AktuálněPlus


neděle, 05 duben 2020 11:54

Česká hudební scéna sepsala požadavky na vládu

8282880425315324070582918493845839897165824oBezúročné půjčky, posečkání s placením nájmů, pokud je pronajímatelem stát, ponechání přidělených grantů i v případě, kdy se projekt neuskutečnil celý, odložit povinnost zavést EET do kulturního sektoru, snížit sazbu DPH na vstupenkách z 15 procent na nulu do konce roku 2023 a následně ji navýšit na deset procent, což je průměr Evropské unie - to je v bodech návrh zástupců české hudební scény, jak podle nich efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru. Dokument připravili zástupci festivalů, autorských svazů i nezávislých umělců a hodlají ho co nejdříve předložit vládě. Zdůrazňují také, že kultura, zejména festivaly, má také návazné efekty. "Často přilákají velké množství návštěvníků do regionů, z čehož profitují i navazující služby jako hotely, penziony, pohostinství a další. Po majitelích restaurací, provozoven služeb a ubytovacích zařízení jsou jednou z nejzasaženějších skupin autoři, umělci, promotéři, manažeři, technici světla a zvuku, poskytovatelé služeb, agentury a další," píše se v prohlášení. Navrhují proto dvě vlny opatření. V té první žádají hlavně možnost bezúročných úvěrů s možností dvouletého splácení jako v Německu nebo ve Švýcarsku.


neděle, 05 duben 2020 08:42

Velikonoční online koncert Moravské filharmonie

Gaudio-kvartetfotoDominikPolanskNa Škaredou středu připravuje Moravská filharmonie Olomouc další živý přenos koncertu. Komorní soubor Gaudio kvartet a hosté připomenou velikonoční příběh provedením kantáty Stabat Mater od italského barokního skladatele Giovanniho Battisty Pergolesiho. Sólových pěveckých partů se ujmou sopranistka Anna Marie Líňová a altistka Benedikta Klára Juráňová. Streamovaný koncert bude k vidění na webu a facebooku Moravské filharmonie ve středu 8. dubna od 19 hodin. Moravská filharmonie Olomouc kromě tradičních koncertů často nahrává, připravuje řadu vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Zároveň sama pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Nad jejich letošním konáním se ale zatím vznáší otazník.


sobota, 04 duben 2020 13:02

Pražský komorní balet on-line v rámci #kulturažije

912120153116501688373590597910592073760768nPražský komorní balet dnes chystá další přenos prostřednictvím MALL.TV a Facebooku našeho portálu KlasikaPlus.cz v rámci #kulturažije. Od 17 hodin se můžete těšit na on-line stream úspěšné inscenace Carmina Vetera. Komponovaný program zahrnuje čtyři díla renomovaného choreografa Petra Zusky, který se inspiroval motivy lidových písní a hudbou Jiřího Pavlici a skupiny Spirituál kvintet"Přes krásu písní, poezie a etnické hudby se díky choreografiím dostáváme do prostředí, které ukazuje skutečné vztahy mezi lidmi a životní etapy, jež právě prožívají". Tři díla s názvy Ej lásko, Růže a Lyrická vytvořil Petr Zuska mezi lety 2008 a 2010 pro různé soubory a příležitosti, čtvrtá choreografie, dívčí sólo Fo(u)r One pak mělo světovou premiéru loni na podzim v Divadle na Vinohradech v Praze.


sobota, 04 duben 2020 11:57

Více koncertů, opery a divadla nabídne ČT art

1034497-589767ČT art chce nahradit výpadek živého umění a v dubnu nabídne víc koncertů, opery a divadla. Do vysílání proto zařazuje četnější záznamy koncertů a inscenací. Už v noci na neděli se tak můžete těšit na recitál manželského páru Anna Netrebko a Yusif Eyvazov z proslulé Waldbühne, v neděli večer na Adama Plachetku a jeho hosty na zahajovacím koncertu Zlaté Prahy nebo v pondělí na koncert Vídeňských filharmoniků z čínského Macaa. Často ale bude nutné počkat si až do brzkých ranních hodin. Diváci se také mohou těšit 20. dubna v premiéře na operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa v nastudování Národního divadla Brno, 16. dubna na záznam Biberovy mše v podání Collegia 1704 ze salzburského Dómu nebo 8. dubna na klavírní recitál Tomáše Kača. "V době, kdy se všechny koncertní sály, divadla i kluby zavřely a lidé přišli o možnost autentických kulturních zážitků, rozšiřujeme naše stávající vysílání právě o tento typ pořadů. V nejbližších týdnech nebude prakticky ani jeden večer na ČT art bez koncertu, divadelní inscenace či opery," uvedl výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. V programu by se měl objevit i broadwayský muzikál Cats nebo záznamy z Metropolitní opery v New Yorku.


sobota, 04 duben 2020 08:57

Z hradeb Pražského hradu zahraje Hudba Hradní stráže

IMG0059Zítra, tedy na Květnou neděli, zahraje postupně na čtyřech místech na hradbách Pražského hradu Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Odpolední minikoncerty nazvané Hrajeme Česku mají podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka povzbudit všechny lidi, kteří kvůli šíření koronaviru zažívají těžké chvíle. Soubor napřed zahraje od 13 hodin v katedrále svatého Víta, koncert v přímém přenosu odvysílá stanice Český rozhlas Dvojka. Vystoupení na hradbách pak začnou v půl druhé a lidé si je podle Ovčáčka budou moci poslechnout ze svých domovů. Hudba Hradní stráže zajišťuje hudební doprovod hlavně při státních ceremoniích, ale absolvují i turné po světě, všechny její soubory mají každoročně více než 200 vystoupení. Během sedmdesátileté historie s tělesem vystoupila už řada významných umělců z žánru klasické hudby, z dirigentů třeba Václav Smetáček nebo Libor Pešek, ze sólistů například Eduard Haken, Beno Blachut, Dalibor Jedlička, Pavla Břínková, Jana Jonášová, Jiřina Marková nebo Simona Houda-Šaturová. 


pátek, 03 duben 2020 19:01

Zlínská filharmonie chystá hudební štafetu

1Filharmonie Bohuslava Martinů chystá projekt Hudba spojuje Evropu. Zlínské těleso se inspirovalo na facebooku u Norimberských symfoniků. Jejich členové zveřejnili krátká videa, ve kterých ze svých domovů hrají Beethovenovu Ódu na radost. Zlínská filharmonie udělá to samé, postupně zveřejní na Facebooku hudební videa svých členů a chce tím současně vyzvat další české, ale i evropské orchestry, aby se k ní připojili. "Chceme tak vyjádřit touhu společně překonat toto těžké období. Norimberští symfonikové ocenili náš zájem a podporují naši myšlenku vytvořit pomyslnou evropskou štafetu. Hudba spojuje (nejen) Evropu," vysvětlil ředitel orchestru Josef Němý a dodal: "V hraní Ódy na radost, tedy evropské hymny, vidíme určitý symbol sounáležitosti, pospolitosti v nelehké situaci. Nikdo není sám, držíme spolu." Jak už jsme informovali, Beethovenovu Ódu na radost už před časem nahráli podobným způsobem, tedy jednotliví hráči doma, i Bamberští symfonikové, které vede Jakub Hrůša. Tzv. "puzzle spotem" se připojili k iniciativě Německé orchestrální nadace, která vyhlásila celonárodní výzvu na podporu nezávislých hudebníků.


pátek, 03 duben 2020 08:08

Baro Co., online festival staré hudby

Mladí umělci, studenti i čerství absolventi, jsou protagonisty online festivalu staré hudby, který se odehrává ode dneška do 8. dubna každý večer na YouTube kanálu. Dostal název Baro Co. Sólová vystoupení zahrnou hudbu od 16. do 18. století. Vedle českých účastníků se zapojí také interpreti ze Švýcarska, Nizozemska a Rakouska – cembalista Leonard Schick, hráč na historický kladívkový klavír Anders Muskens, loutnista David Bergmüller, cembalista Filip Hrubý, hráčka na zobcovou flétnu Michaela Koudelková a cembalista Jiří Havrlant. V koncertních programech, odehrávajících se na různých místech, jsou zastoupeni autoři jako Kuttstedt, Kirchhoff, Bull, Mayone, Frescobaldi, D'Anglebert, van Eyck, Telemann, Bousquet, Rameau nebo Bach, ale i někteří moderní skladatelé, jako Martinů, Rychlík či Ligeti. Za nápadem stojí slovenský cembalista Adam Štefunko. „COVID-19 nás rozdělil. Ale prostřednictvím této události chceme interprety a fanoušky staré hudby, ale případně dokonce i všechny ty, kdo o ní slyší třeba poprvé, dát zase dohromady,“ uvedli pořadatelé. Ke koncertům, které začínají vždy v osm večer, je připojena crowdfundingová stránka; posluchači mohou na projekt přispívat a podpořit tak umělce, kteří museli odříci řadu koncertů a pozastavit výuku, což se jich dotýká finančně a existenčně.  


středa, 01 duben 2020 13:01

Dnes večer live stream Moravské filharmonie

Moravská filharmonie Olomouc připravila na svých sociálních sítích na dnešek od sedmi hodin živý streaming. Koncertní mistr orchestru Vít Mužík a klavíristka Lucie Kaucká zahrají díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Eugèna Ysaÿe, Lionela Sainsburyho a Willema van Twillerta. Koncert se uskuteční ve spolupráci s nahrávací společností Parma Recordings a bude k vidění živě na www.mfo.cz a na facebooku Moravské filharmonie. „Věříme, že hudba dokáže povzbudit a přinést radost v každé životní situaci. Proto jsme pro naše posluchače i veřejnost připravili koncert ve formě živého přenosu s nadějí, že tím pomůžeme v lidech vzbudit radost a že jim v současné nelehké situaci přineseme do jejich domovů pohodu a skvělý hudební zážitek,“ vzkázal Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Z důvodu mimořádných hygienických opatření umělci vystoupí před prázdnou Redutou.


úterý, 31 březen 2020 19:37

Pražské jaro uspíší soutěž v oborech fagot a klarinet už na rok 2022

O tři, respektive o čtyři roky dříve se mohou příznivci i zájemci těšit na odloženou Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v oborech fagot a klarinet. Pražské jaro oznámilo, že klání uspořádá už v roce 2022, s tím, že podrobnosti oznámí brzy. Soutěž v těchto oborech se měla konat letos, ale kvůli opatřením proti koronaviru byla zrušena a příští pravidelný termín jejího konání by tak v těchto oborech vycházel až na roky 2025 a 2026. Divákům, kteří si už na letošní soutěž a její koncerty nebo mistrovské kurzy zakoupili vstupenky, bude vstupné vráceno – podrobnosti najdou na stránkách festivalu. Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro byla připravena přijmout tento rok pět desítek mladých hudebníků v oboru fagot a čtyřicet osm v oboru klarinet. Dvaasedmdesátý ročník interpretační soutěže se měl konat od 8. do 14. května a mělo se ho zúčastnit 98 mladých hudebníků z 23 zemí. V souvislosti s omezeními jsou pro letošek zrušeny i mistrovské kurzy s Nicholasem Coxem a Ole Kristianem Dahlem.


úterý, 31 březen 2020 13:56

Zaorálek chce požádat vládu o 1,5 miliardy

O 1,5 miliardy korun chce vládu požádat ministr kultury Lubomír Zaorálek. Peníze mají pomoci kompenzovat ztráty kulturních projektů a institucí. Stát také slibuje úpravu grantů, které poskytuje, a pomůžou zřejmě i některé úlevy nebo půjčky připravené pro osoby samostatně výdělečné činné. Dnes jsou to přesně tři týdny, kdy vláda zahájila opatření proti šíření koronaviru. Omezení významně ovlivnila českou kulturu od velkých divadel až po nezávislé tvůrce. Tři desítky státních institucí hlásí výpadek 40 milionů korun denně. Soukromé kulturní organizace a umělci se ocitají na hranici existence, protože jsou závislí na tržbách z odehraných produkcí. Zavřená divadla částečně nahrazují program streamy představení, pokud to umožňuje počet herců na scéně s ohledem na vládní nařízení, a vysílají přes internet starší úspěšné inscenace. On-line se snaží být ve spojení s lidmi i muzikanti. Mnozí přesunuli naplánované koncerty na nové termíny nebo je zatím odložili na neurčito. Někteří vracejí vstupné, jiní vyčkávají. Většina diváků ale peníze nechce a počítá s tím, že půjde na pozdější termín.


úterý, 31 březen 2020 12:31

Plácido Domingo už je doma z nemocnice

Plácido Domingo už je opět doma z nemocnice. Španělský tenorista se nakazil koronavirem a o víkendu musel být hospitalizován, vybral si nemocnici v mexickém Acapulcu, na kterou má letité vazby. Včera večer ale vzkázal na svém Facebooku, že byl propuštěn do domácího ošetřování a jeho zdravotní stav není vážný: "Naštěstí jsem od prvního příznaku byl pod lékařským dohledem, jak je běžné vzhledem k mému věku a dalším potížím. Teď pokračuji v léčbě a odpočinku. Jsem doma a cítím se dobře," píše 79letý pěvec a dodává: "Myslím teď na ty, kdo trpí, a na všechny, kdo obětavě zachraňují životy. Děkuji všem za přízeň a znovu vám doporučuji, abyste zůstávali raději v bezpečí doma." Domingo oznámil, že byl pozitivně testován, 22. března. Naskočily mu horečky a trápil ho kašel. 


neděle, 29 březen 2020 17:27

KlasikaPlus dnes vysílá na Facebooku Vivaldianno, které nabízí #kulturažije

I dnes večer vám na Facebooku KlasikaPlus.cz nabídneme stream - tentokrát záznam známé hudební show Vivaldianno, a to v nové verzi VIVALDIANNO RELOADED. Nový vizuální koncept překonal původní úspěšný projekt hudebníka a skladatele Michala Dvořáka, člena skupiny LUCIE. Propojuje hudbu, 3D videa, tanec, světelnou show a lasery v příběhu barokního skladatele Antonia Vivaldiho. Příběh vypráví hlas agenta 007 Pierce Brosnana Michael Dvořák, kterého na pódiu doplní přední mladí hudebníci, např. koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, violoncellistka Terezie Kovalová a další čeští i zahraniční sólisté, smyčcové kvarteto, elektrické a akustické kytary, perkuse nebo etnické a bicí nástroje. Přenos, který nabízí MALL.TV v rámci platformy #kulturažije, nabídneme pomocí crosspotingu od 20 hodin.


pátek, 27 březen 2020 15:00

Orchestr Mariánské Lázně s Hudečkem v záznamu na webu

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně odvysílá dnes večer na internetu záznam svého koncertu při zahájení lázeňské sezóny v roce 2019. S tělesem řízeným šéfdirigentem Martinem Peschíkem tehdy vystoupili tři houslisté - Václav Hudeček, koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a vítězka Akademie Václava Hudečka 2018 Marie Hasoňová. Na programu je Bachův Koncert pro troje housle a hudba Antonia Vivaldiho, Pabla de Sarasate, Camilla Saint-Saënse a Johanna Strausse. Orchestr zve ke sledování na osmou večer. Vysílá přes webové rozhraní poprvé. Koncert je možné sledovat ZDE .


pátek, 27 březen 2020 12:55

Karlovarský orchestr nabízí videa na internetu a konzultace po telefonu

Krátká hudební videa posílá posluchačům na svůj Facebook Karlovarský symfonický orchestr. Kromě toho nabízí i možnost si o hudbě popovídat po telefonu. "Na Facebook posíláme sólová vystoupení, o hudební dua manželů Pitrových a Ondráčkových, hraní s dětmi, nejpočetnější je kvartet manželů Rothbauerových a jejich dětí. V hraní s dětmi je zase velmi aktivní hráčka na lesní roh Petra Meierová, která poslala už osm krátkých skladeb pro trio lesních rohů, které tvoří se svými syny. Orchestr na facebooku také sdílí domácí koncertování svého šéfdirigenta, skladatele a klavíristy Jana Kučery," uvedl mediální zástupce orchestru Lev Havlíček. A jeho ředitel Petr Polívka zase rozeslal dopisy abonentům a nabídl jim možnost telefonických rozhovorů nejen o hudbě. "Můžeme si popovídat třeba o našich koncertech, můžete nám dát tipy na skladby, autory, umělce, které byste rádi slyšeli, vyprávět nám o dávno minulých koncertech našeho orchestru, které jste zažili," doplnil Polívka.


pátek, 27 březen 2020 11:02

Zemřel režisér Zdeněk Kaloč

Ve věku 81 let zemřel divadelní režisér Zdeněk Kaloč (10. 12. 1938 – 26. 3. 2020). Po desítky let byl spjatý zejména s činohrou Národního divadla Brno, ale je podepsán i pod řadou operních inscenací. V Brně to byly především tři významné janáčkovské projekty – opery Z mrtvého domu, Káťa Kabanová a Její pastorkyňa, ale také Straussova Salome a jako poslední Čajkovského Evžen Oněgin. V pražském Národním divadle režíroval opery Trojí přání Bohuslava Martinů, Verdiho Sílu osudu nebo Pucciniho triptych Il trittico, v Plzni například Musorgského Borise Godunova. Rodák z Ostravy vyrůstal ve Frýdku-Místku, vystudoval DAMU v Praze. V roce 1961 nastoupil do svého prvního angažmá v tehdejším Divadle Julia Fučíka na brněnském výstavišti. V polovině 60. let zakotvil v Mahenově činohře, která je dnes součástí Národního divadla Brno. Často inscenoval ruské autory, ale věnoval se hodně i českému klasickému repertoáru a soudobým hrám. 


čtvrtek, 26 březen 2020 12:06

Ministerstvo kultury připravuje balíček opatření "Záchrana kultury"

Ministerstvo kultury připravuje balíček opatření s názvem Záchrana kultury. Šéf resortu Lubomír Zaorálek by ho rád předložil vládě nejspíš už příští týden s tím, že v rámci něj bude žádat o 1,5 miliardy korun. Ministerstvo zároveň potvrdilo, že neplánuje kvůli dopadu opatření proti koronaviru na kulturu rušit nebo odsouvat plánované investiční akce, stát prý nesmí v době krize přestat investovat. Kultura přitom patří k oblastem, které vládní opatření proti šíření koronaviru postihla mezi prvními. Příspěvkové organizace hlásí už teď ztráty v řádu desetimilionů a pro mnohé pořadatele a instituce mohou být zákazy likvidační. Nezávislí umělci už s ministrem jednají o výjimkách a ústupcích a resort jim slíbil pomoc třeba ve vypořádání dotací. Zřejmě bude možné posunovat termíny projektů, na které MK poskytlo granty. Na umělce se také zřejmě budou vztahovat některé kompenzace, například půjčky pro osoby samostatně výdělečně činné.


čtvrtek, 26 březen 2020 11:09

Kolegy v nouzi podpořili i Essenští filharmonici a Tomáš Netopil

Také Essenští filharmonici projevili solidaritu se svými kolegy na volné noze. Společně se svým šéfdirigentem Tomášem Netopilem a intendantem Heinem Muldersem orchestr věnoval větší sumu Německé orchestrální nadaci Deutsche Orchester-Stiftung a připojil se tak k iniciativě, která vyzývá k podpoře nezávislých hudebníků. Peníze půjdou ve prospěch těch, kteří nejsou v současné době ve stálém angažmá a nemají příjmy kvůli zmražení veškerých kulturních akcí. Jak už jsme informovali, své hudební kolegy v nouzi podpořili mimo jiné i Bamberští symfonikové, které vede Jakub Hrůša, nebo třeba členové Symfonického orchestru StuttgartNěmecká orchestrální nadace dostala záštitu spolkové vládní komisařky pro kulturu a média Moniky Grütters a šéfdirigenta Berlínských filharmoniků Kirilla Petrenka a snaží se získat další prominentní podporu. Jako svůj cíl si zatím nadace vytyčila sehnat 1 milion eur na podporu hudebníků na volné noze v nouzi.


úterý, 24 březen 2020 17:37

Pusťte si tanec domů, zve divadlo Ponec

Online platforma s názvem Pusťte si tanec domů! nabídne ve streamu záznamy představení divadla Ponec. Tanec Praha touto cestou nabídne i taneční lekce a další kreativní příspěvky. Prvním programem, který bude možné sledovat ve čtvrtek 26. března od 20:00, je inscenace Johany Pockové a Sabiny Bočkové Jáma lvová! Následující – dílo choreografky Cécile Da Costa nazvané Roselyne – bude zveřejněn o den později. Odkaz na stream lze najít na stránkách www.divadloponec.cz a také na facebookovém profilu divadla Ponec. Záznamy poskytují pořadatelé zdarma, ale diváci mohou umělce spolupracující s Poncem podpořit na adrese https://www.donio.cz/Ponec. „Snažíme se hledat cesty, jak zůstat s diváky v kontaktu. Naprostá většina umělců zůstává doma, ale i tak si uvědomují, jak důležité je pečovat o duševní zdraví společnosti, a to všech věkových kategorií,“ uvedla Yvona Kreuzmannová, zastupující Tanec Praha. Pokud se týká mezinárodního festivalu Tanec Praha, jehož 32. ročník se má konat od 29. 5. do 25. 6., tak se zatím přípravy nezastavily. Koncem dubna organizátoři definitivně rozhodnou, co jim daná situace umožní realizovat. 


pondělí, 23 březen 2020 16:02

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2020 odvolána

Pražské jaro zrušilo pro letošek svou interpretační soutěž. Měla se konat od 8. do 14. května a mělo se jí zúčastnit 98 mladých hudebníků z 23 zemí. Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro byla připravena přijmout pět desítek mladých hudebníků v oboru fagot a čtyřicet osm v oboru klarinet. Pořadatelé dnes 72. ročník hudebního klání odvolali s tím, že v současné situaci nemohou zaručit standardy, za kterých se soutěž běžně koná, ani bezpečnost všech zúčastněných. V souvislosti s tím jsou zrušeny i mistrovské kurzy s Nicholasem Coxem a Ole Kristianem Dahlem. „Soutěž v oborech klarinet a fagot nelze s ohledem na vysoký počet zahraničních účastníků, nezbytný časový předstih a důležitou koordinaci termínů s dalšími zahraničními soutěžemi uskutečnit v náhradním termínu letos ani příští rok,“ uvedl tajemník soutěže Michal Vencl. Další příležitost objevit se na Pražském jaru tak zájemci v obou oborech dostanou patrně až v letech 2025 a 2026, kdy je soutěž pro zmíněné nástroje předběžně znovu plánována. „Nesmírně si vážíme úsilí a času, které soutěžící věnovali přípravám. Pevně věříme, že své umění představí pražskojarnímu publiku při jiné příležitosti. Za kolegiální a přátelský vztah k naší soutěži a pochopení pro tíživou situaci dnešních dnů děkujeme také porotcům soutěže,“ dodal Michal Vencl. Divákům, kteří si již na soutěž a její koncerty nebo mistrovské kurzy zakoupili vstupenky, bude vstupné vráceno – podrobnosti na stránkách festivalu.


neděle, 22 březen 2020 19:35

Koronavirem se nakazil i Plácido Domingo

Napřed horečky a kašel a pak pozitivní test na koronavirus - i slavný španělský tenorista Plácido Domingo patří mezi nakažené. Dnes to oznámil na svém Facebooku s tím, že je i se svojí rodinou v domácí karanténě a všichni se cítí dobře. Informovat o svém stavu ale prý považuje za morální povinnost. "Prosím všechny, aby byli extrémně opatrní. Dodržujte základní nařízení, často si myjte ruce, udržujte vzdálenost od ostatních, dělejte vše pro to, aby se virus přestal šířit. A hlavně zůstaňte doma, pokud můžete! Jen společně můžeme bojovat s tímto virem a zastavit současnou celosvětovou krizi, abychom se snad brzy vrátili do normálního denního života," nabádá devětasedmdesátiletý Domingo.


neděle, 22 březen 2020 16:59

Koncert Ivo Kahánka živě i na KlasicePlus.cz

 
kahanekctverec

I u nás, na Facebooku portálu KlasikaPlus.cz​ budete moci od 18 hodin sledovat přenos ON-LINE koncertu, na kterém pro Časopis Reflex​ MALL.TV​ vystoupí pianista Ivo Kahánek​. Zahraje v secesní koncertní síni Základní umělecké školy Frýdek-Místek. Vystoupením v době karantény podpoří organizaci ŽIVOT 90​. Podrobněji o koncertě jsme psali ve VýhleduPlus.

 

sobota, 21 březen 2020 08:47

Zemřel bubeník Miloš Veselý

Ve věku nedožitých 85 let zemřel hráč na bicí nástroje a oblíbený učitel Miloš Veselý. Život dlouholetého pedagoga Pražské konzervatoře se uzavřel 18. března. Miloš Veselý od šedesátých let působil v divadlech Semafor a Rokoko a v Hudebním divadle Karlín, byl členem Symfonického orchestru Československého rozhlasu a hrál mimo jiné také v jazzovém triu Karla Růžičky. Mezi jeho žáky na konzervatoři a pak i na první tuzemské soukromé škole bicích nástrojů, kterou založil v roce 1992, se vystřídali pozdější členové předních českých kapel a orchestrů. V klasice jsou to mimo jiné Svatopluk Čech z FOK nebo Pavel Rehberger z ND a mezi těmi z dalších žánrů také Pavel Razím, vedoucí oddělení bicích na konzervatoři v Praze. Jiní jsou učiteli působícími nyní na základních uměleckých školách i na dalších konzervatořích. Ne náhodou se Veselému říkalo „táta českých bubeníků“. Narodil se v roce 1935 v Praze. Pražskou konzervatoř absolvoval v roce 1958. Vyhledávanými se staly jeho učebnice vedoucí hráče k rozvíjení techniky a invence v různých hudebních stylech.


pátek, 20 březen 2020 13:35

Jan Martiník a poslední CD Jiřího Bělohlávka

České filharmonii vyšlo u společnosti Decca Classics dvojalbum se skladbami Antonína Dvořáka. Biblické písně se sólistou berlínské Státní opery Janem Martiníkem jsou poslední nahrávkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Vznikla v únoru 2017, tři měsíce před jeho odchodem. Requiem se sólisty Ailynou Pérez, Christianne Stotijn, Michaelem Spyresem a Janem Martiníkem nahrál hlavní hostující dirigent ČF Jakub Hrůša, stejně jako Te Deum s Kateřinou Kněžíkovou a Svatoplukem Semem. V obou kantátových dílech účinkuje Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Bělohlávkovy nahrávky s ČF z posledních let jeho života zahrnují kompletní vydání Dvořákových symfonií a koncertů, Slovanské tance a Stabat Mater, Smetanovu Mou vlast, Janáčkovu Glagolskou mši a Sukova Asraela. Hrůša, který studoval u Jiřího Bělohlávka na Hudební fakultě AMU, je hlavním hostujícím dirigentem ČF od roku 2018. Filharmoniky poprvé řídil jako třiadvacetiletý v prosinci 2004, naposledy zatím letos začátkem března na turné po Německu. Dubnové koncertní provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli, které mělo vedle pražského Rudolfina zaznít i v Labské filharmonii v Hamburku, už muselo být kvůli pandemii koronaviru zrušeno.


čtvrtek, 19 březen 2020 07:50

Jaroslav Svěcený bude prvním hostem online Koncertu pro milion

Nová online talk show Koncert pro milion #koronavirunavzdory propojí zajímavé hosty s živým hudebním vystoupením. Hodinový pořad bude každý den, vždy od šesti hodin z virtuálního studia XLAB Realtime CZ uvádět moderátor Pavel Anděl. První přímý přenos je na programu už dnes, ve čtvrtek 19. března. Jako hosté vystoupí houslista Jaroslav Svěcený a kytarista Lukáš Sommer a také ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský. „Ještě nevím, jestli budu hrát s rouškou nebo ne, ale každopádně spojení Svěcený – Anděl určitě stojí za to. A když se k tomu ještě přidá další S, Lukáš Sommer, vzniká silná trojka SAS“, zve s úsměvem Jaroslav Svěcený. Zazní hudba Niccoly Paganiniho a dalších známých autorů. Výtěžek akce podpoří české zdravotníky a umělce. Vysílání bude přístupné online na  #koronavirunavzdory #koncertpromilion a na facebooku.


středa, 18 březen 2020 15:08

Ministerstvo kultury začalo řešit nároky příjemců grantů

Ministerstvo kultury vyzývá všechny letošní příjemce grantů na živé umění a na podporu národnostních menšin, aby upřesnili termíny. Mají sdělit, jestli se jejich projekty uskuteční v původně plánovaných termínech, nebo se budou muset kvůli nouzovému stavu v ČR posouvat. Pořadatelé a umělci už předtím reagovali na omezení požadavkem, aby bylo možné posunout termíny naplánovaných projektů a přesto tak dodržet podmínky dotací. Pro většinu totiž znamenají příjem rozhodující o jejich přežití. Pokud ministerstvo vyhoví, mnohým i tak hrozí ztráty v řádu statisíců až milionů korun a v důsledku toho i ztráta výdělku pro jejich personál mimo zaměstnanecký poměr. Podrobnosti najdou zájemci na webu úřadu.


úterý, 17 březen 2020 13:53

Praha vydala doporučení pro příjemce grantů

Hlavní město Praha zveřejnilo na svých webových stránkách doporučení pro příjemce účelových neinvestičních dotací grantů a individuálních účelových dotací v oblasti kultury a umění. Všichni pořadatelé, kteří s ohledem na současnou situaci očekávají problémy s realizací kulturní produkce (a nejde jen o ty, kteří budou nuceni akce zrušit), na kterou obdrželi citovanou dotaci, by měli zvážit přesunutí akce na pozdější termín. O svých krocích by měli organizátoři informovat neprodleně odbor kultury a cestovního ruchu Magistrátu hl. m. Prahy a řešit s ním další postup i případné dodatky k uzavřeným smlouvám. Praha se tak snaží vyjít vstříc všem příjemcům dotací v oblasti kultury a umění a poskytnout jim veškerou pomoc při plnění přijatých závazků. Bližší informace zveřejnil MHMP ZDE.


úterý, 17 březen 2020 11:00

Filharmonie Brno ruší Velikonoční festival

Filharmonie Brno ruší letošní Velikonoční festival duchovní hudby v důsledku nařízení vlády, které má zabránit šíření koronaviru. „Zpráva nás zastihla necelý měsíc před začátkem festivalu, který byl již kompletně připraven. Je nám velmi líto, že ho musíme zrušit. Jedná se o akci, na kterou přijíždějí lidé z celé republiky i ze zahraničí,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Tradiční jarní přehlídka se měla konat od 5. do 19. dubna s podtitulem Světlo / Iluminace. O některé koncerty ale možná diváci nepřijdou. Filharmonie jedná o tom, že by se část programu přesunula do následujícího ročníku. Posluchači, kteří již mají vstupenky, je mohou vrátit ode dne poté, kdy se měl neuskutečněný koncert konat. Informace o tom, jak a kde se dají vstupenky vrátit, najdou zájemci od 6. dubna na webu a facebookovém profilu orchestru.


pondělí, 16 březen 2020 09:47

Vídeňská státní opera denně online

Vídeňská státní opera je, stejně jako ostatní divadla, zavřena, nicméně „hraje“ dál. Denně na své internetové platformě www.staatsoperlive.com streamuje z archivu záznamy starších představení. V neděli začala Wagnerovou operou Zlato Rýna v inscenaci z roku 2016, dnes pokračuje Verdiho Falstaffem z loňského roku. Začíná se většinou v 19.00, u mimořádně dlouhých tří zbývajících oper z tetralogie Prsten Nibelungův v 17:00. Nahrávky jsou zdarma přístupné následujících 24 hodin. Zveřejněný online rozvrh sleduje v zařazení titulů, až na malé výjimky, původně plánovaný program představení. V dalších dnech jsou tak na řadě například Pucciniho Tosca, Rossiniho Popelka, Donizettiho Nápoj lásky, Mozartova Figarova svatba, Straussova Žena beze stínu, Gounodova opera Romeo a Julie… Plán je zatím stanoven do 2. dubna, kdy je na programu balet Peer Gynt. Některé tituly bude divadlo streamovat opakovaně, ale v různých interpretacích. Například Falstaffa dvakrát, v titulní roli s Carlosem Álvarezem a s Ambrogiem Maestrim, a Toscu dokonce třikrát: bude možné postupně vidět a slyšet, jak se v letech 2015 až 2019 s titulní rolí vyrovnaly María José Siri, Sondra Radvanovsky a Karine Babajanyan. Prvním představením hraným už zase před publikem by měla být 3. dubna Figarova svatba s Adamem Plachetkou v roli Figara. 


neděle, 15 březen 2020 07:08

Pavel Šporcl hraje z obýváku

Ve středu večer už podruhé zahraje houslista Pavel Šporcl v přímém internetovém přenosu ze svého obývacího pokoje. Poprvé se tak stalo prostřednictvím jeho oficiálního fanouškovského profilu na facebooku v pátek 13. března. Stream sledovalo na dva tisíce lidí, počet zhlédnutí později přesáhl čtyřicet tisíc. „Těžká doba si žádá velké činy. A tak jsem se rozhodl vzít vás do míst, kam jsme nikdy nepustili žádného fotografa ani TV štáb, protože si držíme své soukromí,“ konstatoval Šporcl, který jako jeden z prvních umělců zareagoval na zrušení veřejných produkcí, součást bezprecedentních krizových opatření souvisejících s pandemií virového onemocnění. Posluchače vyzval, aby se pro posezení s ním třeba také oblékli do večerního a nalili si k přenosu oblíbené víno. Po koncertě dostal stovky vzkazů a fotografií. Pro zpřístupnění dalšího streamu je potřeba voucher s kódem, který zájemce dostane po zakoupení virtuální vstupenky v hodnotě 150 korun. „Protože se nemůžeme vidět osobně na koncertě, využívám moderní techniky, abych svým fanouškům alespoň takto zprostředkoval koncertní vystoupení a zahrál své oblíbené skladby a styly,“ vzkázal houslista, který chystá na 5. prosince do pražské o2 arény koncert s názvem Na hraně.


sobota, 14 březen 2020 10:33

Olomoucká filharmonie ruší plánovaný stream i vše do konce dubna

Vzhledem k nejnovějším událostem ruší Moravská filharmonie Olomouc plánovaný online přenos nejbližšího abonentního koncertu „Sólo pro Ladu a Viktorii“ z řady Patriot. Konat se měl 19. března. Ruší i všechny abonentní a mimořádné koncerty ve vlastní produkci, a to až do konce dubna 2020. „K tomuto rozhodnutí nás mimo jiné vedl i dosavadní vývoj situace, kdy se opatření den ode dne zpřísňují a nikdo v tuto chvíli nedokáže říci, jaký bude další vývoj. Po pečlivém vyhodnocení jsme nakonec rozhodli i o neuskutečnění plánovaného online přenosu nejbližšího následujícího koncertu, a to zejména s ohledem na prevenci při ochraně zdraví samotných zaměstnanců Moravské filharmonie, neboť by v danou chvíli na pódiu ve velmi stísněném prostoru sedělo více než 50 osob,“ dodává k situaci Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Za zrušené koncerty bude filharmonie vracet vstupné v plné výši, abonentní vstupenky budou řešeny vratkou poměrné části.


sobota, 14 březen 2020 07:03

K nahrávkám Berlínských filharmoniků vstup zdarma

Berlínští filharmonikové zdarma zpřístupnili svou Digital Concert Hall, databanku audiovizuálních nahrávek vlastních koncertů. Doposud byl přístup, služba na webových stránkách orchestru, zpoplatněn. Poté, co se v rámci preventivních opatření majících zamezit dalšímu šíření pandemie uzavřel veřejnosti až do 19. dubna berlínský sál Philharmonie, chce těleso touto cestou potěšit co nejvíce lidí. Virtuální koncertní síň obsahuje z uplynulého desetiletí na šest set záznamů vystoupení Berlínských filharmoniků, včetně 15 koncertů, které řídil nový šéfdirigent Kirill Petrenko. Nabídka zahrnuje také bonusové materiály – videa ze zákulisí, dokumentární filmy zachycující historii orchestru, portréty dirigentů a hráčů a některé projekty ze vzdělávacích aktivit a programů. „Rádi bychom tímto prostřednictvím zůstali v kontaktu s naším publikem, po kterém už se nám stýská,“ nechal se slyšet představitel orchestru Olaf Maninger. Po přístup do systému zveřejnili filharmonici zvláštní kód BERLINPHIL. Umožňuje bezplatné sledování záznamů po dobu třiceti dní. Posledním dnem, kdy je kód možné při vstupu zadat, je 31. březen. Kdo doposud Digital Concert Hall nevyužíval, bude se muset nejprve zeregistrovat.


pátek, 13 březen 2020 17:36

Filharmonie Brno dnes opakuje včerejší stream

Filharmonie Brno dnes opakuje stream koncertu Obrázky z výstavy. Začne v 19 hodin opět na facebookovém profilu a na webu orchestru. Včerejší premiéru totiž sledovalo zhruba 16 tisíc diváků, nejčastěji mladší lidé od 25 do 34 let. Kromě zájemců z České republiky se připojovali i lidé z Japonska, Slovenska a Rakouska. Dnešní přenos se odehraje na Facebooku filharmonie a na tomto linku, který je odlišný od včerejšího. Stream nahradí dva večery v Janáčkově divadle přesně v čase zrušených koncertů. „Mnoho posluchačů se nás ptá, zda nechceme založit účet, kam by poslali symbolickou částku za to, že neměli vstupenky a přesto se dívali. Velmi si toho vážíme, ale budeme raději, když místo toho přijdou někdy na náš živý koncert,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Peníze za vstupenky na zrušené koncerty si lidé mohou vyzvedávat ode dneška. Až do odvolání zákazu konání akcí jinak těleso ruší všechny své koncerty a edukační aktivity.


pátek, 13 březen 2020 13:22

Met ruší představení, nebude ani přenos do kin

Newyorská Metropolitní opera zrušila v důsledku pandemie s okamžitou platností všechna představení až do konce března. Neuskuteční se tak ani plánovaný sobotní přenos Wagnerova Bludného Holanďana do světové sítě kin, z nichž ta česká prozatím počítala alespoň s pozdějším vysíláním záznamu. Na své návštěvníky se operní dům obrátil s informací, že o hodnotu vstupenek za neuskutečněná představení budou automaticky navýšeny jejich kredity, které u divadla mají. Budou moci peníze využít při nákupu vstupenek na příští programy; jako další řešení mají možnost darovat hodnotu kreditu jako odečitatelný příspěvek divadlu, nebo mohou požádat o vrácení částky.


pátek, 13 březen 2020 07:10

Opatření vlády se dotýká i Lípy Musicy

Aktuální situace zasahuje i akce provázející mateřské festivaly. Například plánovaný zahajovací koncert Českolipského komorního cyklu odkládají organizátoři na neurčito. Původně se mělo vystoupení Romana Hozy a Barbary Marie Willi  konat 24. března od 19 hod. v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě. Nový termín stanoví pořadatelé v závislosti na dalším vývoji koronavirové nákazy a přijatých bezpečnostních opatřeních. V řešení zůstávají i další koncerty komorního cyklu – mimo jiné Ivy Bittové nebo dětského sboru Jitro. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, náhradní termín a aktuální informace budou uveřejňovány na webových stránkách festivalu Lípa Musica. Hlavní program festivalu začíná v září. Víc o programu jsme psali ZDE ve VýhleduPlus. Vstupenky se online dál prodávají beze změny, ale je omezen provoz festivalové pokladny. Hlavním hybatelem kulturního dění v oblasti klasické hudby na Českolipsku je ARBOR, spolek pro duchovní kulturu. Vedle pořádání MHF Lípa Musica rozšířil před třemi lety aktivity o organizování samostatného cyklu koncertů komorní hudby, aby navázal na zaniklou tradici Kruhu přátel hudby.


čtvrtek, 12 březen 2020 20:14

Pořadatelé odkládají prezentace, utlumují reklamní kampaně

Pořadatelé koncertů a festivalů reagují na vývoj situace kolem koronaviru a pandemie s pohledem do stále vzdálenějších horizontů. Odkládají také prezentace a tiskové konference, utlumují reklamní kampaně. Další řeší vracení vstupného nebo hledají náhradní termíny.  Symfonický orchestr Českého rozhlasu oznámil, že ruší koncerty do konce dubna. Česká filharmonie nejenže nekoncertuje doma, ale ví, že nevystoupí příští měsíc ani v Hamburku – také Labská filharmonie zrušila všechny akce až do konce dubna. Národní festival Smetanova Litomyšl, který se koná v termínu 11. června až 6. července, vstupenky prodává. Odkládá se ale prozatím například zveřejnění programu letošního ročníku podzimního festivalu Dvořákova Praha, připravené na 24. března, i všechny společenské akce s tím spojené. Vzhledem k aktuální situaci se přesouvá druhý ročník festivalu věnovaného na Těšínsku odkazu skladatele Viktora Ullmanna z dubnového termínu na podzim. A vyjádřil se také ředitel květnového festivalu Pražské jaro Roman Bělor: „Letošní ročník je připraven. Vše běží podle plánu a dolaďujeme poslední produkční detaily. V jaké podobě festival proběhne, se ukáže během následujících týdnů.“


čtvrtek, 12 březen 2020 15:58

Vláda zavírá i ZUŠ a zakazuje akce pro více než 30 lidí

Atriuim

Vláda zpřísnila v Česku dosavadní preventivní opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru. Od dnešních 14:00 platí na třicet dní na celém území České republiky nouzový stav. Maximální počet osob, které smějí být pohromadě, se snížil na třicet. Týká se to od pátečního rána kulturních, sportovních a náboženských akcí, slavností, poutí, přehlídek, trhů a dalších podobných událostí a setkání,veřejných i soukromých. S účinností od pátku vláda dále zakázala přítomnost žáků na základních uměleckých školách. Bezpečnostní opatření se až dosud týkalo pouze výuky na základních, středních a vysokých školách. Platí zákaz vstupu na sportoviště, do wellness zařízení, hudebních a společenských klubů, knihoven či galerií a podobně. Mezi 20:00 a 6:00 budou uzavřeny restaurace. CIzincům z rizikových zemí je kvůli nákaze zakázán vstup do ČR, českým občanům se zakazuje cestovat do těchto zemí. Je jich nyní patnáct a jsou mezi nimi i Rakousko a Německo, zatím nikoli Polsko a Slovensko. Na německých a rakouských hranicích budou o půlnoci z pátku na sobotu kvůli koronaviru znovu zavedeny kontroly. 


středa, 11 březen 2020 21:21

Semperova opera zatím hraje

Drážďanská Semperova opera zatím hraje podle plánu. Žádá však ty, kteří se cítí nemocní, a všechny, kteří přicházejí z vysoce rizikových oblastí nebo měli kontakt s lidmi s koronavirem, aby se návštěvy představení kvůli riziku infekce zdrželi. Pro návštěvníky zavedla speciální hygienecká opatření. V Německu prozatím platí doporučení spolkového ministra zdravotnictví zrušit události s více než tisíci lidmi, to znamená i větší kulturní akce - zejména ty, které se konají v omezených prostorech. Pořadatele menších akcí pak stát žádá o odpovědná individuální rozhodnutí. V Berlíně mezitím rozhodli o zákazu významných událostí pro tisíc nebo více osob do konce Velikonoc. A ministryně kultury Monika Grütters oznámila vůli k ekonomické podpoře kulturním institucím a umělcům, kteří pocítí negativní dopady rušení kulturních akcí. Je si vědoma, že očekávané ekonomické ztráty představují pro kulturní a tvůrčí odvětví velkou, až devastující zátěž a že situace může menší instituce a umělce na volné noze vystavit existenční nouzi. Reagovala tak na upozornění Spolkové asociace pro správu koncertů a událostí týkající se možných ničivých důsledků šíření koronaviru pro německý kulturní průmysl a na požadavky, které v té souvislosti formulovala Německá rada pro kulturu a Německá hudební rada. Té jde mimo jiné o vytvoření nouzového fondu pro hudebníky.


středa, 11 březen 2020 06:52

Nejbližší akce festivalu Pardubické hudební jaro v plánovaných termínech nebudou

Na nařízení vlády o zákazu kulturních akcí s účastí nad 100 osob zareagovali rovněž pořadatelé festivalu Pardubické hudební jaro. Podle sdělení Josefa Krečmera, uměleckého ředitele a dramaturga 42. ročníku, se nejbližší akce festivalu v plánovaných termínech neuskuteční. Opatření se dotkne zahajovacího koncertu plánovaného na čtvrtek 12. března, na kterém měli vystoupit s Komorní filharmonií Pardubice houslisté Václav Hudeček, Josef Špaček, Marie Hasoňová a Matteo Hager, i dalších akcí. Pořadatelé budou na základě událostí včas informovat o náhradních termínech festivalových akcí, případně o jejich zrušení.


úterý, 10 březen 2020 15:15

Některé programy Česká filharmonie neruší

I Česká filharmonie ruší všechny akce pro víc než sto lidí konané v Rudolfinu do konce příštího týdne. Programů pro mateřské školy a komorních koncertů pro méně než sto posluchačů se ale opatření nedotkne. Diváci tak přijdou o nedělní koncert se Zoltánem Fejérvárim a Janem Mráčkem a o tři abonentní koncerty se Semjonem Byčkovem v příštím týdnu. Stejně tak se ruší koncerty v rámci cyklu Čtyři kroky do nového světa a koncerty Českého spolku pro komorní hudbu. Naopak akce naplánované de dnešní 18. hodiny se konají v plném rozsahu. Stejně tak se rušení nedotkne programů pro mateřské školy, které nebyly uzavřeny, a komorních koncertů v Sukově síni Rudolfina, která má kapacitu menší než sto osob. Otevřena zůstává i Galerie Rudolfinum. Vstupné vrátí orchestr v plné výši a kompenzaci za abonentní vstupenky vyčíslí až po odvolání vládního opatření podle konečného počtu zrušených koncertů. Externí pořadatelé budou řešit kompenzaci ve vlastním režimu.


úterý, 10 březen 2020 14:53

FOK nehraje do konce března, PKF zatím ruší jeden koncert

Také Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK reaguje na dnešní nařízení vlády a ruší své koncerty prozatím do konce března. Dotkne se to abonentních koncertů ve středu 11. a ve čtvrtek 12. března, kdy bylo v plánu uvedení Mahlerovy Symfonie č. 6 pod vedením Jaca van Steena. Ruší se i následující abonentní koncerty 25. a 26. března a provedení oratoria Eliáš Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Stejně tak se nebude konat večer řady Orchestr na dotek v sobotu 21. března a koncerty Orbis tria, Sefardské a barokní písně v rámci komorní řady a klavírní řada v sobotu 28. března, v rámci které měla vystoupit dvojice pianistek Marie João Pires a Lilit Grigoryan. Vstupné vrací FOK ve své pokladně v Obecním domě, platby online budou vráceny automaticky na účet. PKF – Prague Philharmonia zatím ruší pouze koncert řady S3 plánovaný na úterý 17. března. Konat se měl v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6. Vstupné orchestr vrátí, divákům je k dispozici zákaznický servis na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


úterý, 10 březen 2020 14:31

Brněnské divadlo ruší představení do odvolání

Národní divadlo Brno ruší všechna představení v budovách Janáčkova divadla, Mahenova divadla i divadla Reduta. Vzhledem k tomu, vláda vydala opatření na dobu neurčitou, bude se vstupné vracet postupně – vždy od následujícího dne po původně stanoveném datu konání představení. Návštěvníci, kteří mají zakoupené vstupenky na představení NdB, mají možnost požádat o vrácení vstupného pouze písemně, nejlépe e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nutné je uvést číslo účtu a k žádosti přiložit naskenované nebo ofocené vstupenky. Žádosti bude divadlo vyřizovat postupně. Předplatitelům pak odehraje představení v náhradních termínech. Plánované koncerty (Zrní, Rudy Linka, Vienna Strauss Philharmonic Orchestra, Hradišťan, Hana a Petr Ulrychovi) bude vedení divadla řešit jednotlivě. Veškeré informace se diváci dozví postupně na webu divadla a na Facebooku.


úterý, 10 březen 2020 14:25

Ostravské divadlo ruší představení na tento týden

Národní divadlo moravskoslezské ruší všechna představení v Divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona. Dnes se to týká muzikálu Děj se co děj a opery Škola žárlivých, do konce týdne pak ještě muzikálů Edith a Marléne a West Side Story, zítřejší veřejné generálky komedie Revizor ani její premiéry a první reprízy. NDM zatím neruší tři představení v tomto týdnu naplánovaná v komorním Divadle "12", kde je kapacita 60 diváků, rozhodnutí se ale může změnit. Diváci mají zatím možnost vracet vstupenky koupena pouze na představení konaná v tomto týdnu. E-vstupenky je možné spolu s potvrzením o zaplacení poslat mailem a divadlo pošle peníze zpět na účet. Osobně zakoupené vstupenky pak vrací v místech zakoupení. Další informace bude NDM zveřejňovat na svém webu a Facebooku.


úterý, 10 březen 2020 13:44

Národní divadlo ruší představení do 17. března

Rušení představení a koncertů, pokyny pro vracení vstupného, to je situace na kulturní scéně v několika posledních hodinách. Instituce napříč republikou tak reagují na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu o zákazu konání akcí pro více než 100 lidí. Národní divadlo v Praze ruší do odvolání představení všech souborů ve všech budovách. Vstupné vrací obchodní odbor prozatím za prodané lístky na představení s termínem konání do 17. března včetně. Za vstupenky koupené online vrátí peníze bankovním převodem, lístky zakoupené fyzicky na pokladně je možné zaslat e-mailem, aby se omezil osobní kontakt. Jinak bude fungovat pokladna na Nové scéně. 


úterý, 10 březen 2020 11:29

Koronavirus ochromí (nejen) kulturu

5541381

Od dnešního večera se ruší drtivá většina kulturních událostí. Stát kvůli koronaviru zakázal od osmnácté hodiny akce určené pro 100 a více účastníků. Bezpečnostní rada státu tak zpřísnila dosavadní omezení, podle kterého zatím musela být pouze hlášena shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. Opatření se vztahuje i na sportovní a další akce. Zároveň zůstanou zavřené i všechny typy škol. Opatření bude platit do odvolání.

 

úterý, 10 březen 2020 07:10

Slovenské národní divadlo ruší plánovanou premiéru Aidy

Slovenské národní divadlo ruší všechna představení v historické i nové budově s platností od pondělí 9. března 2020 do odvolání. Divadlo tak reaguje na zákaz předsedy vlády SR Petera Pellegriniho, který omezuje pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí v nejbližších čtrnácti dnech v souvislosti s výskytem koronaviru COVID-19. Rozhodnutí ředitele SND Petra Kováče ovlivní i premiéru nové inscenace Verdiho Aidy původně plánovanou na pátek 13. března. Premiéra se tak pravděpodobně bude konat až v úterý 12. května. Tragický milostný příběh plný velkolepých sborových scén v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka režíruje Pavol Smolík. V roli Aidy budou alternovat Andrea Danková, Adriana Kohútková a Mária Porubčinová. Roli Radama ztvární Rafael Alvarez, Boldizsár László nebo Michal Lehotský.


pondělí, 09 březen 2020 07:51

Dvořákova Stabat mater v podání České studentské filharmonie

Vzdělávací cyklus České filharmonie Čtyři kroky do Nového světa uvede Dvořákovu slavnou kantátu Stabat mater. K osvědčené autorské dvojici vzdělávacích aktivit České filharmonie, kterou tvoří Marko Ivanović a Petr Kadlec, se přidá čtveřice sólistů, Česká studentská filharmonie, smíšený sbor PedF UK v Praze, Pěvecký sbor Pražské konzervatoře a Collegium paedagogicum. Dílo zazní ve Dvořákově síni Rudolfina ve středu 11. a čtvrtek 12. března vždy od deseti hodin. Středeční dopoledne je vyhrazeno zájemcům o jednotlivé vstupenky, čtvrtek pak bude patřit abonentům. Českou studentskou filharmonii tvoří studenti hudebních škol, členové Orchestrální akademie ČF a členové České filharmonie. V pátek 24. dubna cyklus pokračuje uvedením Romea a Julie a Labutího jezera Petra Iljiče Čajkovského.


neděle, 08 březen 2020 07:32

Neoklasik Martinů na studentském koncertě

Sále Martinů v Praze, v sídle Hudební a taneční fakulty AMU, se dnes uskuteční koncert studentů HAMU a Pražské konzervatoře, který připomeneme neoklasickou tvář skladatele Bohuslava Martinů a jeho letošní podzimní 130. výročí narození. Zazní od něj Koncert pro hoboj a malý orchestr, komponovaný pro Jiřího Tancibudka a poprvé uvedený v roce 1956 v programu Sydney Symphony Orchestra, a Sinfonietta La Jolla, kterou Martinů napsal v New Yorku v roce 1950 na objednávku z Kalifornie, kde pak měla premiéru na koncertě Orchestra of the Musical Arts Society of La Jolla. Program studentského koncertu doplňuje Mozartovo moteto Exsultate, jubilate. Jako sólisté účinkují hobojistka Magdaléna Klárová, klavírista Adam Dvořáček, sopranistka Veronika Kaiserová a varhaník Lukáš Dvořák, dirigentem je Václav Dlask. Koncert začíná v šest hodin večer, vstupné je dobrovolné.


sobota, 07 březen 2020 07:27

FOK uvede Mahlerovu Šestou symfonii

Mahlerova Šestá symfonie zazní ve středu 11. a čtvrtek 12. března v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Jaca van Steena. „S Pražskými symfoniky se programově věnujeme provádění Mahlerových symfonií. Hráli jsme společně Druhou, Třetí, Čtvrtou, Sedmou a Devátou, nyní se již těším na Šestou, která je překrásná,“ svěřil se Jac van Steen. Symfonie č. 6 Gustava Mahlera zvaná též Tragická je charakteristická početným obsazením dechových nástrojů a impozantní přehlídkou bicích. První věta je inspirována Mahlerovou manželkou Almou, ve scherzu si skladatel hraje s náladami, v pomalé třetí větě je zhudebněna hra jeho dětí na pláži u jezera a poslední věta je monumentální i melancholická. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní oba koncerty vždy od půl osmé. 


pátek, 06 březen 2020 07:28

Začíná festival Pardubické hudební jaro

Slavnostní zahajovací koncert 42. ročníku festivalu Pardubické hudební jaro se koná ve čtvrtek 12. března. Program s názvem Pocta houslím a houslistům představí nejen naše špičkové instrumentalisty, ale po náročné rekonstrukci zahájí také koncertní provoz Sukovy síně Domu hudby (psali jsme ZDE). Ve skladbách Antonia Vivaldiho, Zdeňka Fibicha, Pabla de Sarasateho a Maurice Ravela vystoupí houslisté Václav Hudeček, Josef Špaček, Marie Hasoňová a Matteo Hager. Komorní filharmonii Pardubice povede dirigent Tomáš Brauner. Od 12. března do 29. dubna proběhne v rámci festivalu 26 představení v osmi městech. Kromě hlavního programu, který končí 17. dubna v Pardubicích, bude festival pokračovat šesti koncerty v okolních městech v rámci Festivalových ozvěn.


čtvrtek, 05 březen 2020 17:55

Do Kocianovy soutěže se hlásí šest desítek houslistů

Do 62. ročníku Kocianovy houslové soutěže přijali pořadatelé 65 přihlášek. Pětadvacet talentovaných mladých českých houslistů porovná své umění se soutěžícími z dalších patnácti zemí z celého světa v Ústí nad Orlicí od 5. do 9. května. V rodišti houslového virtuosa Jaroslava Kociana se ve čtyřech kategoriích utkají instrumentalisté narození v roce 2004 a později. Budou z Polska, Německa, Rakouska, Itálie, Belgie, Norska, Litvy, Lotyšska, Ukrajiny, Ruska, Srbska, Bulharska, Thajska, Japonska a tradičně také z Mongolska, kde se na soutěžní klání připravuje čtrnáct dětí. Patronem soutěže je Pavel Šporcl. Porotu povede Pavel Hůla, pedagog AMU a dlouholetý primárius Kocianova kvarteta. Dále v ní usednou koncertní mistr PKF - Prague Philharmonia a člen Dvořákova tria Jan Fišer, renomovaná sólistka a členka Kubelíkova tria Shizuka Ishikawa, pedagog bratislavské VŠMU Jozef Kopelman, pedagožka Conservatorio della Svizzera Italiana v Luganu, významná česká houslistka Hana Kotková, houslista Petr Matěják a profesor AMU Ivan Štraus. Jaroslav Kocian (1883-1950) hrál mezi lety 1901 až 1930 po celém světě. Udivoval technicky dokonalou a hluboce procítěnou hrou, vždy intonačně čistou, s osobitým tónem. Od roku 1922 působil na Pražské konzervatoři. Mezi jeho žáky patřil Josef Suk, ale také Václav Snítil, sólista a komorní hráč, pedagog AMU a někdejší dlouholetý předseda soutěžní poroty v Ústí nad Orlicí.

Strana 1 z 23