smrtihlav 2020 Lukáše Sommera ve světové premiéře na CD

1000V tomto týdnu bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín nahrávat skladbu Lukáše Sommera Smrtihlav 2020. Mladý český kytarista a skladatel napsal symfonickou báseň, inspirovanou stejnojmennou povídkou anglického romantického básníka a prozaika Edgara Allana Poea, na objednávku přímo pro zlínskou filharmonii. Dílo mělo být ve světové premiéře uvedeno  letos 14. ledna, ale v důsledku koronavirové krize nebylo možné koncert uskutečnit. Nahrávka se stane součástí nového CD Lukáše Sommera nazvaného Smrtihlav 2020. Zároveň se rodí druhý díl Sommerovy kytarové učebnice s názvem Chci být kytaristou. „Ten bude už pro pokročilejší malé kytaristy a bude obsahovat kolem třiceti skladeb. Malý dárek pro děti a kolegy do časů distančních – ‚Zimní haiku‘. Naučte se ho, než sleze sníh…,“ píše na svém facebookovém profilu autor.


neděle, 21 únor 2021 07:34

Pátý ročník skladatelské soutěže Mauricio Kagel Kompositionswettbewerb

1111Univerzita hudby a múzických umění ve Vídni (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) vypsala pátý ročník skladatelské soutěže nesoucí jméno argentinsko-německého hudebního skladatele, filmového režiséra a hudebního pedagoga Mauricia Kagela. Zúčastnit se mohou skladatelé do čtyřiceti let, kteří napíší klavírní skladby pro děti a mládež. V mezinárodní porotě zasednou Michael Jarrell, Elena Mendoza, Isabel Mundry, Marco Stroppa a náš Miroslav Srnka. Hlavní cenou je finanční částka ve výši 6.000 eur, druhé místo je ceněno výší 4.000 eur a třetí 3.000 eur. Institut Ludwiga van Beethovena pro klavír v hudební pedagogice vytvoří a digitálně zprostředkuje zvukový záznam s oceněnými díly a vydavatelství Universal Edition je vydá. Uzávěrka přihlášek je 3. září. Více o soutěži najdete zde. O akci informovalo Rakouské hudební fórum.


sobota, 20 únor 2021 09:41

Kněžíková a Cukrová zítra z Berlína online

102Sopranistka Kateřina Kněžíková a mezzosopranistka Markéta Cukrová, která zaskočila za Janu Sýkorovou, si můžou i přes uzavření hranic splnit další velký hudební sen. Obě se zúčastní natáčení a přenosu jednoaktové rozhlasové opery Slzy nože od Bohuslava Martinů, a to s Deutsches Symphonie-Orchester v Berlíně. Třetí sólistkou bude americká transgender barytonistka Lucia Lucas. Původně se měla opera odehrát pouze koncertně v berlínském sále Philharmonie. Lockdown způsobil, že je z projektu studiové natáčení. Pod taktovkou britského dirigenta s italskými kořeny Robina Ticciatiho vystoupí všechny tři pěvkyně v online přenosu zítra, v neděli 21. února, na internetovém rádiu Deutschlandfunk Kultur. Na Martinů naváže stanice vysíláním skladby Sinuous Voices českého autora žijícího v Berlíně Ondřeje Adámka. Obě skladby jsou zároveň součástí filmového projektu režiséra Frederica Wake-Walkera. Závěr hudebního pořadu bude patřit opět hudbě Bohuslava Martinů, a sice jeho První symfonii, kterou v květnu roku 2018 dirigoval Sir Roger Norrington.


středa, 17 únor 2021 07:20

Duo Affettico v prvním online koncertu Koncertního klubu z Domu U Minuty

1102V prostorách Skautského institutu v Domě U Minuty na pražském Staroměstském náměstí se v sobotu 20. února od 16 hodin uskuteční online koncert mladého Dua Affettica, které reprezentují absolventka Akademie múzických umění v Praze – houslistka Ludmila Pavlová a kytarista Filip Kudelásek, který na stejné škole právě studuje. Ti společně zahrají úpravy skladeb Antonia Vivaldiho, Franze Schuberta, Dmitrije Šostakoviče a dalších. O průvodní slovo se postarají Marie Rydlová a John Tregellas, který stojí za koncertním cyklem Musica Orbis Bohemia a za festivalem Musica Orbis Prague Festival. Tregellasovy aktivity si můžete připomenout například zde. Koncert bude ke zhlédnutí zdarma.


pondělí, 15 únor 2021 11:46

Dnešní online Kytarové gala Lukáše Sommera k 10. výročí znovuotevření Národního technického muzea

1111Národní technické muzeum slaví právě deset let znovuotevření po generální rekonstrukci. Ta dokončila prvorepublikový plán na výstavbu budovy určené výhradně pro muzejní účely a je jedním z mezníků v historii NTM. Dnes, přesně po deseti letech, si toto výročí instituce připomene uvedením speciálního hudebního pořadu, kterým provede herec a moderátor Petr Vacek a kytarista a skladatel Lukáš Sommer zahraje v jednotlivých vybraných expozicích muzea. Koncert se uskuteční od 19 hodin online na stránkách NTM a také na YouTube kanálu a facebookovém profilu muzea. Virtuální hudební setkání je součástí cyklu koncertů Hudba mezi lokomotivami, na kterém spolupracuje s Národním technickým muzeem houslista Pavel Šporcl, který jako patron koncert zahájí, a to spolu s druhým patronem, generálním ředitelem muzea Karlem Ksandrem.


pondělí, 15 únor 2021 07:25

Interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů má své laureáty

03627814Loňský ročník interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů se během festivalu Dny Bohuslava Martinů nemohl uskutečnit. Pořadatelé tedy klání uspořádali uplynulý víkend, a to za zvláštních prostorových a hygienických opatření. Soutěžili hráči na flétnu, klarinet, trubku a cembalo. V oboru dechové nástroje bylo první místo uděleno trumpetistovi Walteru Hofbauerovi, získal však i Cenu Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby ve svém oboru a také Cenu Přemysla Pražáka pro nejúspěšnějšího účastníka své kategorie. O druhé místo se pak dělily flétnistky Klára Jasenčáková s Eliškou Hejhalovou. Cena za hru na klarinet udělena nebyla. V oboru cembalo zvítězil Jiří Havrlant, kterému porota udělila ještě Cenu Nadace Život umělce pro nejúspěšnějšího účastníka soutěže. Na druhém místě se umístila Barbora Zonová a třetí místo obsadil Ondřej Bernovský. Ten je zároveň držitelem Ceny Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby v oboru Cembalo. Čestné uznání v této kategorii patří Vendule Galdové a majitelkou Ceny Zorky a Jaroslava Zichových se stala Daria Savvateeva. Včerejší Koncert vítězů byl zaznamenán a bude zveřejněn na webu Nadace Bohuslava Martinů, která soutěž i festival pořádá už šestadvacet let s cílem propagovat dílo slavného poličského rodáka.


sobota, 13 únor 2021 11:39

Tři kola soutěže Concertino Praga od března do září

CP-rozhlasSólová kategorie 55. ročníku rozhlasové mezinárodní interpretační soutěže Concertino Praga, do které je možné se hlásit do konce února, je otevřena pro čtrnáct nástrojových oborů. Nahrávky bude pak na konci března posuzovat pětičlenná mezinárodní porota, kterou pro první kolo tvoří litevský klavírista a pedagog Justas Dvarionas, japonská houslistka Shizuka Ishikawa spojená celoživotně s českým hudebním prostředím, klavírista Karel Košárek, klarinetista Karel Dohnal a klavíristka a hudební režisérka Markéta Janáčková. Také v druhém kole, do kterého postoupí 25 účastníků, budou hodnoceni soutěžící anonymně, to znamená na základě zaslaných nahrávek... V druhé kategorii, pro komorní soubory, je lhůtou pro podání přihlášek 31. březen. Porotci pro druhé kolo (jimiž jsou německý pianista Jacques Ammon, hobojistka Jana Brožková, slovenský redaktor Peter Ferenčík, trumpetista Vladimír Rejlek, německý violoncellista Eckart Runge, klavírista Miroslav Sekera a polský houslista Bartosz Bryla) rozhodnou o čtyřech nejlepších sólistech a současně hned i o čtyřech komorních souborech pro podzimní finále. Veřejnost se dozví až jména finalistů, protože teprve třetí kolo soutěže je veřejné – má jít v září v Rudolfinu o koncert v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Tam o vítězích rozhodne devítičlenná mezinárodní porota. Pořadatelem soutěže jsou Český rozhlas a Akademie klasické hudby.


sobota, 13 únor 2021 08:02

Výchovný e-koncert „MUSICAL versus MUZIKÁL“ ze Zlína

500Filharmonie Bohuslava Martinů bude ve čtvrtek 18. února od 10 hodin živě přenášet z Velkého sálu Kongresového centra Zlín v pořadí druhý výchovný e-koncert s názvem Musical versus Muzikál. Ten je určen dětem každé věkové kategorie, především však žákům druhého stupně základních škol a studentům středních škol. Do světa rozmanité muzikálové tvorby s díly jako Miss Saigon, Hello Dolly, Dracula či Noc na Karlštejně zasvětí publikum orchestr pod taktovkou Viktora Kozánka, slovem i písněmi budou provázet herci zlínského divadla Petra a Radovan Královi. „Koncert streamujeme živě prostřednictvím Facebooku a našich webových stránek. Ke zhlednutí jej zpřístupníme až do konce února na obou zmíněných kanálech i na YouTube,“ uvádějí pořadatelé. Orchestr si v lednu připomněl deset let od přestěhování z bývalého Domu umění do Kongresového centra. Odehrál za tu dobu v novém sídle téměř 800 koncertů, které vidělo na 450.000 diváků. "Z příležitostných posluchačů se stále častěji stávají naši stálí abonenti, což nás těší ze všeho nejvíce," komentuje to vedení fllharmonie. Celý tento proces bohužel zastavila pandemie. 


úterý, 09 únor 2021 10:04

Zítra prozatím poslední varhanní recitál z Norwiche online

102Náš portál v posledních týdnech informoval o zajímavých koncertech z katedrály v anglickém městě Norwich. Řada varhanních online recitálů se prozatím uzavírá, a to zítřejším vystoupením hudebního ředitele místního stánku. Ashley Grote zahraje opět od 15:30 hodin našeho času, program však představí osobně v přímém přenosu. Grote před dvěma týdny přednesl slavné duchovní dílo Oliviera Messiaena La Nativité du Seigneur, o němž jsme přinesli informace v článku Ondřeje Valenty. Než byl jmenován hudebním ředitelem katedrály v Norwichi, odkud spustil řadu varhanních koncertů, působil na pozici varhanního asistenta ve Westminsterském opatství v Londýně a v katedrále v Gloucesteru. Poté, co byl v roce 2014 jeho dceři diagnostikován nádor na mozku, pravidelně soutěžil v londýnském maratonu, aby získal finanční prostředky pro nemocnici Great Ormond Street Hospital. Nemocnice sídlící v samém srdci Londýna je největším centrem dětské chirurgie ve Spojeném království.


pondělí, 08 únor 2021 07:25

Ščedrinova Lolita na cestě z Prahy přes Petrohrad do Moskvy

lolita-NDOpera Lolita od Rodiona Ščedrina, jak ji připravila slovenská režisérka Sláva Daubnerová v Mariinském divadle v Petrohradu, je nominována na prestižní celoruské divadelní ocenění Zlatá maska. Soubor, vedený uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Valerijem Gergijevem, s ní dnes hostuje na scéně Velkého divadla v Moskvě. Inscenace, na které se podílel také slovenský scénograf Boris Kudlička, měla premiéru v říjnu 2019 v pražském Stavovském divadle. Dirigentem byl tehdy Sergej Neller. Gergijev v Mariinském divadle operu v této podobě, včetně stejného obsazení titulní role, nastudoval pak v únoru loňského roku. Sopranistka Pelageya Kurennaya má nyní za své ztvárnění Lolity také nominaci na Zlatou masku, a to v kategorii Nejlepší pěvkyně. Opera vznikla před čtvrtstoletím na motivy stejnojmenného knižního bestselleru rusko-amerického autora Vladimira Nabokova o vášnivém vztahu vzdělaného čtyřicátníka k nezletilé dívce. O inscenaci pražského Národního divadla, která byla českou premiérou díla, jsme psali v roce 2019 ZDE a ZDE.


sobota, 06 únor 2021 07:20

Collegium 1704 je v neděli v Lucembursku

coll-1704-Vzlet-zkoukaCollegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se chystá na nedělní vystoupení v městečku Lintgen severně od hlavního města Lucemburska. Na přehlídce staré hudby Rencontres Musicales de la Vallée de l'Alzette uvedou za řízení Václava Lukse v místním kostele v komorním obsazení díla Antonia Caldary a českých barokních skladatelů Jana Dismase Zelenky a Františka Ignáce Antonína Tůmy. Cyklus koncertů se pořádá v obcích v údolí řeky Alzette už dvacet let. V jubilejním roce se pořadatelé i přes nepříznivou situaci, související s celosvětovým problémem s koronavirem, nechtějí vzdát; od ledna do března je ohlášeno konání celkem devíti koncertů. Jak zmiňují, umělci a organizátoři i hudbymilovná veřejnost se musejí v těžké době prosazovat. „I když si musíme držet fyzický odstup, spojuje nás stejná vášeň pro hudbu. Chceme v tomto období především jednu věc: dotknout se duše a srdce lidí sdílením okamžiků velkých emocí,“ uvádějí na svých stránkách. Na přehlídce se vedle českého barokního orchestru a sboru postupně vystřídají soubory staré hudby z různých zemí – Les Gots, Ensemble la Chimera,  Ensemble le Caravansérail, Capella de la Torre, L´Arpa Festante, Le Concert Lorrain a Ad libitum. 


pátek, 05 únor 2021 12:43

Filharmonie Brno natáčí symfonii, kterou inspiroval horolezec

DaviesFilharmonie Brno s šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem natáčí pro Český rozhlas Symfonii č. 3 „A Line Above the Sky“ současného rakouského skladatele Thomase Larchera. Dílo napsané na společnou objednávku orchestrů ze šesti evropských zemí mělo mít světovou premiéru loni v květnu v Amsterdamu, v Brně mělo být na programu už v listopadu. Nakonec zní vůbec poprvé až teď. Název skladby se překládá jako „Čára nad oblohou“. Odkazuje k trase v Dolomitech, kterou v tehdejší nejvyšší lezecké obtížnosti vytvořil v roce 2015 Tom Ballard – horolezec, který zemřel před dvěma lety při pokusu o výstup na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Symfonie se snaží vyjádřit touhu po prozářeném životě ve světle, ale je také „o tom, jak obrovské hory pozorují naše nepochopitelné šílené činy“, a o tom, „jakou hodnotu má život člověka nejen pro něj samého, ale i pro ostatní“. Autor, který prý sám několikrát unikl v horách smrti, užívá pro vyjádření potřebné atmosféry mnohé nezvyklé nástroje – bicisté hrají na desítky bubnů, tympánů, činelů, zvonků, zvonů a etnických nástrojů, ale také na prázdné barely, pečící papír, flexatony, bouřkové plechy nebo dřevěné špalíky. Ve skladbě zní také cimbál, akordeon a hluboký klarinet a navíc se v ní uplatňují čtyři waterphony, kovové nádoby naplněné vodou, po jejichž čnějících hrotech se jezdí smyčcem. Larcherovu hudbu vnímá šéfdirigent jako "velkorysou, inovativní, spontánní, ale přitom velmi disciplinovanou".


čtvrtek, 04 únor 2021 15:05

Živá kultura z obecních rozhlasů v podání La Putyka

1000Obecní rozhlasy po celém Česku ovládne v sobotu 6. února soubor Cirk La Putyka. Místním lidem nabídne živě písničky, pohádky a povídky, a to mezi 14. a 17. hodinou. Na každém místě zahrají vždy zhruba 15 minut a vyrazí na další štaci. Umělci tak chtějí v době koronavirových opatření přinést živou kulturu do domácností jiným způsobem. Do projektu se zatím zapojily obce Suchá Lhota ve východních Čechách, Týn nad Vltavou, Vodňany, Strážkovice a Komařice na jihu, Dobříš, Slaný, Lidice, Třebušice, Unhošť a Úholičky ve středních Čechách... a další přibývají. Herci a muzikanti se rozdělí do několika týmů, ve kterých vystoupí třeba Anna Schmidtmajerová, Dan Komarov, Iby Pop, Rosťa Novák starší i jeho syn, principál souboru Rosťa Novák mladší, Andrej Rády, Jiří Kohout, Ondřej Ruml, Zbyněk Šporc, Veronika Linhartová nebo David Mikula. Cirk La Putyka byl jedním z prvních, kdo nabídl svá představení na internetu po začátku koronakrize. A vedle Oživených obecních rozhlasech připravuje i další netradiční projekty, třeba Oživené výlohy, které upozornily na zavřené obchody a podniky.

 

Strana 1 z 31